Építésügyi bírság, fennmaradási engedély


nahat78 # 2022.07.17. 19:10

1/4 rész az enyém.....

osztap # 2022.07.17. 18:57

nahat78,

Ha nem áll kötélnek, de tulajdoni hányad szerint többséged van a közös tulajdonú ingatlanon: A munkákat el tudod végezni, hacsak a bíróság direkt fel nem függeszti azokat a másik tulajdonos ("szomszéd") kérelmére. Ez egy szimpla feles határozat végrehajtása közös tulajdonú ingatlanon... Ptk. 5:78-5:79. §

Van egy olyan érzésem, hogy amint az Elmű mindkét lakóegységben kikapcsolja a villanyt a munkálatok megkezdésekor, rohanni fog hozzád, hogy minden OK, csak kapcsolják már vissza a villanyt nála is.

nahat78 # 2022.07.17. 18:47

Köszönöm szépen. Akkor beszélek elötte egy ügyvéddel. Aztán az ajánlatomat újra felvázolom a szomszédnak. Azt választhat ....

drbjozsef # 2022.07.17. 18:33

nahat78,

Megkéred szépen - írásban is, tértis levélben -, hogy járuljon hozzá, visszaállítod az ő részén amit kell eredeti állapotába, egyúttal kilátásba helyezve benne, hogy ha nem egyeznek bele, akkor pert indítasz a fejlesztés tűrése iránt, és azzal kényszeríted ki a munkálatokat, de ez esetben a rájuk eső költségeket sem fizeted, és a perköltséget is rájuk terheled.

Ha nyilvánvaló érdeked van a 16A emeléséhez, és ez manapság tényleg nem sok, akkor bele kellene egyeznie, ha az neki költséget vagy egyéb jelentős érdeksérelmet nem okoz. A kényelem meg a lustaság nem indok.

nahat78 # 2022.07.17. 17:19

Sziasztok. Lenne még kérdésem. Amikor megvettem a házat akkor még nem tudtam az Eon csak úgy fejleszt nekem áramot .../16 amperom van/...hogy közös szekrényt kell beszereltetni..../mindenkinek külön órája van/... és a szomszédhoz is külön földkábelt kell bevezetni. / jelenleg légkábel van és az ő házukon keresztül kapom az áramomat/ ....1 millába lenne kb az egész. Hozzám külön kábellal jönne a villany a föld alatt a szekrénytől. Felajánlottam kifizetem az egészet és felásom a földet is a lefektetéshez. Namármost. Nem mennek bele mert nincs kedvük a házukon azt a minimális bontást is megtenni..... jogilag annyi nekem? 16 amper az semmi... mit csináljak?

nahat78 # 2022.07.17. 17:17

Sziasztok. Lenne még kérdésem. Amikor megvettem a házat akkor még nem tudtam az Eon csak úgy fejleszt nekem áramot .../16 amperom van/...hogy közös szekrényt kell beszereltetni..../mindenkinek külön órája van/... és a szomszédhoz is külön földkábelt kell bevezetni. / jelenleg légkábel van és az ő házukon keresztül kapom az áramomat/ ....1 millába lenne kb az egész. Hozzám külön kábellal jönne a villany a föld alatt a szekrénytől. Felajánlottam kifizetem az egészet és felásom a földet is a lefektetéshez. Namármost. Nem mennek bele mert nincs kedvük a házukon azt a minimális bontást is megtenni..... jogilag annyi nekem? 16 amper az semmi... mit csináljak?

Szomorú örökös # 2022.07.12. 13:24

nahat78

A kérdés,hogy jogilag lebontathatom mert szigetelni szeretném a házamat?

Ha még sokáig együtt akarsz lakni vele, akkor inkább ne tedd.

drbjozsef # 2022.07.12. 12:32

A terasz vaskeretes üveges teteje átlátszó műanyag tető és azon belül van a bejárata a szomszédnak.

Legyen a tető bár műanyag vagy üveg, ez a vaskeretes izé tényleg több mint egy korlát, de nem sokkal. Ha arra gondolunk, ami a kádár kockák előtere mostanában. Kicsit több vas, amit vissza kell építeni, az oldalüvegek (?) visszarakhatóak. De ők tudják.

nanemaaa # 2022.07.12. 11:50

Nem korlát, hanem tetőszerkezet és vélhetőleg annak tartószerkezete a téma.
No meg a bővítés, ami nagy valószínűséggel építési engedély köteles tevékenység. Ha engedély köteles, akkor építési napló köteles is, aminek kötelező tartalmi eleme a társtulajdonos hozzájáruló nyilatkozata, vagy az azt pótló bírói ítélet.
A bővítés esetében a hozzájáruló nyilatkozat nem annyira magától értetődő dolog, hiszen azzal, alkalmasint a másik tulajdonost korlátozhatja a saját építési szándéka, vagy lehetősége megvalósításában, ha azzal a telek beépítettségi mértékét kihasználja.

drbjozsef # 2022.07.12. 11:04

nahat78,

Ha az az ő korlátja, akkor kell a beleegyezése.
Ha nem engedi, pert indíthatsz ellene.

Szerintem, ha felajánlod, hogy elbontod, beszigeteled a házad, és egy szebb és újabb korlátot építesz vissza neki, akkor biztos belemegy.

