tulajdonjog - haszonélvezeti jog


balmis # 2017.02.09. 03:41

T.Szakértők!
Hogyan lehet kiszámítani 20M Ft-os lakás haszonélvezeti jog értékének, az 1 évi értékét 51-65 év között? (ami az 1-évi érték 6-szorosa)
Előre is köszönöm szépen!

lajcsó # 2017.02.09. 07:34

"72. § (1) A vagyoni értékű jogok egy évi értékéül az ezzel terhelt dolog — terhekkel nem csökkentett — forgalmi értékének egyhuszad részét kell tekinteni." (Illetéktörvény)

MajorDomus # 2017.02.09. 23:00

Nem ez volt a kérdés !

Haszonélvezettel vásárolt ingatlan forgalmi értékét a haszonélvezeti jog – mint vagyoni értékű jog – csökkenti. Az Illetéktörvény 72 .§-sa szerinti korszorzók alapján lehet számolni a csökkentő értéket:

Ha a vagyoni értékű jog valamely személy életének idejére terjed, annak értékét az illető személy életkorához képest a következő módon kell megállapítani:

Ha a vagyoni értékű jog jogosultja:

25 évesnél fiatalabb, az egyévi érték 10-szerese,

25-50 éves, az egyévi érték 8-szorosa,

51-65 éves, az egyévi érték 6-szorosa,

65 évnél idősebb, az egyévi érték 4-szerese;

A vagyoni értékű jogok egy évi értékéül az ingatlan forgalmi értékének egyhuszad részét kell tekinteni.

Pl. 20 MFt értékű ingatlan esetében – ha a haszonélvező 65 évnél idősebb – a haszonélvezeti jog értéke 4 mft míg a tulajdoni jog értéke 16 mft.

Értékelje (6 Szavazatok)

Hozzászólás
Milyen módon alapítható az élettárs javára haszonélvezet?
2016-01-05Haszonélvezet, Ingatlanjog, Ügyvéd válaszolélettársi kapcsolat, haszonélvezet, haszonélvezet alapítása, haszonélvezet értékének kiszámítása, haszonélvezeti jog értéke, illeték, illetéktörvény, ingyenes haszonélvezet alapítás
Share Button

EmailPrint
Élettársi kapcsolattal öröklés ügyében szeretnék kérdezni. Párommal 2006. szeptembere óta élünk együtt. Neki van egy lánya. A lakás ahol élünk az Ő tulajdonát képezi.

Vagyonközösség áll fenn közöttünk, minden kiadást, megtakarítást közösen döntünk el. Én leszázalékolt vagyok, a háztartás ellátását végzem. Neki van munkaviszonya. Bármi történik vele mi a jogi helyzet illetve milyen módon oldható meg, hogy adott esetben nekem a lakhatásom biztosítva legyen, hiszen gondolom a lánya örököl. Házasságot azért nem kötöttünk mert én elhunyt férjem után özvegyi nyugdíjba részesülök.

Holtig tartó haszonélvezeti jogot alapíthatnak az ingatlanra élettársával, mely esetben az élettárs lány az ingatlan tulajdonjogának lesz az örököse, az Ön haszonélvezeti jogával terhelten. Ha házastársak lennének, a haszonélvezet alapítás nem jár illetékfizetési kötelezettséggel.

Élettársak esetében 4 % illetéket kell fizetni a haszonélvezőnek, a következő számított érték szerint: ingatlan értékék /20 * a haszonélvező illetéktörvény 72 § szerint számított szorzójával. Pl 65 év fölötti haszonélvező esetében, ha az ingatlan 20 MFt-ot ér, a haszonélvezeti jog értéke 4 MFt. ez után fizetendő a 4 % (160.000 Ft) vagyonszerzési illeték.

Értékelje (1 Szavazzon)

Hozzászólás
Milyen költséggel jár a haszonélvezet megszüntetése?
2015-09-29Haszonélvezet, Ingatlanjog, Ügyvéd válaszolhaszonélv, haszonélvezet, haszonélvezet értékének kiszámítása, haszonélvezet megszüntetése, haszonélvezet törlése, Ingatlanjog
Share Button

EmailPrint
Ismerőseim 1997-ben megvásárolták önkormányzati 46 m2-es 1,5 szobás panellakásukat, a gyermekük nevére, a szülők 50-50 %-os holtig tartó haszonélvezetével.

Az apa most elköltözik és lemondana haszonélvezeti jogáról. Az apa 74 éves, a gyermek nagykorú. Kérdés: kell-e és mennyit fizetni valamelyiküknek – ha ingyenes a lemondás, ill. ha ellen érték fejében történik a lemondás?

