ingatlan bérbeadás


nandy # 2010.08.09. 17:19

mentesülnek a bejelentési kötelezettség alól

... mármint az áfa körös bejelentési kötelezettség alól. Ezt eddig sem kellett, mert az ingatlanbérbeadás alapból mentes az adó (éfa) alól, most csak egyértelműsítették, hogy tényleg nem kell.

Az adószám viszont továbbra is kötelező.

nandy # 2010.08.09. 17:17

Ezt meg hol olvastad?

szeline # 2010.08.09. 17:07

Az országgyűlés július 22-én elfogadta a törvényeket (45 nap múlva hatályba lépnek) többek között a következőt:
"Az adózás rendjéről szóló törvény módosításával a magánszemélyek ingatlan bérbe/haszonbérbe adása esetén mentesülnek a bejelentési kötelezettség alól, és nem kell adószámot kérniük, ha e tevékenységre nem választják az áfafizetési kötelezettséget. "
Ezt hogy kell érteni?

nandy # 2010.08.09. 07:23

De kell adószám, és számlát is kell adni.
A törvényt nem módosították, csak egyértelművé tették. Bár a jelek szerint mégsem lett annyira egyértelmű.

szeline # 2010.08.08. 21:39

Tisztelt Fórumozók!
Hogy kell azt érteni, hogy magánszemélyeknek nem kell adószámot kérni és bejelentési kötelességük sincs ingatlan bérbeadása esetén, ha nem választják az Áfa fizetési kötelezettséget?
Elmondaná nekem ezt valaki érthetően? Hogyan kell akkor majd adózni és mikor?

nandy # 2010.07.27. 07:26

zigazaga:

A kulcsszó az életszerűség.

nandy # 2010.07.27. 07:25

akkor megbüntetnek.

vaddiszno # 2010.07.26. 15:02

Tisztelt Nandy!!
Tervezem hogy kérek adószámot ingatlankiadáshoz,de mi történik ,hogyha közben beesik az apeh??

zigazaga # 2010.05.29. 13:52

Kedves fórumozók, Tisztelt Nandy!

Olvasgatom itt a hozzászólásokat visszamenőleg is és nem teljesen értem, ha nincs bérleti szerződés, vagy un. "szívességi lakáshasználati szerződés" van csak, ha egyáltalán van ilyen fogalom, akkor hogyan bizonyítható az APEH részéről egy lakás bérbeadása?
(A vagyonosodási vizsgálat problémakört is vegyük most ebből ki, mert tegyük fel hogy van egyéb kellő legális jövedelme a bérbeadónak ami a megélhetését és/vagy a vagyongyarapodását fedezi)

A közös képviselő ill. rosszindulatú szomszéd honnan tudja, hogy az illető/k aki/k a lakásomban laknak milyen nexusban állnak velem, mi van ha barátságból vagy akár szociális érzékenységből átengedtem neki/k a lakás használatát mert nekem van máshol laknom és csak a rezsit kell fizetniük maguk után, bérleti díjat nem.Ki tudja bizonyítani ennek az ellenkezőjét ha a bérlő és a bérbeadó is egyformán ezt nyilatkozza?

Ha 1x olyan helyzetben leszek, hogy kiadom a lakásomat én bizony a mai törvényeket-rendeleteket hallva eszem ágába nem lenne bejelenteni az Apeh-nak.

Kovács Kálmánné Ózd # 2010.05.22. 17:12

Vízművek és a díjbeszedő.

Bocsánat, újra olvasva nem volt egyértelmű.

Szeretném megtudni ki tud segíteni? Előre is köszönöm a válaszokat.

Kovács Kálmánné Ózd # 2010.05.22. 17:08

Szép napot kívánok Ügyvéd Úr!

Nálunk pedig a 2008 évben fogyasztott előző bérlő vízdíját kéri.

A Főbérlő ÁFÁ-s szlával bérleti szerződéssel és jegyzőkönyvvel is rendelkezik.Segítene nekem.
A vízművek tudja a volt bérlő adatait, mégis engem zaklat.

Na, ilyenkor mi a helyzet? Ki tud segíteni? Előre is köszönöm a válaszokat.

moger # 2010.05.17. 11:03

Kedves Forumosok!

Nagy segitsegre van szuksegem a döntesemhez.

Öröklöm egy lakast Bp-en, amit esetleg berbe szeretnek adni, mmivel en kulföldön elek.

Nem tudom hogy hogyan induljak neki. Fogadjak-e egy ingatlan irodat aki intezi, milyen jogaim vannak, minte tulaj a berlökkel szemben, mennyire "ved" a szerzödes olyan berlövel szembe a magyar törvenyek szerint aki nem fizet, aki esetleg lerombolja a lakast.

Nekem valahol jelenteni kell ezt a hatosagoknal hogy berbe adtam a lakast?

Kell valami adot fizetni a "jövedelem" utan, es ha igen ezt hogy szamolom ki.

Köszönöm a hozzaertök velemenyet, a döntesemhez, hogy kiadjam-e berbe, vagy eladjam-e

anter # 2010.04.28. 14:40

anter # e-mail 2010.04.12. 23:22

Sziasztok! Egy gyakorlati kérdésem lenne: lakásomat magánszemélyként egy másik magánszemélynek bérbe adom, 10% költségelszámolást választva, és számlát adok róla. Milyen/melyik nyomtatványon kell a negyedéves adóelőleg bevallást benyújtanom? Ezt nem sikerült kiderítenem…

Rexor # e-mail 2010.04.13. 09:43

Erről az adóeleőlegről nem kell bevallást tenni. Csak meg kell fizetni.

Köszönöm a választ.

