ingatlan eladás után fizetendő adó


csomiki # 2005.01.09. 17:22

T.Bubó
Köszönöm a választ. A kérdésem még annyi, hogy a haszonélvezet megvásárlásáért járó bevétel után sem kell adózni ?
üdv.

old-guy # 2005.01.09. 17:11

Kedves csomiki,
Az eladásba csak úgy mentek bele, hogy egy nyilatkozatot irattak alá velem, hogy az ingatlan adásvételi szerződéssel kapcsolatban felmerülő személyi jövedelem adót részükre megtérítem. Ezt a nyilatkozotatott az adásvételi szerződést hitelesítő ügyvéd nem volt hajlandó aláírni!

Helyesen járt el az ügyvéd, ugyanis ilyen nyilatkozat nem tehető, a jövedelemadó azt a személyt terheli, akinél a jövedelem keletkezik.

Üdv.

Bubó # 2005.01.09. 17:05

Az eladóknak nem keletkezik jövedelme, mivel az eladási ár megegyezik azzal az összeggel, amit a hagyatéki eljárás során megállapítottak.
Ebből következik, hogy adófizetési kötelezettségük sem keletkezik.
Sőt, az szja-törvény 11. § (3) c) pontja szerint még bevallást sem kell tenniük az ingatlan értékesítéséről.
Így nyilvánvaló, nem lesz mit megtérítened.
Üdv.

csomiki # 2005.01.09. 15:20

Tisztelt Szakértők!
Apám 1997-ben bekövetkezett halála után, hugommal 1/4-1/4 ingatlanrészt örököltünk. Testvérem 2001-ben elhunyt, ekkor fia megörökölte az 1/4-ed ingatlanrészt, férje ugyanerre özvegyi haszonélvezeti jogot örökölt. A hagyatéki értékelés 5 millió forint volt, amit illetékkel rendeztek. 2004-ben ezt az ingatlanrészt tőlük megvásároltam 5 millió forintért. Ebből 3milliót a fiú és 2 milliót a haszonélvezet megvásárlásáért a férj kapott. Az eladásba csak úgy mentek bele, hogy egy nyilatkozatot irattak alá velem, hogy az ingatlan adásvételi szerződéssel kapcsolatban felmerülő személyi jövedelem adót részükre megtérítem. Ezt a nyilatkozotatott az adásvételi szerződést hitelesítő ügyvéd nem volt hajlandó aláírni!
Kérdés: Ki hogyan és mennyit adózik 2005-ben?
Válaszokat előre is köszönöm!

Bubó # 2004.12.29. 21:58

Kedves T.K.!
Ha valakinek lakáscseréből van plusz bevételme, abból hogy adózik?
Látom, szerény kérdésedet ezidáig senki nem méltatta válaszra.
Általában - ha nem túl nagy értékű lakást cserélsz túl kicsire - lakáscsere esetén nem merül fel adófizetési kötelezettség.
Ha pontosabb választ vársz, pár adatot is meg kell adnod (régi lakás mai értéke, szerzéskori értéke, szerzés ideje, új lakás értéke, stb.)

old-guy # 2004.12.14. 21:01

Kedves Tímea,
Épp a könyvelőt kell megkérdezni, hogy a 2005-ös SZJA törvény melyik pontjára gondol, mert valóban csökkentek némely adókedvezmények, de így a kérdés tárgya nem azonosítható.
A lakásszerzési kedvezményben (SZJA tv. 63.§.) történt változás semmilyen formában nem kapcsolódik sem a fizetésemeléshez, sem a jövedelemhatárokhoz.

Üdv.
old-guy

hajbat # 2004.12.13. 09:19

Tisztelt Ügyvédek, Old-guy!