A haszonélvezet értékének megállapításához az illetéktörvény a határoz meg egy számítási módot.

Eszerint a haszonélvezettel terhelt ingatlan forgalmi értékének 1/20 részét kell tekinteni a haszonélvezet egy évi értékének. A holtig tartó haszonélvezet „értéke” – ha a haszonélvező 65 évnél idősebb – az ingatlan forgalmi értékének 4/20 része.( pl .20mft értékű ingatlan esetében 4 MFt).

Ha ingyenes lemondással szűnik meg a haszonélvezeti jog akkor: senki nem fizet semmit. A lemondás ugyanis ajándékozásnak minősül és közeli hozzátartozók között tett ajándék illetékmentes. Ajándékozás ténye a személyi jövedelemadó kötelezettséget kizárja ajándékozó oldalán ,mert nincs bevétele, nincs jövedelme.

Ha a haszonélvezet ellenérték adása mellet – mintegy adásvételként – szűnik meg , akkor sem fizet senki semmit – csak a gyermek a vételárat . A példa esetében 4 MFt az irányadó összeg.

A közeli hozzátartozók közötti adásvétel is illetékmentes. A személyi jövedelemadó kötelezettséget kizárja az apa oldalán az a tény hogy több mint öt év eltelt a haszonélvezeti joga szerzése óta.

Értékelje (2 Szavazatok)

Hozzászólás
Hogyan határozható meg a haszonélvezeti jog értéke?
2015-01-23Haszonélvezet, Ingatlanjog, Ügyvéd válaszolhaszonélvezet, haszonélvezet, haszonélvezet értékének kiszámítása, Ingatlanjog
Share Button

EmailPrint
Egy eladó ingatlan haszonélvezeti joggal terhelt és lakott. Haszonélvező 95 éves.

Jelenlegi forgalmi értékét milyen mértékben befolyásolja fenti két tényező? Mennyivel (%) lehet a vételárat csökkenteni?

Az illetéktörvény 72. paragrafusa szerint 65 évnél idősebb személy haszonélvezeti jogának értékét akként lehet meghatározni, hogy az ingatlan adásvételi árát elosztjuk 20-val és szorozzuk 4-vel.

Értékelje (1 Szavazzon)

Hozzászólás
Hogyan kell számítani a haszonélvezet értékét?
2014-10-29Haszonélvezet, Ingatlanjog, Ügyvéd válaszolhaszonélvezet, haszonélvezet értéke, haszonélvezet értékének kiszámítása, Ingatlanjog
Share Button

EmailPrint
Édesapám halála után földtulajdont örököltem 1989-ben, amelyet özvegyi haszonélvezeti joggal terheltek meg a mostoha anyám javára.

A földtulajdon jelenleg állami kisajátítás alatt áll, építkezés miatt. A haszonélvezet mértékét ebben az esetben hogyan kell számítani? Mire számíthatok?

A haszonélvezeti joggal terhelt ingatlanrész forgalmi értékét osztani kell 20-val, és szorozni a haszonélvező életkori szorzójával. Pl 65 év felett a szorzó 4.

Értékelje

Hozzászólás
Haszonélvezeti jog értéke
2014-08-27Haszonélvezet, Ingatlanjog, Ügyvéd válaszolhaszonélvezet, haszonélvezet értéke, haszonélvezet értékének kiszámítása, Ingatlanjog
Share Button

EmailPrint
A családi házunk 1/1 az én nevemen van. Két gyermekem van, a férjemmel 20 éve vagyunk házasok, gyermekeimet kiskamasz koruk óta Ő neveli és indította útjára őket.

A kb. 15 MFt. értékű házat két gyermekemnek ajándékoznám és mindkettőnk javára holtig tartó haszonélvezetet szeretnék bejegyeztetni.

Szeretném tudni, mennyi a haszonélvezet értéke?

1990. évi XCIII. törvény 17.§.(1).bek p. pontja kimondja: Mentes az ajándékozási illeték alól az ajándékozó egyenes ági rokona (ideértve az örökbefogadáson alapuló rokoni kapcsolatot is), illetve házastársa által megszerzett ajándék. A törvényalkotó az egyenes ági rokonok közül csak a vérrokonok szerzését mentesítette az illeték alól, így a mostoha és nevelt gyermek, valamint a mostoha és nevelőszülőt nem.

