Ingatlanügyek


drbjozsef # 2019.10.11. 07:09

prof laikus,

A különbözet után 15%-ot, vagyis 1.125.000.- Ft-ot.
Nincs semmilyen kedvezmény (se másik lakás vásárlásakor, és csak 1 év telt el).
(Ha van számlád az ügyvédről, vagy fizettél illetéket a vásárláskor, akkor azok 1/4-ét levonhatod még a különbözetből)
Bevallani és megfizetni is 2021 májusáig kell majd.

prof laikus # 2019.10.11. 10:05

wers

mi ebben a csoda?

ha ő 1/1ben a tulaj, bejegyezhet 4 x 1/4 illetőséget és mind a 4-re ő lesz a tulajdonos......

konyhanyelven eszmei tulajdonrészek


Bármikor hívjon, visszahívom: +36 20 498 30 98
E-mail: a.s.gellertberger@gmail.com

lajcsó # 2019.10.11. 10:08

"ha ő 1/1ben a tulaj, bejegyezhet 4 x 1/4 illetőséget és mind a 4-re ő lesz a tulajdonos...…"
Ez akkor működik ha a tulajdoni hányadokat eltérő időpontokban, vagy eltérő jogcímeken szerzi.

Szomorú örökös # 2019.10.11. 13:31

lajcsó

De ha el akarja adni, akkor nem kötelező neki a teljes ingatlant egyben értékesítenie, akár negyrészenként is eladhatja, nem? Max. az nem kivitelezhető, amit a kérdező írt.

lajcsó # 2019.10.11. 14:07

Természetesen negyedeként is eladhatja, vagy ha elég nagy a telek, akkor négy önálló telket is csinálhat belőle.

kavics33 # 2019.10.15. 19:10

Tisztelettel kérdezem: édesanyámtól örököltem egy lakást. halálom esetén feleségem megkapja a köteles részt vagy az én gyermekeim öröklik az egészet?
Köszönöm a választ.
KF

Immaculata # 2019.10.16. 02:41

A gyermekek és a feleség ennél a lakásnál egyenlő arányban örökölnek.

Grave7 # 2019.10.16. 08:39

@Immaculata: Szerintem nem.

.
@kavics33: Szerintem itt az "Ági öröklés" szabályait kell alkalmazni:
a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény
7:67. § [Ági vagyon]
(1) Ha nem az örökhagyó leszármazója a törvényes örökös, az örökhagyóra valamelyik felmenőjéről öröklés vagy ajándékozás útján hárult vagyontárgy ági öröklés alá esik.
[...]
7:69. § [Házastárs haszonélvezeti joga ági vagyonon]
(1) A házastársat az ági vagyonon holtig tartó haszonélvezeti jog illeti meg.
[...]

ZZ24 # 2019.10.16. 17:40

Visszatérve az október 8-án írt kérdésemre:

Mielőtt el tudnám adni a földrészemet a testvérem földrészén jelzálogjoggal lévő gazda aláírása kell a terület megosztásához. Az én földrészem tiszta, a testvéremén van a jelzálogjog. Mi van akkor ha a gazda megtagadja az aláírást?

Ilyenkor elvileg jogi úton ki lehet kényszeríteni a megosztást, ha igen ez mennyi idő nagyon gyors ügymenettel?

Kovács_Béla_Sándor # 2019.10.19. 12:49

No, igen. Ha igaz lenne.

Immaculata # 2019.10.20. 17:51

Grave7

Igazad van. Én tévedtem.

Immaculata # 2019.10.20. 17:54

ZZ24#

A tényállásod már inkább mesébe illő, mint valóságos.

Jelzálogot akkor tesznek ingatlanhányadra, ha annak minimum a használati joga bejegyezésre került az ingatlannyilvántartásba.

