zártkerti ingatlan adásvétele


nonolet # 2017.09.15. 12:59

Érthetőn pedig a kamara irománya...

https://www.nak.hu/…zikonyv/file

fejlett?igazságérzet # 2017.09.15. 18:13

Köszönöm,
mindkét hivatkozás hasznos volt, megtaláltam a válaszokat, amit kerestem. Felmerült viszont egy újabb kérdés:
A hirdetmeny.magyarorszag.hu- n nem találtam a kifüggesztést. Ez azért van, mert nem történt meg vagy azért, mert a rendszer automatikusan csak az érvényben lévőket mutatja (és a lejártakat nem) ?

nonolet # 2017.09.15. 19:12

Logikusan... csak az érvényeseket van értelme mutatni.
A többit fölösleges volna, tehát nem is mutatják.

A dátumokból is kiderül ez, amúgy ha ránézel (60 nap).

fejlett?igazságérzet # 2017.09.15. 22:39

Rendben, köszönet a segítségért!

Földi # 2017.12.06. 17:25

Tisztelt Szakértők!

Az alábbi ügyben kérném szíves tanácsukat-észrevételüket előre is megköszönve azt!

Adott sok egymással közvetlen határos külterületi hrsz.-ú művelés alól kivont zártkerti terület melyek között mégis van egy "másik" tulajdonú aki ugyan nem helyben lakó,nem is a megyében élő,de őstermelő ,regisztrált földműves és ez a területe is szerepel az őstermelői nyilvántartásban,mint gazdálkodási terület.

A sok területet valóban érdektelen családtagok örökölték meg-ui. évek óta nem gondozzák-látogatják azt.
Én,külsősként nem helyben lakóként-csak a megyén belül- szintén őstermelőként és regisztrált földművesként vajon meg tudom vásárolni a sok hrsz.-os egybefüggő területet a "másik" 1db hrsz körül?-vagy mindenképpen elővásárlás illeti meg őt?
Akkor is ha ,mint írtam művelés alól kivontak a területetek.
Azt is tudni kell,hogy a sok hrsz-es területet az azt öröklők a közbeékelődött tulajdonosnak nem adják el semmi szín alatt sem.

Még egy kérdésem lenne a fentiektől függetlenül:
Szintén kivont művelési ágú kült. zártkertet érint valamilyen megkötés adás-vétel tekintetében? 2 éve vettem egy összefüggő birtoktestet (sok hrsz.)10ért de úgy alakult,hogy akár komoly veszteséggel is megszabadulnék tőle 5ért ráadásul a vevő az egykori eladó lenne-ez azon kívül,hogy számottevő veszteséggel jár részemről megléphető cselekedet,vagy magyarázkodnom kell az adóhatóságnak emiatt vagy akár a vevőmnek?

Köszönettel!
Földi

lajcsó # 2017.12.06. 20:21

"Én,külsősként nem helyben lakóként-csak a megyén belül- szintén őstermelőként és regisztrált földművesként vajon meg tudom vásárolni a sok hrsz.-os egybefüggő területet a "másik" 1db hrsz körül?-vagy mindenképpen elővásárlás illeti meg őt?"
Nyugodtan megveheted, nincs senkinek elővásárlási joga.

nonolet # 2017.12.06. 20:28

"művelés alól kivont zártkerti terület"

Ez ilyen már nem esik a földforgalmi törvény hatálya alá!!!

Szabad a gazda...

pepexe # 2018.05.24. 09:47

Kedves Mind!

Zártkerti ingatlant vennénk (nyaraló), de mint kiderült, AK érték is van a "b" részén, tehát a Földtörvény alá tartozik.
A tulajdoni lapon így szerepel:
a.) kivett hétvégi ház, udvar - 400 nm - 0
b.) kert - 1452 nm - 5.30

Ügyvéd felvilágosított a hosszú és bizonytalan eljárásról, megfűszerezve a saját praxisában előfordult elővásárlásokkal meghiúsult szerződésekkel...

Átnézve a törvényt, arra gondoltam, mi lenne, ha csak az "a" részt venném meg, tulajdonostárssá válva így a telken.
38. § (5) A tanya lakó-, és gazdasági épület használatának - a földtől elválasztott - önálló átengedésére e törvény rendelkezéseit nem kell alkalmazni.

Majd pár hónappal később megvenni a "b" részt, és akkor már nem kell kifüggeszteni sem.
20. § Elővásárlási jog nem áll fenn
b) a tulajdonostársak közötti, a közös tulajdon megszüntetését eredményező adás-vétel esetén
valamint:
36. § (1) Nem kell a mezőgazdasági igazgatási szerv jóváhagyása
e) a tulajdonostársak közötti tulajdonjog átruházáshoz, ha ezzel a közös tulajdon megszüntetésére kerül sor;

Ez mennyire járható út?
Társtulajdonos hogy lehetek?

lajcsó # 2018.05.24. 10:24

"Ez mennyire járható út?"
Sehogy! Sem az a) sem a b) részt nem tudod önállóan megvásárolni.

