ingatlan bérbeadás


Timilini # 2011.10.05. 18:59

Szervusztok!

Szeretnék, pontos, hiteles választ kapni a kérdésemre. Kérem, akik járatosak a témában válaszoljanak. Ma az apeh-ban az ügyfélszolgálatos fiatalember "azt hiszem" válaszokkal illetett, de nekem ez nem elég.

A kérdésem a következő. TGYÁS, GYED mellett kiadhatom-e a lakásomat, úgy hogy ne vegyék el ezeket a segélyeket. A TGYÁS formanyomtatványon ez áll
Nyilatkozom, hogy

  • a terhességi-gyermekágyi segély folyósítása mellett kereső tevékenységet nem folytatok..

Az OEP oldalán ezt olvastam:

Nem kaphatok TGYÁS-t, ha valamilyen díjazást kapok munkáért, vagy ha hatósági engedélyhez kötött kereső tevékenységet folytatok.

Nem folytatok kereső tevékenységet, viszont lesz bevételem és számlás albérlőm lenne, tehát adószámmal rendelkező magánszemély lennék.. (a munkahelye támogatja a lakhatást)

A TGYÁS és GYED-em összege magasabb lenne, mint maga az albérleti díj, nem szeretném bukni a fenti folyósításokat, az albérleti díj összege minimális lenne, csak a törlesztésemet kellene fedeznie.. gyakorlatilag egy fillér hasznom sem lenne ebből.

Szakértők válaszát szeretném, illetve, aki hasonló cipőben jár és tuti választ tud.. mert az apehos kolléga azt hiszem, én úgy gondolom válaszával még szabályt sérthetek.. és nem hivatkozhatok rá, hogy én azt hiszemes választ kaptam.

Ha a fórumon már volt hasonló kérdés válasz - és elkerülte a figyelmem, akkor elnézést kérek és egy irányadást, hogy kinek a nevére keressek rá.

Mi számít kereső tevékenységnek és mi bevételnek. Mi a különbség a kettő között esetemben?

Köszönöm.
Timilini
Email címben is küldhetik/küldhetitek a választ..


Timilini

Császár Péter # 2011.09.18. 14:50

Tisztelt "eszmi"!

Kiegészíteném némileg lajcsó válaszát. Azoknak a magánszemélyeknek akik 2010 augusztus 16-a előtt jutottak arra, hogy bérbe szeretnék adni ingatlanjukat nem volt kérdés, fel kellett keresniük az adóhatóságot, be kellett jelentkezniük és adószámot kellett kiváltaniuk. Azok viszont akik ezután jutottak erre az elhatározásra már mentesülhetnek az adószám kiváltásának kötelezettsége alól az Art. 22§-a alapján. Erre akkor van lehetőség, ha kizárólag az ÁFA törvény szerinti ingatlan bérbeadási tevékenységet folytat a magánszemély és az általános forgalmi adót tekintve nem él az adókötelezettség választásával.

Akinek van adószáma az köteles arról számlát, vagy ha a vevő ezt kifejezetten nem kéri nyugtát kiállítani.

Akik élhetnek és élnek is a fent említett lehetőséggel nekik a számviteli törvény előírásainak megfelelő számviteli bizonylatot kötelező kiállítani.

Az adózásáról nagyon röviden a következőt kell tudni:
A bevétel 90%-a jövedelem, amit szuperbruttósítani kell (*1,27) és ennek az összegnek a 16%- a fizetendő személyi jövedelemadó.

Üdvözlettel.
Császár Péter

lajcsó # 2011.09.14. 11:06

Ha magánszemélyként adod bérbe az ingatlant akkor a NAV-tól adószámot kell kérned. Ez alapján tudsz számlát adni. (Nem szükséges vállalkozói igazolvány kiváltása.) Az adó mértéke: 16%.

eszmi # 2011.09.14. 10:40

Albérletbe kiadnám egy család részére egyik szobámat!
Hogy megy ennek a folyamata?
Mennyi adót kell utána fizetnem?

bonn2004 # 2011.09.12. 12:42

Egy sűrgős kérdésem lenne. Kérlek segítsetek.

2011.01-2011.06-hónapig volt albérlőnk.

