gondnokság alá helyezés


ObudaFan # 2018.02.16. 09:11

Hat ne írjatok alá semmi olyat, hogy ezért felelősséget vállaltok.

D.Tamás_85 # 2018.02.16. 08:38

Kedves Fórumozók!

Az alábbi ügyben kérném a segítségüket, tanácsukat, hogy egyátalán ez lehetséges-e vagy nincs semmilyen jogalapja.

A feleségem édesanyja és öccse egy háztartásban él, de ő már rég nincs oda bejelentve, tulajdonosként sincs semmi köze az ingatlanhoz. Édesanyja külföldre ment, bár jelenleg csak látogatóba a fiához, továbbra is megvan a Magyarországi bejelentett lakcíme és munkahelye.

Az itthon maradt testvérrel korábban is voltak problémák, skizofrénia jeleit mutatta, volt rendőrségi ügye is, amire később nem emlékezett, de soha nem volt hajlandó önszántából orvoshoz elmenni, a háziorvosa pedig éppen ezért bár tudott az esetekről azt mondta nem tehet semmit.

Most tett olyat, amiért elvitték megfigyelésre és gyógykezelésre. Közveszélyesen viselkedett, szétverte a védőnő kerítését és baltával fenyegetette a járókelőket. Viszont a kórházból pár nap után ki is akarják engedni, mert úgy ítélik meg gyógyszeres kezeléssel megelőzhetőek ezek a kitörések.

A problémánk itt kezdődik, mert a kórház - jogilag - minket akar felelőssé tenni a feleségem testvére állapotának figyeléséért. Nincs munkája (nem is akar keresni), nekünk kellene etetni, ruházni, gyógyszereit megvenni és szerintük bármilyen cselekedetéért mi vagyunk a felelőssek, anyagilag is...

Kérdezem, hogy lehetséges ez, amikor a feleségem nem egy háztartásban él, csupán féltestvére, nem vagyunk a bíróság által kijelölt gyámja (sőt, úgy olvastam nem is indíthatunk ilyen eljárást, mert nem egy háztartásban élünk vele...), a bíróság nem igazolta hogy akárcsak korlátozottan cselekvőképes lenne... nem tudom, hogy az orvosi vélemény itt mit számít ilyenkor.

Az erkölcsi felelősségen kívül tartozunk bármivel is, kötelesek vagyunk élete végéig ellátni, gondoskodni róla? Felelősség tehetnek minket, ha kiengedik és nem szedi a gyógyszereit?

Milyen lépéseket kellene tennünk, hogy ezt a helyzetet rendezzük?

A segítséget előre is köszönjük!

alfateam # 2017.07.27. 16:27

Akkor ezt másold be, erre biztos előjön...

alfateam # 2017.07.27. 16:23

Ket. 33. §
(1) A határozatot, az eljárást megszüntető végzést, valamint a másodfokú döntést hozó
hatóságnak az első fokú döntést megsemmisítő és új eljárásra utasító végzését az (5)
bekezdésben meghatározott időponttól számított huszonegy napon belül kell meghozni és
gondoskodni a döntés közléséről. Ennél rövidebb határidőt bármely jogszabály, hosszabbat
pedig törvény vagy kormányrendelet állapíthat meg. Ha e törvény valamely eljárási cselekmény
teljesítésének vagy végzés meghozatalának határidejéről nem rendelkezik, a hatóság
haladéktalanul, de legkésőbb nyolc napon belül gondoskodik arról, hogy az eljárási
cselekményt teljesítse vagy a végzést meghozza.
(2) Kiskorú ügyfél érdekeinek veszélyeztetettsége esetében, továbbá ha életveszéllyel vagy
súlyos kárral fenyegető helyzet elhárítása indokolja, vagy ha a hatóság ideiglenes biztosítási
intézkedést rendelt el, vagy ha a közbiztonság érdekében egyébként szükséges, az ügyet soron
kívül kell elintézni.
(3) Ha jogszabály ezt nem zárja ki, az ügyintézési határidőbe nem számít be:

  1. a hatásköri vagy illetékességi vita egyeztetésének, valamint az eljáró hatóság

kijelölésének időtartama,

  1. a jogsegélyeljárás időtartama, továbbá a 36. § (2) bekezdése alapján adatnak a

nyilvántartásból történő beszerzéséhez szükséges idő,

  1. a hiánypótlásra, illetve a tényállás tisztázásához szükséges adatok közlésére

irányuló felhívástól az annak teljesítéséig terjedő idő

Bori Bori # 2017.07.27. 16:15

Köszönöm. Nem jött elő.

alfateam # 2017.07.27. 14:42

Másold be a keresőbe, előjön...

