Egészségügyi szolgáltatási járulék


yerma1 # 2008.11.06. 17:33

Matteo!

a kérdésed összetett és nem egyértelmű: hol külföldön? (EU vagy nem-EU, van EU-s kártyád vagy nincs)
bár, ha levelezőn tanultál kint, talán mindegy is, nagy valószínűséggel Magyarországra tb-t nem fizettél
amikor visszajöttél, azzal a nappal be kell regisztrálnod a 08T1011-en, hogy rendezd a biztosítási jogviszonyoadat, apeh.hu-ról letölthető ez a nyomtavány

(remélem jól értelmeztem a kérdésed)

yerma1 # 2008.11.06. 17:18

mary94!
általában a hivatali ügyeknek 30 nap a határidejük
nem kaptál az ügyfélkapus regisztrációd során megadott mail-edre visszaérkeztetésről levelet, hogy "tájékoztatjuk, hogy beadványát a pénztár fogadta"?
nekem onnan számítva volt 30 nap (legalábbis ahhoz a dátumhoz képest, ami a levélen volt, ha kicsúsznak a határidőből visszadátumozzák), a boríték persze már nincs meg.. :)

Matteo # 2008.11.06. 14:17

Nem értem a kérdést. Kimentem tanulni, mellette legálisan dolgoztam. Hazajöttem és nézek, hogy mi van a TB-vel...

nandy # 2008.11.06. 13:53

Kiküldetés volt?

Matteo # 2008.11.06. 13:41

Mi a teendő, hogyha 2007 októbertől-2008 augusztusig külföldön tartózkodtam, legálisan bejelentve dolgoztam, TB-t ott fizettem? Ugyanakkor itthon sem elötte sem utána nem? (levelezőn tanulok)

mary94 # 2008.11.05. 06:52

1 hónapja lesz 9-én a bejelentésnek. bocsi

mary94 # 2008.11.05. 06:51

yerma1!

Már nagyon várnám a választ, nem tudom mennyi ennek az ügyintézési ideje talán 30 nap? ugyanis most 9-én lesz h beírtam a neten keresztül.

Remélem rendeződik az ügy.

köszönöm írásod.

yerma1 # 2008.10.24. 16:18

mary94!
ha ügyfélkapuzol (és a leírtakból úgy tűnik tényleg biztosított vagy), nem kell bemenned, fogsz kapni egy levelet az oep-től, hogy a jogviszonyodat rendezték

mary94 # 2008.10.11. 14:42

szia nandy!

igen már értem amit írtál ,és hallottam is róla,34500 bruttóval számoltak el,akkor ezek szerint biztosítottnak kell lennem.
ügyfélkapunk keresztül jelentettem le a munkahelyet,akkor is be kell menni személyesen? voltam személyesen is csak rengetegen voltak előttem,és időhiány miatt választottam a netet végül.

köszönöm írásos segítségedet.

kellemes hétvégét kívánok

nandy # 2008.10.10. 19:03

Teljesen mindegy, hogy hány "órás" a megbízás. Az a lényeg, hogy a bruttó megbízási díj meghaladja a havi 23.000,- forintot. Mert onnantól már biztosítási jogviszonynak számít.

Ha nem éri el, akkor az alapján nem vagy biztosított (nem is kell vonni TB-járulékot, csak 11% EHO-t)

mary94 # 2008.10.10. 15:34

szia!4 órás megbízásról van szó. köszi ez elég? ennyi van, többet nem kapok. =(

nandy # 2008.10.10. 10:02

Vidd el és mutasd be az OEP-nél a megbízási szerződésedet.

(Remélem, nem a min.bér 30%-át kapod megbízási díjként)

monalisa1 # 2008.10.10. 06:12

Ha nem zajos/problémás "bérlő" lesz a lakásban, nem valószínű, hogy a többi lakótársat különösebben érdekelne: ki és milyen jogcímen van a lakásban. Tehát azt, hogy kinek adod ki a lakásodat, jól válasszad meg - a lelakást is elkerülendő...

mary94 # 2008.10.10. 05:17

Az meg van bár más is lenne hozzá:(igy belekerülni ezeknek a férgeknek a hálójába, akkor ugylátom jobb lett volna ha nem szólok az oep-nek hanem hallgatok, igy most majd én húzom a rövidebbet.

ha valaki tud valami okosságot írja meg kérem.

köszönettel

monalisa1 # 2008.10.09. 19:27

Legalább azt a Megbízási szerződést jól őrizzed, a majdani nyugdíjhoz a szolgálati idő/évek kiszámításához szükség lehet rá ill. arra is.

mary94 # 2008.10.09. 16:50

a munkakörrel nincs is gond mert megyek máshová.

