Egészségügyi szolgáltatási járulék


intentio # 2012.08.22. 07:38

én mint feleség rendelkezem egy fél lakással ...félő, hogy emiatt el fognak utasitani, ahogyan én az Önkormányzatokat ismerem .

Az előző ferlvetésével kapcsolatban javaslom elolvasni az alábbiakat.

Egészségügyi szolgáltatási járulék alóli esetleges mentesség

A Tbj.16. § rendelkezései lehetővé teszik azt, hogy az ott felsorolt személy ne fizessen egészségügyi szolgáltatási járulékot. A felsorolásból kiemelném az o) pontot.

16. § (1) Egészségügyi szolgáltatásra jogosult – az e törvény szerint biztosított, illetőleg a 13. § szerint egészségügyi szolgáltatásra jogosult személyeken túl – az, aki
o. a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény 54. §-a alapján szociálisan rászorult,

1993. évi III. törvény
a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról
Egészségügyi szolgáltatásra való jogosultság

54. § (1) A jegyző az egészségügyi szolgáltatás igénybevétele céljából annak a személynek állapítja meg szociális rászorultságát,
a. akinek családjában az egy főre jutó havi jövedelem az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 120%-át,

b. aki egyedülélő és jövedelme az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 150%-át
nem haladja meg, és családjának vagyona nincs.

(2) A szociális rászorultság igazolásáról a jegyző hatósági bizonyítványt (a továbbiakban: bizonyítvány) állít ki. A bizonyítvány hatályossága 1 év. A bizonyítvány tartalmazza: a rászoruló személy nevét, lakcímét, TAJ számát, a rászorultság tényét, az igazolás hatályosságát. A bizonyítvány az (1) bekezdésben megjelölt feltételek fennállta esetén ismételten kiállítható.

(3) A szociálisan rászorult személyekről a jegyző nyilvántartást vezet és a külön jogszabály szerint bejelentési kötelezettséget teljesít az egészségbiztosítási szerv felé.

4. § (1) E törvény alkalmazásában
b. vagyon: ha e törvény másként nem rendelkezik, az a hasznosítható ingatlan,
jármű, továbbá vagyoni értékű jog, amelynek71
ba)külön-külön számított forgalmi értéke, illetőleg összege az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének a harmincszorosát, va¬gy

bb)együttes forgalmi értéke az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének a nyolcvanszorosát meghaladja, azzal, hogy a szociális rászorultságtól függő pénzbeli és természetbeni ellátások jogosultsági feltételeinek vizsgálatánál nem minősül vagyonnak az az ingatlan, amelyben az érintett személy életvitelszerűen lakik, az a vagyoni értékű jog, amely az általa lakott ingatlanon áll fenn, továbbá a mozgáskorláto¬zottságra tekintettel fenntartott gépjármű;

c. család: egy lakásban, vagy személyes gondoskodást nyújtó bentlakásos szociális, gyermekvédelmi intézményben együtt lakó, ott bejelentett lakóhellyel vagy tartózkodási hellyel rendelkező közeli hozzátartozók közössége;

Kiemelném, hogy nem minősül vagyonnak az az ingatlan, amelyben az érintett személy életvitelszerűen la¬kik,

Ashley03 # 2012.08.22. 07:18

Igen, ezeket elolvastam, köszönöm, viszont félek, hogy én mint feleség rendelkezem egy fél lakással és ez vagyonnak fog számitani, bár a férjem vagyontalan. És félő, hogy emiatt el fognak utasitani, ahogyan én az Önkormányzatokat ismerem .

intentio # 2012.08.21. 14:54

Kérdésem az lenne, hogy van-e valami lehetőség arra, hogy ne kelljen fizetni utána?

Van.

Lásd az 1997. évi. LXXX törvény 16. § (1) o) és az 1993. évi III. törvény 54. szakaszában foglaltakat.

