Társasházak jogásza!


MajorDomus # 2020.05.26. 17:00

És ezt nem tudtad mikor megvetted?
.
A lakásszövetkezettől és a lakóktól engedélyre nincs is szüksége!
.
Egyezz meg vele,hogy a padlóra gumiszigetelést terit 2 rétegben.
.
Egyébként gondolom nem 24 órában
működik.

dr_Egyed_Zoltán # 2020.05.26. 17:18

@ Freezsolti

A társasházközösségnek van cselekvési lehetősége, kérdés, hogy van-e akarata......

Szomorú örökös # 2020.05.27. 05:43

Úgy gondolom, hogy ez is egy fontos kérdés!
A tegnap benyújtott törvényjavaslat, ami elfogadást követően a társasházakra vonatkozik:

51. A társasházakra vonatkozó átmeneti szabályok
114. §
A társasházak – a társasházakról szóló jogszabályoktól eltérően – az ebben az alcímben foglaltak
szerint működhetnek.
115. §
(1) Ha az éves elszámolásról és a következő évi költségvetésről való döntés, vagy más kötelező
döntés határideje a veszélyhelyzet ideje alatt járt le, és ezekben az ügyekben a veszélyhelyzet ideje
alatt irányadó szabályok alkalmazásával nem született döntés, akkor e tárgykörökben a
veszélyhelyzet megszűnését követő 90 napon belül kell a közgyűlésnek döntenie.
(2) Ha a közgyűlési döntés írásbeli szavazással történő meghozatalát a tulajdoni hányad 1/10-ével
rendelkező tulajdonostársak a veszélyhelyzet ideje alatt irányadó szabályok szerint a veszélyhelyzet
megszűnéséig kérték, az írásbeli szavazást és eredményének közlését a kérelem benyújtásakor
hatályos rendelkezések szerint kell lefolytatni.
116. §
(1) Ha a közös képviselő (intézőbizottság) megbízatása a veszélyhelyzet ideje alatt járt le, a közös
képviselő (intézőbizottság) az új közös képviselő (intézőbizottság) megválasztásáig, de legkésőbb a
veszélyhelyzet megszűnését követő 90. napig köteles a feladatait – változatlan díjazás mellett –
ellátni.
(2) Ha a közös képviselő (intézőbizottság) megbízatása a veszélyhelyzet ideje alatt az (1)
bekezdésben foglaltakon kívüli okból szűnt meg, vagy a közös képviselő (intézőbizottság) a
veszélyhelyzet folytán nem volt képes ellátni a feladatait, az új közös képviselő (intézőbizottság)
megválasztásáig a feladatokat a számvizsgáló bizottság látja el. Számvizsgáló bizottság hiányában,
50
vagy ha a veszélyhelyzet folytán a számvizsgáló bizottság sem volt képes eljárni, az új közös
képviselő (intézőbizottság) megválasztásáig a feladatokat bármely tulajdonostárs elláthatja.
(3) Az (1) és (2) bekezdés szerinti esetben az új közös képviselőt (intézőbizottságot) a
veszélyhelyzet megszűnését követő 90 napon belül kell megválasztani, feltéve, hogy erről a
veszélyhelyzet ideje alatt irányadó szabályok alkalmazásával nem született döntés.

MajorDomus # 2020.05.27. 18:59

drEgyed
Valóban,de miért tenné,ha a közösség 99%-át ez nem zavarja?

Hapciusz # 2020.05.29. 03:56

Dr.Egyed,
Az OTÈK rendelkezik erről, nem zavarhatja semelyik vallalkozas a lakhatást.
A varrodat szigeteljèk körbe, peldaul.

MajorDomus, pontosan tudod hogy a falszomszedság fizikailag sem lehet 99% összes tulaj, ez nem igy müködik.
Akkor miert kell lenèzni a közvetlen falszomszed problemajat? Te biztos nem hagynád annyiban

MajorDomus # 2020.05.29. 19:01

A zajhatás csak minket zavar mivel csak egy alsó szomszédja van

Hapciusz # 2020.05.30. 13:56

Majordomus,

"Valóban,de miért tenné,ha a közösség 99%-át ez nem zavarja?"

Akkor èn èrtettem fèlre valamit?

MajorDomus # 2020.05.30. 19:33

Ők az 1 %.

Thomasagozmozdony # 2020.06.01. 14:18

Kedves Fórumozók!

Ahogy visszaolvastam, látom, hogy nem vagyok egyedül a problémámmal. :(

Évek óta élek egy régi körfolyosós lakásban.
A közvetlen falszomszédom (nő) az utóbbi időben hangosabb lett: nagyon hangosan telefonál és fakutyaként vihog. Nagyon kellemetlen a helyzet, mert már jobban ismerem, mint a barátaimat, mivel minden áthallatszik (az én hálószobám az ő nappalijával szomszédos). Amúgy a hallottak alapján nem csodálom, hogy évek óta nincs senki sem az életében...