nolina13 # 2019.10.22. 15:50

Segítséget  szeretnék  kérni! Kivitelező  céget  bíztam  meg a házam felépítésére! Sajnos számlázási  vitánk  alakult ki. A felárakért  a plusz munkákért  amit a szerződés  nem tartalmazott horrorisztikus árakat akar  a kivitelező  kifizettetni. Pl beépített  wc kértem vagy padlófűtés a radiátor  helyett, parketta helyett járólapot.... árajánlatot  nem adott illetve  egy tételről  a padlófűtésről. De mire készen lett  a munka arra a padlófűtés  is 100 ezer Ft-tal drágább  lett. Ezt azzal magyarázta  , hogy  a padlófűtés  ára  annyi amennyit írt  de a munkadíjat  is hozzá  kell adni....mert anno csak a padlófűtés  plusz költségét  mondta.Mondtam , hogy  szeretnék  részletes  számlát  kérni erre azt mondta , hogy nem részletezi  hanem ez összköltség ..... Nagy nehezen részletezte  és  akkor szembesültem  azzal , hogy  miért  mennyit számolt. Pl. 37 nm2 -ért  ami eredetileg parkettás  volt  én jarolapoztattam. Erre felszámolt  675 kg csemperagasztót aminek az ára 167.400 ft plusz 40 ezer ft értékű  fugát és  20 ezerért szilot. Amikor mondtam , hogy részletezve  irja le a számlára akkor azt mondta , hogy  plusz áfa. De akkor sem írja  rá  a szamlára tételesen hogy 27 zsák  csemperagasztót használt  fel a 37 nm2-re.Ennyire átvághatnak ? ???? Ráadásul  lenne mégegy  gond is. A szomszed  keritéslába bele lett építve  a házunk  falába. És  a mi házunk  szigetelése lett kivágva.  A kivitelező  állítja  , hogy a ház  jó  helyen van de a szomszéd  meg azt h a kerítése  jó  helyen van. Akkor ki itt a hibás? Nem tudom kihez  fordulhatnék! De ez nem elfogadható    , hogy egy keritésláb benne van a vadiúj  építésű  ház falában. Az építési  hatóságnál  voltam de ők  azt mondták  , hogy utána  néztek  de a ház  jó  helyen van. Egyszer már  kimérték  a telket akkor már  arrébb  rakták  a kerítést  . De ha akkor kimérték  és  gondolom én rárakták  a telekhatárra akkor most mégis  miert van a szigetelésembe benne? Ki itt a felelős? Mit tehetek én? Mert mindenki azt akarja hogy a kerítés  ott maradjon.  De akkor én  meg ezért  fizessek? Igy fogadjam  el a házat? 

matthiasi # 2019.10.23. 06:12

Így jártál !
De másoknak is tanulságul. Ha az ember belekezd egy építkezésbe, arról készített egy részletes tervet és annak alapján dolgoznak a kivitelezők.

Azután menetközben minimálisát változtatgat rajta, mert minden változás duplájába kerül.

Pl beépített wc kértem vagy padlófűtés a radiátor helyett, parketta helyett járólapot.... árajánlatot nem adott illetve egy tételről a padlófűtésről. De mire készen lett a munka arra a padlófűtés is 100 ezer Ft-tal drágább lett.
Sőt mielőtt az ember számlát kap az előtt kérni kell részletes költségvetést is, majd annak elfogadás után a kivitelezés és csak utána jön a számla.

A kivitelező állítja , hogy a ház jó helyen van de a szomszéd meg azt h a kerítése jó helyen van. Akkor ki itt a hibás?
Innen a távolból mondjuk meg ki a hibás ?? !
Az viszont tény a kezdő építkezők állatorvosi lova vagy !!

matthiasi # 2019.10.23. 06:22

Egyik lányom járt hasonlóan. Ők is építkeztek és állandóan változtatgattak.
Pl a ház közepén lévő garázsba utólag kértek padló fűtést.
Most az eleve érdekes hogy védett ház közepén lévő garázsba minek fűtés, na de ez még padlófűtés is legyen. na mindegy.
A kivitelező elkészítette és utólag egy hatalmas számlát kellett fizetniük.
Ha már annyira fűtés oda 2 x 1 m -es cső és egy radiátor untig elég. A szomszéd falon futnak a fűtés vezetékek. Misi mennyi lesz ez ? / a két cső darab egy ezres a két szelep 3 eft, a rad, 15 eft, Mennyi a munkadíj Misi ha mán úgyis ott vagytok ?
Az anyag 20 eft, a Misi azért a 3 órás munkáért csak nem kér el 25 -nél többet ! Nos a 45 - 50 eft helyett 200 eft -ot nyújtottak bé utólag. Így járnak az utólag váltotatgatók !

matthiasi # 2019.10.23. 06:31

Egy építkezéshez sok minden kell .
Pénz, erős idegzet és kurva nagy fegyelem. na ez az utóbbi nincs sokszor a megrendelő részéről … csaponganak álmodoznak aztán ezeket kihasználják a kivitelezők.... benyújtják a maga számlákat.
Némely kivitelő ezeket a szitukat néha ki is provokálja.
Korábban hozzám is gyütt egy kivitelező, hogy hát hol legyenek azok a villanykapcsolók, meg milyen magasan,
Visszakérdeztem : Jani nem tudsz tervet olvasni , nem ismered a szabványt ?
Összehúzódott a Jani a továbbiakban.
Természetesen ehhez korrekt tervek kellenek, mert ha az nincs akkor, igaza lehet a Janinak !!

