Egészségügyi szolgáltatási járulék


Adryen # 2008.02.09. 11:02

2007 májusában végeztem a főiskolán. Azóta nincs munkám, járulékot nem fizettem. Regisztrált munkanélküli vagyok, de mivel nem dolgoztam 1 évet, nem kapok semmilyen ellátást. Márc. 1-től lesz jogviszonyom, előtte alkalmassági vizsgálatra kell mennem. Mennyit kell fizetnem, ha nem jelentkezek addig az APEH-nél? Fizethetem-e csak erre a hónapra (febr-ra?) Vagy visszamenőleg is kell-e fizetnem. Esetleg kérhetem-e a munkáltatótól, hogy a bejelentés után menjenk vizsgálatra, hiszen akkor már rendezve lesz a jogviszonyom?

nandy # 2008.02.09. 10:00

Tbj. tv. 19 § (4) A kiegészítő tevékenységet folytató egyéni vállalkozó, a kiegészítő tevékenységet folytató társas vállalkozó után a társas vállalkozás, valamint a 39. § (2) bekezdésében meghatározott személy által fizetendő egészségügyi szolgáltatási járulék havi összege 4350 forint (napi összege 145 forint).

Judyh # 2008.02.09. 09:49

monalisa1

Sajnos nem olyan sok a nyugdíja, de amikor volt bevétele a vállalkozásból ezt ki tudta egésziteni. Ezért elgondolkodtató, hogy igy most
ha netán nem lesz bevétele, akkor érdemes-e tartani vagy szüneteltetni, vagy visszaadni.

bootmaker # 2008.02.09. 07:49

Üdv
Mondjuk azért mert várja a jobb napokat.
Nekem is van évek óta, a főállásom mellett sajna most már alig jön be valami de az a kicsi talán fedezi a költségeket.
Ha visszaadná az ember és bejönne egy munka nem tudná elvállani.

B

monalisa1 # 2008.02.08. 23:51

(Ha nem lát pénzt a vállalkozásból, akkor mi a célja azt fenntartani? Vagy tán olyan sok a nyugdíja, hogy megengedheti: juttat vissza belőle az állambácsinak valamicskét...)

Judyh # 2008.02.08. 09:15

Sziasztok!

Tájékoztatást szeretnék kérni, hogy nyugdijas egyéni vállalkozónak, ha nincs bevétele a vállalkozásából, akkor is kell fizetnie az egészségügyi szolg. járulékot.

S ha igen, mennyit a havi 4350.-Ft. v a napi 145.-ft után??

nandy # 2008.01.23. 22:53

Akkor tisztázzunk valamit.

A jelenlegi felállás az, hogyha nincs érvényes eü. biztosításod, akkor is jogosult vagy az eü. szolgáltatások igénybevételére. Senki semmilyen jogcímen ezért több pénzt nem kérhet tőled (pl. gyógyszertáraknál szokás, hogyha nincs biztosításod, de TB-támogatott gyógyszert váltanál ki, akkor a különbözetet kifizettetik veled
  • ez jogellenes).

Ha nincs biztosításod, akkor ennyi történik:
a doki (vagy eü. intézmény) bejelenti az APEH-nek, hogy biztosítás nélkül vettél igénybe eü. szolgáltatást. Ezek után az APEH megvizsgálja a biztosítás meglétét, és amennyiben megállapítja, hogy valóban nincs érvényes biztosításod, és ezt elmulasztottad az APEH felé bejelenteni, akkor számíthatsz arra, hogy a járulékot visszamenőleg ki kell majd fizetned - de csak a járulékot, nem pedig a kezelés költségét!!!. Valamint mulasztási bírságot szabhat még ki az adóhatóság.

bimba # 2008.01.23. 18:08

Talán nem is annyira rossz ötlet ez,hogy mindenki fizessen önmaga után.Akkor legalább valóban be lenne fizetve,mert ha a munkaadókon múlik,akkor biztos nem.

Amúgy scak kíváncsiságból kérdezném még.Ha a munkaadó nem fizette meg a tb-t utánam (erről persze akkor szerezhetek legfeljebb tudomást ha orvoshoz kerülök ,vagy még akkor sem),szóval olyankor kit terhel a dolog?A munkaadót vagy a nyomorult munkavállalót?Esetleg tudomást szerezhetek én majd mint munkavállaló arról hogy fizetik-É rendesen a tébémet?Az ügyfélkaounál már vakarásztam a neten ezzel kapcsolatban de semmi.Azaz netről biztos nem fogom megtuni hogy fizetve van-e a járulékom.

bimba # 2008.01.23. 18:02

Kedves Avita.

Egy mondatodhoz szeretnék hozzáfűzni azért valamit ha nemharagszol meg érte.
Összefoglalva tehát, továbbra is fizethetünk általam most felsorolni nem kívánt néprétegek helyett... "Igen, igen, igen".

Kérdeznélek inkább.
Vajon melyik "néprétegre" gondoltál hirtelen?Azokra akik tejben vajban fürdenek és közben több milliós tb tartozásuk van,azokra akik nem fizetik ki a munkavállalójuk után a tb járulékokat,vagy azokra akik szeretnének normálisan dolgozni és nem veszik igénybe a segélyt sem?Vagy netán azokra,akik igénybeszik a különböző segélyeket amiből vonnak tb járulékot?Hmmm?Kíváncsian várom válaszod,csak mert az én egyik "barátnőm " is renszeresen elítélte a segélyen lévőket hogy mert miattuk van csődbe az eügy,de neki egymagának a két étterme után több milliós volt a tb felé a tartozása.Segélyezett én voltam,de a segélyekből(még a legegyszerűbből is) vontak tb járulékot minimálist.

