termőföld elővásárlási jog


lajcsó # 2018.05.13. 19:57

Az is megoldás lehet, ha újból megkötitek a szerződést.
Csak szólok, hogy a függőben tartást max. 6 hónapig lehet kérni!

Palcsi24 # 2018.05.13. 11:42

Köszi,énis rájöttem már erre..

nonolet # 2018.05.13. 11:38

Palcsi24

Máskor ne ilyen köcsög ügyvédet válassz..

HA a tulajdoni lapon 0 AK van azaz kivont
ÉS
a "tanya" szó sem szerepel a tulajdoni lapon
akkor nem kellett volna kifüggeszteni sem.

Simán megvehetted volna hipp-hopp.

Palcsi24 # 2018.05.13. 11:24

Köszönöm segítségét!
Még az ügyvédhez nem ment válasz a kormányhivataltól, attól belehetne adni ugye?,.Mivel részletre vettük nincs jelentősége,csak jólenne ha már történne valami..

lajcsó # 2018.05.13. 11:04

"Mennyi idő mire kapok valamit is?"
Mivel nem termőföldről van szó, a kormányhivatal a hatósági jóváhagyás iránti kérelmet hatáskör hiánya miatt nem fogja elbírálni. Ezzel semmi gond, csak fölöslegesen eltelt néhány hónap. Végre be kellene adni a szerződést a földhivatalba!

Palcsi24 # 2018.05.13. 10:50

Üdvözlök mindenkit!
Kérdésem a következő;Vettem tavaly 2017 Szeptemberbe egy zártkerti ingatlant,részletfizetésre,tulajdonjog fentartással,amely kivolt vonva a müvelés alol.Azt mondta mindenki,meg ahogy utána néztünk,én és a tulaj is,hogy nem kell kifüggeszteni..stb
Elmentünk az ügyvédhez,ö csak azt mondta kikell,nehogy visszadobják a földh-ból...
Szerzödést megkötöttük,Oktoberbe láttam is kifüggesztve,de azóta semmi papír nem jött,sehonnan.Mennyi idő mire kapok valamit is?Már ez a 8.-ik hónap.Hol tudok utánna érdeklődni,pest megyei vagyok.Jövő Májusba lesz kifizetve az utolsó törlesztő részlet.Igy hogy függöben tartással kötöttük,gondolom igyis nyoma kell hogy legyen a tulajdon lapon.
Köszönöm a válaszokat!
Remélem érthetően fogalmaztam.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.05.12. 19:19

Rosszul mondta. A birtok ténylegesség, akkor kerülsz birtokba, amikor birtokba engednek (vagy amikor elfoglalod).
De ennek a tulajdonjoghoz csak érintőlegesen van köze.

Művelési kötelezettsége - ha van - akkor a tulajdonosnak van.

Bea1 # 2018.05.12. 18:10

Nekem is azt mondta az ügyvédem, hogy hiába írjuk bele az adásvételibe, hogy birtokba kerülök a vételár kifizetésével, ez még attól nem lesz igaz. Namost addig, amíg zajlik a procedúra, mi van a művelési kötelezettséggel? Ha nem művelem én, az eladót fogják megbüntetni?

Kovács_Béla_Sándor # 2018.05.12. 15:49

(Nagyon helytelenül használtad a "birtok" fogalmát, teljesen hibás kapcsolatba hoztad a földhivatal eljárásával; és úgy általában sem volt sok értelme a bejegyzésednek. Így aztán nem is segíthettél vele.)

paxia # 2018.05.12. 14:50

KBS: persze, hogy nem. Én arra akartam rávilágítani, hogy azzal, hogy a földhivatalba beadtuk az anyagot, attól még nincs a nevünkön a föld. Azt a logikát kívántam megmutatni, hogy miért nem: egyszerűen azért, mert nincs vége a procedúrának.

Persze ez jogászul másképp hangzik és pláne más a logikája.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.05.12. 08:53

Beáról eddig is tudtuk, hogy nem az.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.05.12. 08:52

Paxia, ugye, te nem vagy jogász?

Bea1 # 2018.05.12. 05:21

"Ha a földhivatalnak van olyan jogosultsága (van), hogy a tulajdon bejegyzését megtagadja, akkor hiába a megkötött szerződés és a kifizetett vételár a vevő birtokba még nem került."

Így van. Éppen ezért a szerződésen kívül, egy külön okiraton kerültem birtokba.

paxia # 2018.05.12. 04:58

Azt a kérdést kell tisztázni, hogy mi a földhivatali folyamat értelme. Ha a földhivatalnak van olyan jogosultsága (van), hogy a tulajdon bejegyzését megtagadja, akkor hiába a megkötött szerződés és a kifizetett vételár a vevő birtokba még nem került.