Ashley03 # 2012.08.21. 11:13

Tisztelt Fórumozók!
Segitséget kérnék.
Nyilván már volt ilyen kérdés, de most nem tudom végig olvasni az egész fórumot.
Férjem 57 éves, kb 10 éve munkanélküli, semmilyen jövedelme nincs.
Néhány éve munkaképesség csökkenést állapitottak meg nála (idegbetegség miatt), de további felülvizsgálatra nem ment el később. Most tüdőgyulladása volt, és az orvos szólt, hogy nincs biztositása, ha más lehetőség nincs, neki kell fizetni a havi 6.300 Ft-ot. Kérdésem az lenne, hogy van-e valami lehetőség arra, hogy ne kelljen fizetni utána? Mert ez bizony engem terhelne és sajna nem keresek valami sokat.
Minden segitséget, tanácsot előre is nagyon köszönök.
Zsuzsa

zsocsi # 2012.08.13. 12:21

T. Forumozok!

Ket kerdes korabban elhangzottakkal kapcsolatban:

1. [nandy # 2012.08.03. 11:23] "Ha a magyar állampolgár 3 hónapnál hosszabb időre külföldre utazik, akkor azt előzetesen be kell jelentenie az itteni Eg.bizt. Pénztárnál. Ekkor nem kell járulékot fizetnie."

Ez hol van leirva? Ui. az ugyfelszolgalaton nem ezt mondjak.

2. [pazs # 2012.08.03. 11:26] "a magyarországi állandó lakóhellyel rendelkező személyeknek kell rendelkeznie biztosítási jogviszonnyal, ha más nem, úgy, hogy fizetik maguk után havonta."

A 1997. évi LXXX. törvény 4.§ u) szerint belföldinek minosulnek: "...Magyarország területén a polgárok személyi adatainak és lakcímének nyilvántartásáról szóló 1992. évi LXVI. törvény szerint bejelentett lakóhellyel rendelkező magyar állampolgár..."

Ertelmezesem szerint nincs jelentosege annak, h a lakohely allando v ideiglenes. Ezt az allando-dolgot lattam mar mashol is. Valaki tisztazni tudna ezt?

Koszi

Istvan_Budapest # 2012.08.07. 15:59

Kedves "intentio", ez egy nagyon pontos válasz, és értékes információ.
Már nézem is a vonatkozó törvényt a net.jogtar.hu weboldalon.
Köszönöm szépen.

intentio # 2012.08.07. 09:14

Kedves István!

Nandy felkészült fórumozó, hozzászólásai "biztosak". :)

A jogi szabályozást az 1997. évi. LXXX törvény 16. § (1) o) és az 1993. évi III. törvény 54. szakaszában találja.

Istvan_Budapest # 2012.08.06. 02:16

Itt elhangzott "nandy" hozzászólásában az, hogy ha valakinek a jövedelme 34200 ft per hó alatt van a háztartásában akkor a jegyzőtől kérhet igazolást és nem kell fizetnie az "egészségügyi szolgáltatási járulékot".

Ez mennyire biztos? Ezt eddig sehol nem olvastam.
Ez a fizetés alóli mentesség mérlegelés alapján adható vagy meg kell, hogy adják?

Előre is köszönöm a választ.

tematik # 2012.08.03. 20:15

Nandy és Pazs:

Köszönöm a válaszotokat!

Elsősorban a következőkre lettem volna kívávcsi:

1. A sógorom, (nevezzük Lacinak)miért minősül belföldi személynek, mikor nem kiutazott, hanem disszidált a rendszerváltás előtt (ez rendőrségi ügy volt, hogy az állandó lakcíme akkor ezzel megszűnt azt nem tudom, csak sejtem) Azóta Ausztráliában él, amely országgal nincs egyezmény, és nem is telepedett haza. Most kettős állampolgár.
Egy alkalommal (1993) hazalátogatott, megnősült, anyósánál bejelentkezett állandó lakcímre, hogy miért nem tudom, de szerinten etttől még nem belföldi személy. Ezt követően feleségestül utazott vissza.

2. Felesége (nevezzül Alíznak) is 20 éve Ausztrál állampolgár kint él és dolgozik.

Hazatelepedmi mem kívánnak.

3. Úgy tudom jogorvosltai lehetőségnek mindig kell lennie.

Adrien89 # 2012.08.03. 14:57

Tisztelt Fórumozók!

