Kedves Monalisa!
köszönöm a tájékoztatást, pillanatnyilag, ráéreztél, sajnos ott tartunk, hogy 20 évesen TELJESEN az édesanyja befolyása, és dirigálása alatt áll. Második feleségemmel évek óta azt várjuk, mikor nyilik már fel a szeme, és veszi észre maga körül a szép, szabad világot... mindent szó szerint elhisz, mereven elzárkózik tőlünk, annyira telebeszélték otthon a fejét. tehetetlennek érezzük magunkat. az édesanya rokona is panaszkodik, hogy tőlük is- ott is egy haladóbb gondolkodású családról van szó- távol tartja a srácot, még a családi ünnepekre sem viszi el...
esetleg hivatkozhatnék valami §-ra, az említett tartás-díj módosítás miatt (gyt.ról rokontartás) , mert már most hallom, hogy a volt nejem a gyerek előtt ordibálni kezd, hogy bizony ez nem is így van...
köszönöm
gyerektartás felnőttkorú gyermek esetén
Gyerektartás = nincs jövedelme, a szülei tartják el. Rokontartás = egy nagykorútól már bizonyos értelemben elvárható, hogy gondoskodjon magáról - még a nappali tagozatos felsőfokú tanulmányok mellett is lehet másodállást, mellékfoglalkozást vállalni -, vagy pl. levelezőn végzi a tanulmányokat miközben rendes állása és tisztes fizetése van már. Tehát a bíróság majd megvizsgálja, hogy jelen esetben indokolt-e a további fizetési kötelezésed.
A volt feleséged miatt már nem kell idegesíteni magad...
Kedves Culi!
Alap: 1 kérdés - 1 topik. Nem több helyen ugyanazzal teleszemetelni a fórumot! Üdv:
dr. Grád Andrásügyvéd - egyetemi tanár1137 Budapest, Szent István krt. 12. I. 5.06-30-280-1846www.kapcsolattartas.hu
A bíróságnak a gyerektartási kötelezettséget meg kell szüntetnie, a rokontartási kötelezettséget és annak összegét meg kell állapítania. Tehát muszáj lesz a bírósághoz fordulnod, és lehetőleg mielőbb add be a keresetet mert egy bírósógon köztudomásúan nem egyik napról a másikra mennek a dolgok.
Egy 20 éves fiatal esetében már nincs előre leszabályozott láthatás/kapcsolattartás, vagyis akkor találkoztok amikor csak akartok - ebben az anya már nem szól bele. (Sőt meg sem kell kérdezni., jól is néznénk ki ha még mindig "vezényelné" a fiatalembert.)
A rokontartásról találsz olvasnivalót bőven ezen topicban, mások esetéből és a jogászok válaszából sokat lehet tanulni, hasznosítani.
"Lisa"
laikus hozzászóló
T. Fórumozók!
kérem, tudna valaki tiszta, érthető magyarázatot adni a két fogalomra - és annak különbségére:
- gyerektartás
- rokontartás
eddig úgy értelmeztem, hogy a gyerektartás a gyermek 18.éve, ill. a középiskolai tanulmányainak befejezéséig használt kifejezés.
rokontartás pedig, a felnőttkoru gyermek tartásdíja.
esetemben, idén, 20 évesen érettségizett a fiam. rendszeresen fizettem a gyerektartást. kapcsolattartás 0. tudomásomra jutott, hogy továbbtanul. szeretném, ha eztán jogi viszonyban már nem a volt feleségemmel, hanem a fiammal lennék. milyen lehetőségem és jogi módom van erre? rosszul tudom, hogy adjak be keresetet a gyerektartás megszüntetésére, és kérjem a fiamat, hogy ő pedig adjon be keresetet rokontartásdíj-megállapításra? kicsi zűrösnek tűnhetek, de csak azért szeretném, mert a volt nejem mindent megtesz,-már 16 éve, hogy a gyerekemet ellenem nevelje, a láthatásokat nem biztosítja, biztosította. köszönöm a válaszokat
Hiába is írtok egymás között lemondó nyilatkozatot az egyik gyermek tartására vonatkozólag.........
A munkáltató CSAK ÉS CsAKIS bírósági végzés alapján fog vonni, illetve nem vonni. Márpedig azt így egymás között nehéz lesz elintézni..........addig marad a két gyerek utáni levonás, amit elvileg "túlfizetés" címén visszamenőleg 6 hónapra ha nem is visszaigényelheti, de kérheti az ex a beszámítását a következendőekbe........
Persze hogy nem bosszú... csak mohóság. Szép tiszta emberi érzés ez is.
Megértem a dolgot, noha egyetérteni nem tudok vele.
