Ingatlanügyek


Balambeer # 2012.04.25. 15:32

"Elvileg. Gyakorlatilag meg adásvételnél se kell."

Az mit jelent,hogy gyakorlatilag nem kell?Senki nem fogja megvizsgálni?

Köszi!

Kovács_Béla_Sándor # 2012.04.25. 14:00

Elvileg. Gyakorlatilag meg adásvételnél se kell.

Balambeer # 2012.04.25. 13:04

Fórumozók!

Ajándékozáshoz (csak hányad nem egész ingatlan) is kell zöld kártya a kéglire?

Köszi!

Jakab.G # 2012.04.24. 16:02

Kedves Fórumozók!

Ingatlan csererénél, ami 2 tulajdonos között történne meg 1:1 arányban, olyankor mi a teendő?

Ha nincs ingatlan érték különbség, akkor is kell fizetni illetéket és vagy adót?

Kell e ügyvéd vagy jogász az ingatlancsere szerződés kötéshez, illetve mi egyebet kell tenni?

Tulajdoni lapot ki kell kérni?
Energetikai tanúsítványt ki kell kérni mindkét tulajdonra akkor is, ha csak cseréről van szó, és ismerjük az ingatlanok pontos adatait (rezsi, energiafelhasználás, ingatlan állapota, stb)

Egyáltalán honnan lehet energetikai tanúsítvány kikérni?

Kérem, aki tud, válaszoljon!

Köszönöm szépen!
Üdv: Jakab

Sherlock # 2012.04.24. 13:07

Nem elég, mert az ajándékot el is kell fogadni. Amúgy az ügyvéd valószínűleg olcsóbb lenne. A haszonélvező beleegyezése nem kell.

Veronika21 # 2012.04.24. 12:57

Tisztelt Fórumozók! Aki tud adjon nekem tanácsot, van egy ház aminek 1/3 részben vagyok a tulajdonosa, mivel hároman voltunk testvérek édesanyánk a haszonélvezö, édesapánk nagyon régen meghalt(45 éve)Nekem van 4 gyermekem szeretném az én részem nekik ajándékozni tudom nem nagyérték de azonkivül van saját házunk amiben lakunk.Az a kérdésem hogy elég-e ha én elmegyek a közjegyzöhöz meg csináltatni az ajándékozási papírt vagy a gyerekeim nek is el kell jönni? Édesanyám beleegyezése kell-e hozzá? Kérem aki tudja a választ írjon nekem! Köszönöm!!

Kovács_Béla_Sándor # 2012.04.23. 20:25

Még mindig kevesebb, mint a vételár egy visszterhes szerzésnél.

lajcsó # 2012.04.23. 19:47

Viszont az ajándékozási illeték elég "húzós" (10%).

Kata 03 # 2012.04.23. 17:42

Tisztelt fórumozók!
Lehet, hogy már többen voltak hasonló helyzetben, mint én, ezért is kérném a segítségeteket.
A felettem lakóknak a terasza részben az én teraszom, részben a lakás rész felett van. A szigetelésükkel nem stimmel valami és folyamatosan vizesedik az én plafonom, nem csak teraszon - ami rondán néz ki, de nem aggasztott túlzottan - hanem már a lakásban is.
A biztosító nem fizet, mivel szerkezeti a probléma. Megcsináltatnám, de nem sok értelme van, ha felettem nem orvosolják a problémát. Két éve folyamatosan hitegetnek, hogy megcsináltatják, de semmi. Mit tehetek? van-e valami jogi útja-módja hogy elérjem náluk, hogy lépjenek?
Előre is köszönöm a válaszokat

H.Tibor # 2012.04.23. 17:35

Tisztelt fórumozók!

