Haszonélvezeti jog


Kovács_Béla_Sándor # 2017.06.15. 18:40

A holtig taró haszonélvezeti jog esetében van egy hivatalosan megállapított értéke, amelyet az ingatlan felbecsült piaci értéke alapján számítanak ki.
Ööö... Van ennek a mondatnak értelme?

Szomorú örökös # 2017.06.15. 19:25

KBS

Hogyne volna, hiszen mivel a haszonélvező az én esetemben 70 felett van, így az ingatlan piaci értéke alapján számított egyévi érték 4-szerese a mérvadó. Vagy rosszul tudom? :-O

drbjozsef # 2017.06.16. 06:22

Igen.

drbjozsef # 2017.06.16. 06:32

Ha a "mérvadó" szó helyett az "irányadó"-t használod, akkor esetleg van értelme, de úgy is csak határeset. (eltekintve persze az alany-állítmány egyeztetésének hiányosságaitól, de ne nyelvtannáciskodjunk)

Annyiszor szerepelt itt : az a számítási mód az illetéktörvényben szerepel, azon kívüli körön semmilyen relevanciája nincsen.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.06.16. 06:45

Így, így.

Szomorú örökös # 2017.06.16. 11:00

drbjozsef

az a számítási mód az illetéktörvényben szerepel, azon kívüli körön semmilyen relevanciája nincsen.

Ez mondjuk igaz, mert én is megegyeztem egy jóval kisebb összegben a haszonélvezővel, mint ami e szerint a számítás szerint járna neki és azt fogja megkapni, ha sikeresen elkel a ház. :-)

drbjozsef # 2017.06.16. 13:40

No látod.

maxpower # 2017.06.17. 23:05

Tisztelt hozzáértők.
A következő problémám lenne.
Kiskorúként az édesapám nevemre íratott egy lakás tulajdonjogát és a haszonélvezetet pedig magának.
A problémám, hogy most a lakás közös költségét nem fizeti amit persze rajtam akarnak behajtani. A lakást tönkre teszi megeszi a penész. Állása most épp van.
A közös költség tartalmazza a ház takarítását a víz díjat és a ház világítását.Illetve le is lakja a lakásom.
Tudok valamit tenni?
Köszönök minden segítséget előre is.

nonolet # 2017.06.18. 00:27

Tudsz...

  • fizetsz, mert te vagy a tulajdonos

és aztán

  • behajtod apádon
  • *-

CXXXIII/2003 tv. A társasházakról

"A közös költséggel csak a tulajdonos tartozhat.
Senki más.

Az hogy a tulajdonos kivel fizetteti meg, az más kérdés !
Általában azzal, aki a lakást használja."

by Majordomus

maxpower # 2017.06.18. 11:31

"Az hogy a tulajdonos kivel fizetteti meg, az más kérdés!
Általában azzal, aki a lakást használja."

Erre tudnál nekem jogszabályt linkelni amivel kötelezhető ,hogy fizessen?

nonolet # 2017.06.18. 12:59

Hát a PTK azaz a Polgári TörvényKönyv ...

A haszonélvező fizeti a szokásos használat költségeit.

Bővebben pl.

http://www.nagyszuloklapja.hu/…essegei.html

MajorDomus # 2017.06.21. 19:53

Valamint a társasházról szóló törvény.

Biróságtól kérheted a haszonélvezet korlátozását.

A tartozás összegére bocsáss ki fizetési meghagyást!

polgar # 2017.12.17. 09:46

Tisztelt Fórumozók!

A haszonélvező elhuny a földhivatalba nekem kell bemennem a holtig tartó haszonélvezetet levetetni? Kiadta albérletbe a lakást jól gondolom ,hogy a haszonélvező halálával bármiféle megállapodást kötöttek az semmissé vált? Szeretnék szerződést kötni velük, mert eddig csak szóbeli megállapodás volt az albérlők és a haszonélvező között de nem nagyon hajlandók kommunikálni velem. Eddig nem volt velük gondom de nagyon sajnos a haszonélvező miatt nem tehettem semmit. Mit tehetek ebben az esetben. Gyakorlatilag nem tudnak semmi papírt mutatni, mit keresnek a lakásba, miért vannak ott. Van várakozási idő a haszonélvező halála után vagy azonnal megszűnik a haszonélvezeti jog ahogy elhunyt.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.12.17. 09:58

A haszonélvezet a haszonélvező halálával megszűnik. A nyilvántartásból töröltetni érdekelt (leginkább a tulajdonos) tudja.
A bérleti szerződésnek formai követelménye az írásbeliség, a szóban kötött bérleti szerződés érvénytelen.

