Ingatlan Adás - vétel


drbjozsef # 2019.04.19. 21:09

SJCAM,

Akkor adót fizetnetek nem kell. Öt évnél régebben szereztétek, nincs SZJA. Bevallani sem kell, semmi teendőtök nincs, csak eltenni a szerződést úgy kb. min. 7 évre.

Ha az eladást követő három éven belül vesztek egy 15milliós ingatlant, és az teljes egészében a Te nevedre kerül, akkor az illetékalapból levonhatjátok a Te részedre eső mostani eladási árat. Nagymamádét nem. Ha 17M-ért adjátok el, vagyis a te részed 8,5M, akkor csak a különbözet, 15M-8.5M=6,5M után kell 4% illetéket fizetned. Vagyis 260.000.- forintot.

(Akár még ez is megspórolható ha nagymamád egyedüli örököse vagy, mert akkor 50%-50%-ban kellene vásárolni, és illetékmentesen fogod tőle örökölni a részét. Ha nem egyedüli örökös vagy, akkor nem jó, mert bár az 50%-50% szerzés után akár rögtön neked ajándékozhatná illetékmentesen a részét, de abból köteles részt kellene fizetned a többi örökösnek, ha a nagymamád 10 éven belül esetleg meghalna.)

Megjegyzem, ha kifejezetten ennek az ingatlannak az árából veszitek az új ingatlant, és a nagymamád halála után az egyik örökös azt állítaná, hogy a 15milliós ingatlanhoz te a nagymamádtól 6.5milliós pénzbeli ajándékot kaptál, akkor abból is fizetned kell köteles részt. _HA_ azt állítja - és az átutalásokkal ezt igazolni is tudja.

petyus_ # 2019.04.27. 13:37

Üdvözletem!

Ingatlan adás-vétellel kapcsolatban lenne kérdésem. Május 15-i határidővel veszünk egy lakást. 3 részletben fizetjük (illetve ajánlattételkor már adtunk 1%-ot, tehát 4), a foglalót és a második részletet rendben fizettük, a harmadik részt (ezt hitelből fizetjük) május 15-én (vagy ha megegyezünk egy korábbi dátumban, akkor) kellett volna fizetni, viszont a bank véletlenül korábban elutalta a pénzt (az ügyintéző akitől a halasztást kértük szabadságra ment, a helyettese nem tudott róla). Az eladó egyből jelezte felénk, beszéltünk az ügyvéddel, azt mondta semmi gond, de a májusi határidő marad, mivel nem egyeztünk meg előre a korábbi teljesítésben.

Ezt csak azért írtam, hogy felvázoljam jelenleg hol tart az ügy.

Az eladó sajnos nem tud időben költözni, mivel nem adják át neki az új lakást május 15ig. Ekkor azzal keresett meg minket, hogy ugyan szóban megegyeztünk, hogy bútorozottan (minden bútorral, kanapé, gardrób stb) vesszük a lakást, ez a szerződésben nem szerepel. Úgyhogy ő azt a javaslatot tette, hogy május 15én átadja a lakást üresen, vagy június 15-ig marad a lakásban, ekkor attól függetlenül, hogy átveheti-e az új lakást, kiköltözik, és a bútorokat a lakásban hagyja.

A szerződésben valóban nem szerepelnek a bútorok, viszont ajánlattételkor írtunk egy vételi szándéknyilatkozatot, ott az szerepel, hogy ajánlatot teszek az ingatlanra, "annak bútorozott, gépesített állapotában". Ez egy internetről letöltött szerződés minta volt, és egy későbbi pontban az szerepel, hogy "A vételár teljes összegének megfizetésére és az ingatlan átadására kiürített állapotban, legkésőbb 2019.05.15.-ig sor kerül". Tételes listát a bútorokról nem írtunk, a szerződésben nem utalunk rájuk semmilyen formában.

Azt szeretném kérdezni, hogy ha ő az üres lakást adja át nekünk (mosdót, konyhabútort, sütőt nem akarja elvinni, csak az egyéb bútorokat), az ellen tudok-e valamit tenni?

Előre is köszönöm!

