Ingatlan Adás - vétel


oligaliga # 2019.06.20. 08:01

Tündérbogár81

A 10 millió után? Semmit.

A 22 milliós vásárlás után? Az Itv. szerinti illetéket, amiről majd kapod a fizetési meghagyást.

Mikor szerezted a 32 milliós ingatlant és akkor mennyi volt az értéke? Ez befolyásolhatja, hogy lesz-e, és ha igen, akkor mekkora összegű fizetnivalód.

Tündérbogár81 # 2019.06.20. 07:46

Üdvözlöm!
32.000.000 Ft-ért értékesítettem egy ingatlant, de csak 22.000.000 Ft-ért vásároltam újat. 10.000.000 Ft különbözetet nem szándékozom 365 napon belül elkölteni.
Mit és mennyit kell ezután fizetnem?
Nagyon köszönöm a választ!

drbjozsef # 2019.06.17. 17:01

A vevő felajánlotta, hogy ad 10% foglalót, de nem ügyvéd előtt. Ennek mi lehet a hátránya?

A bizonyíthatóságot jelentősen megkönnyíti egy közokirat. De ha neki nem jó, az se baj, menj oda két barátoddal, a szerződést írjátok meg (NAGYON fontos, hogy implicite kiderüljön belőle, hogy FOGLALÓT ad át, nem mást), ők pedig tanúzzák le, legalább teljes bizonyító erejű magánokiratod lesz. Az se rossz.
Bár a végső szerződési nyilván csak ügyvédi ellenjegyzéssel lehet létrehozni (pontosabban, érdemes, de ez mindegy).

Ha a vevő kifizeti a foglalót és ad x millió forint előleget a teljes vételárból, majd visszalép akkor az előleggel mi történik?

Az visszajár neki, teljesen. A foglalót megtarthatod. Viszont, ha Te lépsz vissza, mindkettő visszajár, de a foglaló rész duplán. Ez mindenkinek elég jó biztosíték, ha az az ingatlan 5-10%-át minimum eléri. A többi lehet előleg.

Daniel2017 # 2019.06.17. 13:27

Üdvözlöm a Tisztelt fórumozókat!

  1. Jelenleg a lakásomat árulom, melyre érkezett egy vevői szándéknyilatkozat, amit aláírtunk.

A vevővel megállapodtunk egy dátumban amíg bezárólag fizetni fog, de korántsem biztos, hogy teljesíteni tudja ezt, mi van ilyenkor!?

  1. A vevő felajánlotta, hogy ad 10% foglalót, de nem ügyvéd előtt. Ennek mi lehet a hátránya?
  2. Ha a vevő kifizeti a foglalót és ad x millió forint előleget a teljes vételárból, majd visszalép akkor az előleggel mi történik?

A válaszokat előre is köszönöm.

lajcsó # 2019.06.16. 10:39

"Van arra konkrét jogszabály hogy egy ügyvédnek hogy kell eljárni és mi a teendője egy adás vételi szerződés esetén,"
Éppen van, de felek megfelelő együttműködésének hiányában ő sem tud mit tenni.

Gabor327 # 2019.06.16. 10:18

@kbs

Köszönöm szépen

Kovács_Béla_Sándor # 2019.06.16. 09:35

Fel kell szólítani új határidő szabásával a teljesítésre, ha az is eredménytelenül telik el, elállhatsz, a foglalót megtarthatod. (Az elállást is közölni kell vele, természetesen.) A függőben tartott bejegyzés iránti kérelem nem akadálya az újabb adásvételi szerződésnek. Kétségkívül jelent némi kockázatot a vevő számára, de nem olyat, ami ne lenne megfelelő technikával kezelhető.)

Gabor327 # 2019.06.16. 08:25

Kbs... igazad van.. természetesen a vevő nem elérhető...

Kovács_Béla_Sándor # 2019.06.16. 08:10

Az eladó azóta nem veszi fel a telefont,
Ha magadat hívod, persze, hogy foglaltat jelez...

Gabor327 # 2019.06.16. 06:41

Tisztelt Fórumtagok !

