Válaszod köszönöm!
Ha felveszik a főiskolába, kollégiumban fog lakni, Székesfehérváron. Az anya többször kijelentette, hogy ne tanuljon tovább mert ö nem tudja finanszírozni! Ha sikerül egy közös megegyezést aláíratni az anyával, hogy a két kisebb gyermek után továbbra is ö kapja e gyerektartást, de a nagyobb fiúnak közvetlen fizetnénk míg tanul, akkor is kell kérni a Bíróságot, hogy módosítsa a korábbi ítéletét? Választ előre is köszönöm!
gyerektartás 18 év után
Ha nem az anyjánál lakik, akkor feltétlenül. Ha ott lakik, akkor az anya követelheti a tartásdíjat.
Tisztelt Fórumozok!
Nagyon sok kérdést és választ visszaolvastam de csak részben kaptam választ a problémánkra, ezért inkább felteszem.A párom 3 gyermek után fizet gyerektartást. A legnagyobb gyermek betöltötte a 19 évét és befejezte a gimnáziumot.Jelentkezett főiskolára, reméljük felveszik.Szeretnénk neki továbbra is biztosítani a gyerektartást, de neki fizetnénk. Az édesanyjának az elmúlt 3 évben nem volt munkaviszonya.Nem látjuk biztosítva,hogy megkapná azt az összeget amivel a tanulmányait segíteni tudjuk.Mit lehet ilyenkor csinálni. Az anyának nem szeretnénk fizetni! A fiúnak a számlájára utalnánk a pénzt. Megtehetjük? A gyermek érdekét ez szolgálná.Kérjük a tartásdíj változtatását?
„Ha a kötelezett saját háztartásában 2 kiskorút is eltart minimálbér jövedelem mellet, szó lehet megszüntetésről? ”
Jövedelmi viszonyoktól függően szó lehet.
„Ha például nem tartja a gyermek a kapcolatot a különélő szülővel az is egy ok lehet”
Ez azért általában nem elég.
landi74!
Ha a kötelezett saját háztartásában 2 kiskorút is eltart minimálbér jövedelem mellet, szó lehet megszüntetésről? A nagy gyerek nem tartja a kapcsolatot az apjával (a párommal).
Kari6!
A nagykorú gyermek utáni (rokon)tartási kötelezettségnek három együttes feltétele van (ezeket egyébként igen részletesen a XXIX. sz. Polgári Elvi Döntésben olvashatod el):
1.) a gyermek szükséges tanulmányokat folytat (ilyen pl. a középiskola, főiskola, egyetem, de csak az első diploma, szakma megszerzése stb.)
2.) a gyermek ne legyen rá érdemtelen (pl. tartson kapcsolatot a kötelezett szülővel, ne csak a pénze kelljen, a tanulmányait képességeihez mérten tisztességesen végezze, vagyis pl. ne halasszon minden évben, ne bukdácsoljon, hiszen semmi más dolga nincs, mint hogy rendesen tanuljon)
3.) a rokontartás a kötelezett saját szükséges tartását nem veszélyeztetheti.
A három feltételnek együtt kell fennállnia
Ha például nem tartja a gyermek a kapcolatot a különélő szülővel az is egy ok lehet,volt már rá példa nem is egy, vagy ha bukdácsol az egyik hozzászóló pont egy-két napja írta, hogy két vizsgája nem lett meg a gyermekének és emiatt szüntették meg a rokontartást nála.
De ez csak a rokontartásra vonatkozik a gyermektartásnál nincs érdemtelenség!!
Érdeklődnék, hogy ez a szabály milyen esetekre vonatkozik, mikor tekinthető "érdemtelennek" jogi szempontból a fiatal? (mit szoktak vizsgálni, mire lehet /kell hivatkozni, ha meg akarom szüntetni a gyt fizetést?):
2. a gyermek a tartásra kötelezettel szemben olyan súlyosan kifogásolható magatartást tanúsít, amelyre tekintettel a társadalmi felfogás szerint a tartásra nem méltó (érdemtelenné válik)
3. ezáltal a szülő saját szükséges tartását, vagy kiskorú gyermekének tartását veszélyeztetné.
köszönöm
Köszönöm a válaszokat!
Most az az ő esélye, hogy nem hibázik többet. Mert ha tovább bukdácsol, tuti nem fog neki járni a tartásdíj.
Igen. Ezt a megoldást is próbáltuk, pl. mikor külföldre ment a gyerek sporttal kapcsolatban versenyekre. Egyetlen egyszer kapott 1.000,- Ft zsebpénzt, én pedig fizettem a többit. Nyugodtan elmondhatom, hogy szinte erőmön felül.
Ezért szeretnék a jogi dolgokkal tisztában lenni.
Megbeszéled az apjával hogy továbbra is támogassa erejéhez mérten, ami még inkább megfelelő ha ezt a lánya teszi....
Igen, sajnos betöltötte.
Viszont az egy évben elvégzett egy tanfolyamot nappali tagozaton, hogy ne szakadjanak meg a tanulmányai, újra érettségizett emelt szinten ötösre, letett egy második "C" típusú nyelvvizsgát.
Ha nem kapok gyermektartást, nem fog tudni tanulni.
Milyen lehetőségek vannak?
Ha már betöltötte a 18-at, amikor a sikertelen próbálkozás volt, akkor szerintem esélyes lehet, hogy megszüntetik, ha a másik szülő pert indít.
Tisztelt Fórumozók!
Lányom tavaly érettségizett,de sajnos nem lett elég a pontja, ezért az idén megpróbálta újból.