(képfeltöltős oldal linkjét be lehet szúrni ide, de a kérdésed szempontjából annyira nem fontos)

nahat78 # 2022.07.12. 10:43

Írtam,hogy nincs telehatár hanem osztatlan telek.Ezen belül van van a szomszéd háza is akinek a terasza rá van építve a házam oldalára és az övére összekötve úgymond . Én meg szigetelni akarom de nem tudom a terasza miatt... ez ott volt már mikor megvettem a házamat. A kérdés,hogy jogilag lebontathatom mert szigetelni szeretném a házamat?
Szóban van megbeszélve ki melyik részt használhatja....viszont a ház fala az enyém ugyebár amit szigetelni kell...
Képet is mellékelnék ha tudnék ide...

nanemaaa # 2022.07.12. 08:32

Mivel a "szomszédod" nem szomszéd, hanem társtulajdonos, így nyilván mindenhez kell a hozzájárulása.
A tervezett bővítés során az egész telket, és az azon lévő valamennyi, a beépítettségbe beleszámító építményt kell figyelembe venni, mert csak úgy fogsz építési engedélyt kapni, ha a telek beépítési módja, beépítettséges és egyéb paraméterei megfelelnek a helyi építési szabályzatnak és az országos építési követelményeknek.

drbjozsef # 2022.07.12. 08:19

nahat78,

Te "szomszéd"-ről és "telekhatár"-ról beszélsz.
Közben osztatlan közös tulajdonról, meg szóban megegyezett telekhatárról.
Ezek így együtt finoman szólva is pongyola megfogalmazások.

Végülis a "szomszéd" az a valóságban a tulajdonostársad az osztatlan közösben, és egy telekről beszélünk, amelyen használati megosztásotok van (szóban) ?

nahat78 # 2022.07.12. 07:13

Szóban van csak megegyezve a telekhatár nincs átnyúlás úgymond. Amúgy sincs lepapírozva. Az én házam és az ő háza egy L alakban van. Pld a rövidebb vonalon az enyém a hosszabik vonalon az övé. L ...

Másik.: Ha én a garázsomat meg akarom hosszabbíttatni vagyis bővíteni akkor kell tőle engedélyt kérnem? Mondom. A Telekhatár csak szóban van megegyezve de a megegyezett területen bővülne és nem tovább. ..

Szomorú örökös # 2022.07.11. 16:50

nahat78

Alapból azon kellene elgondolkodni, hogy ha te le akarod a szomszéd felöl is szigetelni a faladat, akkor azzal tudtommal csakis a saját telek területeden belül teheted, az ő telkére a szigetelés nem nyúlhat át, kivéve ha ő is hozzájárul. De itt kevés az esély rá, mivel neki ott terasza van éppen. Olvasgasd csak nyugodtan ezt a cikket, pont erről szól:

https://epitkezes.info.hu/…oszigetelese

nanemaaa # 2022.07.11. 10:50

nahat78

  1. Megpróbálod mégis meggyőzni, hogy járuljon hozzá.
  2. Ha ez nem működik, akkor bepereled, de az eredménye kérdéses.
  3. Átgondolod újból, hogy ha úgyse sikerül rendesen megcsinálni a hőszigetelést, akkor érdemes-e egyáltalán belekezdni az egészbe? És akkor az egésznek a bekerülési költségéről és a megtérülés idejéről, illetve, hogy valaha megtérül-e egyáltalán, nem is beszéltünk.
nahat78 # 2022.07.11. 08:45

Jónapot. Van egy kis házam osztatlan közös telken. Az én házam és a szomszéd háza közt van egy beépített terasz ami miatt azt az oldalt nem tudom beszigetelni kívülről a házamat.A terasz vaskeretes üveges teteje átlátszó műanyag tető és azon belül van a bejárata a szomszédnak. Mikor megvettem már ott volt. A kérdésem hogy ha szigetelni szeretném a házat körbe és nem engedi a szomszéd mert akkor bontogatni kellene a bejárati teraszátakkor mi van?? Köszönöm.

Majordomus # 2022.07.08. 19:55

Ha 10 évnél régebbi akkor nem kell lebontanod.
De nem bővitheted és új épületre sem kapsz engedélyt.
Marad a karbantartás

nanemaaa # 2022.07.08. 07:14

Az illetékes kormányhivatal építésügyi főosztályán.
Kell hozzá tervező és szakértő is. De túlépített épületre nem adható fennmaradási engedély, az biztos.

Majordomus # 2022.07.06. 19:56

Helyi önkornányzat épitési osztálya.

groszfater@gmail.com # 2022.07.06. 11:58
jozso88 # 2022.07.06. 11:54

A fennmaradási engedélyt, hol kell intézni? Mi a menete?

Köszönöm.

Tadegi # 2022.07.06. 05:23

Attól függ, mióta van ott. Ha a múlt hónapban, az például nem túl jó.
De ilyenkor vagy a kutyát nem érdekli, vagy ha valaki pampog, akkor fennmaradási engedélyt kell rá kérni.

jozso88 # 2022.07.05. 21:59

Érdeklődni szeretnék. Adott egy zártkert (700m2), a helyi építési szabályzat alapján
"A beépíthető telek megengedett legkisebb területe (1000m2 )
Beépítettség megengedett legnagyobb mértéke (3%)"
Árverésen vettem, már az árverésben leírtak alapján (van rajta x négyzetméter gazdasági épület) kiszámolva a telek mérete alapján 4,5%-al van beépítve. A föld hivatali lapon nem látok rajta semmi bejegyzést gazdasági épület méretére vonatkozóan. Csak annyi van rajta, hogy gazdasági épület. Ez esetben mi a helyzet? Maradhat az épület? Lehet ezt külön engedélyeztetni? Érdemes költeni rá, vagy bármikor lebontathatják az egészet?

Köszönöm.

Majordomus # 2022.05.18. 16:42

Optimális esetben néhány hét után kiszárad.