zártkerti ingatlan adásvétele


Kovács_Béla_Sándor # 2014.11.26. 11:10

Hacsak nem lakásingatlan az a zárkert. De az elég ritka.

Egressy # 2014.12.02. 11:46

Tisztelt Fórumozók!

Adott egy zártkert, ami 7 éve a család tulajdonában van. Megvételkor, még az akkori kiskorú öcsém nevére lett véve, édesanyám és édesapám haszonélvezetével.
Közbe az öcsém nagykorú lett, így szeretném a zártkertet jogilag is "átvenni". Gyakorlatban számunkra egy sima ajándékozás lenne, hiszem az öcsém nem eladja számomra. Milyen járható jogi forma létezik erre, hogy papíron is az enyém legyen?
Köszönettel, Attila

bokros # 2014.12.09. 15:00

Testvérek közötti ajándékozás illetékköteles, viszont nem tartozik a földforgalmi törvény engedélyezési eljárása alá.

Testvéred ajándékozza valamelyik szülőnek, a szülő pedig neked. Ez ugyan kettő szerződés, de mindegyik illetékmentes
és nem vonatkoznak rá a földforgalmi tv. szabályai.


Dr. Bokros Gábor
ügyvéd

Dr. Bokros Ügyvédi Iroda
8961 Lenti Pf: 51
www.drbokros.hu
Tel/fax: (36 92) 551 270, 551-271
Mobil: (36 30) 3398 000

Coconauta # 2014.12.17. 18:17

Tisztelet!

2014. március 19-én ügyvéd előtt adás-vételi szerződést kötöttünk zártkert ingatlanra. Teltek-múltak a hónapok, a 60 napos kifüggesztés és a különböző hatóságok által meghatározott átfutási napok leteltek. Szeptember elején a Kormányhivataltól megérkezett határozat, hogy jóváhagyják és a Földhivatalhoz elküldik az ügyvéd útján bejegyzésre a tulajdonjogot. Ezután a Földhivatal újabb határozatot adott ki, amelyben elutasítja az adás-vételt, mert az eladónak APEH tartozása van.

Az adás-vételi szerződés pillanatában elméletileg tehermentes volt, mert az ügyvéd nem jegyezte volna ellen a szerződést. Utána pedig minket, mint vevőket hátrányosan érinthet, hogy közben az eladó ellen behajtás érkezett?

Mit lehet most tenni?

Nagyon szépen köszönök minden ötletet, segítséget!

Imre

Immaculata (törölt felhasználó) # 2014.12.19. 12:05

Kinél van a vételár?

lajcsó # 2014.12.19. 20:13

Fel kell bontani a szerződést!
(Az egyik hibája a Földforgalmi törvénynek, hogy nem szabályozza a szerződés megkötése és a jóváhagyása közötti - nem elhanyagolható - időszakot. Ezt próbálta helyretenni az ingatlan-nyilvántartásról szóló törvény módosítása amikor lehetővé teszi a földvásárlás tényének feljegyzését.)

Takiiii # 2015.01.04. 19:07

Tisztelt Hozzáértők!

Kérdésem lenne: A tulajdonomban lévő hétvégiházas ingatlant szeretném elcserélni. 2 lehetséges cserepartnert találtam, még dilemmázom,hogy melyik lenne jobb:
Az egyik egy közeli kisvárosban egy pici ház.A másik érdeklődő egy szintén közeli városnál 1 tanya 5000m2 telken.
Az én nyaralóm jogilag szántónak van bejegyezve,mint itt a környéken sok másik ilyen,persze inkább lakóövezet ez már a gyakorlatban,de az önkormányzat nem hajlandó átminősíteni.
Csere esetén vonatkozik-e az elővásárlási jog az én hétvégiházamra? Az ügylet során 1:1 -es cserék lennének, kp nem volna az adás-vételben.Mit lehet ilyenkor tenni,hogy a csere során ne köpjön bele a levesbe egy külső 3. fél a szerencsétlenre sikeredett, túlszabályzó földtörvény miatt?Mert eladásban nem gondolkodnék,csak a csere jó számomra.Megoldás az,ha nem egy részletben kerül az új tulajhoz az ingatlanom,hanem 2 eltérő idejű szerződésben 1/2-es tulajdoni hányaddal?Vagy mi lehet megoldás?
Köszönettel előre a hozzáértők segítségéért!
Taki