Júniusban leállamvizsgáztam,a tanulói jogviszonyom ezzel megszűnt. Be is mentem a NAV-hoz infót kérni arról,hogy milyen nyomtatványt kell kitöltenem ahhoz,hogy magam után fizessem a TB-t ugyanis a tanulmányaimat csak keresztfélévben,azaz februártól tudom leghamarabb folytatni. Bent közölték velem,hogy a TB a diákigazolvány érvényességéhez,azaz az én esetemben október 31-hez van kötve,addig fizeti utánam a volt iskolám. A csavar viszont az,hogy az intézmény a záróvizsga napján beszedte tőlem az igazolványt,mondván "nem vagyok már jogosult" rá. Na ezt én szépen elmeséltem az adóhivatalban is,ahol kikerekedett szemmel néztek rám és közölték,hogy ilyenről ők még nem hallottak,mert igenis megillet engem az igazolvány október 31-ig,ugyanis a matricát nem 2-3 hónapokra,hanem fél évre adják,ebből adódóan más iskolák is csak október 31 után szokták beszedni.Egyébként ilyenről hallottam is,illetve olvastam is,ezért is csodálkoztam azon,hogy rajtunk már a záróvizsga napján bevasalták. Bementem a sulihoz is még az apeh-os látogatásom előtt,ott közölték velem,hogy mivel megszűnt a jogviszony,nem fizetnek utánam járulékokat. Ezt is elmondtam bent az ügyintézőknél,ekkor közölték velem azt,hogy akkor az iskolában nagyon nem jól tudják,mert ez a diákigazolvány érvényességéhez van kötve. Elég zavaros történet, egyébként inkább a szakavatottabb Nav-nak hiszek,csak nagyon megtévesztett engem ez a diákigazolvány beszedés,na meg az iskola "nem fizetünk semmit sem" kijelentése,így nagyon kíváncsi vagyok,hogy egy külső 3. hozzáértő személy szerint melyik "oldal" állítása a helyes, illetve arra is,hogy esetleg hol tudnék majd utánakérdezni annak /leellenőrizni azt,hogy a továbbiakban tényleg be van-e utánam fizetve,vagy befizette-e az iskola az augusztusi félhavi TB-t.

pazs # 2012.08.03. 10:14

Jogászként nem tehetek mást, mint tájékoztatlak a hatályos jogszabályokról. Ha ez képviselet és védelem, akkor így jártam. Számos országban másfajta rendszer van, hol jobb, hol rosszabb, hol fenntarthatóbb, hol nem, de most a magyarországi szabályozás érint minket, ez van. De minden országban az emberek feje fölött döntenek.

anubis # 2012.08.03. 09:38

Kedves Pazs!

Lehet, hogy nem Te találtad ki, de nagyon képviseled és véded. Egyébként valaha a jog az erkölcsből született, de mindegy.

A gépjárműbiztosítást meg én döntöm el, hogy akarom-e, azaz veszek-e autót vagy nem, így nem hasonlítható az eg. biztosítási kötelezettséghez, amit a fejem fölött mások döntenek el és követelnek tőlem.

pazs # 2012.08.03. 09:26

anubis: erkölcsről nem beszéltem, csak jogról. Egyelőre ezek a jogszabályok, itt meg csak jogi tanácsot adunk, erkölcsit/életvezetésit nem, valamint nandy válaszát is vedd figyelembe. Nem én találtam ki, hogy kell biztosítási jogviszony akkor is, ha nincs bevétel, úgyhogy ne rám haragudj.

tematik: a helyzet ugyanaz, a magyarországi állandó lakóhellyel rendelkező személyeknek kell rendelkeznie biztosítási jogviszonnyal, ha más nem, úgy, hogy fizetik maguk után havonta.

nandy # 2012.08.03. 09:23

tematik:
Ha a magyar állampolgár 3 hónapnál hosszabb időre külföldre utazik, akkor azt előzetesen be kell jelentenie az itteni Eg.bizt. Pénztárnál. Ekkor nem kell járulékot fizetnie.

Egyébként ha van külföldön biztosítása, és azzal az országgal Mo-nak van egyezménye, akkor az is elég, de igazolást kell kérni a külföldi biztosítótól.

nandy # 2012.08.03. 09:18

Nem kell itt a hiszti...

Ha a háztartásod egy főre eső jövedelme nem haladja meg a havi 34.200,-Ft-ot, akkor az önkormányzat jegyzőjétől kérj igazolást... máris nem kell fizetned.

