Új építésű lakások áfa csökkentése


12masni # 2016.04.18. 12:41

Társasházi közös tulajdon elbirtoklása.
Szeretném megtudni,hogy hová fordulhatok jogsegélyért.
7 lakásos társasházban lakom,ahol az egyik tulajdonos gyors tempóban vásárolja fel a lakásokat,már ötöt sikerült megvennie.Közös kertrész tartozik a házhoz,amelyet egy szép napon lekerített,lelakatolt,hivatkozva a szokásjogra,meg arra,hogy ő gondozza a kertet.
Újabb esemény,hogy saját liftet szeretne beépíteni a lépcsőházba,azzal,hogy az egymás alatt lévő lakások már mind az ő tulajdonában vannak,és a liftnek sohasem használt liftaknát már régen elbirtokolták azzal,hogy minden emeleten kamrának használták azt.A maradék két lakó természetesen nem használhatja majd a liftet,mert vegyük úgy,hogy a saját lakásán belül építette a liftet.
Ugyanakkor meg kell jegyeznem,hogy az induló szinten nincs lakás,tehát semmiképpen nem lehet az ő tulajdona.
A közgyűlésen bejelentette szándékát,amit megfelelően le sem tudtunk reagálni,mivel csak bejelentette a tényt.
A többségi tulajdonos mindent megtehet????

MajorDomus # 2016.04.18. 20:54

Majdnem mindent!
Ha felvett a költségvetésbe, akkor arról a többség dönt. A liftaknát nem lehet elbirtokolni.
A Jegyzőhöz fordulj birtokhaboritás miatt ha nem enged be a .

Szerintem jobban jársz ha te is eladod neki a lakásodat és normálisabb házba költözöl.

MajorDomus # 2016.04.18. 20:56

Majdnem mindent!
Ha felvette a költségvetésbe, akkor arról a többség dönt. A liftaknát nem lehet elbirtokolni.
A Jegyzőhöz fordulj birtokhaboritás miatt ha nem enged be a kertbe!

Szerintem jobban jársz ha te is eladod neki a lakásodat és normálisabb házba költözöl.

havanna555 # 2016.04.20. 16:44

Kedves Válaszoló!
Örömmel értesültem az áfa csökkentési jogszabály bevezetéséről, de hamar elment a kedvem,ma voltam a bankba érdeklődni. mint a legtöbb magyar jogszabályra jellemző amit hamar gyorsan bevezetnek,fejetlen,átgondolatlan,elkapkodott. Kinek készült? Merthogy nem az átlagnak, az biztos. Nyílván a sok biztosíték amit az állam elvár szükséges, nekem csak egy dologgal van problémám ! Remélem valaki megtudja nekem magyarázni miért nem jó , mivel” generál” kivitelezővel csináltattam az új építésű házam elkészítését. Nyílván az az egyszerűbb,ha megbízok egy vállalkozót,hogy építse fel a házam. Ez az állam szerint így nem jó,mert a jogszabály szerint kizáró ok,ha generál kivitelező csinálja. Tehát ha az építtető magánszemély olyan kivitelezőt bíz meg,amely a felépítendő lakóingatlan megrendelő részére történő , használatbavételre és ingatlan-nyilvántartási bejegyzésre alkalmas állapotban való átadását vállalja, az a hivatkozott rendelkezés értelmében termékértékesítésnek minősül, így arra adó visszatérítési támogatás nem igényelhető. Aki építkezik tudja ,hogy megszűnt már a kalákába való építkezés,a barát rokon segít csinálja. Az e – naplónak minden hivatalos mozzanatot tartalmaznia kell. Elindítás,munkafolyamatok,műszaki vezetés,átadás- átvétel stb. Nyílván nem az az egyszerűbb,ha egy kivitelezővel csináltatom?Vagy,hogy visszaigényeljem az áfa rész , mi maradjon le ? Mire gondolt aki megírta a jogszabályt? Mert ennek alapján nekem kellett volna a munkafolyamatokra külön vállalkozókat megbízni. Támogatják a kisvállalkozókat? Ha ha, aki az enyémet csinálja az is egy kezdő kisvállalkozó,csak próbálta úgy megoldani, hogy kicsit egyszerűbb legyen az e-napló miatt is. MERT MINDENNEK HIVATALOSNAK KELL LENNI! Vagy ez a büntetés,aki az egész építkezést egy vállalkozóval meri csináltatni? Annak nem jár az áfa különbözet? Vagy ez inkább arról szól , hogy elhúzzuk a mézes madzagot,mert jó reklámozni és jól hangzik „az építkezőknek jár az áfa különbözet”. Így ösztönözzük az építkezőket. Szép mondhatom! Nagyon remélem akik alkották a jogszabályt elgondolkodnak és változtatnak rajta.