Az örökbefogadáson alapuló rokoni kapcsolat azonban mentességet élvez. Az Ön javára létesítendő haszonélvezet – mint ajándék – tehát nem illetékköteles, de a nevelőapa ajándékozási illetéket kell fizessen a 72. § (1) .bek szerint: a forgalmi értékének egy huszad részét kell szorozni a az életkori szorzóval:ha a vagyoni értékű jog jogosultja:

25 évesnél fiatalabb akkor 10-szerese,

25-50 éves akkor 8-szorosa,

51-65 éves akkor 6-szorosa,

65 évnél idősebb akkor 4-szerese.

Pl: 15 MFt lakóingatlan esetében 65 év felett 3 MFt a haszonélvezet értéke és 9 % az ajándékozási illeték mértéke.

Értékelje

Hozzászólás
Hogyan számítandó a haszonélvezet értéke?
2014-08-14Haszonélvezet, Ingatlanjog, Ügyvéd válaszolhaszonélvezet, haszonélvezet értéke, haszonélvezet értékének kiszámítása, Ingatlanjog
Share Button

EmailPrint
Arra szeretnék választ kapni, hogy válás során, amikor az ingatlanon két szülőnek is holtig tartó haszonélvezeti joga van, amely a fiatalabb haláláig tart hogyan kell számítania haszonélvezeti jogok értékét? Egy 30 m Ft-os ingatlan esetén, 61 és 64 éves haszonélvezők esetén?

A haszonélvezeti jogokat ilyen esetben egyszer vagy mindkét személy esetében számolni kell? A tulajdonosok pedig a haszonélvezeti jog (ok) összegével csökkentett ingatlanáron osztoznak tulajdoni hányaduk arányában?

Több személy holtig tartó haszonélvezeti jogának értéke a haszonélvezők életkori szorzója szerint számolandó.

Mivel mindkét személy elmúlt 60 éves, de nem több 65-nél, ezért a 4-es szorzó alkalmazandó.

30 MFt értékű ingatlan esetén a haszonélvezeti jog értéke a nevezett két személy esetén 6-6 MFt, míg a tulajdoni jog értéke 18 MFt.

Értékelje (1 Szavazzon)

Hozzászólás
Özvegyi jog értékének számítása
2014-07-13Haszonélvezet, Ingatlanjog, Ügyvéd válaszolhaszonélvezet értéke, haszonélvezet értékének kiszámítása, haszonélvezeti jog, haszonélvező, illeték, Ingatlanjog, ingyenes lemondás a haszonélvezetről, özvegyi jog
Share Button

EmailPrint
Volt férjemmel közösen vásároltunk lakást. Született 3 gyerekünk, elváltunk ő újból megnősült.

10 éve meghalt, a lakás fele az enyém másik felének 3-3/20 részét a 3 gyerekem 1/20 részét a 2. házasságból született gyermek örökölt az özvegynek özvegyi haszonélvezeti jogával. Most a gyerekeim már felnőttek elszeretném adni a lakást.

A kérdésem az lenne mennyit kellene, és egyáltalán kellene e fizetni az özvegynek?

A haszonélvezeti, vagy más néven özvegyi jognak -mint vagyoni értékű jognak-forgalmi értékét az illetéktörvény határozza meg az ingatlan értékének, és az özvegy életkorának megfelelően.

Az adásvételi szerződéskötéskor az özvegy választ, hogy eladja a haszonélvezeti jogát, vagy ellenérték nélkül arról lemond.

Ha az eladás mellet dönt, akkor az illetéktörvény szerinti vételár illeti őt. Ennek számítása a következő: Az özvegyi joggal terhelt ingatlanrész forgalmi értékét osztani kell 20-val, és szorozni a haszonélvező életkori szorzójával. Pl 65 év felett a szorzó 4.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.02.10. 08:35

Nem mindegy, mihez akarod kiszámítani az értéket. A leírt módszer csak az illetékkivetés alapjának meghatározására való.
Az illetéktörvénynek nincs a saját körén túlmutató hatálya.

MajorDomus # 2017.02.11. 00:08

Ez viszont jogos!

balmis # 2017.02.11. 15:32

T.Szakértők!
Ha s haszonélvező: Lemond, átengedi,megállapodással megváltás történik. Mindhárom esetben illetékfizetésre van szükség?

Ha haszonélvezeti joggal terhelt lakást árverésen vásárolok, és a haszonélvező nálam is folytatja a közüzemi számlák nemfizetését,(nem az én gondom alapon) tulajként kikapcsoltathatom a közmüszolgáltatásokat?

Törvényen alapuló haszonélvezeti jog akkor is ha, nincs az ingatlan-nyilvántartásban bejegyezve. - Ez pontosan mit jelent? Vásárolhatok úgy lakást hogy tulajdoni lapon ez nem látszik, csak később szembesülök ezzel a ténnyel?