Az szja bevallásnál jövőre melyik bevételemet kell majd beiirni, ugyanis mi a 10 %-s költségátalányt választottuk? A bevételünk 6 hónap *15,000 Ft vagyis összesen 90,000 Ft volt, aminek a 90 %-a bevételünk, vagyis 81,000Ft, ami után adóztunk is, negyedévet követően elutaltuk a pénzt.Nem tudom, hogy ingatlan bérbeadásnál, hogyan is kell feltüntetni hogy tételes költségelszámolást, vagy 10% -s átalányt választottunk.

Másik kérdésem, mivel magánszemély adta ki magánszemélynek a lakást, ugye nem kértünk adószámot, nem is adtunk számlát, nem kérünk vissza áfát, mi csak a beviteli pénztárbizonylaton irtuk a bevételt, s ebből kifolyólag fizettük ki az szja-t, elég ez az Apehnak?
Itt nem kell csinálni még olyasmi bevallást mint a foglalkoztató a 08-son, ahol ugye a járulékokat bevallja utánunk?Csak beirom a bevételt a bizonylatra, majd negyedévente a bevétel után adót fizetek s ennyi?
tudom az szja-t majd jövőre valljuk be? de honnan fogják tudni hogy miért ennyi szja-t utaltunk idén, feléjük nincs lejelentve hogy ennyi volt a bevételünk havonta?A bevételi pénztárbizonylaton lesz majd amit ellenőrizhetnek, ha kell. A telefonban is ennyit mondtak erről. Jól gondolom a dolgokat?az szja befizetésen kívűl és a jövő évi adóbevalláson kívűl nincs is más teendőnk?
Köszönöm

bonn2004 # 2011.09.12. 12:42

Egy sűrgős kérdésem lenne. Kérlek segítsetek.

2011.01-2011.06-hónapig volt albérlőnk.

Az szja bevallásnál jövőre melyik bevételemet kell majd beiirni, ugyanis mi a 10 %-s költségátalányt választottuk? A bevételünk 6 hónap *15,000 Ft vagyis összesen 90,000 Ft volt, aminek a 90 %-a bevételünk, vagyis 81,000Ft, ami után adóztunk is, negyedévet követően elutaltuk a pénzt.Nem tudom, hogy ingatlan bérbeadásnál, hogyan is kell feltüntetni hogy tételes költségelszámolást, vagy 10% -s átalányt választottunk.

Másik kérdésem, mivel magánszemély adta ki magánszemélynek a lakást, ugye nem kértünk adószámot, nem is adtunk számlát, nem kérünk vissza áfát, mi csak a beviteli pénztárbizonylaton irtuk a bevételt, s ebből kifolyólag fizettük ki az szja-t, elég ez az Apehnak?
Itt nem kell csinálni még olyasmi bevallást mint a foglalkoztató a 08-son, ahol ugye a járulékokat bevallja utánunk?Csak beirom a bevételt a bizonylatra, majd negyedévente a bevétel után adót fizetek s ennyi?
tudom az szja-t majd jövőre valljuk be? de honnan fogják tudni hogy miért ennyi szja-t utaltunk idén, feléjük nincs lejelentve hogy ennyi volt a bevételünk havonta?A bevételi pénztárbizonylaton lesz majd amit ellenőrizhetnek, ha kell. A telefonban is ennyit mondtak erről. Jól gondolom a dolgokat?az szja befizetésen kívűl és a jövő évi adóbevalláson kívűl nincs is más teendőnk?
Köszönöm

-kb- # 2011.09.10. 22:45

Kedves Fórumozók!

Szüleimmel közösen vásároltunk egy lakást, melyben nekem 1/5 tulajdoni hányadom van, a fennmaradó részen a szüleim egyenlő arányban osztoznak. Én a lakás kisebbik szobájában fogok lakni, a nagyobbikat pedig bérbe adnánk.

Kérdésem, hogyan lehetne ezt a fura konstrukciót megoldani úgy, hogy a NAV ne kössön bele.