Anna Sára # 2016.05.30. 13:37

Kedves Olvasók, újépítésű lakás áfa témában érintettek!

2015. júliusában adásvételi előszerződést kötöttem egy többlakásos lakóingatlanban kialakításra kerülő lakás megvásárlására.
A lakás vételára a következőképpen került rögzítésre az előszerződésben:

"Felek a fentebb körülírt Lakás bruttó vételárát az alábbi összegben állapítják meg:
23.696.984 Ft azaz
Huszonhárommillió-hatszázkilencvenhatezer-kilencszáznyolcvannégy Forint
(18.659.043 Ft + 5.037.941 Ft ÁFA)"

A új ingatlanokra irányadó áfa kulcs változása kapcsán vita támadt a kivitelező és köztem a 2016-ban fizetendő 80%-os vételárhátralék összege tekintetében.

Álláspontom szerint a "18.659.043 Ft + 5.037.941 Ft ÁFA" vételár megjelölés besorolható a NAV tájékoztatás (2015. december 31. napját követően teljesített lakóingatlan-értékesítésekhez kapcsolódóan 2016. január 1. napja előtt fizetett előlegek áfa elszámolása) 1. esetköre szerinti "nettó összeg plusz áfa" megjelölés alá.
A kivitelező szerint azonban a vételár fenti megjelölése egyértelműen a NAV tájékoztatás 2. esetköre szerinti bruttó (áfával növelt) vételár.

A fentiek miatt kértem a NAV-tól annak kifejtését, hogy egy lakóingatlan vételárának "áfa nélküli ellenértékben (nettó összeg plusz áfa)" történő megállapítását hogyan kell érteni (elképzelni); illetve, hogy hogyan lehet úgy "nettó összeg plusz áfa" árat megállapítani, hogy az ne legyen bruttó árnak tekinthető.
Szerintem ez kizárólag úgy volna lehetséges, ha csak a vételár nettó összege kerülne számszerűen meghatározásra, azonban az áfát csak és kizárólag az "áfa" szöveggel szerepeltetjük (pl. 18.659.043 Ft + áfa). Ugyanakkor ez rendkívül életidegen a magyar valóságtól. Kizártnak tartom, hogy Magyarországon a végfelhasználók által vásárolt lakások adásvételi szerződéseiben a pusztán "+ áfa" megjelölés szerepelne, vagy egyáltalán ez szokásos volna. Emellett – a társasházi lakások adásvételénél általában – a kivitelező/eladó ügyvédjének az adásvételi szerződésben használt megfogalmazásától függővé tenni áfa kérdésben a vevő helyzetét, rendkívül aggályos.
A NAV kitérő választ adott a kérdésre.

Ha bárki hasonló cipőben jár és megoldást talált a kérdésre, illetve lakás áfa kérdéssel foglalkozó ügyvéd, várom jelentkezését.
Előre is köszönöm a válaszokat!

Sherlock # 2016.05.30. 14:25

Te is tudod a megoldást, csak nem vagy elégedett vele.

