Egészségügyi szolgáltatási járulék


nandy # 2008.02.11. 12:04

és utána bejelentett jogviszonyom lesz, mit kell tennem, hogy ne legyen 2xesen fizetve a járulék?

Szintén a 08T1011-es nyomtatványon tudod a változást bejelenteni (15 napon belül).

kutyi # 2008.02.11. 12:22

Természetesen tudom, hogy kötelesség, nem választhatok.

Ha az APEH honlapjáról leszedem a nyomtatvány és az Abev-ben kitöltöm, bevihetem? 2 példányban? A jár.fiz.köt. kezdetének időpontjához írhatok 02.01-et?

nandy # 2008.02.11. 13:04

Ha 01.31-én szűnt meg a jogviszonyod, akkor írhatsz kezdő időpontnak 02.01-jét.

A kitöltött nyomtatványt beviheted személyesen is (az egyik példányon vetesd át), vagy küldheted postai úton.

kutyi # 2008.02.11. 13:25

Köszi a segítséget!

1ébként ha vki (1 ismerősöm) tavaly nyáron végzett a sulival és azóta nem dolgozik, de erre a hónapra fizeti a járulékot, ő is jelölheti 02.01-et? Vagy visszamenőlegesen köteles fizetni, esetleg jan-tól?

nandy # 2008.02.11. 14:45

2007. április 1-jétől a nem biztosítottaknak kötelező bejelentést tenniük és maguk után a járulékot megfizetni.

Ha egy APEH-ellenőrzés során kiderül, hogy nem jelentette be, akkor visszamenőleg megállapítják a kötelezettséget, erre jön még a mulasztási bírság és a késedelmi pótlék.

kutyi # 2008.02.11. 16:41

Köszönöm a segítséget és a gyors válaszokat! Sikerült intézkednem.

jogi948 # 2008.02.13. 12:12

Nandy, Monalisa1, Judyh!
Pontosítsunk, és ki emlékszik egy AB határozatra?
A kiegészítő tevékenységet folytató egyéni vállalkozók egészségügyi szolgáltatási járulékfizetési kötelezettsége 2008. január 1-jétől nem a megszerzett jövedelemhez igazodik, (mert eddig 9% volt) hanem tételes összegű, havi fix összegű 4350 forint lett, valamint a tárgynegyed évet követő hónap 12-ig kell teljesíteni.
Bizonyára valaki emlékezik rá, hogy most ismét előjött egy régebbi alkotmányellenes szabályozás, amikor kb. 5-8 évvel ezelőtt a mindenkori minimálbér után kellett volna fizetni, de az AB ezt eltörölte és a mindenkori jövedelem arányában kellett mindent befizetni.
Kérem szépen, ha valaki emlékszik erre az AB határozatra, jelezze a számát, ha lehetséges.
Más:
A nyugdíjas alkalmi munkát végezhetett kiegészítő tevékenység formájában, pl. alkalmilag takarított és számlát adott, ezzel egészítette ki a nyugdíját. Így havonta 20-50 ezer Ft jövedelemre tehetett szert, ahogy éppen alakult. Ez viszont azt jelenti, hogy a 9% havi járuléka akár 22%-ra is emelkedhet, és ha tartani akarja a 9%-ot, minimum 48400.-Ft/hó jövedelmének kell lennie, mert különben veszteséges lesz. Most mi a jobb a nyugdíjasnak és az államnak, ha ezek a vállalkozók is eltűnnek, és még nagyobb lesz a nyomor?
Hát erre varrjál gombot!
Üdv mindenkinek és köszönöm.

nandy # 2008.02.13. 13:36

Ha már eg.ügyi szolg. járulék:

A kieg. tevékenységet végző egyéni vállalkozó kötelezően fizeti.
A kieg. tev. társas vállalkozónak nem kell megfizetnie, csak ha személyesen közreműködik.

Erre is varrhatjátok azt a gombot... :)

nandy # 2008.02.13. 13:41

Egyébként 2007. előtt a nyugdíjas vállalkozó a jövedelme után baleseti járulékot fizetett, ezt váltotta fel nála az eü.szolg. j. Tehát nem újekeletű a dolog, csak át lett keresztelve.

jogi948 # 2008.02.13. 13:47

Nyugdíjas vállalkozó esetében a baleseti járuléknak mi volt az alapja. (ha veszteséges volt és nem volt jövedelme?)

nandy # 2008.02.13. 14:00

a vállalkozói kivét.

