termőföld elővásárlási jog


Diwi689 # 2018.06.21. 09:52

Tisztelt Fórumozók,

zártkerti területen, a szomszédos, kert besorolású terület kifüggesztésre került. Nem főldművesként, helyben lakó szomszéd címen értelmezhető az elővásárlási jog? (2013. évi CXXII. törvény a mező- és erdőgazdasági földek forgalmáról 18. § (1) bekezdése alapján) /az eredeti vevő sem földműves/
Az, hogy a szerződésben két szomszédos terület szerepel, befolyásolhatja az elbírálást?

Előre is köszönöm!

nonolet # 2018.05.30. 18:07

a testvérrel akarja ki fizettetni az elkülönítést, a változási vázlatot + ügyvédi költséget.

A testvér mutatott marhaságot...
Ha ebből kára van a vevőnek, akkor azt a tesó fizeti.
(átminősítés, büntetés, áreltérés, vagy termény kár pl.)

Ugyanakkor

  • a saját területének a kitűzési költsége
  • KIZÁRÓLAG az új gazda költsége!
nonolet # 2018.05.30. 18:04

Mona21

"Egy osztatlan földterületről lenne szó melyhez 3 hrsz tartozik"

Mi van?!!!
A 3 hrsz az eleve 3 KÜLÖN földterület...

Aminek SEMMI köze egymáshoz!!! függetlenek.

Aki kavart köztük NYILVÁN az fizeti a kavarása helyrerakási költségét.

nonolet # 2018.05.30. 18:01

felfoldi

"nem minősítettek földhasználónak"

Te használod?

Nem.

mona21 # 2018.05.30. 14:35

A következő kérdéssel fordulnék Önökhöz. Egy osztatlan földterületről lenne szó melyhez 3 hrsz tartozik. 2 testvér használta eddig közösen megegyezve. Időközben az egyik testvér meghalt akinek területét örököse eladta, illetve a gyep részt szántóvá minősítette (a valóságban nem történt felszántás ugyan úgy gyep maradt). Időközben kiderült, hogy nem pont úgy művelték a területet ahogyan az hivatalosan a hrsz szerint kellett volna. Így az új vevő az örökös által mutatott területet mérette ki persze a gyepes részt is hozzá véve, ami ugye neki szántó részként mutatkozik, de ez eltér a hrsz-tól, ami a földhivatalban van. Most, hogy az új vevő kimérette a területet; a testvérrel akarja ki fizettetni az elkülönítést, a változási vázlatot + ügyvédi költséget. A kérdésem az lenne, ez ellen lehet e valamit tenni, illetve köteles e kifizetni, illetve ha igen milyen arányban.
Válaszát előre is köszönöm!
Mónika

felfoldi # 2018.05.30. 13:17

Egy osztatlan közös tulajdonban levő termőföld adás-vételére elfogadó jognyilatkozatot tettem. A nevezett föld egyik tulajdonosával van 10 évre szóló haszonbérleti szerződésem, amit ideiglenesen átengedtem 1 évre alhaszonbérlet jogcímen.Az elfogadó jognyilatkozatomban a Földforgalmi Tv. 18 §. 1. bekezdés bc) pontját jelöltem be , mint 20 km-en belül lakó földhasználó földműves. Elutasítottak mert nem minősítettek földhasználónak, hisz ideiglenesen alhaszonbérletbe adtam a földet ( a haszonbérfizetési kötelezettségem fennáll az alhaszon ideje alatt is,és annak lejárta után, visszajegyződik a még mindig tartó haszonbérletem. Bírósági felülvizsgálatra vigyem-e az ügyet, vagy jogosan döntöttek az elutasításom mellett.

FCsilla22 # 2018.05.23. 05:40

Köszönöm szépen a válaszokat!

lajcsó # 2018.05.22. 19:53

"Elképzelhető, hogy ilyen esetben is érvényes a kifüggesztési kötelezettség?"
Tekintettel arra, hogy tulajdonostársak közötti olyan szerződés aminek következtében megszűnik a közös tulajdon, az adásvételi szerződést nem kell közzétenni, meg hatósági jóváhagyás sem szükséges hozzá. A szerződés egyből mehet a földhivatalba.
(Földforgalmi törvény 20. § b) pontja és 36. § e) pontja)

"Hol tudják ezt 100%-os biztonsággal megmondani?"
Én már megmondtam, de ha tutira akarsz menni akkor a Földhivatalban érdeklődjél!

Kovács_Béla_Sándor # 2018.05.22. 17:34

Mi az, hogy!

FCsilla22 # 2018.05.22. 17:14

Egy olyan zártkert egyik tulajdonosa vagyok, amelyik építési telekké minősíthető át. A másik felét szeretném megvásárolni, 1/2 -1/2 részben vagyunk tulajdonosok a volt férjemmel. A telek nem lett kivonva művelés alól. Az önkormányzatnál nem tudták megmondani, hogy ilyen esetben is van-e kifüggesztési kötelezettség - nyilvánvalóan elővásárlási jogom van és élni is szeretnék vele. A telek nem nagy, 763 négyzetméter, ennek az egyik feléről van szó. Elképzelhető, hogy ilyen esetben is érvényes a kifüggesztési kötelezettség? Hol tudják ezt 100%-os biztonsággal megmondani?

nonolet # 2018.05.16. 14:02

"de az ügyvédi költséget elbukom."