MajorDomus # 2016.05.30. 19:41

Úgy gondolod hogy a kivitelező áfa nélkül kapja az épitőanyagot?

Rexor # 2016.05.31. 07:13

Majordomus: Nem ez a lényeg, mert a kivitelező levonhatja/visszaigényelheti a bejövő az áfát.

"Áfa nélküli ellenértékben (nettó összeg plusz áfa)" történő megállapítását hogyan kell érte" - az a baj, hogy ezt nem tudják sokan értelmezni. Nincsen olyan hogy áfa nélküli ellenérték. Az ellenérték mindig tartalmazza az áfát, ha maga a tranzakció áfa köteles.

Anna Sára # 2016.05.31. 08:48

a NAV tájékoztatás (2015. december 31. napját követően teljesített lakóingatlan-értékesítésekhez kapcsolódóan 2016. január 1. napja előtt fizetett előlegek áfa elszámolása) megfogalmazása szerint "azon 5%-os adómértékkel adózó lakóingatlan-értékesítések esetében, amelyekkel összefüggésben 2016. január 1. napját megelőzően fizettek előleget, a helyes adóalap és fizetendő adó kiszámításának módja attól függ, hogy a felek egymás között áfa nélküli ellenértékben (nettó összeg plusz áfa), vagy az áfával növelt ellenértékben (bruttó ár, amely az áfát is tartalmazza) állapodtak meg".
Az 1. esetre pedig példaként a következőt írja:
"Szerződés szerinti ellenérték: 30.000.000 Ft + áfa"
Valaki Magyarországon vesz ilyen ármegjelöléssel lakást (itt normál családokra gondolok)? Kb. olyan érzése van az embernek, hogy azért így írják le az árat, mert tudják, hogy az áfa mértéke módosulni fog. (ezt pedig senki nem tudhatta pl. 2015 szeptemberében, amikor én szerződtem)
A másik, hogy az egész áfa csökkentésnek kimondottan is szociálpolitikai célja volt, az állam mond le az áfa különbözetről,nem a kivitelező. Ergo pont nem a nettó négyzetméter árnak kéne növekednie azzal, h a kivitelező nyeri meg az áfa különbözetet.

Rexor # 2016.05.31. 09:23

"Kb. olyan érzése van az embernek, hogy azért így írják le az árat, mert tudják, hogy az áfa mértéke módosulni fog. " : ezzel rátapintottál egy lényeges dologra :).

"Ergo pont nem a nettó négyzetméter árnak kéne növekednie azzal, h a kivitelező nyeri meg az áfa különbözetet.": Józan paraszti ésszel gondoljunk bele mi minden befolyásolja az árakat az áfán kívül. Néhány példa:

  1. A legfontosabb a kereslet/kínálat : kevés új lakás van, és nagy a kereslet,ez felhatja az árakat. Jelenleg az új lakások már a tervek elkészülésekor elfogynak, gyakran 1 - 1,5 évet is várni kell hogy tényleg meglásd mit vettél;
  2. Építőanyagok árai: ezek sem csökkenő tendenciát mutatnak;
  3. Kivitelezés költsége (munkabér, alválallkozók, stb.)
bringas123 # 2016.07.22. 19:41

Az új lakás/házépítésekor lehetséges ÁFA visszaigényléssel kapcsolatban van egy kérdésem.

A helyzet:
Új házat építünk (igénybe vesszük a két gyermekes CSOK-ot és banki hitelt is). A telket tavaly vásároltuk.

Szerződtünk egy kivitelezővel, aki szerkezetkészre építi a házat, majd külön vállalkozói szerződésünk lesz a víz, villany, fűtés és nyílászárók szerelésére. És végül az eredeti kivitelezőnk készre építi a házat.