Avita # 2008.01.23. 09:38

Kedves Pjotr,

ez tévedés. Bár eredetileg a felállás valóban úgy nézett volna ki, hogy aki nem jogosult eü. ellátásra (akár mert nem biztosított, akár mert nem fizette az eü. szolgáltatási járulékot), annak ki kell fizetni.
Magát szociálisan érzékenyként aposztrofáló kormányunk mindazonáltal (megengedve némi iróniát, talán épp azért, hogy e minősége igazolást nyerjen, nem tudom...) úgy határozott, hogy MÉGSEM így lesz; azaz 2008. jan. 1-jét követően is "ingyenes" az ellátás mindenkinek, aki a dokihoz fordul, csak éppen amennyiben az ellátási jogosultsága nem áll fenn (vagyis: nem fizet sem eg.bizt. járulékot, sem eü. szolg. járulékot), az őt ellátó intézmény/háziorvos jelenti az esetet az APEH-nek.
A bejelentés alapján az APEH a célszemélyt utólagos ellenőrzés alá vonja járulék adónemen, így adott esetben nem (csak) az adott ellátás költségét kell megfizetni, hanem a vizsgálat alá vont időszakra vonatkozóan megállapított, korábban meg nem fizetett járulékot.

A két megoldás különbsége azt hiszem, jól érzékelhető: míg az eredeti terv szerint helyben le kellett volna perkálni az összeget, addig a jelenlegi szerint "mindössze" egy adóellenőrzés néz ki a potyázónak, melyből aztán legalábbis kétséges, hogy a jogerősen megállapított összeget be lehet-e hajtani.
Összefoglalva tehát, továbbra is fizethetünk általam most felsorolni nem kívánt néprétegek helyett... "Igen, igen, igen".

Pjotr # 2008.01.20. 08:29

Ez most már csak a saját problémád lesz, ha nem fizetsz járulékot, ki kell fizetned majd az ellátást.
Szóval nem kell fizetned, ha nem akarod.

bimba # 2008.01.19. 19:57

Jujjjujj!!
Már megint szótfogadatlan állampolgi voltam tudtomon kívül!

Jack13 # 2008.01.19. 08:42

Itt találjátok ezzel kapcsolatban mit kell tenni:

http://www.apeh.hu/…ntkezes.html

bimba # 2008.01.18. 22:22

Én regisztrált munkanélküli vagyok segély nélkül,azaz nem veszem igénybe a rendszeres szocsegélyt mert el akarok helyezkedni rendesen.De hogy mikor fogok munkát találni még nemtudom.Ezért csodálkozom hogy fizetnem kéne a semmiből,ráadásul egyedül nevelem a gyerekem is.

monalisa1 # 2008.01.18. 22:18

Mármint a munkanélküliek.

monalisa1 # 2008.01.18. 22:18

Ők is, mert adott esetben ha szerény is az összeg, de mégis csak jövedelem.

A TB díjmentes ellátásra szociálisan jogosultaknál felsoroltam a kisgyerekeket, a tanulókat, a hajléktalanokat - és az stb. kategóriába tartozókat. (Hogy mi is az a stb., na igen, ahhoz a jogszabályt kellene átböngészni.)

Lehet, hogy az stb.-be pl. beleértendő az öregek otthonában élő 20-25 ezer idős ill. valamilyen testi v. szellemi fogyatékkal élő embertársunk is.

bimba # 2008.01.18. 21:56

Mi az a stb?
Szociálas rászorultak?Munkanélküliek?

monalisa1 # 2008.01.14. 21:39

A mindenkori mininimálbér 11 (vagy 14?) százaléka, havonta.

monalisa1 # 2008.01.14. 21:38

Éppen "a biztosított családtag" ingyenes TB biztosítottsága szünt meg 2007.04.01-vel. Őnekik egyénileg kell szerződést kötniük a lakhely szerint illetékes egészségbiztosítóval.

Szerencsés esetben akár évekig is ellógható a fizetési kötelezettség, de ha egyszer mégis orvoshoz kerül a delikvens, utólag kamatostúl bevasalja rajta az adóhivatal + az orvosi/kórházi ellátás bizonyára nem kevés összege.

Természetesen vannak kivétel akik mentességet élveznek: kisgyerekek, tanulók, hajléktalanok stb.

bimba # 2008.01.14. 21:16

És ez micsoda?Én nem hallottam semmiről,és mennyit kellene fizetni ha tudnék?

wantw # 2008.01.14. 20:29

Jó napot !

Érdeklődnék erről a bizonyos Egészségügyi szolgáltatási járulékról, mivel nem vagyok foglalkoztatott, tehát elvileg fizetnem kellene, viszont az APEH nyilvántartása szerint rendben van az egészségügyi biztosításom.
Kérdezném, hogy van esetleg mentesség ez alól a járulék alól (pl. biztosított családtag alapján), illetve ha nincs, akkor mit tegyek ? Kaphatok valamilyen büntetést később, ha most nem fizetem ezt a bizonyos járulékot ? mivel felszólítást, ill. csekket sem kaptam erről az APEH-től.
Üdv.