ingatlan eladás után fizetendő adó


Kovács_Béla_Sándor # 2020.05.31. 10:02

Ha nem utalja tovább, akkor is ez van.

Hacsak nem készült egy írásba foglalt ajándékozási szerződés, amelyben a vő a megajándékozott. De még azt is fel lehet bontani.
(Megjegyzem, nem illetéket kérdezett, hanem adót.)

Csillogpor # 2020.07.04. 16:08

Üdvözletem!

Olyan problémám van hogy eladtam egy ingatlant melynek összege megegyezett a vásárolt ingatlannal
a szja bevallás után szja adom keletkezett
hogyan tudnám ezt sztornoztatni?

Az ugyved nem irta bele az adásvételibe mikor eladtam, hogy a kapott összeget másikra kívánom fordítani.
csak a csok van benne

köszönöm a válaszokat!

drbjozsef # 2020.07.04. 16:37

Csillogpor,

Ha úgy érted, hogy egy lakást eladtál, és egy MÁSIK lakást vettél, akkor sehogy : a lakáscélra költés kedvezményét már vagy tíz éve eltörölték. Nem számít.

Ha drágábban adod el, mint amennyiért vetted, és a szerzést követő öt éven belül, akkor adózni kell utána. Pont.

Ha esetleg az illetékkel kevered össze, az megint mást sztori. Ott tényleg számít az eladott lakás forgalmi értéke (meg a CSOK is, szóval feltételezem mégis ez lesz). Ez esetben vagy beadsz kérelmet a NAV-nak, ezt kérdezd meg tőlük milyen formában szeretnék, vagy megvárod a NAV meghagyását, abban benne lesz hogyan kell fellebbezni, és megteszed, és kéred az eladott lakást figyelembevenni.

Csillogpor # 2020.07.06. 10:00

sajnos ez tényleg szja
jobban jártam volna ha nem jelentem be az egészet
vagy rájöttek volna vagy nem...

drbjozsef # 2020.07.06. 10:28

Csillogpor,

Akkor ott még a CSOK se számít (legalábbis semmiképpen sem úgy, hogy az illetéknél).

Adózni kell, ha kell. Dátumoktól, összegektől függően.

Biztos, hogy megtaláltak volna, hiszen az ingatlanadásvételekről eleve adatbázis van. Ezt nem nagyon lehet megúszni.

Csillogpor # 2020.07.08. 14:45

hihetetlen...
de sajnos igazad van
köszi

Zöldövezeti11 # 2020.08.17. 07:55

Űdvözlöm a szakértőket !

Eladtunk egy ingatlant ! A részem csak töredék,,, kerekítve 250 eft. Mennyi ennek az adója ?

Kb. féléve van a nevemen öröklés címén.

15 - 20 % ?
Kell előleget fizetni vagy jó a május ?

drbjozsef # 2020.08.17. 21:32

Eloleg nem kell, eleg jovo majus.

15 %.

Az alap pedig : az eladasi arbol kivonod a hagyateki vegzesben az ingatlan megallapitott ertekenek a te reszedre eso reszet.

Zöldövezeti11 # 2020.08.20. 02:56

Köszönöm.
Akkor talán adóznom se kell.

A hagyatéki végzés szerint a csatolt adó és érték bizonyítván szerint / a helyi önkorm bocsátotta ki / 1 millió a ránk eső örökség. Annak harmada 330 eft viszont az

eladási ár csak 750 eft annak a harmada a 250 eft.

alap pedig : az eladasi arbol kivonod a hagyateki vegzesben az ingatlan megallapitott ertekenek a te reszedre eso reszet.

250 - 330 = mínusz 80 eft.
Valamit mondott az ügyvéd . Vannak akiknek adózni kell van akinek csak bevallani és van akinek egyiket sem. Nem tudtam követni.
Sok tulaj volt, mindenki örült hogy túl van rajta , eddig csak nyűg volt.... parlagfű, stb.

drbjozsef # 2020.08.20. 08:05

A "csak bevallani"-t én se értem : ha kell adót fizetni, akkor bevallani is kell, ha nem kell adót fizetni, akkor bevallani sem kell.

Ki, mikor, mennyiért szerezte, attól függ hogy kell-e, vagy sem. Mindenkinél más lehet ez.

Neked nem kell, adózni se, bevallani se, ha olcsóbban adtad el, mint a szerzési érték.

Zöldövezeti11 # 2020.08.20. 17:31

Nem szereztem, örököltem sokad magammal. Egy bontásra ítélt 130 éves vályogház !!

Majzi # 2021.03.23. 15:07

Tisztelt szakértő!
2017-ben vettem egy zártkertet amit most eladtam haszonnal. Jól értelmezem hogy az árkülönbözet 30%-a az adóalap?
Ezt jövő májusig kell bevallanom és befizetnem?
Levonható a vásárláskor fizetett 4% és az ügyvédi költség.
Az ingatlant szabadfelhasználású hitelből vettem, ennek költségeit le tudom vonni?
Ha jövőre kell bevallanom és befizetnem, akkor a majd elkészülő adóbevallás tervezetet kell módosítanom?
Köszönöm válaszát!

Szomorú örökös # 2021.03.23. 16:16

Majzi

30%-a az adóalap? Ezt jövő májusig kell bevallanom és befizetnem?

Ez így igaz!

Levonható a vásárláskor fizetett 4% és az ügyvédi költség.

Az illeték igen, de az ügyvédi költség - úgy tudom - már nem vonható le belőle.

Az ingatlant szabadfelhasználású hitelből vettem, ennek költségeit le tudom vonni?

Ez sem szerepel a levonható költségek listáján.