A kivitelező 5%-os áfával számláz. A kivitelezővel kötött és kötendő szerződések együttes nettó összege ~24,5 millió forint, amire ~1,225 milliónyi áfát fizetünk. (Ha 27%-os áfával fizetnénk, akkor 6,615 millió lenne az áfa, azaz itt már "nyertünk" 5,4 milliónyi ÁFA-t) A víz, villany és fűtés szerelése 27%-os áfával terhelt lesz, a nyílászárók alanyi mentes vállalkozótól kerülnek kiszámlázásra.

A kérdésem az, hogy a kivitelezőnél "nyert" áfaösszeggel kimerítettük-e az 5 millió forintos áfa visszaigénylés lehetőségét vagy ez attól független?
Esetleg még a kivitelezőnek kifizetett 5%-os áfatartalmat is visszaigényelhetjük?

Válaszukat előre is köszönöm!

Sherlock # 2016.07.22. 19:47

Tévedésben vagy. Vagy 5% áfa van, mert veszed a házat, vagy áfa visszaigenyles, ha építkezel. Mixelni nem lehet.

bringas123 # 2016.07.24. 07:48

Sherlock: kifejtenéd picit bővebben?
Én úgy értelmezem akkor, hogy a kivitelezőm nem számlázhatna 5%-os ÁFA-t és nekem kellene utána visszaigényelni?
Vagy a kivitelezőmnek kellene kulcsrakészre készíteni a házat?
Előre is köszönöm!

Sherlock # 2016.07.24. 09:16

Ha szerkezetkészre építésre szerződsz a kivitelezővel (tehát generálkiviteleződ van), akkor a csok rendelet 69. § (6) bekezdése szerint nem vagy jogosult ÁFA-visszaigénylésre.

westry # 2016.09.01. 11:47

Az áfa-visszatérítésre vonatkozóan lennének kérdéseim.

előre is nagyon szépen köszönöm a segítségeteket!

  1. Mely tételekre vonatkozik az áfa-visszatérítés? Beton, tégla, tetőfedés, faanyag, burkolatok, nyílászárók, festékek és ragasztók – ezen túlmenően asztalosipari termékekre (konyhabútor), szaniterekre, világítótestekre, stb –ről szóló számlák után is visszaigényelhető az áfa?
  2. Az áfa-visszatérítés vonatkozásában a lakóépület alapterületére a CSOK feltételrendszere vonatkozik? Tehát mely helyiségek számítanak bele a 300 nm-es határba?

A 16/2016 (II.10) kormányrendelet értelmbében a 300 nm-be nem számít bele a garázs, pince, terasz.

3. Amennyiben az összes hasznos alapterületnek mégis része a fűtetlen pince és a terasz is, akkor a számlák benyújtásakor hogyan tudom biztosítani a felhasznált anyagok vonatkozásában, hogy mely tételek az épület mely helyiségébe épültek be?
Pl. 80 m3 beton vásárlásáról szól a számla. Hogy tudom elkülöníteni, hogy ebből mennyi beton volt szükséges a garázs megépítéséhez, ha ez a garázs a pinceszinten az épület alatt helyezkedik el (és erre vonatkozóan a visszatérítési lehetőség nem alkalmazható)?

Sherlock # 2016.09.01. 13:24
  1. Leegyszerűsítve: szerkezetre és burkolatokra. Ami mozdítható, arra nem. A konyhabútorra és a gépekre akkor sem, ha beépítettek.
  2. A fűtött hasznos terület számít bele, a garázs viszont nem, akkor sem ha fűtött.
  3. ld. 2-es pont.
sptq1980 # 2016.10.19. 18:46

Sziasztok. Kinek mi a helyzet a "lenyelt" lakásáfákkal? Nyert már valaki pert?

Rexor # 2016.10.20. 07:37

Nem sokan fognak ezzel pert nyerni...