Regen jártam erre, de kérdésem még mindig az egy évvel ezelőtti témához kapcsolódik. A 2003 év adóbevallását szerencsésen túl éltük, a régi ingatlan után fizetendő adóra halasztást kértünk, és már fél évet várjuk a hasznalátba vételit az új lakásra, hogy lezárhassuk ezt a témát. Sajnos ez az engedély a ma napig nem érkezett meg, és bár a beruházó szerint napok kérdése csak, a könyvelőnk felhivta a figyelmünket valamire.
Szerinte, ha idén nem érkezik meg az engedély és 2004-es adóbevallásban nem tudjuk lezárni ezt a témát, akkor a barátomnak a fizetés emelésnél nagyon vigyáznia kell. A könyvelőnk szerint ha jövőre emelnek a fizetésén, akkor átlép egy jövedelm határt, ami fellett már majd a 2005-ös adóbevallásában nem érvényesítheti, az új lakás vasárlása miatti adóvisszatérítést, ami a régi lakás eladásából szármozó jövedelem utánn keletkezett.

Kérdésem: Az új lakás vásárlása miatti adó visszaigénylés jövőre tényleg jövedelmhez lesz-e kötve, és ha igen hol találok, erre valamilyen jogszabályt, hogy milyen jövedelmhatárok vannak?

Segitségüket előre is köszönöm

Hajba Tímea

old-guy # 2004.12.03. 19:18

Kedves Zsuzsanna,

  1. pontosan
  2. igen, ha van róla számla vagy szerződés.

Remélem, a rövid, tömör válaszok eloszlatják a még fennálló bizonytalanságot.

Üdv.
old-guy

zsuzsa2004 # 2004.11.22. 11:09

köszönöm, kedves old-guy,

két dologban vagyok még bizonytalan, hogy ha jól értelmezem:

  1. a szerzési érték, az illetékhivatal által meghatározott érték, ami után fizetni kellett az ö.-i illetéket. ??
  2. az ingatlanközvetítő jutaléka levonható-e

(300eFT).??

köszönöm, kellemes hetet
zsuzsanna

T.K. # 2004.11.22. 08:18

Ha valakinek lakáscseréből van plusz bevételme, abból hogy adózik?

old-guy # 2004.11.20. 19:03

zsuzsa2004 felvetésére
A 2004. évi értékesítések jövedelmét a 2004.-es adóbevallásban kell elszámolni.
A megszerzéshez és az értékesítéshez kötődő közvetlen költségeken kívül csak a beruházások számlával. szerződéssel igazolt összegei vonhatók le a jövedelemből, a felszerelési tárgyaké nem.
Üdv.

zsuzsa2004 # 2004.11.17. 11:48

Öröklésből származó lakást értékesítettünk a bátyámmal.
A lakás ½ részét 1996-ban örököltük (1/4 –1/4 részt) édesapám halála után.
Sajnos édesanyánk is itthagyott minket 2002-ben, akkor a lakás másik felét örököltük meg.
Így tulajdonostársak voltunk ½ - ½ részben.
2004-ben közösen eladtuk a lakást, az eladási ár 20MFt volt.
Mennyi a fejenkénti jövedelmünk, ha
1996-ban 2,5 Mft után fizettünk fejenként illetéket
1998-ban bevezettük a cirkófűtést 680 eFt értékben(közösen)
2002-ben kivülről tatatarozattuk a házat 380eFt értékben(társasház)(közösen)
2004-ben az illetékhivatal 5Mft után szabott ki illetéket mint öröklött érték fejenként.
A lakás értékesítésekor 100eFt- értékben végeztünk tisztasági festést
A lakés értékesítésekor 3%-ot(össz. 600 eFT), azaz fejenként 300eFt-ot fizettünk az ingatlanközvetitőnek
Köszönöm
zsuzsanna

old-guy # 2004.10.29. 20:04

Kedves zituci és herkulesminusz

Mindkét hozzászólásban vannak részigazságok. Nos, azért az éhenhalás és az akármilyen módon keletkezett gazdagság között van néhány stáció, amelyeket - ahogy írtam is - nem tilos kihasználni.