Gyakorlatban a következőképp nézne ki:

  1. a tulajdoni hányadomat figyelembe véve, a lakás egyik szobáját havi fix 10.000 forintért használnám, ezen felül más költségem nem lenne, cserébe a bérlőktől befolyó bevételt teljes egészében a szüleim kapnák. Ha társtulajdonosként ebben a formában rezsihozzájárulást fizetek a többségi tulajdonosnak, aki ráadásként egyenesági rokonom, keletkezik-e ezután adófizetési kötelezettsége? (Mivel pénzmozgással jár a dolog, gondolom igen.)
  2. a mérőórákat nyilván nem íratnánk a fizető bérlő nevére, így adózásilag a tételes költségelszámolás érné meg - ez esetben viszont a kedvezményes bentlakásom miatt a rezsiköltség levonása után irreálisan alacsony jövedelem maradna meg. Félek, hogy ezzel kockáztatnánk egy teljesen felesleges adóellenőrzést. Erre mennyire ugranak? (Hasznosítási szerződéssel természetesen minden le lenne papírozva.)
szitytya # 2011.08.25. 12:16

Akkor megosztva kell mind a kettőnknek adózni.
Az APEH oldalon találtam a következőt:

Közös tulajdonú (illetve házassági vagyonközösség fennállása alatt) lakóingatlan bérbeadása esetén - a tulajdonosok eltérő rendelkezése hiányában (például hasznosítási szerződés, megállapodás) – a tulajdoni hányad arányában terheli adókötelezettség a tulajdonosokat (illetve a házastársakat).

http://www.apeh.hu/…rbeadas.html

Itt lakóingatlant említenek akkor a mi esetünkben ez nem jöhet szóba mert üzlethelyiségről van szó? (mármint: hasznosítási szerződés, megállapodás)

Számlatömböt nem veszek mert számla kiállításhoz adószámmal kellene rendelkezni, marad a bevételi pénztárbizonylat.

Ugyan itt írták:
Számlát, nyugtát azonban csak adószám birtokában lehet kiállítani, így, ha a magánszemély az új szabályokra tekintettel nem köteles adószámot kérni (azonban ettől még áfa alany), akkor egyéb számviteli bizonylatot kell kiállítania. E bizonylaton a bérbeadó neve mellett az adóazonosító jele szerepeltethető. Az augusztus 16-áig bejelentkezett és adószámmal rendelkező, bérbeadási tevékenységet folytató adóalanyok továbbra is az adószámukat használják és tüntetik fel bizonylataikon.

Zizzz # 2011.08.25. 09:34

Szitytya
Magyarországon nincs családi adózás, külön-külön kell a tulajdoni hányad alapján megosztani a bevételt.
Casablanca hozzászólását meg nem szabad figyelembevenni. Az ingatlan bérbeadása fő szabályként amúgy is Áfa-mentes.

"Az adószám hiánya - tekintettel az
adómentes körbe tartozó tevékenységre - a magánszemélyt nem akadályozza a számviteli
bizonylat beszerzésében és kibocsátásában, mivel a rendszeres bevételszerző tevékenységre
tekintettel az általános forgalmi adó alanya, ezért az Áfa. törvényben meghatározott - a
magánszemély nevét és adóazonosító jelét tartalmazó - bizonylat kibocsátására kötelezett"

Tehát én vennék számlatömböt, és külön-külön számláznék. Remélem segítettem.

szitytya # 2011.08.25. 09:20

C a s a b l a n c a: OFF !

Valaki más, valami építő hozzászólás?

C a s a b l a n c a # 2011.08.25. 05:37

Ez a terv így szépnek tűnik, de a bérlő (nyilván egy vállalkozó) biztos, hogy ÁFÁ-s számlát kér a bérleti díjról, a bevételi pénztárbizonylat pedig vicc...

A közös tulajdonú ingatlant is egyikőtök kiadhatja és így egyszemélyben adózik. Mit bonyolítjátok? Mi köze a tulajdoni hányadnak a bérbeadáshoz?

Nem gondoljátok, hogy frankón indul az ügyetek? Még ahhoz is tökfejek vagytok, hogy egy sz...ros helyiséget bérbe adjatok.

Az ilyeneknek persze mindig van tulajdona, pénze, egyéb vagyona...

szitytya # 2011.08.24. 19:22

Üdvözletem Mindenkinek!

Feleségemmel közös tulajdonban (azonos tulajdoni hányad)lévő üzlethelyiséget szeretnénk bérbe adni. Nem rendelkezünk adószámmal, önálló tevékenységből származó jövedelemként akarunk adózni. Erről a bérlőnek bevételi pénztárbizonylattal szeretnénk nyugtát adni. A szerződésen mind a ketten bérbeadóként szerepelünk.

A következő kérdésre szeretnék választ kapni:
1
Adózásnál megosztottan kell bevallani vagy valamilyen megállapodás alapján elég ha egyikünk adózik?