Előre is köszönöm?

MajorDomus # 2017.02.11. 20:45

A foldhivatal kér a törlésért szolgáltatási illetéket.
Nem,de kérheted a haszonélvezet korlátozását.
Hogyne,például a tuéélő házastárs haszonélvezeti jogot kap arra az ingatlanra,amiben egyött éltek,akkor is ha nem tulajdonos!
Van olyan hogy telekkönyvön kivűli tulajdonos,aki nem szerepel a tul.lapon de attól még tulajdonos.

Például február 1-én meghal a papa,aki egyedüli tulajdonosa a háznak,te február 20-án nézed meg a tul.lapot,csak ő szerepel rajta. Az örökös viszont a halál pillanatában azonnal tulajdonos lesz!

Ezekre figyelj oda.

Tomi75 # 2017.02.13. 21:34

T.hölgyeim, Uraim

Egy problémára keresnék jogorvoslatot, remélem tud valaki segíteni.

Adott egy 62 éves idős holgy ( Nagynéném ) aki a Mester utcai lakását eladva vásárolt Érden egy családi házat, mivel gyermeke nincs az unokahuga nevére, saját haszonélvezetével.
Az első időkben semmi probléma nem is volt, szép volt minden.
az ingatlan vásárlására az unokhugnak hitelt kellett felvenni, és hát mivel így egyszerűbb, a hitel összeg arra a bankszámlára lett utalva amin a Mester utcai lakás ára is volt, így a hitelt is oda kell havonta rendezni.
Az idős hölgy nyugdíja is erre a bankszámlára érkezik. Az unokahug a hiteltörlesztést évek óta nem fizeti, az idős hölgy nyugdíjából vonja a bank, már amennyit tud. Napi megélhetési gondokkal küzd.
Arra lennék kíváncsi lehet-e erre valami megoldást találni, mert ez mégis csak felháborító.

Köszönettel
Tomi75

ObudaFan # 2017.02.14. 05:32

Egyébként pedig
nyisson egy másik bankszámlát
és
kérje oda a nyugdíját

Ha senki nem törleszt, el fogják árverezni az ingatlant, az a néninek sem lesz jó.

Ráadásul annak aki nem is hitelfelvevő ?!

Lehet, hogy ők egymás közt úgy egyeztek meg, hogy az unokahúg törleszti a hitelt, de hogy a bank felé a néni is vagy adóstárs, vagy kezes, abban biztos vagyok, máskülönben a bank nem járult volna hozzá ahhoz, hogy neki haszonélvezete legyen az ingatlanon.

ObudaFan # 2017.02.14. 05:33

Tomi75

A néni fizetési meghagyásos, illetve peres eljárásban visszakövetelheti az unokahúgától mindazt, amit a saját megállapodásuk szerint az unokahúgnak kellett volna fizetnie, de a nénitől vonták le.

MajorDomus # 2017.02.14. 22:54

A haszonélvezet árverezéskor sem törlődik,tehát a néni maradhat az ingatlanban élete végéig!

Az hogy az unokahug elvesziti a lakását az meg az ő baja!

cuna89 # 2017.02.18. 13:17

Jó napot!

Segítséget szeretnék kérni hogy, van egy házam én vagyok a tulajdonos de édes apám a haszonélvező és nem enged be az ingatlanba ilyenkor mit lehet tenni ?

ObudaFan # 2017.02.18. 14:14

Ilyenkor semmit, megteheti.

cuna89 # 2017.02.18. 15:25

semmit? be se költözhetek ?

Kovács_Béla_Sándor # 2017.02.18. 15:38

Csak ha megengedi.

cuna89 # 2017.02.18. 16:12

de van olyan hogy haszonélvező haláig meg meghatározott időre szól azt hogy tudom ki deríteni?

cuna89 # 2017.02.18. 16:14

és akkor az én saját talajtalanomat nem adhatom el másnak ?

MajorDomus # 2017.02.18. 19:21

,,és még akár díjat is szedhet érte tőled,,

Milyen jogcimen ?

Szomorú örökös # 2017.02.19. 06:38

MajorDomus

Szerintem nonolet arra gondolt, hogy ha engedi beköltözni a házba a tulajdonost, akkor akár díjat is szedhet érte.

Viszont az is egyértelmű, hogy ellenérték fejében a haszonélvezeti jog gyakorlását csak akkor lehet átengedni (pl. ingatlant bérbe adni), ha a tulajdonos - azonos feltételek mellett - a dolog használatára nem tart igényt, azaz önfejűen nem adhatja ki idegeneknek, mert ezzel már megsérti a haszonélvezetre vonatkozó szabályozást. Sőt a haszonélvezetnél szigorú feltétel az is, hogy a haszonélvezőnek kutya kötelessége vagy neki, vagy a bérlőnek az ingatlan rezsiköltségét is fizetni, amennyiben hasznosítja az ingatlant.