Csuklósbusz # 2015.02.13. 19:27

A földtörvény puhítása mikorra várható a zártkertek vonatkozásában?
http://mno.hu/…lasa-1266113

Kovács_Béla_Sándor # 2015.02.13. 20:10

Szó sincs róla. Az úr alaposan félreértett valamit. (Konkrétan az önkormányzatok által a szociális földprogramhoz igénybe vett zárt kerti ingatlanok kivételét.)

valentinzon # 2015.02.14. 20:08

Tiszteletem!
A zártkertem mellett 10 méterre van egy másik amit meg szeretnék venni (tehát van köztünk egy telek), ekkor nekem van valamilyen elővásárlási jogom?
20 km-en belül lakom, de nem vagyok földműves.
Én most "szomszéd", vagy "szomszéd telek tulajdonosa" vagyok, és vonatkozik rám elővásárlási jog (nem közvetlenül érintkezik a telkemmel, viszont csak 10 méterre van)?

lajcsó # 2015.02.14. 20:41

Sajnos, semmilyen jogcímen nincs elővásárlási jogod.

Csuklósbusz # 2015.02.15. 11:30

Meglehet úgy csinálni a kifüggesztést, hogy kifüggesszük a zártkertet, de ügyvédet már csak akkor fizetünk ha biztosan az enyém lesz?
Erre valami megoldás? Már csak azért kérdezem mert olcsóbb a terület mint az ügyvédi költség így nem akarom az ügyvédi díjjat bukni ha jön egy elővételes...

Kovács_Béla_Sándor # 2015.02.15. 11:42

A kész, ügyvéd által ellenjegyzett szerződést kell megküldeni kifüggesztésre.
(Nem bukod az ügyvédi munkadíjat.)

lajcsó # 2015.02.15. 11:46

"Meglehet úgy csinálni a kifüggesztést, hogy kifüggesszük a zártkertet, de ügyvédet már csak akkor fizetünk ha biztosan az enyém lesz?"
Elileg igen, gyakorlatban aligha. Az ügyvédi megbízás nem eredménykötelem! Az ügyvéd elkészíti és ellenjegyzi a szerződést (ezzel eleget tesz a megbízásnak), arról már nem ő tehet, ha valaki él az elővásárlási jogával.

Csuklósbusz # 2015.02.15. 13:21

Épp ez az, ügyvéd általi papírt kell kifüggeszteni. AZ ügyvéd meg nem ingyen dolgozik. Ha mégis nem én leszek a végleges vevő mert jön egy elővételes akkor bukom az ügyvédi díjjat.
Hisz az ügyvéd már megcsinálta a dolgát, nomeg ő sem tehet arról ha valaki más veszi meg.
Aztán a szerződésben nem lehet kikötni hogy az elővételes állja az eredeti vételes ügyvédjét is ha már jelentkezett?

valentinzon # 2015.02.15. 16:56

Hát, pedig ebben a "szomszéd" dologban reménykedtem, mindenesetre köszönöm a segítséget.

Csuklósbusz - Az ügyvéd elkerülhetetlen, a legjobb megoldás, ha a vételárhoz hozzáadjátok az ügyvédi költség díját, és így az ügyvédi költséget a vevő előre fizeti (csak formaság, nem etikus, de a törvény sem). Szóval így ha megnyered 1-2 ezer Ft-al többe kerül (4% illeték) - viszont magasabb áron nem olyan vonzó, és ha valaki elővásárlással megveszi legalább 2* fizeti az ügyvédi költséget...

