Mikor nem kell fizetni gyerektartást?


kalamalyka # 2009.02.12. 17:54

kedves Hozzáértők!
Adott egy 19 éves lány, aki szakközép iskolában végzett, szakmát tanult, melyről megkapta a papirost is.
Iskolája végeztével meggondolta magát, mi szerint ő mégsem abban a szakmában szeretnbe dolgozni, hanem egy teljesen másikban, melynek köze nincs a végzettségéhez.
Köteles-e az apa gyermektartást fizetni az elkövetkezendő két évre míg a másik szakmát is kitanulja???
Az előző szakmájában az elhelyezkedését senki és semmi (pl. egészségi állapota) nem akadályozta volna meg.

kalamalyka # 2009.02.12. 17:57

(Nem a gyermektartás ill. rokontartás a lényeg, hanem maga a tény, mi szerint ugyanolyan szinten második szakmáját szerzi)

monalisa1 # 2009.02.12. 18:55

Joga van meggondolni magát, elvégre felnőtt már... De éppen ezért "joga van" estin és/vagy levelezőn elvégezni a másik képesítést adó iskolát, napközben meg dolgozik már... Vagyis apuka nem köteles a leánya kénye-kedve szerinti döntéseket finanszírozni. Mert mi a garancia arra, hogy a 2 éves képzés alatt nem gondolja meg ismét magát...

ObudaFan # 2009.02.12. 19:28

Attól függ. Mi volt az előző végzettség és mi lenne az új?

kalamalyka # 2009.02.12. 20:21

az előző közgazdasági szakközép volt, szakmát adott. Valami ügyintézői felsőfokú OKJ-t, és most gyermek és ifjúságvédelmi felügyelőre jár...........
Ennek mi a jelentősége?

Grád András # 2009.02.12. 20:44

Kedves Kalamayka

Ha a már meglévő végzettségével nagykorúként el tudna helyezkedni a szakmájában, akkor a továbbiakban nem jár a tartásdíj. Ennyi.


dr. Grád Andrásügyvéd - egyetemi tanár1137 Budapest, Szent István krt. 12. I. 5.06-30-280-1846www.kapcsolattartas.hu

kalamalyka # 2009.02.12. 21:09

Köszönöm szépen.

sagit # 2009.02.13. 05:22

Köszönöm Kedves Grád András a válaszát !

sagit # 2009.02.13. 05:36

Kedves Válaszolók!
A félreértés elkerülése végett: Nem szívesen fordulnék csökkentésért, csak a gyt-n kívül és és családom veszi a gyerekek ruháját cipőjét, vitaminokat, szeptemberben az iskola kezdésre a cuccokat, stb. Azonkívül (hál istennek) hétvégenként és minden kedden szerdán velünk vannak. DE így nem tudjuk rendesen ellátni őket, mivel anyagi forrásaink igencsak végesek. A gyt annyi mint amennyit a mostani párom keres. És neki is van egy gyermeke akit szintén mi nevelünk...
Ez sem változtat semmit ?

Grád András # 2009.02.13. 08:05

Kedves Sagit!

Dehogynem számít! Sürgősen fel kell hagyni minden olyan gyermekre költéssel, ami nem a tartásdíj (pl. az Ön által említett ruházkodás, beiskolázás stb.) Tudom, hogy egy szülő szeret közvetlenül örömet szerezni a gyermeknek, de valószínűleg el lehet neki magyarázni, hogy az anyagi helyzete miatt ezt most már nem tudja megtenni. Ha mindezt, amit leírt, egy perben adja elő, a bíró nagyjából ugyanezt fogja gondolni, ha emberséges, akkor mondani is, viszont mindkét esetben el fogja utasítani a leszállítás iránti keresetet. Üdvözlettel:


dr. Grád Andrásügyvéd - egyetemi tanár1137 Budapest, Szent István krt. 12. I. 5.06-30-280-1846www.kapcsolattartas.hu

sagit # 2009.02.13. 08:48

Köszönöm a gyors válaszát Tisztelt Grád András !