Bori Bori # 2019.04.27. 14:40

A bútorok nélkül kevesebb lett volna a vételár? Sose értettem, miért akarnak az emberek vagyonszerzési lletéket fizetni használt bútorokért.

petyus_ # 2019.04.27. 14:48

A lakást úgy hirdették, hogy akár bútorozottan is eladó, nem beszéltünk külön a bútorok áráról, aludtunk, és azt mondta az eladó, hogy bútorokkal együtt eladja az eredeti ár 99%-ér t (erről van sms is, nem tudom ez számít-e, ha a szerződésbe viszont nem került be).

lajcsó # 2019.04.27. 19:17

"A vételár teljes összegének megfizetésére és az ingatlan átadására kiürített állapotban, legkésőbb 2019.05.15.-ig sor kerül".
Akkor így kell teljesíteni a szerződést az ingatlan vonatkozásában és így is kell azt elfogadni!
Az ingóság átruházásáról szóló megállapodás szóban is érvényes.

MajorDomus # 2019.04.27. 21:12

Értékes a bútor?

petyus_ # 2019.04.28. 08:37

lajcsó

Köszönöm, tehát hiába nincs utalás a szerződésben a bútorokra, a szóbeli megállapodásra hivatkozva jogi útra terelhetem az ügyet, ha mégis elviszi?

MajorDomus

Van jobb, és rosszabb állapotban lévő bútor is, szerintem körülbelül 200-250000Ft-ot érhet, illetve ennyiből lehetne ezeket most beszerezni.

lajcsó # 2019.04.28. 09:08

"a szóbeli megállapodásra hivatkozva jogi útra terelhetem az ügyet, ha mégis elviszi?"
Ezen csekély információ alapján az a véleményem, hogy a jogi út nem esélytelen, de célszerű lenne ügyvédhez fordulnod az ügyben.

drbjozsef # 2019.04.28. 17:54

Az ingóság átruházásáról szóló megállapodás szóban is érvényes.

Természetesen. De vita esetén bizonyításnak van helye. Ennek szerintem a leírás alapján csekély az esélye. Az okiratot szerkesztő ügyvéd tanúskodna?

petyus_

Megmondom én mit csinálnék a helyedben : felhívnám az eladót, és elbeszélgetnék vele az ajánlatáról, valahogy úgy alakítva a beszélgetést, hogy elismerje hogy miben állapodtatok meg szóban, és hogy ő akar eltérni tőle. Aztán kérjél valami mondvacsinált okkal gondolkodási időt. Aztán tedd meg ezt még kétszer, valamivel húzva az időt, néha elejtve, hogy de hát ugye eredetileg nem erről volt szó, de majd meggondolod, satöbbi.

Mondanom se kell, minden beszélgetést rögzíts.

Az már egészen használható lehet vita esetén bizonyítéknak.

