Egészségügyi szolgáltatási járulék


nandy # 2008.03.07. 12:35

Méltányosságból elengedhetik, vagy csökkenthetik a bírság összegét.
Ha egyik sem jön össze, akkor általában részletfizetést engedélyeznek.
Attól függ, milyen a vagyoni és jövedelmi helyzeted.

nandy # 2008.03.07. 12:33

Hill:
A járulékot mindenki köteles fizetni (akár a munkabéréből vonják, akár maga után fizeti), függetlenül attól, hogy igénybe veszi-e a szolgáltatást, vagy sem. Ezért hívják adónak, és nem pl. szolgáltatási díjnak.

Gondolom, te sem szeretnéd, ha valódi biztosítási rendszer legyen, mint pl. az USÁ-ban, ahol a msz. nem köteles fizetni a biztosítást, de ha baj van, akkor a gatyája is rámegy a költségekre.

Hill # 2008.03.07. 11:56

Jó hát hallottam, hogy ki akarják szűrni a "potyautasokat", ennyi.De az isten verje meg, 5 éve nem vettem igénybe semmilyen egészségügyi szolgáltatást, 1 gyógyszert nem irattam fel magamnak, akkor milyen alapon büntetnének meg?
Fizettem a járulékot amíg dolgoztam, cserébe nem "kértem" semmit.Munkanélküli segélyt is igényelhettem volna, nem tettem.Amellett, hogy van egy 30ezres törlesztőm az otp felé és 14ezres törlesztő a bkv felé, + elköltöztem ahonnan bejárni dolgozni 26000Ft-ért tudok havonta, mert 18000 a hév és 8000 a bkv bérlet, a számlákat már nem is említeném.Elég okot ad ez a méltányosságra?
Ez a méltányosság egyébként miben nyílvánul meg?
Kapok még1 részletfizetést?Hurrá!

efi99
Nem most vagyok pályakezdő, hanem ez volt az első bejelentett munkám, elötte csak diákmunkás voltam.
Feltünt, hogy vonják képzeld, senki nem mondta, hogy nem tud róla, arról nem tudtam, hogy akkor is fizetnem kell ha orvos közelébe se nézek, ráadásul keresetem sincsen.Ennyi, megkérnélek, hogy ne nézz ennyire h*lyének csak mert számomra az volt evidens, hogy ha fizetésképtelen vagyok akkor megoldom annyival, hogy továbbra sem járok orvoshoz, nem tudtam, hogy nekem feltétlenül muszáj eltartanom a csöveseket, ha van keresetem, ha nincs.

efi99 # 2008.03.07. 11:26

Hill, lejjebb azt írtad, novemberig még volt fizetésed, most meg hogy pályakezdő vagy. Ha volt fizetésed, levonásnak is kellett lennie, gondolom feltűnt. Ennyire azért illik képben lenni. Meg tényleg ezt szajkózzák 1 éve.

nandy # 2008.03.07. 11:01

Na ne h.lyéskedj már. Kb. másfél éve téma, sokszor elhangzott a médiában is (rádió, tv, újság stb.).

Ettől függetlenül, ha megbüntetnek, talán szociális helyzetre való tekintettel lehet méltányosságot kérni. Kérdés, hogy elfogadja-e a hivatal.

Hill # 2008.03.07. 09:26

Tehát, most engem mint tájékozatlan pályakezdőt, meg fognak bűntetni, mert nem nézegetem naponta az apeh honlapját?

nandy # 2008.03.07. 09:23

Igen, ki kell fizetni visszamenőleg akkor is, ha nem vettél igénybe eü. szolgáltatást.

büntetni akkor szoktak, ha nem jelented be időben (15 napon belül) a jogviszony megszűnését.

Az orvos továbbra is köteles ingyen ellátni, de jelentenie kell, hogy bizt. jogviszonnyal nem rendelkező személyt látott el.

Mindenkinek ugyanannyit kell fizetnie.

Hill # 2008.03.07. 09:18

Köszönöm gyors válaszod!