Egyébként szerintem a fogad, vakbeled vagy éppen a szétszakadt cipőd, elromlott háztartási géped sincs tekintettel az anyagi helyzetedre, nem csak az állam.

De te biztos az az ember vagy, akinek ha nincs biztosítása, akkor erkölcsből nem megy el dokihoz ha baja van, és visszautasítja a kórházi kezelést is.

Fogd már fel, hogy nem tudhatod előre, mikor lesz szükséged kezelésre! Ezért hívják biztosításnak...

anubis # 2012.08.03. 08:55

Kedves Pazs!

Az baromira tetszik, hogy nagyvonalúan átléptek azon a tényen, hogy NINCS bevétel, fizetés, jövedelem, vagy aminek akarod annak nevezed, amiből követeli az állam a havi rendszeres befizetést. Te biztos nem voltál még ilyen helyzetben, de a tartalékokból él az akinek hónapokig nincs munkája és jövedelme, manapság már év is lehet belőle. Esetleg rosszabb esetben kölcsön kér. Nos ez az összeg az életben maradáshoz szükséges és ebből von el az állam, szerinted jogosan, szerintem legalábbis erkölcsileg igen-igen megkérdőjelezhető módon.
Itt szolidaritásról nem lehet beszélni semmiképpen sem.
Üdv.

tematik # 2012.08.02. 22:26

Tisztelt Fórumozók!

Jogi tanácsot szertenék kérni.
ELőzmények:
Sógorom 1980-ban disszidált (személyi okmányait bevonták). 1982 óta él, dolgozik Ausztráliában, és ausztrál állampolgár. Az 1990-es évek közepén (már mint Ausztrál állampolgár) közel egy évet itthon tartózkodott. Magyar útlevelet kapott. Dolgozott is, és megnősült. Az akkor még leendő anyósánál bejelentkezett állandó lakcímre. (gondolom a házasság és a munka miatt is kellett). Ezt követően feleségével együtt visszautaztak Ausztráliába és azóta is ott élnek, dolgoznak. (2-3 évente pár hónapra hazalátogatnak). Felesége állandó lakcímmel rendelkezik édesanyjánál, sőt mint családtag (bejelentés alapján) itthon is biztosított volt.
A feleség édesapja elhalálozásával (kb. 2006) ingatlan hányadot is örökölt.

Egészségügyi szolgáltatási hozzájárulás fizetésével kapcsolatos értesítést kaptak a NAV-tól, és nyilatkozatkérő lapokat is.

Az auztráliai magyar nagykövetségen közölték, hogy ők csak a lakcímváltozás átvezetésével tudnak foglalkozni.

A NAV ügyintézője közölte, hogy visszamenőleg is fizetni kell a járulékot, és nincs semmilyen jogi lehetőség.

Kérdés:
Valóban így van?

pazs # 2012.08.01. 14:28

anubis: ez a rendszer, biztosítás alapú és van benne egy adag szolidaritás. A gépjármű-felelősségbiztosításod sem jár vissza, ha nem kellett felhasználnod.

Istvan_Budapest: feltűnt mindannyiunknak, de hagyjuk az érzelmeket, a gazdasági menekült meg nem ez. Egyelőre ez a szabály, hogy ha valaki magyar állampolgár és van magyarországi lakóhelye, akkor valamilyen formában biztosítottnak kell lennie, ha más nem, úgy, hogy fizeti maga után a tb-t.

Istvan_Budapest # 2012.08.01. 14:16

Kedves fórumozók!

Köszönöm szépen a válaszokat. Ha valakinek még lenne ötlete, hogy mit lehet tenni az kérem írja meg.

Csak egy rövid reagálás:
"Az pedig, hogy Angliában te mindenfajta járulékfiztés/biztosítás nélkül kapnál ingyen orvosi ellátást és gyógyszereket mese habbal..."
Az orvosi alapellátás ingyenes mindenkinek, a gyógyszerekért sem kell fizetni, csak egy vénybeváltási díj (prescription charge) van, ami jelenleg £7.65, azaz 2700 forint, gyógyszertől függetlenül. Ha több tízezerbe kerül a gyógyszer és egy vényen van akkor is ennyibe kerül. Ez kint egy takarítónő 1 órás bére.
Lásd:
http://www.nhs.uk/…oncosts.aspx

De ha valaki alacsony jövedelemmel rendelkezik akkor még ezt sem kell kifizetni, sőt még az utazási költségét is kifizetik a korházban ha bemutatja a róla a számlát (lásd: NHS Low Income Scheme, http://www.nhsbsa.nhs.uk/1125.aspx )!