2
A bevételi pénztárbizonylaton mind a kettőnk adatait fel kell tüntetni vagy csak az egyikünkét aki majd adózik?

Válaszokat előre is köszönöm!

Üdv: Szitytya

Pale # 2011.08.16. 08:42

Tiszteletem!
Elolvastam jónéhány jogszabályt, de persze alig értem őket. :(
Van főállásom, másodállásként pedig vállalkozó is vagyok. Van egy lakás, amelyben élek és van egy másik, aminek az egyik szobáját kiadom, másikban van a vállalkozás székhelye.

  1. Ebben a helyzetben vállalkozóként adózok, vagy magánszemélyként? Vállalkozóként adok számlát? Vegyem fel a tevékenységeim közé?
  2. Mennyi az adó nagysága?
  3. Hogy is van ez az ÁFA dolog?
  4. Negyedévenként kell adóznom?
  5. Milyen költségeket számolhatok el a bérbeadással kapcsolatosan?
  6. Hol kell mindezt bejelentenem?

Köszönöm, ha valaki válaszol!

csipita # 2011.05.25. 12:20

Több dologban is szeretnék segítséget kérni.
Bérlünk egy üzlethelyiséget egy nyugdíjas házaspártól. 2-en tulajdonosok, 2-en írták meg a bérleti szerződést is, mint bérbeadók. 20.000 Ft a bérleti díj havonta. Nekik mint nyugdíjas magánszemélyeknek kell váltani adószámot? Ha nem, akkor nem kapnak számlatömböt. Akkor milyen bizonylatot tudnak nekünk adni arról, hogy mi kifizetünk nekik havi 20.000 Ft-ot? A bevételük után mennyi adót- és egyéb dolgot kell levonni, bevallani, befizetni, stb. Mikor? A nyugdíjukkal összevontan adózik, vagy elkülönülten? Mert nem mindegy. Ha összevonódik, azt mondták, annyit kéne befizetni, hogy inkább ideadják ingyen. Tudna ebben nekem valaki S.O.S segíteni?

nandy # 2011.04.08. 16:55

Bevallási (és azzal együtt adófizetési) kötelezettség akkor keletkezik, amikor a bérlő fizet.

orig # 2011.04.08. 05:59

Tisztelt Fórumozók!

Szeretném megkérdezni Tőletek, hogy be kell-e jelenteni az apehnál, ha a bérlő nem fizetett tavaly egész évben egy petákot sem. Szerződés ugyan van, de most tervezem a pert. A bérlőt már kitettem ugyan, de 800 eft-tal tartozik a rezsivel együtt.

Tudom, hogy jóval korábban ki kellett volna tenni, de hát mindig megkönyörültem rajta.

Korábban nem kértem adószámot. Tavaly előtt még úgyahogy fizetgetett. De tavaly már semmit. A tartozását papíron elismerte, és ígérte, hogy törleszti. Júniusig adtam neki határidőt.

Szerintetek mit tegyek? (Amellett, hogy tudom, hogy az első hozzászólás az lesz, hogy nem vagyok normális.)
Köszönöm a választ.

Rogger # 2011.03.29. 08:34

Tiszteletem!

Használt dolgokat, amiről nincs számla, hogyan tudom költségként elszámolni? Pl. bútort veszek magánszemélytől, nem tud számlát adni. Elég egy adásvételi szerződés is?

Köszi,
Roger

csercsa # 2011.03.17. 16:07

Sziasztok

Érdeklödni szeretnék remélem tudtok segiteni.
Lenne nekem egy kiadó lakásom.De nem tudom, hogy hogyan kell lejelenteni adozás szempontjábol ha esetleg kiadom.Vagy ha ismerösnek adom ki adhatom bérleti dij nélkül is?Ekkor mi az eljárás.
Elöre is köszönöm

Csercsa

nandy # 2011.03.13. 16:14

szja-előleget negyedévente kell fizetni, bevallani csak évente egyszer.