Üdv.

zituci # 2004.10.29. 19:48

old-guy szerintem egy régivágású úriember, a "régi" iskola egyik utolsó mohikánja, akit még a szülei és az oktatói megtanítottak arra, hogy mi az: tisztességesnek lenni. Az hogy a mai világban ezért éhenhalás a jutalom, más kérdés.

herkulesminusz # 2004.10.28. 22:04

Nem vagyok benne biztos, hogy old-guy a szívéből szólt (ugye nem? - sőt maga a vélemény is eléggé tankönyv-szagú), valószínűleg vagy a kérdés lép át a fórum adta kereteken (úgyértem a nagy testvér sosem alszik), vagy ezek már olyan kérdések, melyekért egy ügyvédi konzílium keretében súlyos pénzeket illik kifizetni.
Az állampolgári becsületességről pedig szerintem ebben az országban nincs értelme morfondírozni, ugyanis itt az összes törvény, rendelet úgy lett megalkotva, hogy bele lett kalkulálva a természetszerű tisztességtelenség (lopj, csalj, hazudj, ügyeskedj), különben a kuka mellett végzed. Nem hiszem, hogy ezt sokat, és sokaknak kellene magyarázni...sajnos! Ja, és nem vállalkozó vagyok ám! :-)
Szóval megértem a szakértőket, hogy takarékosan bánnak az információval. Ha mindezek ellenére a lent említett illetékek mértékéről, illetve egyéb fizetési kötelezettségekről valaki nyilatkozna azt megköszönném...ha nem, akkor kénytelen leszek személyesen utánajárni a különböző hivatalokban (nyilván azért külön-külön publikusak az információk).

zituci # 2004.10.28. 19:11

Kedves old-guy!

Herkulesmínusznak szerintem teljesen igaza van, hogy próbálkozik. Az Apeh eröböl diktál a "kisember" próbál többet ésszel. A jogot tiszteletben tartom, vagy megsértem, de szerintem visszaélni a joggal nem lehet, csak a jogommal. /ami jogomban áll.. de csúnya / Elnézést a szavakon lovaglásért.

old-guy # 2004.10.27. 17:44

Minden esetet (variációt?) egyedileg kell megvizsgálni és végigvezetni. Ez szép szakdolgozati téma lehet (mint a Laricsev példatár...)

Az adótörvényekkel a jogalkotó gazdasági vetületű folyamatokat kíván szabályozni. Az adóelőnyök érvényesítése érdekében megtett változtatások, intézkedések stb. önmagukban ugyan nem alkotmányellenesek, de a joggal való visszaélés gyanújának felmerülése esetén igencsak kerülendők.

herkulesminusz # 2004.10.26. 23:05

Kicsit utánnanéztem még a dolgoknak, és nehány dologgal kiegészíteném a kérdésemet: ha mondjuk szüleim 20mft-os családi házából 4mft erejéig házrészt vásárolok (20%) akkor a fizetendő illetéket miként állapítják meg: a kettő érték különbségére (8.5m eladási ár, 4m házrész vételi ár), vagy házrészről révén szó (ugye arra másképp számoják alapesetben) a kettő illeték különbségét kell kifizetni...esetleg máshogy?
Szüleim szóban forgó családi háza alá a telket 1995-ben vették (erről szól a földhivatali bejegyzés is), készen 1996-ban lett, a lakhatási engedélyt 1997-ben adták meg. Ha eladják nekem a 20% házrészüket a rájuk vonatkozó forrásadót melyik évre vonatkozóan állapítják meg, illetve az hogy számolandó? A tippem: ((20m-vételi ár)0.2)évekbő adódó kedvezmény). Ez stimmel?
Ezzel kapcsolatban felmerült még, hogy esetleg nem házrészt, hanem haszonélvezetet vásárolnék 4mft összegért. Gondolom szüleim részéről ez is vagyonszerzésnek minősül (vagy nem, hiszen ezáltal végülis csökken az ingatlanjuk értéke), milyen adót, vagy illetéket kell fizetniük ezután (ha kell, bár gondolom kell).
Ha a lakásomat 2005 januárban adnám el akkor a 2005 március bevallásban már be kéne jelentenem, vagy csak a 2006-osban?
És még egy dolog: a lakásomat annak 2 és fél éve teljesen lepukkant állapotban vettem, a felújításban belenyomtam kb 1.1 milkót (meg vagy mégegyszer ennyi saját munkát), de számlám csak max. 1-200e-ről van. Ilyenkor érvényes a 75% kedvezmény, mint nem megállapítható befektetés, vagy köszöni állambácsi a hozzájárulásomat és az ingyenmunkát?
Kicsit szövevényes a dolog, de remélem érthető!?!? Haszonélvezet avagy tulajdonjog? Válaszotokat előre is köszönöm...