"Ja, Angliában minden ingyen van, itt meg a szemét adóhatóság meg a kapzsi egészségügy pénzt kér azért, hogy ellásson...
Ha ez igaz lenne, mindenki odaköltözne!"

El is költözik Magyarországról aki teheti. A sok hazai tolvaj milliárdos politikus és a mögöttük álló pénzemberek pofátlanul amit csak elvesz a nyomorultaktól, majd én fizessem ki a szolgálati audiját, tengerparti villáját meg balatoni jachtját, mikor elüldöztek a hazámból. De ha azért kérné a NAV, hogy ellásson, de még csak el se láttak. Ha kényszerítenének se mennék be a lepukkant, afrikai színvonalú, rossz felszereltségű magyarországi kórházakba.

Ha nem tűnt volna fel Önnek, több százezer fiatal elköltözött Magyarországról az utóbbi években, jönnek egyedül, családostul, még a gyerekeket is hozzák. Van aki egy bőrönddel, van aki minden ingóságával, a magyar fiatalok gazdasági menekültként Európa országait járják, kisemmizve, nincstelenül, végső kétségbeesésükben.

spaniel # 2012.07.31. 12:57

Segítsetek!
Hogyan lehet új topikot nyitni! Új témakört szeretnék indítani?

anubis # 2012.07.31. 12:42

Csak egy vélemény.
Szerintem se túl korrekt ez az eü. járulék vagy mi a fene. Miért nem akkor fizetek, amikor orvoshoz megyek? Mert így az állam több százezer forinthoz juthat egészséges emberektől.
Ennél a vizitdíj ezerszer korrektebb lenne, de csak helyette, nem mellette. Vagy legalább annyit tennének bele, hogy évente, aki nem vesz igénybe állami eü. szolgáltatást, legalább a felét visszakapja a befizetett pénznek.
üdv.

84Anita # 2012.07.28. 13:35

Tisztelt Fórumozok!

A férjemnek 2012.07.31.-vel lejár a rehabilitációs járadéka. Már jártunk a nyugdíjfolyósítónál és be is adtuk a papírokat, kb. szept.-okt.-ben lesz az újabb felül vizsgálata. Az ügyintézőt meg kérdeztük "addig kell-e fizetnünk a tb-t?", de a kis hölgy csak pislogni tudott.
A kérdésem az lenne, hogy kell fizetünk, vagy sem a tb-jét? Semmi képen nem szeretnénk ha ellátás nélkül maradna.
Válaszukat előre is köszönöm!

reménykedő # 2012.07.27. 15:58

Üdvözlök mindenkit!!

Következő a történet.
Sógorom több mint 1 éve egy németországi cégnél dolgozik (Németországban), bejeletve, adózva, járulékot fizetve stb. Magyar állampolgár, itthoni lakcímmel, a család is itt van.
A héten nagyon megfájdult a dereka, hazajött és mai nap elment városunk kórházába. A rendszer kidobta hogy TB-t itthon nem fizetett és nem is látták el, azt mondták csak sürgősségi esetben nyúlnak hozzá.
Kérdésem az lenne, hogy és hol tudjuk a leggyorsabban megoldani a helzetet, ha már itthon van?
Válaszokat előre is köszönöm

C a s a b l a n c a # 2012.07.27. 05:26

Ja, Angliában minden ingyen van, itt meg a szemét adóhatóság meg a kapzsi egészségügy pénzt kér azért, hogy ellásson...

Ha ez igaz lenne, mindenki odaköltözne!

Rexor # 2012.07.26. 11:51

"magyarországi lakcímem megmaradT": ez volt a hiba, ezért kell megfizetned. Méltányosságból kérhetsz részletfizetést vagy fizetési könnyítést/elengedést, ha valószinűsíted, hogy a tartozás megfizetése veszélyeztetné a megélhetésedet.

Az pedig, hogy Angliában te mindenfajta járulékfiztés/biztosítás nélkül kapnál ingyen orvosi ellátást és gyógyszereket mese habbal...