nagyszülő láthatási joga


judit45 # 2007.12.15. 09:11

sziasztok
nekem is hasonló a gondom. A gyerekemékkel összerugtuk a port, gondolom, most majd kitolásként nem akarják, hogy az unokákat lássuk, 3 és 4,5 évesek. De mi szeretnénk.
Hova forduljak kezdésként ilyen ügyben? Gyámhat? Vagy?

Uccu # 2007.12.15. 11:25

Szia Judit!

Egy emberi jótanács. Írj egy levelet a gyermekednek. Mondd el neki a téged ért sérelmeket, s kérd meg, hogy próbáljátok rendezni, legalább a gyerekeik érdekében.
Ha ez nem vezet eredményre írásban, szóban ajánld fel neki, hogy mediációs segítséggel béküljetek.
Írd le, hogy békülni szeretnél és béküls is.

Nagyon kegyetlen egy kikényszerített láthatás mindkét fél számára.

Menj el a családsegítő központba, kérj segítséget a béküléshez, a gyermekjóléti is segít ha tud.

De ne tedd azt, amit anyám velünk. Ne borítsd fel a családi életüket, ne rángasd el tőlük az unokáid...nekik ők a gyerekeik.

Próbálj meg békülni, s tedd meg te az első lépést helyettük.

Ne jussatok el a Gyámhatóságos és Bíróságos láthatásig, mindkét felet kikészíti.

Inkább vállalj el bármit a békülésért, mint a hatósági út legyen az út.

A Gyámhatóság biztosan megítéli, de előtte az összes unokád elrángatja, meg téged, meg a gyereked az elmeszakértőhöz.

Kérlek békülj bármi áron.

Gondold át Judit!
Sok sikert nektek.

judit45 # 2007.12.15. 19:42

már egy éve megtettem. Kértem, figyeljenek ránk, ne csak akkor legyünk a fejükben, ha pénz kell, vagy a gyerekekre vigyázni. De idén ugyanugy áll a helyzet, karácsonykor tök egyedül lennénk, mert a menyeg szüleihez mennek, másnap ök mennek hozzájuk. Ugyanez szülnapokon, névnapokon, mi mintha nem is lennénk. A nagyszülök szülnapjára nem jönnek el, ők nem tartják az övékét velünk. Most kis segitség kellett volna a fiam részéről egy szám.géppel az apjának, erre hanyagul odavágta: nem jön el hozzánk, neki az kerülö (15 perc autoval).
És akkor ez egy gyerek? Idén több mint 300 ezret adtunk nekik, akkor vigyáztunk az unokákra, amikor ök akarták, félretéve minden más dolgunkat.
Meddig türejm még?

monalisa1 # 2007.12.15. 20:07

A következő évben rakosgasd össze azt az újabb 300 ezer forintot, és jövő karácsonykor Te és a Párod szépen menjetek el otthonról pár napra gyógyfürdőhelyre stb.

Az unokákkal továbra is foglalkozzatok, ha kérik, egyébiránt...

judit45 # 2007.12.16. 19:45

már idén is megtesszük. Ugyanis ennek egy hete, és még fel sem hivtak.:-(((

monalisa1 # 2007.12.16. 20:34

Megértem hogy nehéz és fáj, de be kell keményíteni, különben folyamatos a kihasználtságotok.

Uccu # 2007.12.18. 11:19

Szerintem pedig nem kell bekeményíteni.

Örüljetek minden percnek, amit az unokákkal tölthettek...

A pénz nem lehet egy családban ilyen központi kérdés.

Felhívjátok a fiatokat és elmondjátok, hogy a jövőben nem tudjátok őket ilyen mértékben támogatni...de az unokákat és őket is bármikor szavesen látjátok.

Ne vesszekedjetek már ilyeneken...

Tudom a meny anyós viszony érdekes mindig mindenhol. Én mondjuk szeretem az anyósom.

monalisa1 # 2007.12.18. 15:46

Uccu,
kár hogy nem olvasol- ill. értelmezel pontosan...

Uccu # 2007.12.18. 17:03

Igen, olvastam monalisa és értelmeztem is pontosan.

