Válás - Vagyonmegosztás - per


aprilismajus # 2019.08.23. 16:46

Tisztelt Ferkó74, a bíróság felbonthatja a házasságot, ha az teljesen és helyrehozhatatlanul megromlott. Az ítéletben, az Önök házasságfelbontása kapcsán, kitérhetnek az indokolásban a feleség hűtlenségére.

Ha a házasságot a fentebb írtak módon felbontja a bíróság, akkor a bontó ítéletet az ajándék visszakövetelése iránti perben benyújthatja Ön bizonyítékként, hiszen az ajándékot vissza lehet követelni, ha az ajándékozáskor fennálló feltevés utóbb meghiúsult, s ez a feltevés lehet esetünkben a házassági szeretet, megbecsülés, hűség.

drbjozsef # 2019.08.23. 17:05

Ő állítja,hogy akkor még csak barátság volt közte és jelenlegi párja között.

Szerintem ez nincs kapcsolatban az ajándék visszakövetelésével. Ha hónapokkal, esetleg évekkel később szakad meg az életközösség, bizonyos körülmények között az is elég az ajándék visszakéréséhez, ti. a feltevés (hogy majd évtizedekig éltek együtt, és együtt öregedtek meg boldogan) meghiúsult. Nem teljesen mindegy mikor, de esetedben bőven az elvárható időn belül.

Nem azt mondom, hogy sikerülni fog a visszakövetelés, mert a körülményeket nem ismerjük, de a fenti állítás legalábbis indifferens.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.08.23. 17:44

Különben is, egyik bíróság a másik döntéséhez kötve nincs. Márpedig az ajándékozás visszakövetelése másik per lesz, azt a bontással összevonni nem lehet.

Ferkó74 # 2019.08.23. 19:27

Köszönöm a vàlaszokat.Még arra tudnàtok vàlaszolni,hogy abba beleköthet a feleségem,hogy a vàlàson az ajàndékozàst készìtő ügyvéd képviseljen?Ergo az àlltala készìtett szerződés felbontàsàhoz ő nyújt be bizonyìtékokat,és segìtséget ad?

Kovács_Béla_Sándor # 2019.08.24. 08:45

Nem kéne. (Vagy akkor utána ne követeled vissza az ajándékot.)

Ferkó74 # 2019.08.24. 12:29

Köszönöm a választ Kovács_Béla_Sándor!

Kifejtenéd miért ne követeljem utána?Mi az pontosan amibe beleköthetnek?Illetve az sem járható ha váláshoz ez az ügyvéd képviselne?Vagyon megosztás-ajándék vissza követelésnél pedig más?A vagyon megosztásba mehet a vissza követelés egyáltalán?Vagy az újabb per lesz?Köszi előre is a választ,és bocsi a sok kérdésért.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.08.24. 12:52

Nem jók ezek a kérdések.
Maradjunk annyiban, hogy ha a feleknek nincs külön-külön ügyvédjük a szerződéskötéskor, akkor a szerződésből eredő jogvitában a szerződéskötéskor eljárt ügyvéd nem képviselheti az egyiküket. Igaz, hogy a bontóper nem a szerződésből eredő jogvitát tárgyalja, de magad mondtad, hogy a bontóperben feltártakat fel akarod használni az ajándék visszakövetelése megalapozásához. Így szerintem már nagyon is aggályos lenne, ha a bontóperben az ajándékozási szerződést készítő ügyvéd képviselne. Nem is szabadba elvállalnia.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.08.24. 12:53

(A vagyonmegosztást sem lehet összevonni a bontással.)

Ferkó74 # 2019.08.24. 14:12

Igen tudom,hogy a bontóper külön van.A bontó per után,a vagyonmegosztásnál lehet-e vissza követelni az ajándékot?Vagy így 3 perre lesz szükség?Bocsi,ha bénán fogalmaztam.

Kira66 # 2019.12.06. 13:29

Szép napot!

2018 szeptemberében kimondták a válást, vagyonmegosztás nem történt, én elköltöztem a közös ingatlanból. Tájékozatlanságom miatt beleegyeztem, hogy a volt férjem kizárólagos használatot élvezzen a közös ingatlanunkat tekintve, Ő ennek fejében vállalta az állagmegőrzést. Időközben a volt férjem is elköltözött a közös tulajdonú ingatlanunkból, melynek állaga jelentősen romlott az utóbbi egy évben, tehát nem teljesítette a vállalást, így az ingatlanunk értéke is folyamatosan csökken.
1 kérdésem: Erre hivatkozva (állag romlás) visszamondhatom a kizárólagos használatot a részére?
2. kérdés: Visszamenőleg igényt tarthatok a lakáshasználati jog ellenértékére?
2019 júliusában ügyvédet bíztam meg a vagyonmegosztási per elindítására, képviseletem ellátására.
Ebben kértem a közös tulajdonban lévő ingatlan megosztását. 2019. november végén írt az ügyvédem, hogy a bíróság hiánypótlásra visszaküldte a vagyonmegosztási keresetet, arra hivatkozva, hogy mellékletként nem lett feltüntetve az ingóságokról a pontos megosztási lista a férjem által is aláírva (ez érdekes kérés a bíróság részéről, amely a nevemet sem helyesen tüntette fel a kereseti hiánypótlásra való felszólításban), továbbá egy nyilatkozat, hogy nincs közös hitelünk (ez ingatlan esetében a tulajdonlapon megmutatkozik). Ezt nem értem...
Én csak az ingatlant szeretném már végre valahára, ha megosztanák, mert folyamatosan romlik az állapota, közös ingóságok pedig a válás kimondásának pillanatában (2018. szeptember) már nem voltak, mert addig mindenben megegyeztünk. Férjemmel kommunikálni sajnos nem lehet, én a gyerekeim és az ügyvédem sem tud vele kapcsolatba lépni.
3. kérdés: Tehát arról kell nyilatkoznom, hogy a válás pillanatában már nem volt közös ingósági vagyonom a férjemmel?
4. kérdés: Egy ügyvédnek nem kellene pontosan tudnia, hogy egy ilyen vagyonmegosztási keresetnek milyen tartalmi elemeknek kell, hogy megfeleljen?!
Mert úgy érzem, hogy eléggé futószalagszerűen kezeli az ügyvédem az ügyemet...
Előre is köszönöm a segítséget!

