Egészségügyi szolgáltatási járulék


végrehajtó1 # 2009.12.03. 15:43

1 má' kilőve! Ki a következő?:)

limma # 2009.12.03. 15:41

OK kapitulálok! :-)

Rexor # 2009.12.03. 14:56

Azért kell visszamenőleg limma, mert ez nem választás kérdése. Aki nem biztosított, az köteles egészségbiztosítási járulékot fizetni (Tbj. törvény 39. paragrafus (2) bekezdés).

limma # 2009.12.03. 14:43

visszamenőleg persze nem lehet, de hát ez is egy biztosítás, nem? sokszor potyára fizetjük, mert hálistennek nincs baj.

Tv, paragrafus számot mondjatok, mert már nagyon kíváncsi vagyok

köszi

végrehajtó1 # 2009.12.03. 14:32

Ám ha ez idő alatt nem volt orvosnál, akkor miért kellene fizetnie?

Nománe én 6 éve nem voltam orvosnál akkor én se fizessek?Na ne.

limma # 2009.12.03. 14:27

Szervusz Nandy!

Elismerem, sokkal okosabb és tájékozottabb vagy, mint én.
De miért kellene - főleg visszamenőleg fizetni egy olyan szolgáltatásért, amit nem vett igénybe?

Én úgy hallottam, amikor kezdődött ez az egész potyautas-rendszer felszámolása, hogy aki nem fizet, az majd fizetheti az orvos, kórház stb. számláját.
Ám ha ez idő alatt nem volt orvosnál, akkor miért kellene fizetnie?

nandy # 2009.12.03. 13:59

Szerintem visszamenőleg már nem kell fizetni,

Szerintem meg kell... Én bejelenteném visszamenőleg, és kérném, hogy méltányosságból engedjék el.
Ha be sem jelentik, és egy ellenőrzésnél kiderül, mulasztási bírságra is számíthat.

Az önkormányzattól lehet kérni igazolást, de visszamenőleg nem fogják megadni.

végrehajtó1 # 2009.12.03. 13:36

Az Önkormányzatnál hol kell kérvényezni ezt a dolgot?

A lakhely szerinti jegyzőnél kell kérni.Ő a kérelem után kikuld egy adatlapot.Ezen a vagyoni helyzettel jövedelemmel kapcsolatos kérdések vannak.Ezt kitőltöd és vissza kűldöd.Ha jogosult vagy az ingyenes eü biztosításra akkor meg fogod kapni és az állam fizeti helyetted.

limma # 2009.12.03. 11:36

Szerintem visszamenőleg már nem kell fizetni, mert ez a természetbeni egügyi ellátásra vonatkozik - azaz orvoshoz megy, gyógyszert kap stb. Ha akkor ment dokihoz, amikor már nem volt biztosítása, akkor azt a TAJ számot a szuper programjuk úgyis letiltotta.Ha ilyen nem volt, akkor jó.

nandy # 2009.12.03. 09:55

Nem lesz egyszerű menet, érdemes lenne szakember segítségét kérni.

kriszta0805 # 2009.12.02. 19:07

Elnézést, ha már volt ilyen kérdés, de próbálkoztam visszaolvasni ezt a temérdek hozzászólást, de sajna türelmem veszettem.
Kérdésem a következő: Férjem 2006 óta hézagosan hol dolgzik hol nem (ahogy az élet hozza. 2007.04.01-től él ez az egészségügyi szolgáltatási járulék, amit fizetni kellene azokra az időszakokra amikor nincs munkája. Mivel nem éretsültünk erről a kötelezettségről így nem is jelentettük le. Sajna annyira nem értesültünk róla, hogy szinte csak most 2009. szeptemberében hallottunk róla. Mit kell tenni ebben az esetben? Kigyűjtöttük az időszakokat 2007-től, elég húzós összeg jönne ki a mai napig. Képtelenek lennénk kifizetni. Nem is értem az egészet, hogy honnan feltételezik, hogy egy család akinél 1 fő keres kitudja ezt a plussz terhet fizetni havonta, elég baj az, hogy a másik fél nem hoz haza egy petákot sem.
Nálunk minimálbért nem éri el az 1 főre eső jövedelem, de évekre visszamenőleg szerintem erről igazolást nem fog adni az Önkormányzat. Az Önkormányzatnál hol kell kérvényezni ezt a dolgot? Van rá nyomtatvány vagy sima A4-es és kérelem saját szavaimmal? Érdemes-e erre az évre meghérnem az igazolást, ha havi 2 hónapot tud igazolni a férjem munkaviszonyból? Nekem van munkahelyem, van egy óvodás korú gyermekünk.
Elég-e, ha csak az idei évet valljuk be utólag? Egyáltalán lehet utólag bevallani ilyesmit?
Köszönöm a választ!

nandy # 2009.09.22. 19:46

Így van, de a változás 2009-től él. Úgy emlékszem, januártól, bár az idei változások hatálybalépését nem könnyű fejben tartani.
A mostani kivonatokon még a 2008. év van.

