Akkor az állam lesz az örökös.
De ettől ne tartsatok.
A húgod gyorsan pénzzé teszi a házat a piacon.
Ingyenes ügyvéd
Akkor már csak egy dolog nem tiszta előttem ha valaki tudja erre a választ kérem írja le. Szóval: én és az Öcsém is odaajándékozzuk Anyunak a tulajdonrészünk et tehát tulajdonosként csak Anxu és a Hugom marad. Ha történik valami édesanyámmal, és én is Öcsém is visszautasítjuk az örökséget illetve a hugom is akkor mi történik? ( Ha a házból egy petákot se látunk az se baj.)
„ de nincs olyan, hogy vesztes vagy győztes, a perköltség a tulajdonjog arányában szétosztásra kerül a felek között. ”
Azért van kivétel.
Specialist
„Opció lehet e az hogy a tulajdon jogunkat Öcsém és Én átiratjuk Anyára és ha egyszer remélem minél később megtörténne a baj akkor lemondanánk az öröklésről? (Van e olyan hogy az államra száll az ingatlan?)”
A tulajdonjogot természetesen átírathatjátok anyukátokra, akár ingyenesen is, ajándékozással. Az örökségről lemondani nem lehet, csakis visszautasítani. Akkor a húgotoké lesz, feltéve persze, hogy ő elfogadja és nem utasítja ő is majd vissza. Bár ilyet csak akkor szoktak többnyire tenni, ha az örökléskor fennálló adósság nagyobb, mint az örökölt vagyon.
„Van e egyéb módja annak hogy dűlőre juttathassuk azt hogy az ingatlan eladásra kerüljön vagy kiszállhassunk belőle?”
Indítsatok közös tulajdon megszüntetése iránt pert. Akkor nagy valószínűséggel a bíróság hivatalból fogja értesíteni a húgotokat, akinek ha esze van, akkor legalább egy hivatalos képviselővel „jelen lesz” a tárgyaláson. A költségei eléggé magasak, de nincs olyan, hogy vesztes vagy győztes, a perköltség a tulajdonjog arányában szétosztásra kerül a felek között. Első lehetőségként fel fogják ajánlani, hogy valaki a tulajdonosok közül vásárolja meg a többiek részét. Ha erre nem kerül sor, akkor elárverezik az ingatlant.
Igazából arra is van lehetőség, hogy anyukátok vegye meg mindenki részét, ha őt nem szeretnétek megfosztani ettől a ház-tulajdontól. Ezzel én még a per előtt megpróbálkoznék, az jóval olcsóbb lenne - legalábbis nektek.
Jónapot kívánok. Ingatlan ügyben szeretném a segítségüket kérni. Adott egy porta ami inkább teher nekünk mint áldás.. Édeyapám halálakor végbement az öröklési folyamat. Édesanyám, az Öcsém, a Hugom és én. A hugom külföldön van nem hajlandó válaszolni semmire és nem is reagál semmire az eladást gyakorlatilag ellehetetleníti.
Kettő kérdésem lenne:
Opció lehet e az hogy a tulajdon jogunkat Öcsém és Én átiratjuk Anyára és ha egyszer remélem minél később megtörténne a baj akkor lemondanánk az öröklésről? (Van e olyan hogy az államra száll az ingatlan?)
Van e egyéb módja annak hogy dűlőre juttathassuk azt hogy az ingatlan eladásra kerüljön vagy kiszállhassunk belőle?
Előre is Köszönöm válaszukat.
Az alábbi ügyben szeretnék tanácsot kérni.
2021 októberében eladásra kínáltam szüleim házát, amit megörököltem. A vevővel meg is egyeztünk. Kifizetett 300.000 Ft foglalót és megkötöttük az adásvételi szerződést. A szerződés szerint CSOK-ot vett volna fel, abból fizette volna ki a maradék 7.700.000 Ft-ot.
Az 1970-es években épült házhoz, hozzá lett építve az 1980-as évek végén egy kb 30 m2-es melléképület, ami a házhoz kapcsolódik.
