termőföld elővásárlási jog


berezol # 2017.04.23. 07:28

A Földhivatali osztály a feladó. Egyszerűsített határozat, amelyben a nyertes tulajdonjogát jegyezték be az ingatlanra. (tulajdoni lap)

Üdv: BZ

lajcsó # 2017.04.22. 21:33

"A döntésről eddig egy bejegyző határozat alapján értesültünk, amelyben indoklás nem volt."
Ezt nem értem.
Milyen bejegyző határozat volt és kitől jött?

Kovács_Béla_Sándor # 2017.04.22. 18:06

Ezekkel mögötted van.

berezol # 2017.04.22. 17:47

Tisztelt Ügyvéd urak!

A nyertes a szerződésben az elővásárlási jogok tekintetében a Földforgalmi törvény 18.§ (1) bek. e) pontja és a (4) bek. a) pontjára hivatkozik:

"A mező- és erdőgazdasági földek forgalmáról szóló 2013. évi CXXII. törvénnyel összefüggő egyes rendelkezésekről és átmeneti szabályokról szóló 2013. évi CCXII. törvény 13. § (3) bekezdés alapján a Vevő nyilatkozik, hogy ő maga elővásárlásra jogosult Földforgalmi törvény 18. § (1) bek. e) pontja és (4) bek. a) pontja szerinti ranghelyen."

A döntésről eddig egy bejegyző határozat alapján értesültünk, amelyben indoklás nem volt. A levél 2017.03.29.-én érkezett meg, azóta indoklás továbbra sem érkezett. A határozat ellen fellebbezni 30 nap áll rendelkezésemre.

Tisztelettel és köszönettel: BZ

lajcsó # 2017.04.22. 17:06

"A legmagasabb ajánlatot adó kapja meg a földet."
Nem egészen! Vele köt szerződést az NFA.
Ezt a szerződést teszik közzé 60 napra.
(Erre tett elővásárlási nyilatkozott a kérdező.)

Immaculata # 2017.04.22. 12:25

Az nem kifüggesztés volt, hanem ajánlatkérés, és a minimális ár volt megjelölve. A legmagasabb ajánlatot adó nyer.

Immaculata # 2017.04.22. 12:24

Az NFA értékesítése licitáláson alapul. A legmagasabb ajánlatot adó kapja meg a földet.

lajcsó # 2017.04.22. 12:17

Valószínűleg, de a jelen ügyben az NFA nem hatóságként járt el hanem az eladó (Magyar Állam) képviselőjeként.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.04.22. 11:46

Jó, de valamivel csak indokoltak ők is.

lajcsó # 2017.04.22. 11:11

"De akkor mivel indokolta a megyei földhivatal, hogy a vevő szerzéséhez járul hozzá?"
Állami föld eladásához nem kell hatósági jóváhagyás.
Az NFA nem fogadta el a kérdező elővásárlási nyilatkozatát.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.04.22. 07:47

Ez egyértelműnek látszik. De akkor mivel indokolta a megyei földhivatal, hogy a vevő szerzéséhez járul hozzá? Nem lehet, hogy ő állattartó te pedig nem? Esetleg nyilatkozott, hogy a tulajdonszerzés célja földrajzi árujelzéssel, továbbá eredetmegjelöléssel ellátott termék előállítása és feldolgozása, vagy ökológiai gazdálkodás folytatása?

lajcsó # 2017.04.22. 07:11

Szerintem jogszerűen gyakoroltad az elővásárlási jogodat. Ha nagyon kell a föld akkor pert kell indítanod. Erre 30 az NFA értesítésétől számított 30 nap áll rendelkezésedre.

berezol # 2017.04.22. 07:02

Tisztelt Forumozók!

A kifüggesztés napja: 2016. október 03.
Határidő utolsó napja: 2016. december 2.

2016.október 14.-én lettem 3 éve helyben lakó az adott településen. Ezután a jegyző kiállított egy hatósági bizonyítványt a helyben lakásról, majd ezután nyújtottam be az elfogadó nyilatkozatomat a szükséges dokumentumokkal még a határidő lejárta előtt.

Köszönöm szépen eddigi megtisztelő válaszukat!

Üdv: BZ

MajorDomus # 2017.04.21. 23:06

Lényegtelen. Lépj be a pártba és minden akadály elhárul!

lajcsó # 2017.04.21. 21:44

Természetesen lényeges szempont, hogy mikor vált helyben lakóvá.
A másik meg az, hogy az elővásárlási jog gyakorlásához nem kell igazolás, kivéve azt amit a Földforgalmi törvény előír (pl.állattartó).
Az elővásárlási jog gyakorlásához elegendő a törvényben előírt nyilatkozat.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.04.21. 20:52

Azért egy apróságot elhallgat a kérdező: vajon amikor bejelentette, hogy élni szeretne az elővásárlási jogával, akkor már helyben lakó volt?

lajcsó # 2017.04.21. 19:38

"Kizáró ok-e, hogy a kifüggesztés ideje alatt váltam helyben lakóvá?"
Álláspontom szerint nem. Lényegében a közzététel ideje alatt nyílt meg az elővásárlási jogod.

berezol # 2017.04.21. 18:43

Tisztelt Forumozók!