Tudom, hogy mire gondoltál a kihasználtsággal és a bekeményítéssel kapcsolatosan.

Egyetértek lényegében, anyagilag fontos is.

De féreérthető -e két kifejezés esetleg a kérdezőnek.

mindfoglalt # 2007.12.18. 17:50

Sziasztok!
Az lenne a kérdésem, hogyha az apát eltiltják a láthatástól, akkor kérheti-e az apai nagymama a láthatást? Az apa és a nagymama együtt élnek. Ha kérheti, akkor ezt hol, hová szokták megállapítani, illetve megállapíthatják-e úgy, hogy elviheti a mama az otthonába, ahol az apuka is tartózkodik? A választ előre is köszönöm. :)

Uccu # 2007.12.18. 17:59

Az apai nagyi kérheti, de ha együttél az apával és ez kiderül időközben úgy azt kapcsolattartási ügyeleten fogják nagy valószínűséggel megállapítani.

Így gondolom.

monalisa1 # 2007.12.18. 18:37

Uccu,
az utóbbi beírásod alapján már mindketten egyféleképpen gondolkodunk ugyanarról.

monalisa1 # 2007.12.18. 18:38

18:03-ra értve:

Uccu # 2007.12.19. 13:07

Huhú monalisa! Szuperek vagyunk, bár úgy látom ezt már nem olvassák az érdekeltek:-)

kali # 2008.01.16. 15:01

Mit tehet a nagymama a köv. esetben:

A lányának hol van, hol nincs meg a párja. Néha külön vannak, mert a fiu nem akar dolgozni, meg ha van pénze akkor is mindig elmegy... ált. drogra. Ha külön vannak akkor mindig a lány nyakára jár. Van egy két éves kisfiuk, és most ugy néz ki hogy megint visszakönyörögte magát a fiu, és a nagymamának nincs helye többet a lánya és az unokája életébe. Holott eddig jó volt hogy ott van a nagyi.
Az fiunak sajnos volt agressziv megnyilvánulása a gyerek felé, amit az anyuka kapott.. ez egy pofon volt. A nagymama közölte a lányával hogyha ez így megy tovább akkor ő fog elmenni a gyámhivatalhoz hogy az unoka veszélyeztetve van.
Mondtam a nagymamának hogy kérjen láthatást, de attól tart hogy nem fogja beengedi a lánya. Ez ellen mit lehet tenni?
És ha tényleg a gyámhivatalhoz fordulna akkor mennyi milyen esélyei vannak a szülőkkel szemben?
Szegény nagymama szenved, és örlödik, mert mégis csak a lányáról, és az unokájáról van szó, és egyiknek se akar ártani, de valahogy nem tudjuk jobb belátásra bírni a barátnőmet (aki a gyerek anyja). Mindig mondjuk neki hogy ne döljön be az apukának, mert ugyse fog megváltozni.
Tudunk tenni valamit? Vagy a nagymama mivel tudna jót tenni?

ObudaFan # 2008.01.16. 18:43

A gyámhatósághoz kell fordulni.

Vicinger # 2008.02.05. 19:37

Létezik-e "szülői megtagadás" a magyar jogban? ha igen mivel jár és hol lehet elindítani?
Kaphat-e apai nagyszülő kapcsolattartási jogot - havonta 1-1 egész nap, nyaranta több nap- ha a szülők házasok és egybehangzóan ellenzik ezt ?
Két kisfiúnk van 7 éves és 8 hónapos, a nagypapa fenyeget minket gyámüggyel, meg bírósággal. Miszerint neki jár legalább havonta 1 nap a gyerekekkel, elakarja vinni egy másik városba ahol ő él, mi Budapestiek vagyunk. Mennyire veszik figyelembe a szülők egybehangzó véleményét a gyámügyön?
A nagypapa egyezkedni akar velünk hogy adjuk neki oda a nagyobb fiúnkat 1-1 napra, különben gyámügy.
Úgy gondoljuk hogy szabályozza akkor a hivatal, mennyi esélyünk van hogy "normálisan" döntsenek?
Nem szeretnénk két szék közül a pad alá esni.
Köszönettel