"Társtulajdonos hogy lehetek?"
Úgy, hogy tulajdoni hányadot (pl. 1/2, 1/3, 1/4, stb.) vásárolsz az adott ingatlanon.

pepexe # 2018.05.24. 16:05

Köszi! Akkor ez a 38. § (5) nem erre vonatkozik? Résztulajdonnál (mondjuk 1/4) nem kell a jegyzős meghirdetés?

nonolet # 2018.05.24. 16:50

De ÚÚÚÚGY (kiválogatva) nem tudsz résztulajdont venni, ahogy te szeretnéd.

Ha pl. te 1/4 részt veszel, akkor

  • az "a" rész 1/4 részét

ÉS!!!

  • a "b" rész 1/4 részét veszed

Így lesz az egésznek az 1/4 része a tiéd....

lajcsó # 2018.05.24. 19:35

"Akkor ez a 38. § (5) nem erre vonatkozik?"
Erre biztosan nem.

"Résztulajdonnál (mondjuk 1/4) nem kell a jegyzős meghirdetés?"
Ugyanúgy kell mintha az ingatlan egészét vásárolnád meg.

pepexe # 2018.05.24. 19:44

köszönöm a gyors válaszokat! :)

Szonett # 2018.08.13. 09:50

Tiszteletem!

Budapesti magánszemélyként tervezek szőlőt vásárolni Zala megyében, művelés alatt álló zártkerti besorolásban. A terület két helyrajzi számot foglal magában, és két tulajdonosa van mindkettőnek (egy testvérpár), az egyikőjükkel folynak a tárgyalások.

A kérdésem az lenne, az ügyintézés folyamatában mire legyek különös figyelemmel az osztott tulajdon tekintetében? 100% tulajdonjogot szeretnék birtokolni az esetlegesen sikeres adásvétel után (az 'esetlegesen' szó az elővásárlási jog gyakorlásának kockázatára vonatkozik).

A tulajdoni lapot még nem kértem ki, erre vonatkozóan megerősítést szeretnék kérni, hogy nem szükséges hozzá a tulajdonos jelenléte, mindössze a helyrajzi számot kell tudnom a betekintéshez az illetékes Földhivatalnál, igaz?

Köszönöm előre is a segítségüket.

lajcsó # 2018.08.13. 10:06

A betekintéshez elég a helyrajzi szám, más adat alapján nem is nagyon lehet.

nonolet # 2018.08.13. 12:10

Szonett

A tulajdoni lap és a térkép nyilvános.

BÁRKI által bármikor megtekinthető.
Akár on-line az interneten is.

http://www.foldhivatal.hu/…iew/172/163/

Kovács_Béla_Sándor # 2018.08.13. 12:57

Bárki, akinek van ügyfélkapuja...

Kovács_Béla_Sándor # 2018.08.13. 16:17

Azt mondom: "akár online, az interneten is" csak az tudja megnézni, akinek van ügyfélkapuja.

lajcsó # 2018.08.13. 17:23

Az ügyfélkapun való "betekintés" nem ingyenes, bár azért az 1 000 Ft-ért nem éri meg a földhivatalban várakozni. Ráadásul az ügyfélapus tulajdoni lapot ki lehet nyomtatni, el lehet menteni, lehet küldeni.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.08.13. 17:51

(Évente kettő ingyenes.)

lajcsó # 2018.08.13. 19:28

Így igaz. Én már olyan régen túl vagyok az ingyenes kettőn, hogy már nem is emlékszem rá.

Szonett # 2018.08.17. 10:02

Köszönöm az információkat a tulajdoni lapra és a betekintésre vonatkozóan.

A két tulajdonosra vonatkozó kérdésemmel kapcsolatban, mire kell figyelnem az osztott tulajdon tekintetében? Változtat-e ez a tény valamit majd az eljárás folyamán?

ObudaFan # 2018.08.18. 09:38

Ha mindkettő egy időben aláírja a szerződést, akkor nem sok különbséget jelent.

kertes74 # 2018.08.23. 11:30

Üdvözletem!
Nemrég vettem egy zártkerti ingatlan , művelési ágból ki van vonva, gazdasági épületként van rajta nyilvántartva a ráépített ház. Szerencsére nem lépi túl a megengedett 3%-os beépíthetőséget. Viszont megrémülve olvastam valahol hogy nem lehet állandó lakhelyként lakcímkártyát igényelni hozzá, csak ideigleneset, pedig ott szeretnénk élni. Az ott élők nyugtatgattak, hogy nem lesz semmi gond, nekik is van állandó lakcímkártyájuk, postaládájuk. Érdeklődnék hogy mi az igazság.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.08.23. 13:01

"Én vagyok az [...] igazság és az élet."