nandy # 2008.02.13. 14:02

Egyébként több sebből is vérzik e törvény.
Pl. biztosítottnak számít a nyugdíjas, ennek ellenére fizetnie kell az eü.szolg.járulékot ugyanúgy, mint akinek nincs biztosítási jogviszonya.

nandy # 2008.02.13. 14:04

Pontosítok:

vállakozói kivét + nyereség = jövedelem.
ha egyik sem volt, akkor jövelelme sem keletkezett, így nem kellett baleseti járulékot fizetnie.

jogi948 # 2008.02.13. 14:05

Valójában arra akarok kilyukadni, hogy nem alkotmányellenes az, ha bevételi jövedelem nélkül havi 4350.-Ft-ot kell fizetnie a nyugdíjas vállalkozónak a nyugdíjából, pl. amikor kórházban fekszik?

nandy # 2008.02.13. 14:18

Én inkább azt tartom törvényellenesnek, hogy a biztosítási jogviszony megléte ellenére kötelezően fizetnie kell...

jogi948 # 2008.02.13. 14:21

"A 4.350 forint fizetési kötelezettsége az egyéni vállalkozó jövedelmétől független. Nem fizeti a havi fix összegű egészségügyi szolgáltatási járulékot azokra a naptári napokra a kiegészítő tevékenységű egyéni vállalkozó, ameddig keresőképtelen, gyermekgondozási segélyben részesül, fogvatartott, illetve kamarai tagságát szünetelteti mint ügyvéd, szabadalmi ügyvivő, vagy közjegyző. Az egészségügyi szolgáltatási járulék alapján baleseti ellátásra és egészségügyi szolgáltatásra jogosult."
http://www.adoforum.hu/…jarulekairol?…
Kérdés:
A rokkantnyugdíjas elmegy (300.-Ft) a körzeti orvoshoz és hogyan veteti magát betegállományba, hogy keresőképtelenségét igazolni tudja.
Nem viccelek, komolyan kérdezem.

nandy # 2008.02.13. 15:45

A dokinál ki kell íratnia magát, de táppénzt nem igényelhet.
Ellenőrzés esetében ezt az igazolást kell bemutatnia.

nandy # 2008.02.13. 15:46

Hogy tovább folytassam, ezt a (keresőképtelen) időszakot majd a járulékbevallásában jelenti az APEH felé.

Adryen # 2008.02.14. 15:18

Azzal kapcsolatban szeretnék érdeklődni, hogy az apeh kb. mennyi idő múlva jelenti a mep felé, hogy bejelentkeztem járulék fizetésre? Ha befizetem a járulékot, de az orvosnál piros lámpát kapok, mi a teendő? Az apeh-hel kötött megállapodással bizonyíthatom az eü. szolgáltatónak, hogy jogosult vagyok?

nandy # 2008.02.14. 16:08

Mikor? Ezt talán még ők sem tudják megmondani. Pl. jan. 2-án beküldött bejelentés a mai napig nincs a MEP rendszerében.
Érdemes a bejelentőlap másolatát és a feladást igazoló iratot bevinni a MEP ügyfélszolgálatára, ott rögtön beviszik a rendszerbe.

Adryen # 2008.02.14. 19:50

Feladást igazoló okmány? Azt kitől kérjem, az apeh-tól?

nandy # 2008.02.14. 22:22

Postai feladóvevény - postai feladásnál, vagy ügyfélkapus értesítő - elektronikus beküldés esetén.

Adryen # 2008.02.15. 10:38

Jaj:) értem, köszi. Személyesen vittem be az apeh-ba a megállapodást.

nandy # 2008.02.15. 21:55

Akkor azt a példányt vidd, amin átvették.

happycat # 2008.02.24. 17:03

Heló!

Az érdekelne,ugyvan-e az ha egy cégnek zárolja az Apeh a bankszámláját,és felszámolási eljárást kezdeményez kijelölnek egy felszámoló céget és hatályba is lép ez a felszámolási dolog, hogy az ott zárolt pénzből fedezi az oda bejelentett dolgozók járulékait? valamint a felszámoló cégtől kell kérni az adóbevalláshoz szükséges igazolásokat,esetleg munkaviszonyt igazoló dokumentumokat.

Előre jelzem nem értek az egészhez,ezt 1 könyvelőtől tudtam meg.De ez olyan furcsának tűnik nekem de lehet nem az.

Előre is köszi a tájékoztató válaszokat.

remélem egy valóban hozzáértőtől kapok majd választ:)vagy valaki már járt hasonló cipőben,és tudja mit kell tenni:)és leirja nekem.

Köszi