Intézkedős # 2019.04.29. 04:21

Tisztelt Fórumozók! Egy társasházi lakásban 4-en vagyunk tulajdonostársak édesanyámmal és két testvéremmel. Édesanyánk meghalt március közepén. Más jelentősebb dolgot nem öröklünk, csak egy szőlőbirtokot, ami egyikünknek sem kell és némi banki és NAV-os tartozást a műveletlen szőlőbirtok miatt, amit Anyukánk nem akart eladni. Édesanyánk kisnyugdíjas volt, évtizedekig én segítettem anyagilag, ahogy tudtam. A hagyatéki ügyintézőnek minden rendelkezésére áll tudomásom szerint, de a hagyatéki tárgyalás hónapok múlva lesz. Ketten biztos hogy mindenképpen minél gyorsabban és jó áron szeretnénk eladni a lakást, a harmadik testvér viszont húzná halasztaná a dogot. Nem tettszik neki, hogy mindent megteszek a gyors eladás érekében: takarítás, fotók, hirdetés az interneten és a környező házakban. Ő nem csinál semmit, mert nem ér rá...Ajánlatot nem tett a vásárlásra, pénze valószínűleg nincs rá. Vagy valamennyi igen, csak talán kölcsönt is fel kellene venni. Gyermeke örökölt lakásában él, nem az eladni kívánt lakásban. Van lakástakarékja neki és a gyermekének is, van jó állása, nyaralni járnak, tehát nem egy hajléktalan, hanem egy rendesen dolgozó, normális életet élő emberről van szó. Nem nyilatkozik arról, hogy megkívánja-e venni a lakást. Tudom, hogy elővásárlási joga van a tulajdonostársaknak. A lakást meghirdettem. Vonakodó testvérem szerint várni kell a hagyatéki végzésre. A postaládakulcsot eltette. Nem tudom, mit fizet be, mit nem a rezsiből. Nem jutok hozzá a fizetnivaló csekkekhez. Még szerencse, hogy Anyukánk mindegyikünknek adott kulcsot a lakáshoz. Félek, hogy tartozásunk lesz és a végén elárverezik majd a közös lakást. Fizetem a közös költséget és megrendeltem az Energetikai Tanúsítványt. Szerintem viszont vehetnénk át foglalót és köthetnénk előszerződést az eladásra, elvégre 1/4 része már most is van mindegyikünknek. Miről tárgyalhatok egyedül az érdeklődő vevőjelöltekkel? Foglalót fogadhatok-e el, esetleg valamilyen kikötéssel? Hogyan képviselhetem a tárgyaláskor az együttműködő testvéremet? Mit tegyek, hogy a vonakodó testvérem elővásárlási szándéka jogilag tisztázódjon? Mennyi ideig kell várni a tisztázódásra? Küldhetek neki a teljes ingatlan megvételére vonatkozó írásos vételi szándékot ? Telefonon már lenne jelentkező. Szerinte őszig kell várni az 1/4 hagyatéki miatt, és addig fizessük a rezsit. Nem tudom mire készül. Viszont úgy tűnik eddig csak ketten fizetünk az együttműködő testvéremmel. Az együttműködő testvéremmel más településen élünk, utaznunk kell intézkedéskor. Vonakodó testvérem helyben él. Nem szeretném húzni a dolgot idő-és a lehetséges pénzveszteség miatt.

Előre is köszönöm a segítséget

MajorDomus # 2019.04.29. 20:48

Csak azt adhatod el,ami már a tied.
.
amig a közjegyző nem adja át a hagyatékot,addig nincs miről beszélni. a testvérednek van igaza.
.
a saját tulajdonrészeteket eladhatjátok,arra kérhetsz fglalót is,ha biztos hogy csak ti örököltök..

drbjozsef # 2019.04.30. 07:26

Intézkedős,

Miről tárgyalhatok egyedül az érdeklődő vevőjelöltekkel?
Tárgyalni bármiről tárgyalhatsz, a Budai Vár eladásáról is. Érdemben persze csak a saját várható örökrészed eladásáról.

Foglalót fogadhatok-e el, esetleg valamilyen kikötéssel?
A saját részedre kikötés nélkül is.

Hogyan képviselhetem a tárgyaláskor az együttműködő testvéremet?
Az írásos meghatalmazásával.

Mit tegyek, hogy a vonakodó testvérem elővásárlási szándéka jogilag tisztázódjon? Mennyi ideig kell várni a tisztázódásra?
Megegyezel a vevővel (a saját részedre!), abba belefoglaljátok az elővásárlási jog meglétét, 15 napos nyilatkozási határidővel (kézhezvételtől), és igazolható módon megküldöd a szerződést a testvérednek. Ha akar, majd nyilatkozik. Ha nem, akkor nem él a jogával.

Küldhetek neki a teljes ingatlan megvételére vonatkozó írásos vételi szándékot?
Persze. Bármit köldhetsz, ez egy szabad ország.

...és addig fizessük a rezsit.
Jól teszitek. Ne legyen tartozás, azzal nehezebb eladni. Ha eladtad a részed, és többet fizettél a tulajdonjoghoz kapcsolódó költségekből, mint a részed alapján kellett volna, követelheted a többiektől. Végső soron fizetési meghagyással, és perben.

Tényleg van vevő, aki megvenné a Te részedet úgy, hogy nem lesz az övé az egész?

drbjozsef # 2019.04.30. 07:28

kiegészítés : a "tárgyaláson" vagyis vevőjelölttel beszélgetéshez nem kell meghatalmazás a testvéredtől. Ha szerződésre kerül a dolog, akkor viszont vagy megjelenik, vagy ügyvédi ellenjegyzett meghatalmazás kell.

MajorDomus # 2019.04.30. 20:30

Vagy ő is visszalép...