Kovács_Béla_Sándor # 2015.02.15. 17:35

Ha mégis nem én leszek a végleges vevő mert jön egy elővételes akkor bukom az ügyvédi díjjat.
Nem bukod.

Csuklósbusz # 2015.02.15. 20:32

De miért nem bukom?

A törvény kitér arra hogy ilyenkor az új vevő kifizeti nekem?

Mert az ügyvéd megírta a szerződést... innentől kezdve őtőle senki nem követelheti vissza.

Tehát ha én venni akarok 20 ezerért egy földterületet vagy tulajdonrészt, kifizetem az ügyvédnek a 35 ezer Ft-os munkadíjjat, kifüggesztik aztán megveszi más akkor nekem ki fizetné ki a 35 ezer minuszt?

Az ügyvéd nem, a vevő sem, az eladó sem. Szóval nem értem miért nem bukom címszó.

Szerintem úgy lenne igazságos hogyha ilyenkor az utólag bekapcsolódó elővételi jogos fizetné nekem ki az ügyvédet.. ha már én hopponmaradok. De ilyen opcióról nem tudok.

lajcsó # 2015.02.15. 21:33

"Szerintem úgy lenne igazságos hogyha ilyenkor az utólag bekapcsolódó elővételi jogos fizetné nekem ki az ügyvédet.."
És akkor mi van ha az elővételi jogos másik ügyvédet fogad? (Ez a legvalószínűbb leosztás.)

Csuklósbusz # 2015.02.15. 21:41

Ha az elővételi jogos más ügyvédet fogad? AKkor azt is fizesse meg az enyémet is. :-)

Kovács_Béla_Sándor # 2015.02.15. 22:12

És ez pont így is van.

lajcsó # 2015.02.16. 07:59

"AKkor azt is fizesse meg az enyémet is. :-)"
Bár, szerintem az is megoldás lehet, hogy a te költségeidet megtéríti az elővásárlási jogos.

egySanyi # 2015.02.18. 10:37

Ügyvédi díj témában az utóbbi fél évben beszéltem Szeged környékén vagy 5 ügyvéddel. Van aki szerint helyből bukó az ügyvédi díj egy esetleges elővásárláskor, de már van olyan is aki bele veszi az adásvételi szerződésbe, hogy esetleges elővásárló köteles a vételáron kívül tételesen az ügyvédi díjat (esetünkben még az energetikai szakvélemény díját is, mert átvállaltuk az eladótól pénzhiányra hivatkozva) is megfizetni. Ebben is az az érdekes, hogy vittem én hitetlen ügyvédhez egy olyan adásvételi mintát amibe ezek bele voltak írva és szerinte ezt így nem lehetne megvédeni, érvényesíteni pedig elvileg az elővásárlónak a szerződés minden pontját magára nézve el kell fogadnia. Szóval teljes a káosz ezen a téren is. Én azt tanácsolnám a buszos kollégának, hogy nézelődjön a neten (hirdetmeny.magyarorszag.hu) olvasgasson bele a helyi kifüggesztett és neten is látható adásvételi szerződésekbe és onnan válasszon ügyvédet akinek szimpatikus a szerződése.

Kovács_Béla_Sándor # 2015.02.18. 18:20

pedig elvileg az elővásárlónak a szerződés minden pontját magára nézve el kell fogadnia.
Ez a lényeg. Káosz annak a fejében van, aki ezt nem képes értelmezni. (Meg egy kisebb azéban, aki azt hiszi, hogy az elővásárlási jog jogosultjával külön szerződést kell kötni.)

Gabi100 # 2015.02.19. 21:21

Nem lehetne az egész zártkerti ingatlan adás-vételi procedúra méregfogát valahogy kihúzni? Nekem egy ,,nemügyvéd,, intézné. Kb 3 hónapos procedurát emleget.
Esetleg bérleti szerződést irnánk 100 évre előre?
De ott meg mi van ha meghal a tulaj,vagy adósságot halmoz fel és foglal a bank? Elveszitem akkor a területet.
Ellentmondó információk vannak.Lehetetlen a tájékozódás.