Ettől függetlenül igencsak hülye az ex ha nem indítja el az eljárást azonnal, amint kiderül, hogy nem lehet veled egyeztetni. De hát aki hülye, annak meg úgy kell. Gondolkodott volna jóelőre... :)
_Wasp_
póker és jogi problémák ingyenes
és felesleges megoldása
ObudaFan, aki jogász azt írta, hogy ha meg tudtok egyezni, akkor nem kell bíróságra menni. Te jársz pórul ha bíróságra mentek. Gondolj a másik gyerekedre. Pillanatnyilag veszélyezteted az ő rokontartását.
nem bosszú.
de nem adok ilyen nyilatkozatot.
nem nekem kell elindítani.
és amíg ő nem indítja, addig jön. Ezt már itt is többen leírták.
A nagykorú gyermek rokontartásra jogosult, de nem minden áron. Ha bíróságra kerül a dolog, és kiderül, hogy hónapok óta felveszitek jogtalanul a gyerektartást mindkét gyerekre, veszélybe kerülhet a rokontartás a nappali tagozaton tanuló gyermekre is.
Boszorka. ezt írtad:
„.A volt férjem azt szeretné, hogy én indítsam a gytartást megszüntető keresetet oly módon, hogy írjunk egy lemondó nyilatkozatot a gytartásról.mondtam, hogy nem.”
A lemondó nyilatkozatot sem akarod aláírni? Nem kell ide bíróság, csak tőled egy lemondó nyiltakozat.
Pillanatnyilag jogtalanul vesztek fel gyerektartást, és mivel a gyerek aki dolgozik nagykorú, legalább annyira benne van mint te.
Ez valami kicsinyes bosszú?
ezért kérdeztem, hogy a fenyegetései mennyire válthatók be.
ok, köszi, ezt értem, de én nem akarok beadni semmit, adja be ő. nekem nem sürgős.
én úgy gondoltam, ez simán megy, ő beadja,meghallgatnak, megállapítják és úgy lesz aztán.
de ő fenyeget, meg akar úszni minden fizetést.
A férjed kötelezése továbbra is megmarad az egyetemista javára, csak "átcímkézik" azt.
Kedves ObudaFan!
Köszönöm a pontosítást.
boszorka68
Amennyiben a nyílatkozatban leírod, hogy a felsőoktatási intézmény nappali tagozatán tanuló gyermeked részére továbbra is kéred az előzőekben már megállapított rokontartást, a levelezőn tanuló részére pedig nem, akkor ez egyértelmű.
Mit kell ezen annyit rágódni? Valamint úgyis ott leszel a tárgyaláson, ha valami esetleg még nem tiszta, ott majd elmondod.
Monalisa
laikus hozzászóló
Obudafan, köszönöm a választ.
nem, sajnos vele nem lehet megegyezni, mert nem olyan, egyáltalán nem megbízható. Egy lemondó nyilatkozatot szeretne tőlünk,a levelezős fiam részéről. De én azt olvastam, hogy a "tartásra kötelezett kell, hogy elindítsa a gytartás megszüntetését és a rokontartás megállapítását."
Tehát ebből én azt szűrtem le, hogy ha én lemondok a gytartásról, akkor senki nem kéri a rokontartás megállapítását, tehát veszélybe kerülhet a másik fiam részére fizetendő tartásdíj is. Én értem, hogy aki levelezős, nem jár neki, de aki nappalis, nála azt szeretném, hogy maradjon továbbra is a letiltás, mert különben egy fityinget sem fog adni.
„tudomásom szerint t.díj-jal kapcsolatos családjogi perekben egyik fél sem visel perköltséget. ”
Rosszul tudod.
boszorka68!
Ha meg tudtok állapodni a megszüntetésben, akkor nem kell emiatt bírósághoz fordulni.
A per egyébként tárgyi költségfeljegyzéses.
Ha rosszul írom jogász bizonyára majd kiegészít, szóval tudomásom szerint t.díj-jal kapcsolatos családjogi perekben egyik fél sem visel perköltséget. (Ha mégis van ezen kötelezettség, akkor majd a bíróság eldönti, hogy a két fél közül melyik köteles fizetni - vagy bizonyos mértékben megosztja köztük azt. Meg aztán a per kezdetekor lehet kérni költségmentességet, költségfeljegyzést - utólagos fizetés -, mindezt az igazolt anyagi helyzet alapján, szóval előre nem kell félni...)
Minél később van beadva a kereset, a volt férjednek annál tovább kell fizetnie a t.díjat - jó ez neki?