Viszont ezek szerepelnek a listán:

  • a ingatlanszerzéskor kifizetett vagyonszerzési illeték,
  • az ingatlanon a vétel után végrehajtott értéknövelő beruházások értéke: tetőcsere, fűtéskorszerűsítés, nyílászáró csere stb.). Ezeket számlával kell igazolni!
  • Az eladási ár 5%-át meghaladó, az eladást megelőző két évben végrehajtott állagmegóvással kapcsolatos beruházások: festés, mázolás, tapétázás, járólap lefektetés stb. Ezeket szintén számlával kell igazolni!
  • Az eladáshoz köthető költségek: ingatlanközvetítői jutalék, értékbecslés díja, hirdetések, tulajdoni lap igénylése.
Majzi # 2021.03.23. 17:16

Köszönöm!

drbjozsef # 2021.03.24. 06:46

Mint szerzéssel összefüggő költség, ha a te nevedre szól a számla, akkor az ügyvédi (vásárláskori is, eladáskori is) költség elszámolható.

lásd: https://nav.gov.hu/…rok/ing_kalk

(„Megszerzésre fordított összeg és a szerzéssel összefüggő egyéb kiadások: [...], szerzéssel kapcsolatos más kiadások (ilyen például : ügyvédi, közjegyzői ...”)

drbjozsef # 2021.03.24. 06:46

(persze a 30% előtt kell levonni mindent, az az utolsó)

EmmaS # 2021.04.09. 16:55

Szép napot!

Kérdésem a következő.

Ingatlant örököltem, 1994 óta nevemen van, egyedüli tulajdonosként. Az ingatlant megosztottam. Ez után került eladásra.
(hátsó kerti rész, ment a vevőnek)
Megszerzésre nem fordítottam semmit, kivétel persze, hogyha a megosztást annak tekintik-e vagy sem. Az kb. 150.000 Ft volt.
Az összeg 1.200.000 Ft volt, amit kaptam érte. Kivett, beépítetlen területnek volt nyilvántartva.
Amúgy szántóföldnek használták bérben, és aranykorona értéke, kb. 1.000.000 Ft körül mozgott az eladáskor.
A kalkulátort próbálgattam, három összeg jött ki adófizetésre.
Tehát, kell-e adót fizetnem?

Voltam bent nav-os irodában, de a hölgy nem tudott pontos információt adni. Nem tudom, hogy miért, lehet új volt mindegy. Ezt, ne fejtegessük.
Tanácsként annyit mondott, hogy hívjam fel a 1819-et, ott talán többet tudnak mondani vagy könyvelő.
Könyvelő keresés folyamatban, de addig is, hátha valaki hasznos infót tud adni nekem.
Köszönöm a válaszokat, segítséget!
További szép napot!

drbjozsef # 2021.04.09. 17:14

A megosztás nem befolyásolja annak megszerzési évét. Ha az több, mint 5 évvel az eladás előtt volt, akkor nincs jövedelem, nincs adó, nem kell bevallani.

EmmaS # 2021.04.09. 17:51

Értem.
Nos, megosztás 2019-ben történt, eladás pedig tavaly decemberben.
Köszönöm a válaszát, drbjozsef! :)

bettinah # 2021.05.01. 06:38

Szép napot!
Az alábbi kérdésben kérnék segítséget, mert az SZJA tv értelmezése után, és a NAV oldalán található kalkulátor alapján számomra ellentmondás van a befizetendő adót érintően.
3 testvér, egyenlő tulajdoni hányadban tulajdonos egy családi házban, amit 2020. évben értékesítenek 14,9 MFt-ért. Örökléssel szerezték 2017. és 2018. évben (1/6-1/6-1/6 arányban mindkét esetben). A hagyatékátadó végzésekben 3-3 MFt-tal vannak feltüntetve az ingatlanrészek értékei. Értéknövelő beruházás, értékesítéssel összefüggő költség nem volt.
Értelmezésem szerint van fizetendő adó. Azonban a NAV-kalkulátorban, ha egy egészként kezelem az ingatlant,és a tulajdoni hányadhoz 1/6-ot jelölök meg, akkor 0 Ft adót kalkulál.
Tisztelettel kérem, hogy aki ebben biztos választ tud nekem adni, tegye meg.
Szép napot kívánok tisztelettel!

Kovács_Béla_Sándor # 2021.05.01. 08:03

326=18 Miért kellene adózni?

Kovács_Béla_Sándor # 2021.05.01. 08:04

Ehh. Fórummotor.

Háromszor kétszer három...

bettinah # 2021.05.01. 11:25

Köszönöm a választ.
Bocsánat, nem fogalmaztam pontosan.
A 3/6 rész adó- és értékbizonyítvány szerinti értéke 3 MFt, mindkét hagyatékátadó végzésben.

Kovács_Béla_Sándor # 2021.05.01. 12:36

Ja. Akkor lesz adó rendesen. Ne számold egybe, kettőbe kell.
(Bár, az hogy nincs adó, nem jön ki akkor se, ha egybe számolod.)

Schoffi # 2021.05.14. 14:34

Kedves Olvasók!

A következőkben szeretném a segítséget kérni:

Adott egy 2020-ban átadott új építésű családi ház, melynek eladtam az 50%-os tulajdon jogát.

Jövedelmem azonban nem keletkezett, mert a kifizetett vételár jelentősen kevesebb, mint az ingatlan tényleges árának az 50%-a (Csak annyi pénzt fizettettem ki, amennyit valóban hozzá tettem a házhoz, így azt kaptam, amit beleraktam jövedelem nélkül).

Hogyan tudom bizonyítani a NAV felé, hogy nem származott jövedelmem az ügyletből? Egyeltalán be kell e vallani az ügyletet a NAV felé?

Köszönöm a javaslatokat!