bonn2004 # 2011.03.12. 15:06

Édesapám szeretné kiadni a lakásunkat albérletbe.
Tavaly augusztus óta már nem kötelező bejelenteni, illetve adószámot kérni az Apeh-tól.
Édesapámra teljesen vonatkoznak azok a feltételek ami miatt mentesül a bejelentés, és adószám kérés alól.(Nem egyéni vállalkozó, nem él a áfa-kötelezettséggel, csak ingatlan bérbeadásra szeretné kiadni...)
Ha így is van akkor nem kell számla, csak elég egy bevételi pénztárbizonylat amire ráírjuk, hogy kitől, mennyi pénzt vett át, mikor, mire, plussz édesapám neve, és adóazonosító jele.
A kérdésem a következő:
a szja hogyan kell ebben a formában elintézni?
Mert valaki azt mondja hogy itt is negyedévente a negyedévet követő 12-ig kell bevallani és megfizetni?
Nem elég csak az éves szja-ban elintézni ezt?
Mert az Apeh a telefonban ezt a negyedévet a mi esetünkben nem mondta. Nem csak az egyéni vállalkozókra vonatkozik ez a mód?
Aki tud valamit erről kérem írja meg.
Köszönöm, Szilvi

nassas # 2011.01.28. 11:58

Üdv mindenkinek.

Azt hittem, tudok magyarul, de ezt a részt úgy látom, többen nem értik:

http://www.apeh.hu/…_110120.html?…

"Azok a magánszemélyek, akik nem egyéni vállalkozóként végeznek bérbeadási tevékenységet, valamint azok, akik egyéb szálláshely szolgáltatást nyújtanak, épület és épületrész esetében – korábban bármely tevékenység bevételével szemben még el nem számolt mértékig – akkor is elszámolhatják az értékcsökkenést, ha a hasznosított épületet, épületrészt három évnél régebben szerezték meg, vagy a használatbavételi engedélyt szerezték meg három évnél régebben. "

Mit jelent a "korábban bármely tevékenység bevételével szemben még el nem számolt mértékig" ?

Szintén az APEH-től máshol : http://www.apeh.hu/…rbeadas.html

"Értékcsökkenési leírást a tevékenység megkezdése előtt legfeljebb három évvel korábban megszerzett (létesült) ingatlan, egyéb szálláshely értéke után lehet elszámolni."

Én 2004 óta adok bérbe egy adószámmal, számlával, de nem egyéni vállalkozóként egy lakást. A lakhatási engedély megszerzése után pár hónappal bérbeadtam. Most akkor rám mi vonatkozik? Vonhatok le amortizációt, vagy csak tapasztalatot? Nem is értem ezt a 3 évet. Aki már régebben szerezte meg az ingatlant, az mit csinált rosszúl, hogy büntetik?

Kérem, aki tudja a választ, ne titkolja. Köszönöm.

nassas

nandy # 2011.01.14. 16:53

Magánszemély is lehet bérbeadó, és már adószám sem kell hozzá.

hollosne # 2011.01.11. 17:51

Üdvözletem!
Szeretném megtudni,ha ki akarjuk adni a fiam nevére vásárolt házat,hogy a felvett hitelt törleszteni tudjuk, akkor csak ő, mint tulajdonos tudja kiadni, vagy a férjem is, aki haszonélvező?És, ha igen, mivel párom egyéni vállalkozó /de nem ingatlan vonalon /,akkor csak vállalkozóként teheti?Akkor ezt a tevékenységi körébe is be kellene venni? Magánszemélyként, külön adószámon nem? Aki tud, kérem válaszoljon!
Köszönöm!

Rogger # 2010.12.20. 07:49

Tiszteletem!

Azt meg tudná nekem mondani itt valaki hozzáértő, hogy
a bevételemből mit tudok konkrétan levonni költségként?
Kiszámlázom a bérleti díjat + rezsi + biztosítás + közös költség, a bérleti díjon kívül ezeket le is költségelem. Eddig rondben.
De…
Ha nincs éppen bérlőm, akkor is van közös költségem, biztosítás, alapdíjak a gázra, villanyra. Ezeket is leírhatom? Valamint az építményadót?

Köszönöm előre is a válaszokat!

Rogger # 2010.09.02. 08:18

Tiszteletem!

Azt meg tudná nekem mondani itt valaki hozzáértő, hogy
a bevételemből mit tudok konkrétan levonni költségként?
Kiszámlázom a bérleti díjat + rezsi + biztosítás + közös költség, a bérleti díjon kívül ezeket le is költségelem. Eddig rondben.
De…
Ha nincs éppen bérlőm, akkor is van közös költségem, biztosítás, alapdíjak a gázra, villanyra. Ezeket is leírhatom? Valamint az építményadót?

Köszönöm előre is a válaszokat!