Az egészségügi szolgáltatás igénybevétele nélkül is ki kell fizetnem visszamenőleg decemberig a járulékokat?
Milyen esetben büntetnek és hogyan mehetek orvoshoz?
Mindenkire ugyanazok a szabályok vonatkoznak vagy különbséget tesznek vállalkozó és alkalmazott között?

nandy # 2008.03.07. 09:03

APEH oldaláról letölthető a 08T1011-es nyomtatvány, ezen kell bejelentkezni (elvileg a munkaviszony megszűnését követő nap a kezdő dátum).
2007-ben havi 5.895 Ft, idén havi 4.350 Ft a fizetendő járulék. A bejelentést követően az APEH küld csekket, amin befizetheted.

Hill # 2008.03.07. 08:57

Sziasztok,nekem olyan kérdésem lenne, hogy hogyan meg ez a dolog, mert nagyon nem értem.November óta nincs fizetésem, dokinál már 5 éve nem voltam, most viszont be kéne jelentkeznem az új háziorvosomhoz, hogy adjon beutalót tüdőszűrésre, kell a munkámhoz.Mit kell tennem?Hova kell fizetnem és mennyit?

nandy # 2008.03.07. 08:14

Endura:

Ha jól érte, te április 11. napjával jelentetted be a biztosításod megszűnését?
Mert akkor egyértelmű, hogy fizetni kell visszamenőleg. Ha a kezdő dátum nov. 20. lett volna, akkor csak nov. 20-tól kérhetnék.

Endura # 2008.03.07. 07:15

Efi99 igazad van,de a törvényeket nem mi hozzuk és a kiskapukat nem mi tesszük bele és nem tartozom a másokon élősködők sorába.2007ápr10-ig vállalkozó voltam,addig rendszeresen befizettem szinte mindent.Úgy gondoltam pár hónapon belül el tudok helyezkedni,nem sikerült ezért nov20-án bejelentkeztem járulékfizetésre,pár napra rá pedig az elmaradt pár hónapra és más tartozásomra kértem részletfizetést,amit meg is kaptam és fizetem is.Pár napja olvastam,hogy nem kell visszamenőleg kifizetni a járulékot annak aki bejelentkezett tavaly év végéig.Nekem is megterhelő az az ötvenezer forint és ha törvényileg nem kell kifizetni,akkor ezt miért ne használnám ki?Ezzel szerintem még nem leszek másokon elősködö.

efi99 # 2008.03.06. 17:40

Mi a francnak kell engedményeket adni? Én 89-ig befizettetném mindenkivel, büntetőkamatokkal együtt. Ha 20 évig vonják a fizetéséből akkor is. Az ilyenek a többieken élősködtek, jogtalan előnyt szereztek, itt meg a kiskapukat keresik, gratulálok.

Endura # 2008.03.06. 17:27

Ez igaz Nandy,de talán ők is tehetnek valamit a saját érdekükben:hivatkozhatnak ugyanerre a törvénymódosításra és a hátrányukra másokkal szemben.

nandy # 2008.03.06. 12:25

Most őket éri hátrány velem szemben

Sajnos így van. Én sem akartam elhinni...

Endura # 2008.03.06. 12:13

Köszi Nandy:-)Amikor leírtad a törvényt,én már akkor írtam nekik levelet,benne hivatkozva a törvénymódosításra,de azt még szerintem nem olvasták el akkor,amikor kiküldték a felszólítást.Most magam ellen beszélek,de mi van azokkal,akik szigorúan ápr1-je után törvénytisztelő állampolgárként bejelentkeztek a járulékfizetésre.Most őket éri hátrány velem szemben.

nandy # 2008.03.06. 11:14

Ilyesmi szövegre gondolok:

...-án kelt, ..... számú fizetési felszólításukra az alábbi választ adom:

nandy # 2008.03.06. 11:10

Szia Endura!