Szeptemberben elkezdi mindenképpen az egyetemet, ha máshogy nem megy, költségtérítéses formában.
A két érettségi közötti időszakban nappali képzésben vett részt.
Kérdésem az lenne, ha így l év alatt szakmát szerzett, jogosult vagyok-e gyermektartásra?
Rami-Szonja
Itt balra a "Szolgáltatások" rovat törvénytárban megtalálható a teljes Családjogi Törvény -rövídítve: csjt.-, azt kell oda beírni és a Rokontartással kapcsolatos jogszabályra rákeresni.
Amíg a lányod az első önálló szakmát/képzést meg nem szerzi addig automatikusan jár a gyermektartás - a 18. életévét betöltött nagykorú fiatal esetében un. rokontartásból lehet beszélni.
A nyári munkavégzés némi jövedelme a t.díjnál nem oszt nem szoroz, ergo nem bejelentésköteles.
A nappali tagozatos felsőfokú tanulmányok befejezéséig is jár a t.díj.
Az egyetemre történt felvételt követően, minden beíratkozott szemeszterről (= félévről) igazolást kell az apa részére eljuttatni (= muszáj) mert annak hiányában a t.díjat nem fizeti tovább - legalább is arra a félévre nem.
Aki jól tanul ösztöndíjban részesülhet az egyetemtől, ez azonban befolyással lehet majd az un. rokontartás havi összegére.
Az apa kérésére a bíróság vizsgálni fogja ezt majd.
Egyébként pedig javasolt ezen topic visszolvasása, sokat lehet tanulni, hasznosítani belőle.
"Mona"
laikus hozzászóló
Ha birósági végzés rendelte el a letiltást, akkor a letiltást kiadó eljáró biróság az illetékes a megszüntetésre is.
Az egyik barátomnak a fizetéséből vonják a gyerektartást, a gyerek most végezte el a főiskolát, de még nincs a kezében a diplomája. Úgy tudom, hogy ilyenkor a gyerektartás fizetési kötelezettség megszűnik.
A kérdésem az, hogy ezt hogyan lehetne a munkáltatónál bejelenteni vagy hogyan szűnik meg ilyenkor a gyerektartás fizetési kötelezettség? Kell-e ezért a bírósághoz fordulnia külön?
Kedves Fórumozók, Ügyvéd Úr!
A lányom most töltötte be a 18. évét. Gyermektartást rendszeresen kap munkáltatói levonásból. Az apukája 5 éves kora óta nem látogatja. Mondhatni nincs kapcsolat közöttük.
Kérdésem az lenne, hogy van-e valami teendőm azzal kapcsolatosan, hogy igaz még van egy éve a gimnáziumi befejezéséhez, viszont nyári munkát vállalna, hogy kicsit segítse a családi kasszánkat, hiszen egyedül nevelem. Valahol jeleznem kellene-e, hogy jövedelme származik belőle, még ha elég csekély összeg is. A nyári munka nem biztos, hogy diákszövetkezeten keresztül menne, az is lehet, hogy 4 órás alkalmi bejelentés.
Másik kérdésem, hogy ha majd nappali főiskolára megy tovább egy év múlva, akkor lesz-e bármi teendőm szintén, bárki felé, hogy továbbra is szeretnénk a gyermektartást, vagy automatikusan folytatódik a küldése.
Olvasgattam a kérdéseket és a válaszokat, de a rokontartás nekem egy új dolog, nem igazán értem, hogy mikor kell kérni, kinek és miért.
Nagyon köszönöm, előre is a válaszukat.
Üdv.
Szonja
Nem szubjektív döntések. De te ismered az ítéletet, nem én. Abban kell, hogy le legyen írva.
Köszönöm!(gondolom, mivel itt volt ügyvéd, ott meg nem..azt azért nem értem, hogy ezért miért "büntetik" az alperest, mivel az ügyvéd sem kevés ktg..És az ügyvédi ktg-et sem terhelték rá felperesre.Ezek mindig bírói szubjektív döntések?)
Valószínűleg csak arra a két évre. Hogy a bíróság mi alapján osztotta meg ilyen arányban a perköltséget, annak az ítéletből kell kiderülnie. Részletfizetést lehet kérni, az illeték vonatkozásában pedig ha kijön a fizetési meghagyás az adóhatóságtól, mérséklést is lehet kérni.
Tisztelt Fórumozók, Ügyvéd úr!
Tavasszal született bírósági döntés az idén nagykorú gyt-val kapcsolatban.(letiltás, fix összeg)
Kérdésem az lenne, ha az érettségi után 2 éves iskolában szakmát tanul a gyerek és utána jelentkezik felsőfokú intézményben, akkor meddig jár a gyt.?(szakmája ezáltal lesz)
Perktg. megosztása mi alapján történik?(lényegében senki nem nyert, de mégis eltérő arányban ítéltek perktg-et.Erre lehet kérni részletfizetést vagy méltányossági csökkentést?(az ítélet most jött meg postán)
Köszönöm válaszukat.
Szia Lisa, én is köszönetelk, tényleg ritkán jut időm feljönni, általában napi 10-12 órát dolgozom, most is csak késett egy ügyfél, és az így nyert fél órában felugrottam ide! :-)
dr. Grád Andrásügyvéd - egyetemi tanár1137 Budapest, Szent István krt. 12. I. 5.06-30-280-1846www.kapcsolattartas.hu
Nem kell abbahagyni, vagyis szépen tanulni kell oszt lesz/lenne róla papíros.
Lógja ill. lógná még az éveket...
kiadja a Jogászoknak Kft.
cégjegyzékszám: 02-09-067243
adószám: 12559044-2-02