Feri29 # 2009.09.21. 16:57

Ráadásul ha jól tudom egy ideje már nem is kell bejelenti a fizetési kötelezettség megszűnését, hanem az új munkáltató általi bejelentéssel törlődik.

szufi # 2009.09.21. 16:47

Nandy,

köszönöm a villámválaszt,nagy örömmindig segítőkész emberekkel összefutni!

nandy # 2009.09.21. 16:33

Szufi, Matteo:

Valószínűleg rossz a hiper-szuper (nem mellesleg méregdrágán vett) szoftver, mert mindenki hasonló kivonatot kapott. Automatikusan előírták egész évre a járulékokat, és akik közben állást találtak, és ezt be is jelentették, azoknak sem törölték...

Többek közt én is, és egy barátom is ugyanilyen kivonatot kaptunk.:) Azonnal írásbeli észrevételt kell tenni.
Ja, és figyeljetek a késedelmi pótlékra is, mert azt is rászámolták a nemlétező tartozásra.

Matteo # 2009.09.21. 15:12

Szia SZufi,

Én is hasonlóképpen tavaly aug és január között fizettem önkéntes bejelentés alapján. Aztán sikerült munkába állnom erre most pár napja kaptam egy levelet, hogy huszonpárezerrel lógok...
Holnap megyek be személyesen csapkodni az asztalt...

szufi # 2009.09.21. 15:06

Kedves mindenki!

Most kaptam egy folyószámlakivonatot az APEHtől, ami szerint- ha jól értelmezem, 2008 szeptembere óta nem fizetek egészségügyi szolgáltatási járulékot. Azt megelőzően munkanélküli voltam és fizettem is, de szeptembertől kezdve munkaviszonyom van, és ők fizetik a járulékomat (igaz?).

Mi a teendő ilyenkor, hogy ne akarják behajtani rajtam a (szerintem nem létező) tartozást?

Előre is köszönöm
Tamás

nandy # 2009.07.13. 09:13

Visszamenőleg előírhatják a folyószámlán, aztán behajtják. Függetlenül attól, hogy igénybe veszed-e az eü. ellátást vagy sem.

JesseJames # 2009.07.12. 20:43

üdv mindenkinek

infót kérnék szépen

nekem nincs fizetve január óta a TB-m (addig az egy főre jutó jövedelem miatt kaptam), és azóta lusta voltam utána menni

kérdésem, ha holnaptól fizetve lesz a TB-m (akár én magam fizetem, akár munkahelyem lesz, akár szoc. alapon) akkor behajtják rajtam az eddig nem fizetett összeget?

vagy csak akkor, ha kórházi ellátást kapok?

köszönöm előre is

AnitaL # 2009.02.18. 12:31

Sziasztok!

Segítséget szeretnék kérni!
2008. júl 16-tól regisztrált munkanélküli vagyok (pályakezdő). Úgy tudom, hogy egészségügyi járulékot magam után kell fizetnem. Be is nyújtottam az Apehoz a papírt (dec 14.) de csekket nem küldtek ezért bementem kaptam is, de a hölgy nem volt valami segítőkész azt mondta 4350 Ft fizessek be a csekken.
Be is fizettem a január és a február hónapot. (4350 Ft)
De az egyik ismerősöm azt mondta hogy decemberbe csak a 4350 Ft felét, januárba 4350 Ft és februárba már 4500 Ft kellett volna fizetnem.
Akkor ez most, hogy van?
Nem fizettem decemberit és ráadásul februárba 4350 Ft-ot fizettem be.
Mi ilyenkor a teendő?

nandy # 2009.02.06. 11:12

Bárcsak mindent ilyen egyszerűen meg lehetne oldani... Nem, az nem jó megoldás, hogy gyorsan kijelentkeztet téged, aztán újra be.
Mert ha ellenőrzés van, neked kell igazolnod, hogy akkor valóban volt biztosítási jogviszonyod - nem pedig az ügyintézőnek!

Ha munkaviszonyod volt, arra az időszakra kellett volna kijelentkezni, majd a mv. megszűnése után újra be.
Sajnos arra sem nagyon lehet hivatkozni, hogy a csekken rossz cím volt, azért nem fizetted. Mert az APEH-tól bármikor lehetett volna postán vagy személyesen jó csekket kérni.