herkulesminusz # 2004.10.26. 23:05

Kicsit utánnanéztem még a dolgoknak, és nehány dologgal kiegészíteném a kérdésemet: ha mondjuk szüleim 20mft-os családi házából 4mft erejéig házrészt vásárolok (20%) akkor a fizetendő illetéket miként állapítják meg: a kettő érték különbségére (8.5m eladási ár, 4m házrész vételi ár), vagy házrészről révén szó (ugye arra másképp számoják alapesetben) a kettő illeték különbségét kell kifizetni...esetleg máshogy?
Szüleim szóban forgó családi háza alá a telket 1995-ben vették (erről szól a földhivatali bejegyzés is), készen 1996-ban lett, a lakhatási engedélyt 1997-ben adták meg. Ha eladják nekem a 20% házrészüket a rájuk vonatkozó forrásadót melyik évre vonatkozóan állapítják meg, illetve az hogy számolandó? A tippem: ((20m-vételi ár)0.2)évekbő adódó kedvezmény). Ez stimmel?
Ezzel kapcsolatban felmerült még, hogy esetleg nem házrészt, hanem haszonélvezetet vásárolnék 4mft összegért. Gondolom szüleim részéről ez is vagyonszerzésnek minősül (vagy nem, hiszen ezáltal végülis csökken az ingatlanjuk értéke), milyen adót, vagy illetéket kell fizetniük ezután (ha kell, bár gondolom kell).
Ha a lakásomat 2005 januárban adnám el akkor a 2005 március bevallásban már be kéne jelentenem, vagy csak a 2006-osban?
És még egy dolog: a lakásomat annak 2 és fél éve teljesen lepukkant állapotban vettem, a felújításban belenyomtam kb 1.1 milkót (meg vagy mégegyszer ennyi saját munkát), de számlám csak max. 1-200e-ről van. Ilyenkor érvényes a 75% kedvezmény, mint nem megállapítható befektetés, vagy köszöni állambácsi a hozzájárulásomat és az ingyenmunkát?
Kicsit szövevényes a dolog, de remélem érthető!?!? Haszonélvezet avagy tulajdonjog? Válaszotokat előre is köszönöm...

zituci # 2004.10.24. 09:22

Kedves old-guy!
nagyon köszönöm a válaszokat, kezdek kirafinálódni.
herkukesmínusz kérdését még annnyival kiegészíteném, hogy nem lóg ki a lóláb, hogy az adásvételibQl kiderül a névazonosságból a szülö-gyerek viszony? Ezt a kiskaput az a vérszívó /apeh/ nyitva hagyja?

old-guy # 2004.10.23. 17:44

Kedves zituci,

Nagyon köszi az infókat, de ha egy építkezés éveken át tart akkor a különbözQ években eladott ingatlanokért kapott jövedelem /amit felemészt az építkezés!/egyenként is adómentes-e vagy a több eladásból csak egyet lehet "betudni"?
Nem, a lakásszerzési kedvezményhez valamennyi - határidőn belüli (!) - értékesítés jövedelme felhasználható.

Neten kívül vállal-e bevallás elkészítést? Nekem ez már túl bonyolulttá kezd válni.
Sajnos, ebben nem tudok segíteni.

Üdv.

herkulesminusz # 2004.10.22. 20:04

Tisztelt Szakértők!