Olyan kérdésem, lenne hogy adott egy idős nő, aki hitelt vett fel hogy a nagyobbik lánya külön tudjon költözni a gyermekeivel.
(Egyezségük szerint, ők fogják fizetni a hitelt, erről készült egy valami papír is...)
A hitelt első 1 évben rendesen fizették is, majd folyamatos elmaradások történtek.
Az idős nő, aki felvette hitelt, egy másik hitelből törlesztette az eredeti hitelt, hogy a banki végrehajtást megelőzze. (több száz ezres elmaradás volt.)
Most még 10 évig fizetheti, a hitelt a lánya háza után.
Mivel ajándékozásnak minősül, így tulajdon joga nincs, csak haszon élvezeti joga.

Viszont mára nem képes fizetni a hitelt, ami saját házán van. A lánya nem hajlandó beszállni a hitel törlesztésébe, mert véleménye szerint azzal hogy kiváltotta a hitel elmaradás miatt a teljes hitelt, őt az már nem terheli.

Kisebbik lánya tartja el, mert szinte a teljes fizetése a lakáshitelre megy el.

Mit tud tenni az idős hölgy!?

-------------------------------------------------
  • (A nagyobb lánya, állítólag eladja az ingatlant, és másik rokonokhoz költözik, hogy az ingatlan összegét megkapja. Viszont az ingatlan az idős hölgy 18 éven aluli unokájának nevén van.)

Köszönöm válaszukat előre is.

Kovács_Béla_Sándor # 2012.04.23. 16:55

Az ingyenesnél olcsóbb nemigen van. Azt meg ajándékozásnak hívják.

Balambeer # 2012.04.23. 16:39

Üdv!

Élettársammal közel 10 éve együtt élünk az ő tulajdonát képező lakásban.A lakás értéke kb.:4-4,5MFt.Szertnénk ha 50%-ban tulajdonjogot szereznék a lakásban.Mi ennek a legolcsóbb módja?
Válaszokat köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2012.04.23. 15:47

Éppen megállapodhattok, hiszen a bank nem akadályozhatja meg a ti ügyleteteket. De amíg a kölcsön ki nem lesz egyenlítve, addig a volt élettársad is felel a tartozásért, ti pedig nem szerezhetitek meg a tulajdonrészét.

catim # 2012.04.23. 14:56

Tisztelt fórumozó!
6 éve vettem a volt párommal egy ingatlant,és 5,5 millió hitelt is vettünk fel rá.Már két éve külön vagyunk és nekem lett egy másik kapcsolatom,a háznak a törlesztését egy ideik a exem fizette mert ő lakott benne de már egy éve kint van külföldön és igy én fizetem.Nagyon sok a hitel a házon 9 millió a válság miatt.Ezért úgy döntöttünk,hogy az exem lemond a házról és a hitelről és mi a párommal átvállaljuk az ő részét.Oda is kőltőztünk a házba javítgattuk újítgattuk abban a hiszemben,hogy a bank engedi a adós cserét.De nem igy lett.Ma jelentette be a bank ,hogy semmijen változtatást nem enged mert egy ével ezelőt volt 30 napnál több elmaradás.Hiába mondtam,hogy azt mág nem mi fizettük hanem az ex,de őket ez nem érdekelte.Itt kell,hogy lakjunk fizetjük a 60 ezrer törlesztést de se eladni nem tudjuk mert nem ér annyit mint amennyi hitel van rajta ás a hitelt sem tudjuk átválalni.a kérdésem meglehetne oldani ügyvédileg,hogy bank nélkül az exem letudjon mondani a házrol és mi átválaljuk.