Egyetlen megoldás lenne. Visszamenőleg bejelentkezni azokra az időszakokra, amikor nem volt biztosításod.
Aztán pedig kérni kell, hogy méltányosságból engedélyezzék a részletfizetést. Elengedtetni nem igazán lehet (bár ez is egy halvány lehetőség), mert egyébként is lett volna mód arra korábban, hogy az önkormányzat jegyzője igazolja a rászorultságot, akkor nem kellett volna fizetni. De visszamenőleg ezt az igazolást nem fogják kiadni.

Dani0023 # 2009.02.05. 16:41

Üdv!

Kis segítséget szeretnék kérni! 2008 március 1-én bejelentkeztem az Apehba, hogy fizetem magam után az egészségügyi járulékot!Kaptam egy csekket be is fizettem a 4350ft-ot, de több csekket nem kaptam (rossz volt a cím)ezért azóta nem is fizettem!Most bementem megkérdezni, hogy akkor mi van ilyenkor, de sajnos az ügyintéző hölgy sem volt a helyzet magaslatán! (enyhén kifejezve)Igazából ha már az Apehban sem tudják mi a teendő ilyenkor akkor én honnan tudjam!?
Na most a hölgy azt csinálta, hogy írt egy kijelentkezést 2008 ápr.1-től és egy új bejelentkezést 2009 jan.1.-től!Azt mondta, hogy mostantól fizessem és akkor valószínű tavaly áprilistól idén januárig nem kell befizetnem visszamenőleg!
Igazából a kérdésem az lenne, hogy ez tényleg jó-e így,vagy azt mindenképp bekell fizetnem?? És, hogy most akkor azzal a köztes idővel mi lesz? És én pont akkor elég sokszor voltam orvosnál (gerincsérv miatt)!És büntetés jár ilyenkor? Vagy kikell fizetnem a egészségügyi szolgáltatások díjait? Egyébként 2008 julius 15-től aug 30.-ig be voltam jelentve egy munkahelyen!Kérem aki tud segíteni az írjon, hogy ilyenkor mi a teendő!??? Kicsit idegesít a dolog! Köszönöm előre is!

monalisa1 # 2009.01.29. 12:55

Bocs, egy nullával kevesebb: 4.500 Ft.

monalisa1 # 2009.01.29. 12:53

A Mo.-on élő magyar államolgárokra vonatkozik a rendelkezés, te ettől aludj nyugodtan.

Tudod, sokan (= több százezren) voltak akik ilyen-olyan ok vagy ürügy miatt nem fizettek egészségbiztosítási járulékot, ezzel szemben ha valami orvosolandó problémájuk adódott, elvárták és megkapták mindazt a TB (= társadalmobiztosítás) ellátást, ami eddig gratisz (= ingyen) vettek igénybe.

Amióta bevezették a havi pár ezer forint fizetésének kötelezettségét, az OEP (= Országos Egészségbiztosítási Pénztár tájékoztatása szerint 90%-kal (!) csökkent a nemfizetők aránya.

Természetes most is van Mo.-on ingyenes egészségi ellátás, de csak egy nagyon szük- pl. hajláktalanok körében. A többieknek fizetni kell., vagy a havi jövedelemből vonják le vagy "önként és dalolva" csekken a f.évben aktuális 4.5000 Ft/hó összeget.

Monalisa
laikus hozzászóló

sauron16384 # 2009.01.28. 17:21

Sziasztok!

Olvasva ezt a topicot, kicsit zavaros szamomra ez a jarulekfizetesi dolog.
En 1999 ota az Egyesult Allamokban elek. Magyarorszagon van lakcimem, es nem is szandekozom megszuntetni, miutan peldaul magyar ugyeket kovetem, pl szavazok is, aminek ez feltetele. A TB fizetesi kotelezettseget nem igazan ertem, miutan nem elek Magyarorszagon, es mindig is volt itt kint biztositasom, ami fedezi a koltsegeimet. Ezen tul, ha Magyarorszagra utazom, szoktam kulon utazasi eu biztositast is kotni. Ha adott esetben Magyaroszagon szorulok ellatasra, akkor ott szamlat kell kerjek, es az eu biztositasom, (illetve ha nincs, akkor az itteni biztosito allja annak az arat (azt hiszem 20 %-at, a tobbit nekem kell fizetni)).
Mar csak azert sem ertem egy ilyen ado letjogosultsagat, mert adot csak bevetel utan lehet kivetni, ami nekem Magyarorszagon nincs. Biztositast pedig nem lehet kotelezoen fizettetni valakivel, fokent, ha az illeto nem is veszi azt igenybe.
MI errol a velemenyetek?
koszi, es udv mindenkinek,
sauron