Sokáig úgy értelmeztem az APEH tájékozatót, hogy csak a bírság, pótlék alól mentesül az, aki dec. 31-ig bejelentkezik.
A törvény alapján viszont valóban mentesül az adóhiány megállapítása alól is, ami egyértelműen azt jelenti, hogy visszamenőleg nem állapíthatnak meg fizetési kötelezettséget (adóhiányt), csak attól a naptól, amellyel a bejelentést megtetted.
(pl. ha az időszak kezdetéhez dec.10-et írtál, akkor dec.10-től).

Szerintem nem kell fellebbezni, egyszerű levél elég.

Endura # 2008.03.06. 10:27

Nandy!Szeretnék még kérdezni valamit:te hogyan értelmezed a törvénynek ezt a részét:járulékfizetésre kötelezett személy terhére....e kötelezettségével összefüggésben 2008jan1előttre nem állapítható meg adóhiány utólagosan.Mert nekem most küldött az Apeh egy visszamenőleges fizetési felszólítást 2007ápr.1-től egészségügyi szolgáltatási járulékra,márpedig a járulék is egy adónem szerintem.Fellebezni lehet ellene,de ha megteszem és nekem van igazam,akkor a befizetett fellebezési díjjal mi lesz?

nandy # 2008.03.02. 22:55

Igen, köteles befizetni.
Ha nem fizeti be, akkor késedelmi pótlékra számíthat.
Ha be sem jelenti, mulasztási bírság a vége.
(ha nincs jövedelme, minek vállalkozik?)

jogi948 # 2008.02.29. 09:11

Végül is az eredeti kérdésemre nem kaptam választ:
(Azt eddig is tudtam, hogy jövedelemtől függetlenül kell fizetni 4.350.-Ft az eü. szolg. járulékot,de...)
"Tegyük fel, hogy költséget számol el a nyugdíjas kiegészítő tevékenységet folytató egyéni vállalkozó, és nincs vállalkozói kivétje, vagy egyáltalán nincs bevétele és jövedelme, akkor miből fizeti be a 4.350.-Ft egészségügyi szolgáltatási járulékot?
Köteles-e ezt a rendes nyugdíjából befizetni, és ha nem fizeti be, az APEH büntetés terhe mellett letilthatja-e ezt a nyugdíjából?"

Endura # 2008.02.28. 19:20

Bocs Nandy,nem vettem észre,hogy válaszoltál,és köszönöm hogy utánanéztél!így már kérhetem ez alapján,hogy ne kelljen a részletfizetésnél az elmaradt járulékrészt kifizetni.

Endura # 2008.02.28. 16:09

Nandy!Az eredeti cikket is olvasd el,ugyanis a nő sikerrel járt az Apehnál,neki adtak igazat az Apeh alkalmazottal szemben!

Endura # 2008.02.28. 15:49

Nandy!Látom elolvastad:-)Még valami:2007nov 20.-án jelentkeztem be az Apehnél fizetésre,dec22-én kaptam a határozatot,meg a csekkeket,de csak a 2008-as évre,visszamenőleg nem!A bejelentés időpontjaként 2007ápr 1.szerepel.Még a határozat kézhezvétele előtt kértem az összes adótartozásomra részletfizetést,amibe ezt a tartozásom is belevettem,és nagyjából meg is kaptam.Tehát az Apeh határozatban amit az egészségügyi szolgáltatási járulékra bejelentkezésre kaptam a visszamenőlegesség nem szerepel,tehát ha nem kérek részletfizetést-ami egy másik osztályra tartozik-akkor nekem sem kellene kifizetnem.

nandy # 2008.02.28. 15:40

Megtaláltam a törvényt:

2007. évi CXXVI. törvény

egyes adótörvények módosításáról

482. § (3) Az adóellenőrzés során a Tbj. 39. § (2) bekezdése szerinti járulékfizetésre kötelezett személy terhére utólagos adómegállapítás keretében, a 2008. január 1-jét megelőző időszakra vonatkozóan nem állapítható meg e kötelezettségével összefüggésben adóhiány, mulasztási bírság, adóbírság és késedelmi pótlék, ha a kötelezett 2007. december 31-éig bejelenti járulékfizetési kötelezettségét az állami adóhatóságnak.