Ingatlan adás-vétel ügyben kérnék segítséget.
2019. januárban ügyvédnél adásvételi szerződést kötöt velem egy vevő a lakásomra, a vevő 600e foglalót adott át, a további vételár hátralékot 03.31.ig kellett volna átutalni.
Mai napig nem törtent meg a hatralek kifizetése.
Mivel nem gyakran adok el ingatlant, konkrétan ez a második, így megbíztam a szerződést készítő ügyvéd szakmaiságában, a szerződésbe nem került bele eladó részéről elállási jog ha a vevő nem fizet, illetve nem került bele nem fizetés esetén kötbér sem.
Mivel én vélelmeztem, hogy erre nem kerül majd sor, már hogy a vevő nem fog fizetni, így ezzel nem is foglalkoztam.
Az eladó azóta nem veszi fel a telefont, kicseng a telefon de semmi.
Mivel az ügyvéd az eladót és a vevőt is képviseli, kértem az ügyvédet hogy tegyen javaslatot arra, hogy mit tudok tenni, legyen 2 hónap nem fizetés után már végre valami megoldás erre a problémára.
Annyit mondott hogy, a szerződés felbontásához mind a két fél kell.
Illetve közölte, hogy neki se veszi fel a telefont, mivel nem éri el telefonon így részéről ezzel az ügy megoldva, hívtam többszőr nem hív vissza.
Mivel az adás vétel miatt függőben tartással széljegyre került a vevő, így nem tudom másnak se eladni az ingatlant, mivel a nem elérhető vevő van széljegyen.
Van arra konkrét jogszabály hogy egy ügyvédnek hogy kell eljárni és mi a teendője egy adás vételi szerződés esetén, mert számomra elég fura, hogyha nehézség van akkor már nem akar az üggyel foglalkozni.
Mondtam az ügyvédnek, hogy én nem akarok elállni mindeképpen a szerződéstől, pont azért hirdettem meg, hogy eladjam, meg is vették, de mivel nem tud fizetni a vevő, így kénytelen vagyok elállni a szerződéstől és keresni másik vevőt, mivel pár hónap múlva nekem is fizetnem kell egy újabb vételár részletet a lekötött új építésű lakásomra.

Kérem a szakemberek segítséget ha megoldható jogszabály megjelöléssel, hogy mi a teendő ilyen esetben !

drbjozsef # 2019.06.13. 16:36

Békéséva,

Hívd fel a figyelmüket, hogy nincs értelme túlzott foglalót követelniük, vita esetén úgyse fogják tudni érvényesíteni :

Ptk.6:185.§(5) A túlzott mértékű foglaló összegét a kötelezett kérelmére a bíróság mérsékelheti.

lajcsó # 2019.06.13. 15:20

"Az eladó foglalóként az ár felét szeretné kérni,"
A kis mohó! A bírói gyakorlatban a foglaló max. a vételár 10%-a!
A vételár fele lehet első részlet, aminek egy részét a felek foglalónak tekintenek.

Békéséva # 2019.06.13. 13:09

Ingatlan vásárlás
Ingatlanvásárlás előtt vagyok, holnap már megyünk az adásvételi szerződést megkötni. Az eladó foglalóként az ár felét szeretné kérni, és a többit is hamarosan, mert ő is abból venne, de az elköltözését szeptember végére mondja.Gyakorlatilag én előre meg finanszírozom, hogy vegyen házat és azt felújítsa, és csak azután költözne ki. Ez szokott gyakorlat lenni????
A másik dolog, meg hogy biztosítsam be magam,hogy a szolgáltatóknál / gáz, áram/ ne hagyjon tartozást. Mert ha elköltözéskor leirjuk közösen a mérőállásokat, az rendben, de mi a biztosíték,hogy ki is lesz fizetve addig???
Ezzel kapcsolatban szoktak az adásvételi szerződésben valamit beírni?

Bobe1965 # 2019.06.12. 15:35

Kedves Kovács_Béla_Sándor!
Köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2019.06.12. 14:15

Nem.

Bobe1965 # 2019.06.12. 13:07

Tisztelt jogászok!
2019. tavaszán eladtam egy házrészt, amit a szüleimtől örököltem. 7M Ft-ot kapok érte. Még az idén a gyerekemmel közösen szeretnénk venni egy házat, melybe én ezzel a 7M Ft-tal lennék tulajdonostárs. (Az új házban így nekem 15 % tulajdonjogom lesz.) Ezen kívül van még a nevemen a saját lakásunk tulajdonjoga 50 %-ban.
Kérdésem, hogy kell-e nekem az új házban szerzett 7M Ft tulajdonrészem után vagyonszerzési illetéket fizetnem? (Ingatlan eladásból származó pénzt fektetek ingatlanba, erre gondolok.)
Válaszukat előre is köszönöm!