alfateam # 2017.07.27. 14:40

file:///C:/Users/user/Downloads/%C3%BCgyint%C3%A9zi_id%C5%91.pdf

Bori Bori # 2017.07.27. 11:22

Jogerős bírósági határozat alapján a gyámhatóság 2017.01.18-án megindította a gondnok kijelölési eljárást. Sajnos azóta csak annyi történt, hogy a családsegítőtől kijöttek egy erőtlen környezettanulmányra a lakásomra (én lennék majd a gondnok, ha egyszer kijelölnek), annak ellenére, hogy az alperes gondnokolt lakóotthonban lakik, életvitelszerűen ott tartózkodik, tartózkodási helyként is a lakóotthon van megjelölve a lakcímkártyáján. Mint később kiderült, a környezettanulmányt kiskorú gyermek gyámjelöléséhez tartozó nyomtatványra töltötte ki az ügyintéző. Ezen kívül semmi, többszöri telefonos és írásbeli felszólításomra sem készítették el gondnok kijelölő határozatot. Kérdésemre, hogy mennyi időn belül kell kiállítaniuk a határozatot, az volt a válasz, hogy minimum 60 nap. Ezen az időpontot többedszer is túl vagyunk. Eljárás meghosszabbításáról nem kaptam semmit. Nem tudok elintézni semmit, a fogyatékossági támogatást elutasították, kínlódtam a fellebbezéssel, mert nem vagyok jogosult semmire. A gondnok kijelölő határozatig az alperes teljes jogú felnőtt, de elintézni nem képes semmit, erről jogerős bírósági határozat van.
Mit csináljak, hogy haladéktalanul kiállítsák a gondnok kijelölő határozatot? Mennyi idő áll rendelkezésükre maximum? Ha ezt átlépik, mi a szankció?

alfateam # 2017.07.17. 20:40
Milkoka # 2017.07.17. 20:15

Abban kérek tanácsot, hogy milyen érvek szólnak egy családtag gondnokságának elvállalása mellett illetve ellen. Szeretnék felelősen dönteni. Ha elvállalom, és a gondnokoltam nem akar együttműködni (pl. a többmilliós tartozással terhelt, végrehajtással fenyegetett lakásának eladása, a tartozás rendezése és egy kisebb, olcsóbban fenntartható lakás megvétele ügében, ami megnyugtatóan rendezné az anyagi helyzetét), milyen segítséget kaphatok a döntésem kivitelezéséhez és kitől? Másfelől, ha egy hivatásos gondnokra hagyom a felelősséget, és ő mondjuk nem próbál meg egy kisebb lakást venni a vagyon értékének megőrzése és a gondnokolt ellátására való felhasználás érdekében, hanem egyszerűen csak elkölti a gondnokolt eltartására a vételár maradékát, már ameddig eltart az összeg - kifogásolhatom-e én, mint a gondnokolt rokona (gyermeke) a hivatalos gondnok egyes döntéseit, megakadályozhatom-e, hogy esetleges felelőtlen döntésekkel veszélyeztesse a gondnokolt érdekeit? Beleszólhat-e a lakásvásárlás kérdésébe, annak részleteibe a rokon, ha a döntés joga a hivatásos gondnoké? Van-e olyan kötelessége a gondnoknak, hogy a gondnokolt rokonaival egyeztessen, vagy teljes körű önállóságot élvez (feltételezve, hogy a gondonkság a vagyoni ügyekben teljes korlátozást rendel majd el, ami esetünkben várható)? Minél több fontos szemponttal szeretnék tisztában lenni, de nehezemre esik előre elképzelni, hogy egyáltalán milyen nehézségek adódhatnak az egyik ill. a másik esetben. Minden segítséget előre is köszönök!

Burn Out # 2017.03.25. 09:00

a gyámügy számára a gondozott nevén volt földterület továbbra is a tulajdonában van” - mondjuk úgy, hogy ez nem csak a gyámügy számára van így ;)

bántja az idős, 74 éves jó testvért, a gyámot, hogy kétely merült fel tisztességével szemben” - nem ő tehet róla, ne bánkódjon emiatt.

bertadett # 2017.03.25. 08:13

Szakirányú otthonban gondozott, egyik testvére gyámsága alá helyezett egyén két testvérével együtt örökölt - kis, egy-két AK értékű - kárpótlási földjét 13 évvel ezelőtt értékesítették, a vételár gondozott testvérre eső részét a gondnok testvér a gondozott számláján igazoltan elhelyezte. A gyámügy közelmúltbeli ellenőrzése során derült ki, hogy a földrész átírása a földhivatalban nem történt meg, így a gyámügy számára a gondozott nevén volt földterület továbbra is a tulajdonában van. A földhivatal azért nem jegyezte be az adásvételt, mert az ügyvéd által készített adásvételi szerződésen nem szerepel a gondozott, mint tulajdonos neve, csak a két másik testvéré, köztük természetesen a gondnoké. A szerződést készítő ügyvéd azóta elhunyt. A csekély anyagi értéktől függetlenül bántja az idős, 74 éves jó testvért, a gyámot, hogy kétely merült fel tisztességével szemben. Kérdés, lehet-e, érdemes-e bármilyen lépést tenni?