Nekem már volt olyan próbálkozás régen a haszonélvező részéről, hogy ki akarta adni idegeneknek az ingatlant, és minden beszedett pénzt ő akart eltenni úgy, hogy a rezsit úgy gondolta, majd én úgyis fizetem. Hát nem jött be neki, tájékoztatták, hogy ez egy hatalmas ballépés lenne részéről.

MajorDomus # 2017.02.19. 20:56

Ebben egyetértünk!

Laju # 2017.03.09. 08:27

Tisztelt Ügyvéd úr,hölgy!

Segítségét szeretném kérni!

Öcsénk tulajdonában lévő családi házra ,kettő haszonélvező van bejegyezve.
Mivel a telekkönyvi bejegyzés nem tér ki az arányokra, így gondolom egyenlő.

Egyik haszonélvező szeretné pénzre váltani a jogát.Mennyi illeti meg?
Mind a két haszonélvező 65 év feletti.

A ház kb 18. milliót ér.

Segítségét előre is köszönöm

drbjozsef # 2017.03.09. 11:13

Konrétabban, a haszonélvezet megváltása megegyezés kérdése, nincs rá előírás, járni nem jár érte csak annyi, amennyit a tulajdonos ad és a haszonélvező el is fogad.

A vagyoni értékű jogok értékének meghatározása az illetéktörvényben számszerűsítve van, de az csak az illetékfizetés szempontjából számít, más tekintetben legfeljebb csak irányadó.

Laju # 2017.03.09. 17:56

Előző kérdésemre köszönöm a választ,de lenne még egy
buta a kérdésem.
3,6 m ft-t haszonélvezeti jog megváltás egy haszonélvezőt illeti meg,vagy két haszonélvező esetében ezt az összeget kell felezni?

Köszönöm a segítséget

MajorDomus # 2017.03.09. 22:43
  1. 25 évesnél fiatalabb, az egyévi érték 10-szerese,
  2. 25-50 éves, az egyévi érték 8-szorosa,
  3. 51-65 éves, az egyévi érték 6-szorosa,
  4. 65 évnél idősebb, az egyévi érték 4-szerese .

Haszonélvezet és használat öröklésének illetéke

A haszonélvezeti jog értékének kiszámítása Határozott időre szóló vagyoni értékű jog Határozatlan időre szóló vagyoni értékű jog Példa az illeték kiszámítására A haszonélvezeti jog értékének kiszámítása Amikor más-más személy örökli a vagyon tulajdonjogát és annak haszonélvezetét (vagy használatát), az öröklési illetéket a következőképpen kell megfizetni: a tulajdonjog örököse a haszonélvezetnek, használatnak a törvény (1990. évi XCIII. tv. 72. §) szerint számított értékével csökkentett forgalmi érték után, a haszonélvező (vagy használó) az ugyanígy számított haszonélvezeti, használati érték után fizet. Mivel tehát a haszonélvezeti jog az örökös szempontjából egyértelműen csökkenti az örökhagyó halála folytán megszerzett ingatlan értékét, az örökös által fizetendő öröklési illeték kiszámításánál a csökkentett forgalmi értéket kell illetékalapként figyelembe venni.
Vagyis az örökölt vagyon forgalmi értékéből le kell vonni a haszonélvezet, használat számított értékét. A tulajdonszerzőt (örököst) terhelő illeték alapját a fentiekben meghatározott módon kell számítani akkor is, ha a haszonélvezet, illetőleg használat öröklése egyébként mentes az illeték alól - mert pl. azt a túlélő házastárs örökölte vagy az nem tárgya az öröklési illetéknek .
A haszonélvezet, használat mint vagyoni értékű jog értékének kiszámításánál a vagyoni értékű jog egyévi értéke a kiindulási pont. Ez egyenlő a vagyoni értékű joggal terhelt dolog - terhekkel nem csökkentett - forgalmi értékének 1/20-ad részével. Attól függően, hogy a vagyoni értékű jog meghatározott időre (egy adott időtartamra, esetleg konkrét időpontig) vagy határozatlan (bizonytalan) időre szól-e, az érték további számítása más és más módon történik.

MajorDomus # 2017.03.09. 22:46

A haszonélvezet nem keverendő össze a vagyoni értékü joggal!

A 2 haszonélvezőé,tehát az egyik félnek 1.8 millió jut!