bigdady # 2020.12.29. 07:05

Sziasztok

Az a kérdésem hogy válás nélkül tudnak-e olyan megállapodást kötni a felek hogy innentől kezdve megszerzett vagyonuk bérük már nem lesz közös és pl felesben fizetnek minden számlát stb. Egyszerű dolog?

Köszönöm

Kovács_Béla_Sándor # 2020.12.29. 21:11

Tudnak. De formai előírásai vannak, és ahhoz, hogy harmadik személyekkel szemben is lehessen rá hivatkozni, nyilvántartásba kell vetetni.

bigdady # 2020.12.30. 05:22

Koszi. Mit értesz nyilvántartás alatt és mit jelent hogy harmadik személyekkel szemben?

Kovács_Béla_Sándor # 2020.12.30. 09:33

HArmadik személy mindenki, aki nem ti ketten vagytok. A házassági vagyonjogi szerződések nyilvántartását a Magyar Országos Közjegyzői Kamara vezeti.

Silver87 # 2020.12.30. 10:03

Kedves Fórumozók! 3 éve vagyok házas, jelenleg szüleim családi vállalkozásában dolgozom (Kft, jelenleg tulajdonrésszel nem rendelkezem). Ha esetleg szüleim meghalnak, és megöröklöm a Kft-t, vagy még korábban tulajdonrészt ajándékoznak nekem, akkor egy későbbi esetleges válás esetén azt meg kell osztanom? Vagy külön vagyonnak minősül az örökölt/ajándékba kapott tulajdonrész is? Előre is köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2020.12.30. 10:57

Az örökség különvagyon. Legyen az bármi.

drbjozsef # 2020.12.30. 15:12

Silver87,

Maga az üzletrész a különvagyonod, ha ajándékba kapod, vagy öröklöd, azt nem kell megosztanod.

De főszabály szerint a különvagyon azon hasznai melyek az életközösség fennállása alatt keletkeznek, azok a közös vagyonba tartoznak. Például az osztalék.

Vagy ha esetleg a párod is dolgozna a közös cégben, akkor az alapján is lehet bizonyos esetekben megtérítési igénye.

Magára a cég üzletrészének tulajdonjogára nem tarthat igényt, de a céggel kapcsolatos hasznok tekintetében elképzelhető, hogy lehet jogos igénye.

Kovács_Béla_Sándor # 2020.12.30. 17:57

Trükkös dolog ez. A különtulajdonú dologból származó jövedelem, így például a különtulajdonban álló üzletrész után járó osztalék közszerzemény, de a különtulajdonban lévő dolog, például az üzletrész értéknövekedése nem az.

bigdady # 2020.12.30. 19:56

És ezt akkor maga a közjegyző is megcsinállhatja ezt a dokumentumot? Es be is jegyzi a Hbny-be vagy maganokirattal már rendelkezni kell?

Kovács_Béla_Sándor # 2020.12.31. 08:36

A házassági vagyonjogi szerződés akkor érvényes, ha közokiratba vagy ügyvéd által ellenjegyzett magánokiratba foglalták
Hogy aztán a szövegezést is vállalja-e egy közjegyző, azt nem tudom. (Szerintem egyébként azt nem tehetné - de ha nagyon megengedő vagyok, akkor rá lehet fogni, hogy az nem szövegezés, hanem a felek szóbali nyilatkozatának írásba foglalása.)

bigdady # 2021.01.02. 06:09

Koszi.
Akkor ha jól értem közjegyző mindenképp kell.
Hbny-be kell jegyezni kötelezően vagy milyen rendszerbe?

ObudaFan # 2021.01.02. 11:58

Nem kötelező, de harmadik személyekkel szemben csak akkor hatályos, ha be van jegyezve. Ha pl. nincs bejegyezve és a párod hitelt vesz fel, a bank felé te is egyetemleges kötelezett vagy.

bigdady # 2021.01.03. 20:05

Koszi.
Mert most ha én felvezsek egy hitelt akkor asszony is adós lesz tudta nélkül?

Kovács_Béla_Sándor # 2021.01.04. 06:36

Főszabályként igen.

bigdady # 2021.01.04. 12:52

Faja :)