Intézkedős # 2019.04.30. 21:34

Tisztelt Fórumozók! Nagyon hasznosak voltak számomra az eddigi hozzáállások.Különösen az elővásárlási szándék jogi tisztázódásával kapcsolatosan.Köszönöm. Közben olvastam egy cikkben,hogy : "a hagyaték tárgyát képező ingatlanokkal kapcsolatban csak kevesen (17 százalék) tudják azt, akár már az eljárás ideje alatt el lehet kezdeni azok értékesítését - például az adásvételi szerződés is elkészülhet -, azzal, hogy a szerződés hatálybalépése a hagyaték átadásától függ." Egyébként az elővásárlási jog miatt pont fontos szerintem, hogy meg tudjam mutatni, mennyiért lehet a tejes lakást eladni.Ugyanis az elővásárlási jog úgy tudom, hogy a lehetséges vevőt előzi be a az általa felkínált árral.Persze, hogy csak a saját részemet adhatom el. Azonban ,ha senki nem ad el semmit, az patthelyzet, hosszú távon senkinek nem érdeke. Bízom benne,hogy nem efelé fogunk haladni.Ezért úgy gondolom, hogy érdemes már most tárgyalni a lehetséges vevőkkel.

Intézkedős # 2019.05.01. 01:54

"hozzáállások" helyett hozzászólások
"tejes" helyett teljes
Elnézést az elírásokért :-)

drbjozsef # 2019.05.01. 13:13

Intézkedős,

Ugyanis az elővásárlási jog úgy tudom, hogy a lehetséges vevőt előzi be a az általa felkínált árral.

Pontosabban : megkötöd a vevővel a szerződést, benne azzal, hogy van elővételre jogosult, és ezt megkülditek az elővételre jogosultnak. Az egész szerződést (legfeljebb személyes adatok kitakarásával). Ez fontos, mert az elővételi jog azt jelenti, hogy vagy elfogadja a megkötött szerződést, és a vevő helyébe lép, vagy nem. Vagyis be kell tartania az összes abban kikötött feltételt és határidőt. Olyan nincs, hogy ő szeretné, de csak két héttel/hónappal később fizet. Belép, vagy nem, nincs más opció.

Ez már csak azért is jó, mert ha jó vevőt (jó feltételekkel, jó határidőkkel) találsz, akkor nehezebb abba belépni. Mondjuk személy szerint neked mindegy ki lesz a vevő.

Panka67 # 2019.05.01. 20:03

Tisztelt Fórumozók!
Kinéztünk egy házat, amit szeretnénk megvásárolni, hitelre. Lekértük a térképmásolatot. Maga a ház szerepel rajta,de kisebb a mérete, mint a valóságban. Van a ház mellett egy nagyobb (kb 30nm) melléképület a valóságban, ami viszont nem szerepel a térképmásolaton. Kérdésem a következő: mennyire méretarányos a térképmásolat? A térképen nagyjából olyan a ház alakja és elhelyezkedése, mint a valóságban, de ha lemérjük, akkor mégsem akkora, mint amekkorának lennie kellene. A kisebb méret és a nem szereplő melléképület vajon problémát okozhat a hitelfelvételnél? Ha az értékbecslő felméri a melléképületet, de mivel nem szerepel a térképmásolaton, emiatt kekeckedhetnek velünk a hitelfelvételnél? Köszönöm a válaszokat!