Megjegyzem, ha már kötelező az ügyvédi közreműködés az ingatlan adás-vételnél, akkor azokat a jogosítványokat illetve adatokat az ügyvéd is megkaphatná, amivel a földhivatal rendelkezik, így az egész földhivatali procedúra csak a tulajdonregisztrációra vonatkozna - akár automatikusan is - és sokkal gyorsabb lenne az egész herce-hurca.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.05.10. 17:39

Azt lehet. De akkor se lesz szomszéd a tulajdonjoga bejegyzéséig.

lajcsó # 2018.05.10. 17:12

"de Legalább széljegyre betehetnék,"
Ha széljegyre nem is, de lehet kérni a földvásárlás tényének feljegyzését az ingatlan-nyilvántartásba!

Bea1 # 2018.05.10. 13:46

A kifüggesztés után még kb 7 -8-9-10 hónap, + még 15 nap kifüggesztés, mire bejegyeznek tulajdonosnak. A kérdésem pont erre vonatkozott, hogy amíg nem jegyeznek-be, vajon ennek ellenére szomszédnak számítok-e?

drbjozsef # 2018.05.10. 09:23

DE miért nem vagy még széljegyen sem? Ha megvetted, kifizetted, akkor gondolom, megvolt a kifüggesztés, meg minden ilyesmi, érvénybe lépett a szerződésetek.

Bea1 # 2018.05.10. 08:37

Értem én, de Legalább széljegyre betehetnék, hisz én már mindent megtettem, leszerződtem, kifizettem, illetve birtokba kaptam. :(

nonolet # 2018.05.10. 07:54

Hátha egyszer ennek ellenére MÉG NEM vagy a tulajdonosa hivatalosan... hisz "nincs a neveden".

Bea1 # 2018.05.10. 07:01

Ha jól értem, akkor nem? Sőt, akitől megvettem a "B"-t, az megveheti előlem a "C"-t is cirka 7 hónapig, hiába fizettem ki már teljesen, és hiába adta birtokba a "B"-t? Király ez a törvény! :(

Kovács_Béla_Sándor # 2018.05.09. 14:38

A kifüggesztés ideje alatt kell elővásárlásra jogosultnak lenni ahhoz, hogy gyakorolhasd a jogot.

Bea1 # 2018.05.09. 12:14

Adott "A" "B" és "C" ebben a sorrendben egymás után következő 3 szántó.

Az "A" az enyém,

a "B"-t már megvettem, de még nem került a nevemre.

Kérdésem az, hogy indulhatok-e a "C" szántóért

"szomszéd földművesként"

már most, hogy "birtokomba adták" a "B"-t? (Még nincs a nevemen a "B"!)

nonolet # 2018.04.24. 09:23

Ésszerűen...

Kezdésnek kérdezd meg azt "föld felvásárló"-t,
hogy
ő vajon mennyit adna érte?
Mert kb. ő az egyetlen aki meg veszi.

Mivel osztatlan közösben lévő részre nem nagyon szokott külsős vevő lenni!

HA megfelel az ár, akkor megkötöd szerződést és kész.

- -

DE!! lehet próbálkozni külsős vevővel is.
Simán meg kell hirdetni ott helyben és a szomszédos településeken.
Aztán hátha akad egy külsős vevő is.

HA akad, akkor megkötöd vele a szerződést és kész.

- -

- -

A valakivel megkötött szerződés után a többi már megy a maga útján.

E szerint...

Földforgalmi szabályozás kézikönyv
https://www.nak.hu/…zikonyv/file

gondolkodo # 2018.04.24. 08:28

Tisztelt Jogi Fórum! Érdeklődöm, hogy a GYAKORLATBAN hogyan megy a termőföld eladása? Tudom, hogy meghatározott sorrendben, ahol a sorban legelső a magyar állam stb., de a gyakorlatban hogyan adok el termőföldet? Jelenleg osztatlan közös tulajdonunk van sokakkal, volt téesz-föld. Egyaránt rendelkezünk tulajdonnal unokatestvéremmel és testvéremmel, mindhárman szeretnénk eladni a termőföldünket, lévén tőlünk fényévekre Jász-Nagykun-Szolnok megye legalján. Bérlője is van a földeknek régóta, egy mezőgazda szövetkezet. Annak vezetője a helybeliektől sorban szépen vásárolja fel a földrészletüket, már csak az ilyen messze lakó tulajdonosok lennének hátra, mint mi. Gondolom, a mieink is érdekelné... De hogyan ajánlom fel pl. a magyar államnak? A bérlőnek stb.? Hirdetmény? Egyszerűen nem tudjuk, mi a módja. Köszönettel előre is a tanácsért.