Vicinger # 2008.02.05. 19:45

Egyáltalán nagyszülői kapcsolattartásnál ha a szülők házasok létezik hogy a gyámhivatal olyan döntést hoz hogy a gyereket- elősorban a nagyobbat- elviheti egy hétre is akár?
Féltjük a fiúkat, mert a nagyobb asztmás , a betegsége elég kiszámíthatatlan, a nagypapa pedig fittyet hány minden kérésünkre , hajózni viszi mentőmellény nélkül , vadászatról mesél neki és vadászfegyvert tart a kocsijában is stb...... féltjük a fiúnkat mert kezdi eléggé beszédíteni.
A kicsi viszont még nem érdekli " annak az anyja mellett a helye, majd ha 4 éves lesz akkor őt is viszem" a hozzáállása.
MIT LEHET TENNI EGY ILYEN NAGYSZÜLŐ ELLEN?
köszönöm

monalisa1 # 2008.02.05. 20:17

A gyereknek elsősorban a szülei mellett a helye, ha a szülők házasok akkor alapvetően otthon a helye, illetőleg ahová együntetüen elengedik őt. Ezt sem a gyámhivatal sem a bíróság nem bírálja felül.

Azt hogy mi okból ellenzitek a "kölcsönadását" annak bizonyára előzménye van - nem tartozik ide -, de ahhoz hogy a dologban kedvező változás álljon be, ahhoz a felnőtteknek kell(ene) egymáshoz másként viszonyulniuk - vélem én.

Azért annyit megjegyzek, hogy egy unokának joga van a nagyszülőhöz (...), értsd időközönként némi közös időzés.

Valamiként próbáljatok egyezségre jutni.
A nagypapa is csak egyszer él...

Vicinger # 2008.02.06. 09:36

A mai tájékoztatásunk szerint - budapesti xy kerületi gyámhivatal vezetője- házaspárként, egybehangzó véleménnel, semmivel sincs több jogunk a nagyszülői láthatás -t illetően mint az elvált szülőknek .
Havonta 1-2 nap elvitelt fog megállapítani a kerületi gyámhivatal ha hozzájuk kerül az ügy.
Menjünk a fővároshoz?
Ki tudna ebben segíteni?
Kihez fordulhatnánk?
Ügyvéd? családjogász?

Vicinger # 2008.02.06. 09:37

Tisztelt ObudaFan!
NAgyon várom az ön hozzászólását!
Köszönöm

ObudaFan # 2008.02.06. 17:53

A havonta 1-2 kicsit kevésnek tűnik, szerintem el lehet érni a kéthetenkéntit. De az utat be kell járni: először elsőfok, aztán esetleg másodfok, majd bíróság. Ügyvédi segítség pedig nem biztos, hogy árt.

Vicinger # 2008.02.06. 18:21

Tisztelt ObudaFan
Szerintem félreértett mi a gyerekek szülei vagyunk és soknak tartjuk a havi 1-2 láthatást!
Miután elvált nagyszülőkről van szó, joggal tart igényt havi 1 -re a másik nagyszülő is , illetve az anyai nagyszülők is, így a gyerek havonta egyetlen hétvégét töltene a szüleivel!?
Van -e olyan jogszabály amely különbséget tesz a között hogy a gyermekek szülei házasok-e vagy sem? (tehát elvállt, egyedülálló stb) ?

Ki tud valamit mondani nekem a szülői megtagadásról?

köszönöm

monalisa1 # 2008.02.06. 18:42

A nagyszülő családi állapota, mámint házas-e vagy netán elvált, ez nem befolyásolja az unokájával való rokoni kapcsolatot.

Azt hogy a szüleitek elváltak és ezért havonta "négyfelé" kellene - lehetőleg igazságosan - megosztani a gyereket, valamint hogy még nektek is jusson belőle (...), az már a ti dolgotok.

Ha valamelyik nagyszülő emberileg esetleg "problémás", netán a magánéletet rendezetlen stb., némileg alap lehet arra, hogy ő ritkábban részesüljön az unokájából, de az, hogy egyáltalán ne, azt bíróságnak kellene kimondania.

ObudaFan # 2008.02.07. 19:43

Nincs olyan jogszabály, ami ilyen különbséget tenne.