Loena # 2016.11.02. 22:07

Az új lakás/házépítésekor lehetséges ÁFA visszaigényléssel kapcsolatban van egy kérdésem.
Magyar allampogar vagyok de pillanatnyilag meg Kulfoldon elek.A tavasszal szeretnek egy csaladi hazat epiteni mert veglegesen visszamennek Magyarorszagra.Szeretnem tudni hogy az AFA t vissza tudo e igenyelni es milyen modon.
Koszonettel

Anita24 # 2016.11.11. 16:08

Köszöntök Mindenkit! 3 gyerekem van, gondolkodom a CSOK igénybevételén. Ezt az ÁFA kérdést hiába olvasgatom mindenfelé nem értem. Egyáltalán végeztethetem-e az építést generálkivitelezővel? Vagy csak magam szervezhetem? Ha generálkivitelező építi akkor 5 vagy 27% Áfával számláz nekem? A magán úton szervezett munkák és anyagdíjak milyen százalékkal kerülnek kiszámlázásra részemre? Milyen esetben igényelhető vissza az 5millió Ft ÁFA? (Gondolom csak 27%-os számlákkal...) . Olyan variáció van-e, hogy 5%-al számláznak nekem és én nem igényelek inkább vissza? Köszönöm előre is! Lehet én vagyok gyengeelméjű de annyi helyen elolvastam már sok mindent és nem értem. Köszönöm előre is!

Rexor # 2016.11.11. 19:55
CSB1196 # 2017.01.13. 12:33

Tisztelt Szakértők!

Az alábbi témával fordulok hozzátok jogi tanácsért.

Tavaly kötöttünk vállalkozói szerződést egy kivitelezővel újépítésű családi ház építésére a CSOK-nak megfelelően amit igénybe is tudtunk venni a 3 gyermekre. Az egész folyamat az elején vásárlásnak indult, úgy terveztük hogy a vállalkozótól a kulcsrakész, használatbavételi engedéllyel rendelkező házat 25mFt-ért megvesszük (banki hitellel együtt), de tavaly nyáron szerződéskötés előtt a vállalkozó kitalálta, hogy inkább legyen építés (így a bank is gyorsabban fizet, stb) és így született meg a kivitelezői/vállalkozói szerződésünk építésre.
Azóta amit kaptam tőle számlákat mind 5%-os Áfa-t tartalmazott, az a kérdésem, hogy akkor az 5mFt-ig visszaigényelhető Áfa-t teljes egészében a vállalkozó benyeli??

Köszönettel!

CSB1196 # 2017.01.13. 12:40

Még az is a kérdésem az előző levelemhez kapcsolódva, hogy a vállakozó akkor is igénybe tudta-e volna venni az 5mFt-os Áfa visszaigénylést ha vásárlási szerződést kötöttünk volna?
Vagy az éptíéssel és a vállalkozói szerződéssel én segítettem hozzá ehhez?

Rexor # 2017.01.13. 12:49

Félreérted a dolgot. A visszaigénylés esetleg rád vontakozhatna, de nem vonatkozik, mert kulcsrakész ingatlant kaptál. A vállalkozó pedig köszöni szépen jól van, mert az építőanyag áfát 27%-al helyezte levonásba valószinűleg :)

Sherlock # 2017.01.13. 12:52

Teljes tévedésben vagy.

Ha generálban csinálod (a fővállalkozód intézi), akkor 5% ÁFA van. Ha nem generálban csináltatod, akkor neked kell minden vállalkozót megbízni, ebben az esetben mondjuk a FeMü-vel és a műszaki ellenőrrel is neked kellett volna szórakozni.

Ha 5%-os számlákat kaptál, akkor generálban csinálod, tehát semennyire nem vonatkozik rád az 5 millió ÁFA visszaigénylés. Nem pedig a vállalkozó nyelte be. A vállalkozó nem tudott semmi "5 milliós ÁFA visszaigénylést" igénybevenni (most azt hagyjuk, hogy ő az összes áfát visszaigényli, próbálom úgy írni, hogy megértsd).

Végül: a generál az "vásárlási szerződés", tehát azt kötöttél.