Megbízási szerződésem van, nem Munkaszerződés ,gondolom az is jó,csak 1 lesz a baj úgy látom, első időben volt bérjegyzék de én azokat nem tartottam meg:(nem is gondoltam rá,hogy meg kell.Sajnos a pénzem levonás utáni állapot volt,nem zsebes pénz,de igy is simán átvágott nem csak engem más kolegámat is ezek szerint.
Akkor most ezek szerint én fogok szivni? mert nincs meg a bérpapir ! ő meg jót röhög, ez szép kilátás.Ezek után már ugyis otthagynám.

Na most már tényleg nem tudom mit tegyek,még tanácstalanabb vagyok.

kellemes estét

nandy # 2008.10.09. 08:26

Nem úszik a munkaviszonyod, a járulékokat sem rajtad fogják behajtani.

Amire figyelj: legyen munkaszerződés. Legyen bérszámfejtési jegyzék, vagy bármilyen papír, amely azt igazolja, hogy a munkavállalót terhelő járulékokat, szja-előleget a munkaadó levonta a bruttó bérből.

monalisa1 # 2008.10.09. 06:58

Ha valósnak bizonyul azon információ, hogy eladták a céget, az új tulajdonos mindenképpen "jelentkezni" fog: vagy változtatás nélkül megmarad a jelenlegi munkaköröd, esetleg másikat ajánlanak fel, rossz esetben elküldenek.
Tehát némi türelem.

mary94 # 2008.10.09. 06:13

Kellemes napot!

Szeretnék útmutatást kapni, mi fog történni, jelentettem az oep-nek hogy hol kellene dolgoznom,mivel a cégtulaj nem tette meg a bejelentést)de most meg olyan hirek keringenek,hogy pár nappal ezelőtt eladták a céget,ez is hátulról jött infó, mi lesz akkor úszik a munkaviszonyom és én fizetem ki a járulékot,vagy hivatnak hogy igazoljam én magamat vagy mi várható folyamatában,már azt se bánnám,semmi energiám hozzá.

köszönöm a hozzászólásokat előre is.

Remi74 # 2008.09.12. 05:06

Jó reggelt nandy!

Úgy lesz,utolsó időpont hétfő délután és akkor jelzem az oep-nek az eltérést a neten keresztül, hogy hol is kéne dolgoznom valójában,és mikortól.

Köszönöm kellemes napot kívánok Remi.

nandy # 2008.09.11. 18:30

Sőt, ha az OEP-nek jelzed, akkor átmenetileg "zöld lámpát" kapsz, míg ők egyeztetnek a munkaadóval.

nandy # 2008.09.11. 18:29

Ne fizess egyénileg járulékot addig, míg nem tisztázódik az ügyed.

Ha másképp nem megy, akkor a Munkaügyi Bíróságon kell pert indítani. Az OEP felé is jelezheted + APEH.

Remi74 # 2008.09.11. 16:48

Köszönöm nandy!

utánaolvastam ma és erre rájöttem a mai nap meg sok minden másra is,hogy valószinű az amit te irsz a munkaviszony takargatással
kapcsolatban,de ez inkább tényleg csak megbizásos dolog nem mindig van meló,és a dijazás a 30%-os határt eléri,minimálbér felét kapom,levonások után persze(jó mi)
Harcolok tanácsod szerint,de nem szeretnék abba beleesni hogy a végén én jövök ki vesztesen,és fizethetem a büntetéseket.
Hétfőig van határideje hogy ideadja az igazolást a bejelentés tényéről,
ha nem akkor arra gondoltam hogy bejelentem az oep-nél, hogy mióta dolgozom itt, mivel most tb-nélkül vagyok,és akkor majd ők behajtják,én meg keresek másik állást.

ez igy jó megoldás.Egyénileg lehet járulékot fizetni annak ellenére hogy van!! állásom?

köszönöm Remi

nandy # 2008.09.11. 11:03

Még azt tudom tanácsolni, hogy semmiképpen ne egyezz bele abba, hogy nem jelent be! Egyrészt azért, mert akkor nem lesz hivatalos jövedelmed. Másrészt pedig azért, mert a nyugdíjnál lehet, hogy nagyon hiányozni fog ez az időszak.

Ha munkaviszonyról van szó, tessék munkaszerződést kötni - persze visszamenőleg.

nandy # 2008.09.11. 10:58

Remi:

A megbízásos jogviszony nem azonos a munkaviszonnyal!!

Ettől függetlenül biztosítási jogviszonynak számít (és a megbízó kötelessége bejelenteni) akkor, ha a havi/napi megbízási díj eléri a mindenkori havi/napi minimálbér 30%-át.

Ha eddig nem jelentette be a megbízó, akkor visszamenőleg köteles bejelenteni a jogviszonyt.

A kifizetésből pedig köteles levonni az szja-előleget, járulékokat, és erről minden kifizetésnél igazolást is kell adnia.

(A megbízási szerződésekkel leginkább az a gond, hogy azok többnyire munkaviszonyt takarnak...)