Még egy kérdésem lenne ezzel kapcsolatban: hol/hogyan kell arról nyilatkozzak, hogy a 10% költségelszámolást választottam?

Előre is köszi a választ!

zituci # 2010.04.17. 16:05

Kedves nandy!

A bérlő nem járt el törvényesen amikor nem adta ki az igazolást.
Neki semmi baja, én meg futkossak az Apehhez.
Ilyen a világ, de azért köszi hogy válaszoltál.
Üdv, zituci

nandy # 2010.04.15. 16:02

Most akkor törvényesen akarsz eljárni, vagy azzal szembemenve??

zituci # 2010.04.15. 07:12

Kedves Nandy!

Köszi a választ.

Az Apehhhhh, úgy hiányzik, mint mókusnak az erdőtűz.
Visszaigényelhetem az eü-t?

Üdv zituci

nandy # 2010.04.14. 15:58

Kérd írásban az APEH-tól, hogy intézkedjenek...

zituci # 2010.04.13. 14:54

Tisztelt Mindenttudók!

Ingatlanom három hónapon keresztül (2009 jan-febr-márc) ki volt adva egy cégnek.
3 darab számlát odaadtam, kifizette.
A 25 % forrásadó és a 14% eü.szolgáltatási járulék levonása fel volt tüntetve a számlán. (Nem hinném, hogy be is fizette..)
A többi hónapokra nem volt bevételem.
Az igazolást az adóbevalláshoz (08M30-as)nem kaptam meg tőle, leveleimet lakhelyén nem veszi át, könyvelője már nem dolgozik neki.
Az Apeh telefonos ügyfélszolgálatán csak azt ismételgetik, hogy ki kell adnia az igazolást, (kötelező), ennek a kikényszerítéséhez nincs eszközöm.

1, Lehet-e bajom ebből egy esetleges Apeh ellenőrzéskor?
2, Mivel a 3 havi bevételem nem érte el az egy milliós határt, a levont (befizetett?) eü.szolg.járulékot visszaigényelhetem-e?
3, Mit tegyek?

előre is köszönöm a tanácsokat:
zituci

Rexor # 2010.04.13. 07:43

Erről az adóeleőlegről nem kell bevallást tenni. Csak meg kell fizetni.

anter # 2010.04.12. 21:22

Sziasztok! Egy gyakorlati kérdésem lenne: lakásomat magánszemélyként egy másik magánszemélynek bérbe adom, 10% költségelszámolást választva, és számlát adok róla. Milyen/melyik nyomtatványon kell a negyedéves adóelőleg bevallást benyújtanom? Ezt nem sikerült kiderítenem...

nandy # 2010.04.07. 16:45

Nem kerülheted el az eho-kötelezettséget... Ha év közben nem nyilatkozol mindkét (!) kifizetőnek, akkor év végén jó sokat fizethetsz majd.
Ha átléped éves szinten az egymilliós jövedelmet, akkor az első forinttól eho-t kell fizetni.

longest # 2010.04.07. 10:30

Tisztelt Hozzáértők!
Jelenleg 1 ingatlanom adom bérbe évi br.600E Ft-ért. Eddig fizettem is utána a 25% adót. Most szeretnék egy másikat is bérbe adni egy Kft-nek, de azzal együtt meghaladom az évi 1M Ft brutto bevételt. Más jövedelmem nincs. Kérdésem az lenne, hogy mikor és hogyan kell nyilatkoznom, hogy elkerüljem a 14%-os EHO fizetést, ill. majd a jövő évi adóbevallásban az EHO kötelezettség sort üresen hagyhatom? A 2. ingatlanon szerepel az állandó lakcímem(Gondolom ez szükséges is?).

nandy # 2010.03.24. 14:45

Nem veszélyezteti ez a bérbeadás a nyugdíját?

Nem, mert a bérbeadásból származó pénz alapvetően nem kereset, hanem vagyon hasznosításából származó bevétel. /pl. a GYED-et sem érinti/

A bérlő egy egyéni vállalkozó, ezek szerint neki kell levonni az adót, vagy választhatjuk, hogy mi fizetjük?

2010-től lehet úgy is, hogy nem vonja le a kifizető az adót, hanem a bérbeadó msz. fizeti negyedévente.

Ha nem fizeti be behajthatják-e az apukámon?

Nem, ha megkapta az igazolást arról, hogy levonták az előleget - elég egy nyugta vagy más papír is, amin rajta van a levonás ténye, aláírás...

Nem lenne érdemesebb, mint Bt bérbeadni az ingatlant, ha van rá lehetőség?

Ezt inkább a Bt. könyvelőjétől kellene megkérdezni.

balcsi01 # 2010.03.23. 20:10

Sziasztok!
Segítséget szeretnék kérni, mert apukám ki szeretne adni egy üzlethelyiséget.
Öregségi nyugdíjas és adószámos magánszemély.
Nem veszélyezteti ez a bérbeadás a nyugdíját?
70.000 Ft/hó lenne a bérleti díj és a nyugdíja 69.000 Ft, mit érdemes választania 25% forrásadót, vagy az összevont adózást?
A bérlő egy egyéni vállalkozó, ezek szerint neki kell levonni az adót, vagy választhatjuk, hogy mi fizetjük?
Ha nem fizeti be behajthatják-e az apukámon?
Nem lenne érdemesebb, mint Bt bérbeadni az ingatlant, ha van rá lehetőség?

Köszönettel: Bea

nandy # 2010.03.14. 10:57

A másik: bérleti szerződést mindenképpen kössetek. Számlát legkésőbb a kifizetéssel egyidejűleg kell adnod a bérbevevő számára.