MajorDomus # 2019.05.01. 21:08

Igen
Igen

Dzsudit55 # 2019.05.09. 11:13

Tisztelt Fórumozók!
Problémám a kővethető.
2019 évben örököltem egy 1/2 ingatlant édesanyám után, a másik fele 2009-től már a tulajdonomban volt. Én ezt az ingatlant a hagyatéki tárgyalás elòtt eladtam családon belül a lányomnak és vejemnek. Az ügyvéd 2 részletben készítette el az adásvételi szerződést, mivel a fele már a tulajdonomban volt azt megcsinálta az aznapi dátummal 2019.07.07. A másik felét a hagyatéki tárgyalás utáni napra dátumozta. Én megkaptam a lányoméktól az ingatlan értékének a teljes ősszegét és én ebből az ősszegből tudtam venni egy kisebb értékű lakást. Rá következő hónapban a NAV erre vásárolt lakásra vagyonszerzési illetéket rót ki rám, amit én befizettem. Az eladott ingatlan a hagyatéki végzés után ez év decemberében került az el a fiatalok nevére. Én levélben fordultam a NAV felé, hogy visszaigényelhessem a vagyonszerzési illetékre befizetett összegét. A válasz a következő volt: - az eladott ingatlan felére megkapom a kedvezményt, de a a másik felére nem, mivel az december 6-ra lett keltezve. Tehát olyan mintha a másik felét a vásárolt lakás után adtam volna el. 6 millió ft-ért adtam el az ingatlant a másikat 5.5 millióért vettem. Ebből csak 3 milliót írnak jóvá pedig a szerződésben másik részében benne van, a 2019.07.07. Kialkudott összeg.
Hogyan tudnám bizonyítani, hogy az ingatlan 2 fel egyszerre lett eladva? Várom mielőbbi válaszát! Nagyon sürgős!

Kovács_Béla_Sándor # 2019.05.09. 11:30

Ez már helyrehozhatatlanul el lett szúrva.

Dzsudit55 # 2019.05.09. 11:35

Tisztelt Fórumozók!
Problémám a kővethető.
2019 évben örököltem egy 1/2 ingatlant édesanyám után, a másik fele 2009-től már a tulajdonomban volt. Én ezt az ingatlant a hagyatéki tárgyalás elòtt eladtam családon belül a lányomnak és vejemnek. Az ügyvéd 2 részletben készítette el az adásvételi szerződést, mivel a fele már a tulajdonomban volt azt megcsinálta az aznapi dátummal 2019.07.07. A másik felét a hagyatéki tárgyalás utáni napra dátumozta. Én megkaptam a lányoméktól az ingatlan értékének a teljes ősszegét és én ebből az ősszegből tudtam venni egy kisebb értékű lakást. Rá következő hónapban a NAV erre vásárolt lakásra vagyonszerzési illetéket rót ki rám, amit én befizettem. Az eladott ingatlan a hagyatéki végzés után ez év decemberében került az el a fiatalok nevére. Én levélben fordultam a NAV felé, hogy visszaigényelhessem a vagyonszerzési illetékre befizetett összegét. A válasz a következő volt: - az eladott ingatlan felére megkapom a kedvezményt, de a a másik felére nem, mivel az december 6-ra lett keltezve. Tehát olyan mintha a másik felét a vásárolt lakás után adtam volna el. 6 millió ft-ért adtam el az ingatlant a másikat 5.5 millióért vettem. Ebből csak 3 milliót írnak jóvá pedig a szerződésben másik részében benne van, a 2019.07.07. Kialkudott összeg.
Hogyan tudnám bizonyítani, hogy az ingatlan 2 fel egyszerre lett eladva? Várom mielőbbi válaszát! Nagyon sürgős!

Bandika81 # 2019.05.09. 18:26

Tisztelt fórumozók!
Kérdésem a következő: van egy panellakás, amiben egynegyedrész tulajdonom van, a többi 3/4 Édesanyámé. Az én negyedemen neki özvegyi haszonélvezeti joga van. Úgy néz ki lenne vevő az én részemre.
Innentől nem vágom annyira a dolgokat, ha megveszik, akkor nekem ki kell fizetnem a haszonélvezeti jog értékét anyunak, vagy nem? Vagy egyáltalán hogy van ez? Árat kér tőlem a vevő, de amíg ezt nem tudom, nem merek rá mondani semmit.
Konkrétan 3.5 millio a negyed értéke, 1 millio 50 ezer a haszonélvezeti jog. Ezt már kiszámoltam netes kalkulátoron, csak a fenti dilemma tágítja a fejemet.
Aki tudna erre választ adni, szívesen venném.

Balatonon # 2019.05.09. 18:46

Tisztelt Fórumozók,

mi a legegyszerűbb módja annak, hogy egy közös tulajdonú lakásból kivásároljam a tulajdonostársat? Ajándékozás? Egyszerű adás-vétel? Örökségként jutottunk a lakáshoz valamivel több mint egy éve. Köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.05.09. 21:05

Az ajándékozás nyilván olcsóbb lenne. Csakhogy akarja-e ingyen neked adni?