MajorDomus # 2019.06.07. 19:42

Ez már csak rájuk tartozik.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.06.07. 13:33

Ő fizet illetéket, te meg nem. (Nem lenne jobb a valós arányokat bejegyeztetni?)

Linda34 # 2019.06.07. 12:48

Tisztelt MajorDomus!

Illetékfizetéssel kapcsolatos a kérdésem. Párom idén értékesített 5 MFt-ért lakóingalant, és 13 MFt-ért értékesítek jelenleg egy lakóingatlant. Közösen fogunk vásárolni 50-50% tulajdonjogban megosztva egy lakóingatlant 14,5 MFt-ért. Ebben az esetben hogy állapítják meg az illeték mértékét?
Előre is köszönöm válaszát!

MajorDomus # 2019.06.04. 20:05

Ez nem befolyásolja az eladást,és az adózását sem.

Alibaba881 # 2019.06.04. 18:27

T. Fórumozók!

Párom 1998-ban megvette a nagymamája önkormányzati lakását, a vételkor a nagymamának holtig tartó haszonélvezeti jogot jegyzetek be. Tehát a tulajdonos a párom a haszonélvező a nagymama volt.
2019-ben a nagymama lemondott a haszonélvezeti jogáról a párom (vagyis unokája) javára ajándékozás keretében.
Az ügyvéd a haszonélvezeti jog értékét az ingatlan forgalmi értéke (26 millió) alapján 5,2 millió értékben határozta meg.
A kérdésem az lenne, hogy ha egy éven belül értékesítésre kerülne az ingatlan, akkor mi alapján kellene a páromnak szja-t fizetnie?
1998-óta tulajdonos, de 2019-ben a haszonélvezet lemondása miatt borul az "5 éves terv"? (miszerint 5 év után szja mentesen el lehet adni a lakást)
Köszönöm előre is a válaszokat!

szotyika77 # 2019.06.04. 06:13

lajcsó!

És hogyha a szerződő felek módosítják az adás-vételit, és engem is bevonnak a vevők közé? Ez a felállás megoldható nem?

lajcsó # 2019.06.03. 12:15

"Ti mit gondoltok, melyik a kevésbé rizikósabb?"
Az utóbbi, de nem módosítás, hanem egy új szerződés, a előző felbontását követően. Csak a szerződő felek módosíthatják a szerződést és te nem vagy szerződő fél!

szotyika77 # 2019.06.03. 08:07

Tisztelt drbjozsef!

Így már értem. Akkor ha megveszem én 100%-ban, és szétosztás után eladom neki az 50%-ot, akkor én az 50% után adózok.

Viszont beszéltem az ügyvéd ismerősömmel, és ő azt mondta, hogy ha odaadom neki a pénzt, és megbízom az ügyintézéssel, akkor vételi jogról vagy jelzálogjogról írjunk szerződést, és ezzel be leszek biztosítva, és a nevünkön is lesz a telek 50%-a.
Vagy pedig intézzük úgy a telket, hogy módosítjuk az eladóval írt adásvételi szerződését, megveszem az egészet, és ha lesz pénze a másik félnek, akkor megveszi tőlem az 50%-ot.

Ti mit gondoltok, melyik a kevésbé rizikósabb?

drbjozsef # 2019.06.03. 06:13

szotyika77,

Bori-bori arra célzott, hogy ha kb. felezitek a telket, és nem 50-50%-ban veszitek meg, akkor az, aki többet vesz meg tulajdoni hányadban, az azt a "részt" nem építi be, hanem eladja. Ami után adót, és utólag illetéket is kell fizetnie.

Értsd : ha végül TE veszed meg a telket 100%-ban, és a felét megosztás után eladod az ismerősnek, akkor a telek eladott felét nem építetted be, illetéket fizetsz utána (és elvileg adót is, ha drágábban adod el, de ez valszeg nem lesz gond).