matthiasi # 2019.10.23. 06:42

Idézet no...panaszából :
a plusz munkákért amit a szerződés nem tartalmazott horrorisztikus árakat akar a kivitelező kifizettetni. Pl beépített wc kértem vagy padlófűtés a radiátor helyett, parketta helyett járólapot.... árajánlatot nem adott illetve e
Nos ha nem ad árajánlatot, akkor csak rákérdezünk :Mester mit csinál itt ?
Amig nincs ajánlat, nincs annak elfogadása , addig nincs munka, ilyen egyszerű !!
Persze lehet szóban elhangzott valami, de hát arra ki emlékszik ?
Amúgy az építési napló mire jó ? hát nem arra, hogy beleírkáljunk ezt azt így pl. a plusz kívánságokat ! aztán arra a megszólított válaszol így úgy. ha nem akkor vagy nem olvasta vagy nem értette. ha igen beleírja igen vállalom ennyi lesz a díj. a megrendelő vissza ír ok. vagy Misi ennyiért tán mégse.

matthiasi # 2019.10.23. 13:18

És mit olvasok pár órával később az indexen ?
Ezt :
"Október közepétől nem kötelező az elektronikus építési napló vezetése, ha az építtető természetes személy az egyszerű bejelentéssel saját lakhatását szeretné biztosítani.
Ha az egyszerű bejelentés során feltöltött dokumentációtól eltérnek, a jövőben nem kell majd külön bejelenteniük az eltérést (az aktuális szabályoknak megfelelő kiviteli dokumentáció a helyszínen rendelkezésre kell állnia).

A saját célra építkező magánszemélyek építkezésénél nem lesz kötelező a tervezői művezetés, valamint a tervezői és kivitelezői felelősség biztosítás sem, ezáltal ezek hiánya nem fogja megakasztani az építkezést. "

Ok. nem kell elektronikus, de papíralapú gondolom kell. Aki milliós - 10 milliós költséggel építkezik az csak kibír egy papírnaplót.
Abba tessék írkálni és nem szóban kérni.
Persze a változtatás így is általában drágább.

amina01@t-online.hu (törölt felhasználó) # 2019.10.24. 08:21

T. Fórum !
Ingatlan nyilvántartásban nem szereplő szintes lakóház, ami 15 éven túl építettek, engedély, használatba vétel stb. nélkül.
A ház 4 db hrsz. tulajdonrészemre is épült.
Most tudtam meg, hogy van ingatlan tulajdonrészem.
Ügyvédtől kapott levélben elbirtoklást kérnek, ellenkező esetben bírósághoz fordulnak.
Van keresni valóm ? vagy íjam alá a lemondást.

Matyi

ZZ24 # 2019.10.24. 16:54

Immaculata, sajnos ez a valóság.

A testvérem 1/2 hányadára úgy került a zálogjog, hogy az adott hányadot más haszonbérlő használta a kölcsönadáskor, nem pedig a kölcsönadó gazda.

A lényeg az, hogy már nem a pénz kell neki elsősorban, hanem a földet akarja megszerezni a tartozás fejében.

Ő emellett még a testvérem 6 ingatlanhányadra tette rá a zálogjogát a kölcsön fedezeteként, ez mindre be van jegyezve, ezen földek közül egyiket se használja.

Ha az adott ingatlanhányadra bejegyzett tartozást kirendezem, akkor akkor is megszűnik a zálogjog, ha nem akarja elfogadni a pénzt?

ZZ24 # 2019.10.24. 16:58

Pontosítva a kérdést:

Tehát 6 területre van bejegyezve zálogjoga, ha 1 részre a bejegyzett összeget kitisztázom, akkor az adott rész felszabadul a zálog alól?

ZZ24 # 2019.10.24. 17:02

Amit ki szeretnék rendezni az adott földrészre a testvérem tartozásának a 75%-át teszi ki.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.10.24. 17:18

Nem nagyon érteni, mit kérdezel. De ha az a kérdés, akkor egyetlen lefoglalt vagyontárgyat sem oldanak fel addig, amíg ki nincs fizetve a teljes tartozás. (Az egy másik eset, ha valamelyiket sikeresen elárverezik. Az természetesen mentes lesz a terhektől.)

ZZ24 # 2019.10.24. 18:07

Erre akartam kilyukadni, igen. Tehát hiába rendezem ki a testvérem tartozását, az adott ingatlan-hányadra, a jelzálogjogosult megtagadhatja a kirendezett hányadra vonatkozó törlési kérelmet, ha nincs kirendezve az egész tartozás.

ZZ24 # 2019.10.24. 18:40

Visszatérve az alapkérdésemhez:

Én a saját 1/2-es földrészemet akarom eladni, de nagyon szorítja a határidő a céget, aki meg akarja venni. Ahhoz, hogy meg tudják venni a testvéremnek és a testvérem 1/2-es hányadén zálogjogosult gazdának is kell az aláírása a a terület megosztáshoz.

Ha a gazda nem írja alá, akkor bírói úton mennyi idő alatt tudom kikényszeríteni a föld megosztását? 6-8 hónap?