Monalisa
laikus hozzászóló
Köszönüm, monalisa. Persze, szerintem is sima lenne a dolog, csak ő azért nem akarja beadni, hogy ne ő legyen a felperes, ne ő viselje a perktg-et.
de hát boond vagyok én, hogy kezdeményezzem, hogy kisebb legyen az amúgy is csekély bevételünk?
boszorka68
Aztán mi ügyvédi közreműködés szükségeltetik egy teljesen síma jogügylet lefolytatásához?! Akár te akár a volt férjed csak meg tudtok fogalmazni egy néhány mondatos keresetlevelet, hiszen a tény- mármint hogy a második gyermek már nem tanul nappali tagozaton, köztetek nem képezi vita tárgyát.
alec
Ha mostantól nálatok lakik akkor tulajdonképpen ezen időponttól a volt feleségednek kellene fizetnie a t.díjat. Vagyis nem a t.díj megszüntetést kellene kérni a bíróságtól, hanem a kötelezés megváltoztatását - elvégre az ő gyermeke is...
A lakcímkártyát a te címedre is átkérheti, ez a jelen idő szerinti tartózkodást hivatott igazolni, nem pedig azt, hogy ténylegesen hol is van az otthona.
bosszorka68
A t.díjról nem lehet csak úgy "lemondani", a fizetés kötelezettségét csak a bíróság szüntetheti meg - minden esetleges későbbi vitát elkerülendő az érintett felek közt.
A nappali tagozatos gyermek után továbbra is jár a t.díj, a másik után már nem.
Tulajdonképpen te is megindíthatod a keresetet: ezen gyermekre a jogosultság okafogyottá vált. (Az más kérdés, hogy amíg a bíróság tárgyban másképp nem dönt, a volt férjednek fizetnie kell mindkét t.díjat.) Tehát akár az ő saját érdeke is lenne az önálló períndítás...
Monalisa
laikus hozzászóló
Sziasztok!
Már egyszer érdeklődtem, hogy mi lesz a módja a gytartás megszünésének, kaptam is választ obudafantól, amit ismét köszönök.Két gyermekem van, egyetemisták. most kezdték, egyikük nappalin, másikuk levelezőn és dolgozik.A volt férjem azt szeretné, hogy én indítsam a gytartást megszüntető keresetet oly módon, hogy írjunk egy lemondó nyilatkozatot a gytartásról.mondtam, hogy nem. azt mondja, akkor küld egy ügyvédi felszólító levelet, hogy tegyem meg.és ha nem, akkor ő adja be és visszaperli tőlem a perktg-et és a gytartást júliustól.
ez lehetséges?
a válaszotokat előre is köszönöm.
Boszorka68
Üdv Mindenkinek!
A problémám a köv: eddig a nagykorú fiam a volt feleségemmel lakott. Szeptembertől hozzánk költözött (főiskola, nappali tagozat). Tudom, kérnem kell a bíróságot a gyt. megszüntetésére, de pontosan minek kell szerepelni ebben a beadványban, és kell valami dokumentum, melléklet hozzá ? És számít az, hogy hivatalosan továbbra is a volt feleségem címén van bejelentve?
A választ előre is köszönöm.
Kedves ObudaFan!
Köszönöm szépen válaszát!:)
Bár némileg ellentmondásos számomra a dolog, de nem meglepő, a törvények nagyrészt az elvált apák ellen szólnak.
Egy dolog merült fel bennem : ON
Nem tartom túl jogosnak, hogy egy gyerek után mindkét szülő egyforma mértékben kell, hogy gondoskodjék a válás után (ugye a különélő szülő főként pénzben, az együttélő természetben), viszont a gyermekek után járó kedvezmények csak az együttélő szülőt (többnyire az anyát ) illetik meg...Így ha az apa új családjában születik két gyermek, úgy az apa nem lesz háromgyermekes apuka, hiába tart el 3 gyermeket, viszont ha az anya új családja bővül + két gyermekkel, akkor háromgyermekes lesz, ennek minden kedvezményével (adókedvezmény, tankönyv, étkeztetés stb.) Sok hsz-t olvastam itt a fórumon, ahol az apa az exnején akarván bosszút állni, a gyerekkel tol ki, mindenáron kibújva a gyerektartás fizetés alól, ez gerinctelen dolog. De a legtöbb apuka rendes ám, erején felül is fizeti a nem kevés gyerektartást, én jogosnak látnám, ha a kedvezményekből is részesülne valamilyen módon, nem csak a kötelezettségekből.
OFF
Elnézést kérek a hosszúságért, de ezt szerettem volna leírni.:)
kiadja a Jogászoknak Kft.
cégjegyzékszám: 02-09-067243
adószám: 12559044-2-02