Dehogy bukod el!

Miért buknád?!
Bele kell venni a szerződésbe, hogy az is megtérítendő.

De ezt az ügyvéded tudni fogja...

Nesita # 2018.05.16. 12:52

Köszönöm a válaszokat! A Földhivatal szerint semmilyen mód nincs a zártkert művelés alóli kivételére, sem lassú, sem drága módszer sem. A termőföld eladási szabálya vonatkozik rá, ki kell függeszteni a szerződéskötés után, utána vagy szívok, vagy nem. Ugyan a kifizetett vételárat visszakaphatom az elővásárlási joggal rendelkező "új" vevőtől, de az ügyvédi költséget elbukom. Van valakinek jó ötlete? Kiskapu?

lajcsó # 2018.05.16. 08:23

"Kicsit lassúbb, kicsit drágább."
Meg az ügy kimenetele is bizonytalan!

Kovács_Béla_Sándor # 2018.05.16. 07:15

Elnézést kérek, jól olvastad. Úgy tűnik, nem csak az eljárás ingyenessége szűnt meg 2017. december 31-ével, hanem maga a lehetőség is. Most már zártkertet is csak a szokásos rendben lehet kivenni a művelésből. Kicsit lassúbb, kicsit drágább.

drbjozsef # 2018.05.16. 06:51

Ezeken az oldalakon az "ingyenes" szót keresd, ha nem találsz, akkor tévednek.

bokros # 2018.05.16. 06:50

Nyilván meg lehet venni a Földforgalmi tv. eljárási szabályai szerint. Feltéve, hogy nincs a tulajdonában 9266m2-t meghaladó és a Földforgalmi tv. hatálya alá tartózó földterület.


Dr. Bokros Gábor
ügyvéd

Dr. Bokros Ügyvédi Iroda
8961 Lenti Pf: 51
www.drbokros.hu
Tel/fax: (36 92) 551 270, 551-271
Mobil: (36 30) 3398 000

Nesita # 2018.05.16. 06:22

A tulajdoni lapon természetesen csak rét szerepel.
Azt viszont minden zártkerttel foglalkozó oldal írja, hogy 2017. december 31-ig lehetett zártkertet művelés alól kivett területté nyivánítani.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.05.16. 06:13

Így van a tulajdoni lapon: "szeméttel teleszórt rét".

Úgy olvastam
Rosszul olvastad.

Nesita # 2018.05.16. 06:10

Szeretnék venni egy 734 négyzetméteres, szeméttel teleszórt rét megnevezésű zártkertet. Nincs rendesen bekerítve, igazából út sem vezet oda, és már nem rét, hanem gazos erdő. Úgy olvastam, hogy már nem lehet kivetetni művelés alól, tehát ki kell függeszteni. Van egyáltalán valami esély megvennem ezt a kis területet úgy, hogy semmi közöm a földműveléshez, és nem vagyok bejelentve még a környékre sem?

Kovács_Béla_Sándor # 2018.05.14. 20:28

Igen.

Babófalva # 2018.05.14. 19:19

Jó estét kívánok!
Szeretnék földet vásárolni, a terület az 1 ha-t sem éri el. Kérdésem az lenne,hogy akkor is ki kell függeszteni ha a szomszéd is én vagyok és rendelkezem aranykalászos gazda képesítéssel?
A választ előre is köszönöm.

nonolet # 2018.05.14. 13:25

Legutóbb kalasnyikovval próbált valaki hatni...
De nem jött be neki, lecsukták.

Levelibéka # 2018.05.14. 13:20

Üdv.

vettünk földet, de egy helyi jóember is szeretné megvenni. A földhivatal jóváhagyta az adásvételt igy az emberünk beperelte a földhivatalt, a biró is nekünk itélte a földet most igy fellebezett az emberünk igy a törvényszék a következö állomás aztán kitudja hogy meddig akar még fellebezgetni...

Kérdésem az lenne, hogy meg lehet e sürgetni valahogy az itélkezést? Sürgösségi illeték vagy ilyesmi nincs? Jó lenne már lezárni az ügyet mert 1,5 éve megy...

lajcsó # 2018.05.14. 06:44

Ha már a földhivatalban van a szerződés, akkor sinen van az ügyed.
(Ilyen esetekben a tulajdonjog fenntartással történő eladás tényének határozatlan időre való feljegyzését célszerű kérni, nem a függőben tartást!

Palcsi24 # 2018.05.14. 06:28

Köszönöm segitségét!Szerzödés kötéskor megfizettem a földhivatali 6600ft-ot,meg azt mondta hogy mivel lejár ez a 6hónap,a függöben tartás,mivel késöbb lesz kifizetve a vételár,igy mégegyszer kikell fizetni a 6600ft-ot,a földhivatal felé.