frusciante # 2017.03.14. 10:31

Édesapám beszámítható ugyan, viszont fekvőbeteg, gyenge és idős, önmagától nem képes arra, hogy ezt kérvényezze vagy elmenjen bárhova is, tehát kvázi mondhatjuk, hogy fogva tartják. A gyámhatóság kimegy ilyen esetekben?

ObudaFan # 2017.03.13. 14:23

Édesapád beszámítható állapotban van? Ha nem, akkor a gondnokság alá helyezését lehet kérni, és a gyámhatóságtól azt, hogy te legyél a gondnok. HA igen, akkor jogi úton legfeljebb akkor lehet tenni bármit, ha őt konkrétan fogva tartják, mert egyéb esetben majd ő eldönti, hol lesz, és oda fog menni.

frusciante # 2017.03.13. 12:15

Tisztelt Ügyvéd Úr!
Az alábbi családi ügyben szeretném a segítségüket illetve tanácsukat kérni.
91 éves édesapám tíz éve megözvegyült, azóta egyedül élt Nagyivánon, egy Karcag melletti kis zsákfaluban, egészen másfél évvel ezelőttig. Mivel egyre kevésbé volt képes önmagát egyedül ellátni, nővéremmel megbeszéltük, hogy hozzá költözik Gyömrőre és vállalja a teljes körű gondozását. Ebben az időszakban állandó téma volt köztünk nővéremmel, hogy miért nem én hozzám költöztetjük be és vállalom én a gondozását. Az indokom az volt, hogy én egy egyszobás, 36 nm2-es, 4. emeleti lakásban élek, lift nincs, így nem tudok neki sem külön szobát biztosítani, sem napi mozgásigényét kielégíteni az adott körülmények között. Emiatt nagyon megromlott a kapcsolat köztem és nővérem ill. az ő családja között és mostanra eljutottunk odáig, hogy teljesen elzárkóznak bármiféle információ adástól vagy kapcsolattartási lehetőségtől az apámmal. Amikor még látogathattam, apám többször elmondta, hogy el akar onnan jönni, mivel állandó abúzusnak van kitéve, verbálisan és fizikailag is. Mivel nagyon törékeny állapotban van, végül arra jutottam, hogy saját lakásomban kialakítok számára egy kis helyet, gondozását átvállalom, hogy megoldjam ezt a másfél éve tartó problémát. Amikor ezt felajánlottam, ismét elzárkóztak és eltiltottak apámtól.
Ügyemmel már megkerestem több hatóságot, a rendőrséget, a családsegítő szolgálatot, de mindenhol azt mondták, hogy tereljem jogi útra az ügyet.
A kérdésem az, hogy milyen lehetőségem van arra, hogy ezt a helyzetet jogi úton meg tudjam oldani, egyáltalán ki vagy milyen szerv tudna segíteni, közbeavatkozni? Szeretném édesapámat magamhoz venni, mivel nem vagyok meggyőződve róla, hogy az igényeinek megfelelő gondozásban van része.

Segítségüket előre is köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.02.18. 10:19

Bárki tehet bejelentést a gyámhatóságon. Bár pont az nem írtad explicit, hogy korlátozott vagy hiányzik a belátási képessége.

Edit064 # 2017.02.18. 10:03

Tisztelt Ügyvéd Úr!
Idősgondozással foglalkozom. Egy igen ismert közszereplő mellett dolgoztam, volt egy váltótársam is. 96 éves a hölgy, már nem képes önállóan cselekedni, önálló életet élni. Budapesten él jelenleg az egyik fiával. Azt vettük észre és ez sajnos a környezetükben köztudott, hogy a fia él a 96 éves hölgy pénzéből. Teljes mértékben. A hölgy eléggé elhanyagolt. Nincs megfelelő ruházata a hölgynek, nincs megfelelő cipője sem. Az orvosi papírjait a hölgy fia, nem engedi, hogy átnézzük. Nincs arról tudomásunk, hogy milyen gyógyszereket kell szedni-e a hölgynek. A recepteket nem engedi kiváltani a hölgy fia. Nagyon mostoha körülmények között él a hölgy. Ketten gondoztuk, most utoljára a hölgyet, felváltva. De éjszakára nem maradhattunk. A fia nagyon sokszor magára hagyja a hölgyet. A hölgynek van egy másik fia aki külföldön él, nagyon-nagyon messze. Fogalma sincs, hogy milyen körülmények között él az édesanyja. Már többen aggódunk a hölgy miatt. Mit tudunk tenni, hogy a 96 éves hölgy végre méltó körülmények között tudjon élni, s megkapja a számára szükséges ellátást. Várom válaszát Köszönettel

daih # 2017.01.11. 05:50

Tisztelt Ügyvéd Úr!