Olyan hangos, hogy szinte mindig felriadok rá, pedig jó alvó vagyok. Az utóbbi időben már különböző módokon (személyesen kérve, falon keresztül kopogtatva, vagy átüvöltve) jeleztem neki ezt, akkor pár hétig lentebb vette a hangerejét, de aztán újrakezdte (kb. 5 évig nem szóltam semmit sem neki erről, tűrtem, de ez már nekem is sok).
Szeretném megkérdezni, hogy mit javasolnátok?

Igyekszem úgy élni, hogy semelyik szomszédomat ne zavarjam, senkinek nem is volt rám panasza eddig, ismerem a házi rendet, este már fülhallgatóval hallgatok zenét vagy nézek tévét, de a szomorú az, hogy ezzel a szomszédságomat tekintve igencsak egyedül vagyok.

Szeretem megbeszélni a dolgokat békésen, ugyanakkor azt nem fogom hagyni, hogy az éjszakai nyugalmamat csendháborításokkal megzavarják.

Köszönöm a válaszokat!

Hapciusz # 2020.06.01. 15:53

Gőzmozdony,

Lehet, hogy rosszul hall es azert hangos. Van aki a tvjét bömbölteti, van aki zongorázik, van aki fúrfarag. Napkozben. Ezeket a zajokat muszaj elviselni, ha a masik kultúrálatlan bunkó.
Ezzel nyilvan nem fog foglalkotni semelyik hatóság, ezek a társas egyuttèlèsből eredő hangok, nem egy vallalkozas zavaro zajhatasa,ami a lakhatas nyugalmat zavarná. Szerintem.
A legegyszerűbb az, ha valamivel leszigeteled a közös falat.
Oszt no problem.

Zoltanuss # 2020.06.01. 16:49

Szeretném megkérdezni, hogy mit javasolnátok?
Kérdezi Thomasagozmozdony.

A válaszfal mellé még egy fal, téglából, egy hét alatt készen van. Utána síri csend lesz !!

Thomasagozmozdony # 2020.06.02. 03:32

Hapciusz, Zoltanuss: köszönöm a választ. Napközben nem érdekel, az éjszakákról van szó. "A lakásomban azt csinálok, amit akar" felfogás képviselője. Személyesen is beszéltünk már erről, és nem, nem hall rosszul, mert amikor falon keresztül kommunikálunk, akkor utána órákig szól valami ócska zene jó hangosan.

Nem lehet jogilag rákényszeríteni (mivel ő a zaj forrása, tehát ő az, aki csendháborítást követ el szinte minden éjszaka), hogy ő szigetelje le?

Azért nekem ez fura, hogy ő sért szabályt, és én fizessek...

Szomorú örökös # 2020.06.02. 04:32

Thomasagozmozdony

Nem lehet jogilag rákényszeríteni (mivel ő a zaj forrása, tehát ő az, aki csendháborítást követ el szinte minden éjszaka), hogy ő szigetelje le? Azért nekem ez fura, hogy ő sért szabályt, és én fizessek...

Milyen szabályt sért? Átlépi nappal az 55 dB, éjszaka pedig a 45 dB határértéket? Ezek vannak általánosan megszabva rendeletben, de csak mondom, hogy ez nem kis hangerő-érték. Ha nem, akkor nem követ el csendháborítást, mivel pl. aludni sem kötelező éjszaka, ezt nem várhatjuk el a szomszédtól csak azért, mert mi azt tesszük. Viszont ha átlépi a fenti értékeket, akkor valóban hangos lehet. De követelni tőle, hogy ő szigetelje le a lakását, az kb. a sültgalamb tátott szájjal történő várásának tipikus esete. Amíg jogilag vesződsz vele, addig több időd elmegy, mint amennyi ideig tartana megcsinálni magadnak a szigetelést. Egyébként sokkal kevesebb pénzbe kerül két füldugó és akkor nyugodt éjszakáid lesznek mindig.

Aki pedig igazán álmos, az lakodalomban a zenekar hangszórója mellett is képes aludni. Én mindig halkan szóló TV mellett alszom el úgy, hogy az automatikusan kikapcsol. Így gyakorlatilag egy bombarobbanás se tudna felébreszteni éjszaka és mindig nyugodt éjszakáim vannak egészen reggelig.

Hapciusz # 2020.06.02. 05:07

Gőzmozdony,

Van jogi lehetőség, peldaul felmèreted a zajt sok pénzért, aztan igazságügyi szakértő megallapitja hogy bizony, meghaladja a határèrtèket, aztan vagy elfogadja a birosag, vagy sem. Ha elfogadja,akkor iteletet hoz.
A rendőrség vagy rendeszet a masik megoldas, vagy felszolitjak vagy nem, hogy viselkedjen.
Tobb otletem nincs.
Mèg egy, kopogjál neki, mig abba nem hagyja, vagy szexelj hangosan, furd a falat, stb.
Sajnos egyre bunkóbbak az emberek, nincsenek tekintettel másokra.

Thomasagozmozdony # 2020.06.02. 05:44

Hapciusz: köszönöm a választ! A kopogás megvolt, erre volt válasz a hajnalig tartó zenebömböltetés.