polgar # 2017.12.17. 10:17

Köszönöm! Semmiféle szerződést nem kötöttek szóban megállapodtak, én tulajdonosként sajnos csak eltűrni tudtam. Jeleztem nekik, hogy albérleti szerződést kell kötnünk, mert megszűnt bármiféle megállapodásuk is volt. Hozzátenném eddig korrekt volt a viszonyom az albérlőkkel de nyilván jobban szeretném kontrollálni a dolgokat és hivatalos keretek közé szorítani az albérletet. Amit szóba hoztam a szerződést a kommunikáció megszűnt. A hagyatéki tárgyalásra hivatalos leszek? Édesapám testvérének a férje volt a haszonélvező sokat nem is találkoztam vele de nyilván halotti bizonyítvány kellene nekem de igazából nem vér szerinti rokon a viszonyunk se volt túl rózsás. Vagy mi kell a haszonélvezeti jog törléséhez.? Albérlőkkel tehetek valamit ha nem hajlandók a kommunikációra, kiköltözésre egyeztetésre? Köszönöm.!

Kovács_Béla_Sándor # 2017.12.17. 11:20

Vagy mi kell a haszonélvezeti jog törléséhez.?
A halotti anyakönyvi kivonat. Nem kell vele megvárni a hagyatéki tárgyalást, nem is a közjegyző adja ki, hanem az anyakönyvvezető. (Vagy a kormányablaki ügyintéző.)

polgar # 2017.12.17. 11:29

Köszönöm! Akkor teszek egy próbát a kormányablaknál holnap. A tulajdonlap másolata és a személyes okmányaim elegendőek?

nonolet # 2017.12.17. 15:29

http://kormanyablak.hu/…2/ANYKV00010
Anyakönyvi kivonat kiállítása iránti kérelem

polgar # 2017.12.18. 19:24

Csak az anyakönyvi hivatal adja ki és elég hozzá a tulajdonlap másolat . Köszönöm a válaszokat lassan végre lezárul egy 12 éves cirkusz.

Gigi84 # 2018.01.24. 10:19

Kedves Fórumozók!

Egy osztatlan közös tulajdonban lévő ház 1/4 része felett rendelkezik nagymamám haszonélvezeti joggal. Néhány évvel ezelőtt csak arra a negyedrészre vonatkozóan tulajdonosváltás történt, a fia ápolás fejében átadta a lányának a tulajdonjogot.
Nagymamám jelenleg azzal a tulajdonostárssal él, akihez a ház tulajdonjogának 3/4-e tartozik.
Sajnos az unokatestvéremmel nagyon rossz a viszonyuk, ami a nagymamám egészségére is hatással van. Most pedig azzal próbál nyomást gyakorolni rá, hogy beköltözik abba a negyed részbe, ami felett haszonélvezete van a nagymamának, azonban a fenntartási és rezsi költségeket nem állja, egyetlen közüzemi számla sincs a nevén. Mivel a viszonyuk elég rossz, van arra valamilyen lehetősége a haszonélvezőnek, hogy ne járuljon hozzá ahhoz, hogy a tulajdonos beköltözzön az általa használt részbe?

Előre is köszönöm a segítséget!

Kovács_Béla_Sándor # 2018.01.24. 10:50

Micsoda kérdés! A haszonélvező jogosult a haszonélvezet tárgyát használni, birtokolni, hasznosítani. A haszonélvező a haszonélvezet gyakorlását másnak akár ingyenesen, akár visszterhesen átengedheti.

nonolet # 2018.01.24. 14:30

"hogy beköltözik abba a negyed részbe, ami felett haszonélvezete van a nagymamának,"

NEM FOG! beköltözni, ha a nagyi nem engedi meg neki.

A nagyi szabja meg!!! azt, hogy:
ki lakhat a haszonélvezett részben.

HA NEM engedi meg neki, akkor még
maga a tulajdonos sem költözhet be bele.

Evitababa # 2018.01.29. 12:13

Sziasztok,

Az lenne a kérdésem, hogy egy lakás tulajdonosa a haszonélvező kikerülésével (aláírása, jelenléte vagy tudta nélkül) tud e felvenni hitelt az ingatlanra, ha azon holtig tartó haszonélvezeti jog van bejegyezve?

Válaszokat köszönöm

drbjozsef # 2018.01.29. 12:17

Persze.
Se az engedélye, de a tudta se kell. Elég, ha a hiteleződ a tulajdoni lapból látja, hogy van haszonélvezet, és annak tudatában ad hitelt. Ha ad.

Evitababa # 2018.01.29. 12:21

úgy gondolom hogy a hitelező bank nem ad hitelt ilyen ingatlanra ha a haszonélvező nem válik maga is kezessé- (ebben az esetben tud róla tehát nincs megkerülve) vagy nem mond le a haszonélvezeti jogáról abban az esetben ha behajtásra kerülne a hiteltartozás.
Kérdésem, hogy ilyen esetben a haszonélvezőnek személyesen kell e aláírnia, megjelennie- tudni szeretném, hogy kizárható e az hogy valaki más írja alá esetleg azt a papírt amit én nem akarok.