Melléképület, garázs építési engedélye


nanemaaa # 2019.02.28. 09:10

Szerintem először építész szakember, aki képes feltárni és megérteni a helyzetet. A kérdés olyan mértékben laikus, hogy az alapján lehetetlen választ adni. Ezzel az erővel online vakbelet is operálhatnánk.

MajorDomus # 2019.02.27. 18:27

Helyi önkormányzat épitésügyi hatósága.

Kolo369 # 2019.02.27. 14:15

Üdvözlet! Nagyon egyszerű dolgot szeretnék, szerintem. A telkünk a telek végén a ház mögött ugrik egy nagyot mielőtt a kerítés következik. 2m magas az ugrás, amiben van egy épület középen. Mellette lépcső ami felvezet az ugrás fölé a kerítésig ami nem azonnal van hanem van egy kis tér is. Fent mostmár kényelmesen lehet mozogni. De. Én ezt az épületet (14n.méter) ami a tul lapon nem más mint egy szürke téglalap, de egy szó nem esik róla, folytatnám oldal irányban. Ugyanis az épület a közepén áll a teleknek benne a szint ugrásban, vastag beton teteje van, ősrégi. Egyik oldala lépcső és támfal, másik oldala (itt lenne a folytatás) támfal. Folytatva durva metekkal (mert meg kell fogni a földet stb) tiszán lenne 12n.méterem. 6m széles, 2m magas, 2m mély. A kerítés aminek az oldalában végződne az enyém. Neki lehet állni vagy kell valami hatóság?
Azt tudni kell, hogy még én nem jöttem ez a rész omlott le én forgattam meg támfal kővel. Köszönöm!

nanemaaa # 2019.02.26. 06:51

tető11
Első olvasatra nem látok különösebb problémát az építési szándékodban. A HÉSZ ezek szerint arról rendelkezik, hogy egy telken legfeljebb két főépület építhető, ami ugyebár nem keverhető össze a melléképülettel. A melléképületek száma nincs kötve. Neked egy főépületed van, a lakóépület. Az önkormányzat nyilván csak a főépületek számát akarta korlátozni, hogy telek spekulánsok egy kertvárosi részt ne verjenek tele kistársasházakkal. A kemencét magába foglaló melléképület ha nem éri el a 4,5 m gerincmagasságot és tréfogata a nettó 100 lm3-t, akkor nem volt engedélyhez kötött építés, ebből bajod csak abban az esetben lesz, ha ezáltal túllépted a telek beépíthetőségét. A további bővítési szándékodnak is leginkább a telek beépíthetősége, esetleg a zöldfelületi fedettsége szabhat elsősorban határt.

drbjozsef # 2019.02.25. 20:23

Szerintem a haszonélvezőé semmiképpen, ha a haszonélvezet gyakorlásában nincs akadályoztatva.

MajorDomus # 2019.02.25. 19:53

Igen!

thickem # 2019.02.25. 18:41

Tisztelt hozzáértők. Növéremmel közösen van egy házunk, amiben apukán él haszonélvezettel. Szeretnék az udvarba a garázs helyérek kb kétszer akkora (40nm) házat. Ha adnak rá építèsi engedélyt persze. Mindkettőjük beleegyezése szükséges?

MajorDomus # 2019.02.19. 20:44

Kétféle megoldás van.
Egy szabályos,jogkövető,meg egy ,,célravezető,, !

Áldozz rá 50 rugót,bizd meg a helyi ügyvédet aki ,,urambátyám,, a helyi önkormányzattal,s lám már rotyoghat a pörkölt a X5-os BMW mellett.
.
A másik út hosszabb és rögösebb,meg többé is kerül .
Szerintem

tető11 # 2019.02.19. 20:25

Tisztelt Hozzáértők!
Tájékozatlanságom miatt sikerült magam olyan helyzetbe hoznom aminek a feloldására kérem a segítségeteket.
Három éve vásároltam egy családi házat. A lakóház mögött azonos oldalhatáron áll egy régi házacska (4*6m) ami már akkor is melléképületként szolgált és én is annak használom. Mindkét épület szerepel az e-hiteles térképmásolaton.
A melléképület mögé azonos oldalhatáron építettem egy épületet, ami “csak egy kemence”-ként kezdte és végül egy komplett fedett kerti konyha / fatároló lett belőle. (4x7,5m alapterület, két oldalon fallal határolt) A dinamikusan változó cél miatt nem engedélyeztettem.
Most szükség lenne egy garázsra. Elkezdtem informálódni és látom a bajt:

  • A hatályos építési szabályzat szerint azon a telken max 2db fő rendeltetésű épület építhető. Már most 3 van és ebből egy engedély nélkül épült.
  • Elvileg, ha az elbontott kisház helyére építem a garázst, egybeépítve a fatárolóval, akkor megint 2 db épületem lenne. De! Az egybeépített “komplexum” már bőven a 100 légköbméteres határ fölött lenne és engedélyeztetni kell. Akkor meg kijönnek és látják az organikusan kifejlődött kerti konyhámat...
  • A kisház bővítés nélküli átépítésével nem tudom kialakítani a garázst. Növelni kellene 1-1 métert legalább.
  • Feltételezem a full legál megoldás a kerti konyha / fatároló visszabontása lenne kemencéstül. Majd a kisház bontása után az egész komplexum megterveztetése, engedélyeztetése és újraépítése lenne. Ezt nagyon el akarom kerülni, mert rengeteg munka van a kerti konyhában. Továbbá irreális szintre emelné a költségeket.

Tudom, tetszettem volna előre tájékozódni!
Köszönettel fogadok minden olyan ötletet ami a legkisebb veszteséggel oldja föl a kialakult helyzetet.

Tiluka # 2018.12.21. 20:09

Tisztelt Fórumozók!

Segítségeteket szeretném kérni az alábbi kérdésben.
Építeni szeretnék 90 lm3 garázs, aminek a gerincmagassága nem érné el a 4,5 m-t. A törvény értelmében ugye ez nem építési engedély köteles építmény. Nyíregyháza építési osztálya azt a tájékoztatást adta telefonon hogy a tevékenység ugyan nem építési engedély köteles, de bejelentési kötelezettség alá tartozik. Nem értem, hogy miért? A törvény alapján az én olvasatomban nem kell bejelenteni az ilyen építményeket, mert akkor már egy kis kerti szerszámtároló is bejelentési kötelezettség alá esne, a külső hőszigetelésről, meg a nyílászárók cseréjéről nem is beszélve.

Tudnátok-e segíteni, hogy most akkor mi a tényleges irányvonal, vagy kérnem kell egy hivatalos állásfoglalást és azt megtámadni?

Segítségeteket Köszönöm!

nonolet # 2018.09.10. 11:07

Gábor1984

Kell.

nanemaaa # 2018.09.10. 09:17

Gábor1984
100 lm3 alatt és legfeljebb 4,5 m gerincmagasság alatt nem engedély köteles. Viszont be kell tartani minden rá vonatkozó jogszabályt, beleértve a helyi előírásokat is.

nanemaaa # 2018.09.10. 09:15

szabo68gy
Tekintettel arra, hogy beleszámít a telek beépítettségébe, így a válasz: NEM lehet.

Gábor1984 # 2018.09.09. 22:49

Üdv. Mindenkinek. Kérdésem az lenne hogy kell épitési engedély egy könnyüszerkezetes épülethez? Egy 8x12m es garázs lenne családiházunk mellett. Válaszokat előre is köszönönm.

nonolet # 2018.08.27. 12:25

HA egyébként elhelyezhető oda...
Az OTÉK és a HÉSZ alapján.

SolnesM # 2018.08.27. 12:19

szabo68gy !

Ha csak tető lábakon, akkor nincs akadálya !

szabo68gy # 2018.08.27. 12:13

Egy kicsit drága mulatság lenne, amennyiben le kellene bontani.
Kérdés, hogy egy fedés, ami oldalról nyitott, vagy egy könnyűszerkezet bele tartozik-e a beépítettségbe, mondom, úgy, hogy ott nyilvántartás szerint is térkő van lerakva.

nonolet # 2018.08.27. 10:45

Ha az utcáról nem látszik, akkor megteszitek.
Aztán vagy lebontatják vagy nem...