Immaculata (törölt felhasználó) # 2012.04.20. 07:45

Nanemaaa, azért csak tedd fel a kérdésedet.

lajcsó # 2012.04.20. 07:18

Kizárólag illetékről van szó! Ha a 10 milliót érő lakásodat eladod és egy éven belül 6 millióért másikat vásárolsz, akkor az illeték alapja a kettő különbözete: azaz 4 millió. Amennyiben két lakást vásárolsz, annak a forgalmi értéke vehető figyelembe amelyik kedvezőbb illeték alapot eredményez számodra. A következő kérdés megelőzése érdekében:Ha a 10 milliót érő lakásodat eladod és egy éven belül 1 millióért másikat vásárolsz akkor az illeték alapja nem a kettő különbözete (9 millió) hanem csak 1 millió. Ebben az esetben már nics kedvezmény.

nanemaaa # 2012.04.20. 06:33

Aha. Kezdem kapisgálni!
Azért, hogy egyértelmű legyen: Tegyük fel van egy ingatlanom több mint 10 éve, amit eladok mondjuk 10 misiért. Veszek belőle egy újat 6 misiért. Akkor mivel eladást követett a vásárlás, de az összeg nem haladta meg az eladási értéket, akkor nem kell illetéket fizetni? És mi van akkor, ha két lakóingatlant veszek a pénzen és ez a kettő sem éri el az eladási árat?

lajcsó # 2012.04.19. 20:00

Válasszuk külön az adót és az illetéket. Ha valaki 2011-ben örökölt ingatlant ad el 2012-ben, akkor az eladási árból le kell vonni a szerzési értéket+szerzési költségeket(közjegyző,földhivatal stb.). Ha a különbség pozitív, akkor annak 16%-át kell SZJA címén megfizetni. Amennyiben a végeredmény 0 vagy negatív előjelű akkor nem kell adót fizetni. Az illeték vonatkozásában: egy éven belüli eladás és vásárlás esetén,az illeték alapja a vásárolt és eladott lakástulajdon forgalmi értékének különbözete. (Figyelem! Ez az illeték rendelkezés kizárólag lakástulajdonra vonatkozik. Egyéb ingatlan esetén ez a kedvezmény nem vehető igénybe. Az adó vonatkozásban - az ingatlan rendeltetésétől függetlenül- az első évben azonos az adóalap számítási módja.)

Kovács_Béla_Sándor # 2012.04.19. 19:37
  1. Azt, hogy mennyi jövedelmed keletkezett, ebből nem lehet kiszámítani a szó hétköznapi értelmében sem. Az ugyanis nem attól függ, mennyit, mire költesz el a vételárból, hanem attól mennyiért szerezted az eladott dolgot. A törvényi értelemben meg még ehhez képest is más a számítás, örökölt dolognál pl, attól is függ, hogy illetékmentes volt-e az örökölés.
  2. Így szól az illetéktörvény. Ha a vásárlást megelőző vagy azt követő egy éven belül másik ingatlant eladsz, akkor ez illeték alapja a két ingatlan értékének a különbözete.
nanemaaa # 2012.04.19. 17:56

Na ugye megmondtam? Egyébként tényleg nem értem. A példa alapján lesz 100 ft jövedelmem és 90 ft vásárlásom. A jövedelem (gyarapodás) után adót, a vásárlás után illetéket kell fizetnem. Ebből neked hogy jön ki a 10 illeték?

Kovács_Béla_Sándor # 2012.04.19. 15:34

Tényleg nem értesz hozzá. :)

nanemaaa # 2012.04.19. 15:32

Bocs, elírtam: 100 után adót. )

nanemaaa # 2012.04.19. 15:31

Nem értek hozzá, de szerintem 90 után fizet illetéket és 10 után adót. De lehet, hogy tévedek. ;)

Kovács_Béla_Sándor # 2012.04.19. 09:15

Nem érted. Az illetéket kell 10 forint után fizetned. Az adót nem befolyásolja, hogy mire költöd a vételárat.

farkasé # 2012.04.19. 08:27

ObudaFan!
Még1x elolvastam a levelezéseink. Szerintem értem amit írtál:

  • 2011-ben örökölt ingatlant 100 Ft-ért eladom.
  • Veszek ingatlant 90 Ft-ért
  • 10 Ft után kell szjt fizetnem, és nem 100 Ft után.

Értem?? :)
Javíts ki ha nem jól értem!
Köszönöm!
Évi