Nagyon köszönöm a rövid, tömör, érthető, egyértelmű válaszait.

Szép napot!

ObudaFan # 2017.01.11. 05:39

A bíróság megtagadhatja másik szakértő kirendelését, csak akkor kell új szakértőt kirendelni, ha a szakvélemény a bíróság megítélése szerint hiányos, homályos, ellentmondó, és a hiányok a szakértő meghallgatása útján sem pótolhatók.
Ha a bíróság új szakértőt rendel ki, arra is kiterjed a költségmentesség a perben.
Ha teljes cselekvőképtelen állapotban lévő személy tesz végrendeletet, az akkor is érvénytelen, ha nincs még gondnokság alá helyezve az illető.

daih # 2017.01.11. 04:21

Tisztelt Jogi Fórum!

Megtisztelnének, ha sikerülne a feltett kérdéseimre válaszolnának.
Előre is köszönettel.

daih # 2017.01.10. 12:03

Tisztelt Kovács Béla Sándor!

A két kérdőjel vélelmezhetően azt jelentheti, hogy nem egyértelműen tettem fel a kérdéseimet, illetve jeleztem a problémát, ezért elnézést kérek.

Megpróbálok ismét nekifutni:

  1. Gondnokság alá helyezési perben a Biróság elutasithatja-e a gondnokság alá helyezendő személy meghatalmazásával eljáró személy - nem a kirendelt ügygondnok - kérését új szakértő kirendelésére?
  2. Amennyiben helyt ad új szakértő kirendelésének, akkor annak költsége a kit terhel? (Az illetékmentes per része, vagy kiterheli az új szakértő kirendelését kérőre?
  3. Amennyiben - annak ellenére, hogy a kirendelt i.ü szakértő megállapitotta a teljes cselekvőképtelenséget - aláiratásra kerül pl. egy végrendelet, akkor az érvényes-e, mivel a per még nem fejeződött be?
Kovács_Béla_Sándor # 2017.01.10. 11:38

??

daih # 2017.01.10. 09:32

Tisztelt Jogi Fórum!

Testvéremmel fennálló vagyonjogi viták miatt elinditottam édesapánk gondnokság alá helyezését. Megtörtént az i.ü. szakértői vizsgálat, mely kimondta édesapám teljes cselekvőképtelenségét.
A szakértői vizsgálatot a testvérem - nyilván időhúzási szándékból - nem fogadta el és megtámadta.
Kérdéseim:

  1. Amennyiben nem fogadja el a szakértői vizsgálat eredményét, köteles-e kérésére a biróság új szakértőt kirendelni, vagy ezt a kérelmet el is utasithatja? Új szakértő kirendelése esetén annak költsége kit terhel?
  2. Mivel az eljárás során kierőszakolt az édesapánktól egy meghatalmazást - a biróság által hivatalból kirendelt ügygondnok ellenére - hogy ő legyen az eljárásban a jogi meghatalmazottja, mely szerepben alapvetően a saját érdekeit képviseli, semmi biztositék nincs arra nézve, hogy megpróbál (t) más jogi nyilatkozatot pl. végrendelet - kihasználva a súlyos demens állapotát - kierőszakolni. Ez esetében ezek érvényesek lehetnek, mivel a birósági eljárás - pont az időhúzási tevékyenysége miatt - még zajlik, nem történt meg a jogerős gondnokság alá helyezés, a cselekvőképtelenség kimondása?
  3. A keresetlevélben kértem az édesapánk ingatlantulajdonrészének zár alá vételét, ezekre zárgondnok kirendelését, melyek megtörténtek. Erre figyelemmel a testvérem - a mentális állapotot felhasználó - befolyásolással, nyilatkozatok további kierőszakolásával milyen számomra hátrányos jogkövetkezményeket tud előidézni?

Előre is köszönettel

Kovács_Béla_Sándor # 2016.12.27. 15:28

A halállal a gondnokság megszűnik, az örökléshez semmi köze.

SavGyula # 2016.12.27. 14:44

Tisztelt szakértő !
Édesanyámat gondnokság alá helyezték.Az volna a kérdésem, hogy ebben az esetben a gondnok rendelkezik a teljes vagyonával a gyerekei nem is örökölnek semmit ?