szabo68gy # 2018.08.27. 09:16

Üdv Mindenkinek!
Azzal kapcsolatosan kérnék javaslatokat, hogy társasházunk miként tudna fedett gépkocsibeállót építeni.
4 lakásos társasházról van szó, amely két épületből és így 2-2 ikerházból áll, mindenkinek saját tulajdonát képező kert résszel. Egyedül a már meglévő kocsibeállók képezik a közös tulajdont. Ezt a területet szeretnénk valahogy befedni (a gépjárművek felett), akár könnyűszerkezeti megoldással, vagy ilyen barkács áruházban elérhető fa építményekkel. Az akarat mindenki részéről megvan de kérdés az, hogy megtehetjük-e, mivel az ingatlanon elértük a beépíthetőség mértékét.
Köszönök előre is minden segítő gondolatot.

nonolet # 2018.08.18. 17:26

Geoffry

1.
A vételkor nem jártál el a vevőtől elvárható kellő körültekintéssel (gondolom).

2.
A károd miatt az eladót perelheted.
HA MÉG benne vagy a "Kellék szavatossági" időben
(ami ingatlannál talán 5 év ?)
és nem kaptál a jogtalan építésről infót tőle.

De az 1. pont miatt nem sok esélyed van, nyerni....

Plusz a határidő se biztos, hogy 5 év.
(nem tudom fejből)

Szóval: ennyi idő után alighanem így jártál.

Jutka70 # 2018.08.18. 16:08

üdv, kérdésem az lenne, szeretnék kettő 100 m3 alatti nem emberi tartózkodására alkalmas épületet építeni. mennyi távolság kell minimum a kettő épület között? természetesen külön légtér és külön bejárattal lenne.

Geoffry # 2018.08.18. 14:46

Üdvözlök minden Fórumtagot!

Némi megerősítést szeretnék kérni az ügyemben, hogy sajnos de nem tehetek semmit fogadjam el amit a járási hivatal építésügyi osztálya elrendelt. A helyzet a következő, vásároltam egy házat 2015 őszén aminek én már a harmadik tulajdonosa vagyok mivel a ház 2006-ban épült. Úgy vettem meg a házat, hogy egy fedett kocsi beálló 5*10m is volt építve, de nem a házzal megegyező részen hanem az oldalkertben közvetlenül a ház után, aminek az egyik oldala a szomszéd beton kerítése mellett egy téglából felhúzott fal aminek 2 m magassága és a szomszéd felül elég csúnyán malteres nincs vakolva az udvar felől nemes vakolat van a másik oldala pedig fa oszlopok.
Akkor most jön a lényeg 2 éve lakunk ott elvált a szomszéd elment az ember, egyszer jön a szomszédasszony hogy árulja a házát és a vevőt zavarja az én kocsibeállóm, de amúgy tudom e hogy az szabálytalanul lett megépítve. válaszom nem
Ezért Ő feljelentett az építésügyi osztályon és a gépkocsi beálló elbontására köteleznek hiába nem én építtetem és 2009 júliusában építette oda az akkori tulajdonos és sajna a 10 évet még nem érte meg.
Mit tehetek ? A beálló oldalfalát mivel nem haladja meg a 2,5 méter nem vagyok köteles lebontani ami közvetlenül az Ö kerítése mellett van viszont vakolni kell?

nanemaaa # 2018.08.17. 07:36

Nem. A tervezett építési munka építési engedélyhez kötött az országos jogszabályok alapján. Ez nem helyi sajtosság kérdése. Keress tervezőt.

Szilágyi György # 2018.08.16. 20:00

Üdvözlök Mindenkit!
Saját tulajdonú lakóházam udvarán a lakóépülettől különállóan, de attól kb 10m távolságra, az építési oldalnak megfelelően szeretnék építeni egy kisebb műhely-szerszámtároló-motorgarázs-férfiember Mekkája jellegű könnyűszerkezetes 4mx7m alapterületű 3,5m gerincmagasságú szendvicspanelből készülő épületet. Az építési osztályon nem igazán voltak a helyzet magaslatán és csak csodálkozva néztük egymást, mint Noés és a harmadik teve.
A kérdésem az, hogy felhúzhatom-e az épületet anélkül, hogy ebbe beleszólása lenne az önkormányzat magasan kvalifikált kollégáinak (helyi sajátosság). A szomszédok bármiben(is) támogatnak, mert mindent hozzánk hoznak át javításra ami csak elromlik.

alfateam # 2018.08.14. 09:08

Nem. A társasház hozzájárulása kell. Az alapító okirat is módosulni fog, ami 100 %-os egyetértéssel lehetséges.
Ehhez elég a 4/5-ös többség...