NFA-s földügyben szeretnék tanácsot kérni.

3 ha alatti területre ajánlatot tett, majd nyert, egy 20 km-es körzetben lakó, de nem helyi gazdálkodó.

A kifüggesztés során éltem az elővásárlási jogommal és rájelentkeztem a földterületre, mint helyben lakó gazdálkodó.

A helyben lakó státuszt a kifüggesztés időtartama alatt szereztem meg. Ez idő alatt telt le a 3 év, majd ezután, még a kifüggesztés időtartama alatt, tudtam igazolni a helyben lakó igazolásommal az elővásárlásra jogosultságomat.

Az NFA nem fogadta el az elővásárlásra jogosultságomat és az ajánlattevőnek ítélte az ingatlant.

Kizáró ok-e, hogy a kifüggesztés ideje alatt váltam helyben lakóvá?

Üdv: BZ

MajorDomus # 2017.01.18. 22:30

Az is hülye volt aki ezt a földtörvényt kitalalta.

lajcsó # 2017.01.18. 12:37

A jogszabály egyértelmű ebben a kérdésben.
A másik az, hogy mindenki a saját nevében nyilatkozik (a vevő is meg az elővásárlásra jogosult is)! Ezért a másik nyilatkozatát nem tekintheti senki a sajátjának, már csak azért sem mert a nyilatkozatok tartalma esetleg eltérő is lehet.

soma66 # 2017.01.18. 11:44

Kovács_Béla_Sándor!
Mi is így gondoljuk! A mg. igazgatási szerv azonban a földforgalmi tv. 21.§ (9) bek-re hivatkozással hiányolta a konkrét nyilatkozatot, s ennek hiányában úgy tekintett a nyilatkozatra, mintha be sem adtuk volna. Fontolgatjuk a pert, bár kétségeink vannak a kimenetele felől. Önök szerint? (Természetesen nem jóslatokra vagyok kíváncsi, de gondoltam, hogy esetleg valakinek volt már ilyen, vagy hasonló ügye, vagy esetleg információval bír hasonló esetről.
Kedves Dr. Szücs Lajos! Pontosan az Ön által idézett jogszabályhely miatt bátorkodtam feltenni a kérdést.

lajcsó # 2017.01.18. 11:23

"Az elfogadó jognyilatkozatnak tartalmaznia kell a 13-15. §-ban foglalt esetekben az ott előírt nyilatkozatokat is, ennek hiányában azokat a 13-15. §-ban előírt alakszerűségi előírásoknak megfelelően a jognyilatkozathoz csatolni kell."
(Földforgalmi törvény 21. § (5) bek.)

Kovács_Béla_Sándor # 2017.01.18. 11:17

Szerintem igen. (Sőt, ha ezeket a megkívánt nyilatkozatokat a szerződés tartalmazza, akkor az elővásárlási jog gyakorlójának még utalnia sem feltétlenül kell rájuk.)

soma66 # 2017.01.18. 10:57

Tisztelt Szakértők!

Véleményük szerint termőföld elővásárlásra jogosult elfogadó nyilatkozata megfelelő-e abban az esetben, ha az nem tartalmazza ugyan kifejezetten a földforgalmi tv. 13-15. §-ban foglalt nyilatkozatokat, de a jogosult arról kifejezetten nyilatkozik, hogy teljes terjedelmében elfogadja a részére bemutatott, a tulajdonosnak, mint eladónak a harmadik személlyel létrejött, írásos szerződésben rögzített tartalmat? (A szerződésben természetesen ott vannak a földforgalmi tv. 13-15.§ szerinti nyilatkozatok.)

lajcsó # 2016.12.12. 08:10

"A közlés kezdő napja az adás-vételi szerződésnek a polgármesteri hivatal hirdetőtábláján történő kifüggesztését követő nap. Az elővásárlási jog jogosultja a közlés kezdő napjától számított 60 napos jogvesztő határidőn belül tehet az adás-vételi szerződésre elfogadó, vagy az elővásárlási jogáról lemondó jognyilatkozatot."
Az elővásárlási jog gyakorlására nyitva álló 60 napos jogvesztő(!) határidő és közzététel időtartama eltérhetnek egymástól. Ebben a hónapban módosult a vonatkozó jogszabály (474/2013. Korm. rendelet), ami alapján a jövőben ez az eltérés - egyes esetekben (pl.60-ik nap munkaszünetre esik) - már gyakorlattá válik.
A 60 nap az 60 nap! A 61 napon benyújtott elővásárlási nyilatkozat nem vehető figyelembe! Álláspontom szerint az adminisztratív tévedés sem hosszabíthatja meg a jogvesztő - 60 napos - határidőt.