Szomorú örökös: köszönöm a választ. A csendháborítás nem dB függő, és igen, éjszaka simán átlépi a megadott dB értéket. (pl. 50dB a hűtő zúgása...). És az sajnos nem igaz, hogy aki fáradt, az bármilyen körülmények között el tud aludni.

Szomorú örökös # 2020.06.02. 06:06

A csendháborítás nem dB függő

De az, ha hivatalos útra akarod vinni. Nagyon szépen rendeletben meg van szabva, hogy mekkora értéket kell átlépnie, ha azt szeretnéd, hogy hivatalosan eljárást indítsanak a szomszédod ellen.

éjszaka simán átlépi a megadott dB értéket. (pl. 50dB a hűtő zúgása...).

Anno a Szaratov hűtő tuti átlépte ezt, de a mai hűtőszekrények kétlem, hogy ezt a mértéket meghaladnák. Én azt olvasom, hogy olyan 35-40 dB zajszintet érnek el a mostaniak úgy általában. Ma már egyébként egészen jó hangerő-mérő berendezéseket lehet kapni, a Lidl is szokott ilyet árulni akcióban. Anélkül kb. annyira hiteles a hatóságok előtt az állításod, mint amikor valaki sebességmérő berendezés nélkül ránézésre mondja meg egy autóról, hogy az mekkora sebességgel halad az úton (pl. „ez tuti gyorsabban megy a megengedettnél”). Persze ahogy tanácsolják a szakik, tanút sem árt vinned - ha van, aki bevállalja - amennyiben be akarod jelenteni a szomszédodat, mert különben nem nagyon fognak veled foglalkozni érdemben.

Thomasagozmozdony # 2020.06.02. 06:14

Szomorú örökös: át tudod küldeni a linket, hogy hol van ez a rendeletben benne? Köszönöm.

Szomorú örökös # 2020.06.02. 06:28

Thomasagozmozdony

https://net.jogtar.hu/jogszabaly?…

A végén van a lényeg a mellékletekben.

Thomasagozmozdony # 2020.06.02. 06:33

Szomorú örökös: köszönöm.

MajorDomus # 2020.06.02. 17:43

Gyakorlatilag egy álburkolatot hozzál létre az érintett kb.10 m2 (4*2,65 m) területen. A leghatékonyabb ha purhabbal kitöltöd a rést,vagy 5 cm lépésálló hungarocell(=habositott polisztirol). Hidd el,olcsóbban jössz ki mintha gyomorideggel kezelnek évekig.

Szomorú örökös # 2020.06.02. 18:08

MajorDomus

Ahogy olvashattuk, nagy valószínűséggel nem fogja megtenni. Szerinte tegye meg az, aki hangoskodik, de én úgy gondolom, ha az eddigi próbálkozások kudarcot vallottak, akkor vajon miért is járna sikerrel a szigetelést illetően? Persze, hogy nem fog, de mindegy. A lehetőségeket már leírtuk neki, majd ő dönti el, hogy mivel fog élni és mivel nem.

Hapciusz # 2020.06.02. 19:27

Majordomus,
Hungarocell,rá a gipszkarton fedès tökéletes lehet

MajorDomus # 2020.06.03. 16:17

Mondjuk valóban azt szeretné ha valaki megoldaná helyette.

Thomasagozmozdony # 2020.06.04. 12:28

Köszönöm szépen a válaszokat, és a javaslatokat. Időközben megnéztem, hogy a hangszigetelés mennyibe kerülne a közös falszakaszon, fel fogok keresni egy ezzel foglalkozó céget, és valószínűleg egy ügyvédet is.

A jószomszédi viszonyhoz két fél kell, ha az egyik nem tartja tiszteletben a másikat, akkor egyszerűen nincs ilyen.

Amúgy továbbra is azt gondolom, hogy mindenki a saját lakásában azt csinál, amit akar, egészen addig, amíg nem zavarja a másikat. A napközbeni dolgok eddig sem érdekeltek, de az éjszaka az más. És ha valaki éjszaka hangoskodni akar (énekelni, táncolni, partizni, vihorászni) az igenis szigetelje le a lakását.

És igen, szomorúnak tartom azt, hogy annak kell költségekbe vernie magát, aki betartja a társasházi írott és íratlan szabályokat.

Szomorú örökös # 2020.06.04. 17:26

Thomasagozmozdony

már jobban ismerem, mint a barátaimat, mivel minden áthallatszik....Amúgy a hallottak alapján nem csodálom, hogy évek óta nincs senki sem az életében...

Azért nekem az a privát véleményem, hogy ha ezt már szóban is elmondtad neki, akkor ne csodálkozz, hogy így áll kettőtök viszonyához. Én is helyből elhajtanálak, ha megpróbálnád a magánéletemet véleményezni, mert az csakis rám tartozik, nem másra. Ezek azok a körök, amiket meg lehet úszni, ha te akármit is hallasz, tiszteletben tartod az ő magánéletét és nem mondasz véleményt róla - főleg neki nem szemtől szembe.