Viszont közben kiderült, amiről sajnos én sem tudtam,mivel nem éltem még akkor és eladási szándék előtt nem is néztem utána sajnos , hogy ez a melléképület nem lett bejegyeztetve a földhivatalnál és nincsenek róla papírok se. A vevő úgy döntött, hogy majd ő intézi az engedélyeket, hív földmérőt és fizet mindent, amit meg is tett, mivel én egész jó, korrekt áron ajánlottam neki megvételre a házat, nem akartam kitartani.
Ahogy utánaszámoltam kb. olyan 500.000 Ft-ot költött el a különböző dolgokra a házzal kapcsolatban. Megtörtént minden szükséges dolog, de a földhivatal a legvégén elutasította, hogy felvigyék a térképre a melléképületet. Így hitelt se kap. Közben az adásvételiben is lejárt a kifizetési határidő.
Most mit lehet tenni?
A 300.000 Ft-ot és a kb. 500.000 Ft-ot nekem vissza kell adnom? A 300.000 Ft-ot természetesen vissza is adnám, ez lenne a legkevesebb szerintem, de az 500.000 Ft-al mi ilyenkor a teendő. Önként vállalta, hogy rendezi a dolgokat, ami végül nem sikerült.
Köszönöm a válaszokat!
lufi2,
Ha ez egy Tht. szerint működő társasház, SZMSZ nélkül, akkor a tulajdoni hányaddal arányosan kell viselni a költségeket.
Ugyanis a Tht. 24.§(1) engedi ettől az eltérést, ha az az SZMSZ-ben szabályozva van, de nem létező SZMSZ esetén ugye ilyen eltérés nem lehet.
De én tartok tőle, hogy HA társasház is vagytok, akkor is a Ptk. szerint kell működnötök. Ha még SZMSZ-etek sincs, akkor feltételezem, döntés sincs arról, hogy a Tht. alá akartok tartozni, a főszabály 6 lakás alatt pedig a Ptk. Márpedig a Ptk. közös tulajdonra vonatkozó szabályai ugyanezek : 5:75.§., a tulajdoni hányad alapján kell a költségeket viselni.
Ha a "költség" alatt a tulajdonosok idejét és munkáját is értjük, pusztán a fenti szabályok alapján akár jogos is lehet a kisebb lakású lakó igénye, hogy ő kevesebbet takarítson. De azért a józan észnek ellentmond. Mindenki használja a lépcsőházat. Biztos nem egyformán. Ha a kis lakás van az emeleten, akkor ő többet használja, mint a földszinti lakó...
Azután meg majd jönnek a földszinti lakók, hogy ők nem is koszolnak felfelé, nekik még kevesebbet.....
Ahogyan meg tud egyezni a lakóközösség. Erre való a szavazás.
Társasházi joggal kapcsolatos kérdésem lenne, előre is köszönöm, ha valaki segít.
4 lakásos társasházról van szó, ahol jelenleg nincs külsős takarító vállalkozó. A lakók maguk takarítanak. Az egyik legkisebb tulajdonhányadot birtokló lakó mindenáron szeretné keresztülvinni a tervét, hogy tulajdonhányad-arányosan takarítsuk a lépcsőházat, ami jelen esetben azt jelentené, hogy egyes tulajdonosoknak több, mint dupla annyit kellene az egész lépcsőházat takarítaniuk, mint neki.
Kérdésem a következő: szabályozza-e ezt valamilyen jogszabály, vagy a lakóközösség közgyűlésen szabadon dönthet a lakásonkénti felosztásról (a többi tulajdonos ezt szeretné)? SzMSz nincs a házban.
Illetve amennyiben külsős vállalkozót bízunk meg, a költségek felosztásával kapcsolatban létezik-e jogszabály? Be kell-e építeni mindenképpen a közös költségbe tulajdonhányad-arányosan, vagy lehet lakásonkénti felosztásban dönteni?
Nincs.
De ez a kérdés így nagyon elnagyolt. Az se biztos, hogy egyáltalán módosíthatod azt a keresetet, függetlenül az új ténytől. Könnyen lehet, hogy a határidő a kisebb problémád.