Az alábbi kérdésben szeretném tanácsotokat kérni (bár az fórumot olvasva van némi képem a dologról, de szeretném egy szakavatott véleményét is kikérni): van egy lakásom, amit 2 és fél éve vásároltam 4.65 millió forintért, most (anyagi okok miatt) eladnám 8.5-ér. Alapesetben a 3.85 millió forintot ugye 20% adó terhelné - vagyis 770e forint. Ezt nagyon nem szeretném befizetni, ugyanis nagy galibát okozna az elképzeléseimben, totál fölborítaná a költségvetést. Szüleimnek van egy hétvégi háza (nem belterületi, valószínűleg nincs lakóingatlan minősítése) illetve egy családi háza. Ezek függvényében azt gondoltam ki, hogy célszerűen - papíron - megvásárolom tőlük a hétvégi házukat 3.85 millió ft-ért. Természetesen valahogy meg kell oldani a lakóingatlanná avanzsálását - ezt milyen módon lehet, milyen költséggel, milyen átfutási idővel. Illetve ha ezt nem lehet esetleg a családi házból vásárolnék egy részt a fent említett összegért.
Ti melyik alternatívát ajánlanátok, és milyen költségvonzata lenne szerintetek szemben ugye az említett 770ezerrel. Nyilván az egész bizniszt már nem célszerű idén lefolytatni, mivel a hátralevő 2 hónap alatt ez már nemigen rendezhető, ígyhát maradna a január...

zituci # 2004.10.21. 15:46

Kedves Bubó!
Nagyon köszönöm a kiokosítást! Lassan, de biztosan értem.

Bubó # 2004.10.20. 22:36

Vegyük a két utolsó értékesítést (33 m és X m Ft), a jövedelem 3,3 m és 15,3 m Ft.
Ha házastársak vagytok, minden bevételt, jövedelmet meg kell osztani, (van kivétel is). Nyilvánvaló, azonos összegek lesznek a két adóbevallásban.
A jelenlegi építkezés is közös ingatlan, nem kizárólag a tkv-i bejegyzés számít (adózási szempontból), hanem az, hogy van-e okirat az ingatlan különvagyoni helyzetéről.
Tehát, ha közös az építkezés, a külön-külön szerzett jövedelem is adómen-tes, lakáscélú felhasználás miatt. De akkor is adómentes a dolog, ha az eladott ingatlanok külön tulajdonban álltak, és az épülő lakás is külön tulajdon. Feltéve, hogy a hozzátartozói viszony igazolható (akv-i kivonattal).
A lakáscélú felhasználáshoz elengedhetetlen a jogerős használatbavételi engedély, a felhasznált jövedelemmel megegyező értékű számla, mely az építtetők nevére szól.
Ha 2005. március 20-ig jogerős a lakhatási engedély, egyszerűbb a helyzet, csak bevallani és „jóváírni” kell a jövedelmet, a számlákat, okiratokat pedig megőrizni 2010. 12. 31-ig.
Ha viszont nem sikerül addig megszerezni, akkor az katasztrófa, nem is részletezem.
A lakásépítés számlái közül azok használhatók fel, amelyek a használat-bavételi engedély megszerzése érdekében szükséges munkákról, anyagokról szólnak. Tehát pl. a kád, mosdó, a csaptelepek, a mosogató, a konyhabútor számlái megfelelők, de az öntözőrendszer, vagy pl. a garázsépítés számlái nem.
Ha több a megfelelő számla, mint a jövedelem összege, akkor későbbi értékesítés jövedelmével kapcsolatban a többlet számlák felhasználhatók (még 1 évig).
Üdv.

zituci # 2004.10.18. 13:41

Kedves old-guy!
Nagyon köszi az infókat, de ha egy építkezés éveken át tart akkor a különbözQ években eladott ingatlanokért kapott jövedelem /amit felemészt az építkezés!/egyenként is adómentes-e vagy a több eladásból csak egyet lehet "betudni"?Neten kívül vállal-e bevallás elkészítést? Nekem ez már túl bonyolulttá kezd válni.
Mégegyszer köszi.