@ntc
Ha bluetooth-on keresztül be tudod vezetni oda a vizet, a szennyvizet pedig el, akkor még csak engedélyt sem kell kérned. De ha csak hagyományos módon lehet ezeket megoldani, akkor bizony tűrésre kell(ene) kötelezni a dúlással érintett tárolók használóit, hogy te ott felvonulhass, az ott tárolt dugiitalaikat megihasd, befőttjeiket felfalhasd, benzinjüket elhasználhasd, és egyéb értékeiket lenyúlhasd. Valamint, hogy a munka és a dúlás végeztével, a használat során eláraszthasd nekik akár tiszta-, akár szennyvízzel azt, amit mégis megkíméltél. Hát tudd meg, hogy nem fogják tűrni, és a közös képviselő már most, előre tudja ezt.
Szerintem nincs. Sőt ahhoz se nagyon, hogy lakást, vagy üzletet csinálj belőle. Az bizony sértheti a többiek érdekét.
Február végén vettem a tárolót, és ápr. 1-vel fog élet belépni a tiltásra vonatkozó szabály! Nem lehetne kihasználni ezt a néhány napot, ami addig hátra van? Nincsen lehetőség jogilag kihasználni ezt az időt?
Ugyan kinek sérülnének az érdekei, ha megkaphatnám a szükséges engedélyeket és hozzájárulásokat, én csupán emberi módon szeretnék egyszerűen kezet mosni!
Szerintem inkább a rendeltetés megváltoztatása ellen van kifogása!
Nem akadályoz a közös képviselő semmiben. Egyszerűen csak nem segít beszerezni a szükséges engedélyeket és hozzájárulásokat. Ehhez joga van.
Köszönöm a tárolómmal kapcsolatos hozzászólásokat és véleményeket. Én egy jogász által írt kommentre lennék kíváncsi! Egyébként a válaszaim:
- igen, a tároló rendelkezik önálló helyrajzi számmal
- Minek oda víz és szennyvíz? Azt hiszem a kulturált életmódhoz hozzátartozik egy kézmosás lehetősége! Ez alap!
Hm. Jogos. Egy 2200 lakosu faluban lakópark...
Értékes a tároló is.
MajorDomus
„Minek neked a tárolóba viz ? És minek a szennyvizelvezetés?
Csak nem az a kósza ötleted támadt hogy lakásként vagy üzletként használod?”
Cserkeszőlő, fürdő-turizmus, stb. Szerinted?
Nem beszélve a rendeltetés megváltoztatásáról.
Minek neked a tárolóba viz ? És minek a szennyvizelvezetés?
Csak nem az a kósza ötleted támadt hogy lakásként vagy üzletként használod?
Felejtős.
„ A közös képviselő meg akarja akadályozni, hogy bevezethessem a vizet, és elvezethessem a szennyvizet. ”
Írja ntc. Hát a közösk. a társasház/lakópark többi tulajdonosának valós vagy vélt érdekeit védi.
Egy közösségben csak úgy nem vezetgetünk vizet és nem kötünk rá a szennyvíz rendszerre.
Vannak jogi és műszakiszabályok. Pl. az a tároló önálló entitáns vagy valamelyik lakás tartozéka.. Ha ez, ha az mindenképpen kell hozzá terv és a többiek engedélye.
A tervnek sok mindent kell tartalmaznia.... így a nyomvonalat és a vízmérés módját. kell tartalmaznia az építés idejét és a tökéletes helyreállítást
Egy ilyen építés nagy dúlással jár, mások érdekeit sértheti és a testiépségét veszelyezteti.
Saját telken a saját tárolóba úgy vezetjük a vizet ahogy nekünk tetszik.... egy közösségi telken teljesen más a helyzet.
Van annak a tárolónak egyáltalán önálló helyrajzi száma?
Tisztelt Jogi Fórum!
Nemrégiben vásároltam egy tároló megnevezésű helyiséget Cserkeszőlőn, egy lakóparkban. A közös képviselő meg akarja akadályozni, hogy bevezethessem a vizet, és elvezethessem a szennyvizet. Az lenne a kérdésem, hogy jogilag megteheti-e ennek a megakadályozását? Válaszukat előre is köszönöm! (Az ingatlanvásárlás még a lakógyűlést megelőzőn történt, ahol majd be szeretné vezetni az új jogszabályt!)
MajorDomus
„A törvényes: lakáskiüritési per.”
Mire befejeződik, megint moratórium lesz és nem tudja kitenni. :-(
Ez egy év.
kiadja a Jogászoknak Kft.
cégjegyzékszám: 02-09-067243
adószám: 12559044-2-02