Más megoldás nincs ? Nem tudom elnézni hogy a gyermekeim így járjanak, éljenek...Tudom erre játszik az exnejem, de mégis...Akkor is ez volt mikor nem vettem- vettünk semmit pluszba nekik...
Az ilyen "ajándékot" nem lehet a gyt-ből levonni? Persze nem én hanem Gyámhatóság előtt számlaigazolás mellett?

Grád András # 2009.02.13. 08:56

Kedves Sagit!

Sajnos a bírói gyakorlat nem számítja be a tartásdíjba a gyerekre fordított plusz kiadásokat, mert az az elve, hogy agondozó szülő tudja igazából, hogy a gyermeknek mire van szüksége, ne a másik fél döntsön helyette. Ebben azért van logika, és különösen akkor indokolt, ha az, amit a kötelezett vesz, nála is marad, vagyis nem kerül át a gondzó szülő birtokába, vagy egyszerűen csak szórakozásra megy el a pénz. Úgyhogy nem tudom áltatni, nincs igazából "jó" megoldás. (Mondanám, hogy miként a gyerekelhelyezésnél sincs "jó" megoldás, igazából mindig csak a nagyobb és a kisebb rossz között tudunk választani.) Jó beszélgetést a gyerekkel, ez az egyetlen békés és "jó" megoldás! Üdv:


dr. Grád Andrásügyvéd - egyetemi tanár1137 Budapest, Szent István krt. 12. I. 5.06-30-280-1846www.kapcsolattartas.hu

Tamás123 # 2009.02.13. 09:02

Üdvözletem Grád úr, szép napot kívánok Önnek!

Kérdésem a következő: Kell-e gyermektartási díjat fizetnem a gyermek fogantatásának kezdetétől, amikor a közös babánk még az anyuka pocakjában van?

A bírónénike ugyanis még arra az időszakra is gyt.díj elmaradást állapított meg, amikor egy családként éltünk és a család valamennyi költségét én fedezte. Most másodszor is kifizetem, vonja a munkáltatóm. Aranyos és szakmailag kiemelkedő kvalitású ez a bírónéni. (nem csak emiatt, ez csupán csepp a tengerben)

sagit # 2009.02.13. 09:41

Mégegyszer köszönöm Dr. Úr !

Gery32 # 2009.02.13. 10:11

Tisztelt fórumozók!
Segítséget szeretnék kérni!
Az lenne a kérdésem,hogy köteles vagyok-e Gyt-t fűzetni,ha a közösen vásárolt ingatlanban élünk továbbra is,s a vásárláskor felvett hitelt,és a rezsit is közösen füzetjük. Ami nem kis összeg,viszont így alig marad valami. Igaz ez részben a gazdasági helyzet miatt alakult így,de sajnos így van. S így nagyon nehéz!

Üdv: Gery32!

kalamalyka # 2009.02.13. 11:39

Fűzetni nem, de fizetni köteles vagy, mindentől függetlenül gy.tartást.

Inda66 # 2009.02.16. 16:13

Kedves Fórumozók!
Segítséget, tanácsot szeretnék kérni a következő dologban.
Kettő gyermekem után gyermektartást fizetek, 16-16 %-ot. Azért ennyit mert újabb házasságomból született még egy gyermek.
A nagyobbik 18 éves, a kisebb 15 .
Sajnos az utóbbi időben anyagi helyzetünk romlott, veszélyben van a család a kiskorú tartása. Minden bevételt-kiadást számlákkal igazolni tudok. Kb. annyi a bevétel minta kötelező kiadás.
Tartásdíj csökkentésre szeretnék kérvényt benyújtani. Milyen iratokat vigyek magammal a panasznapra?
Van-e esély a csökkentésre?
Előre is köszönöm a választ!

ObudaFan # 2009.02.16. 17:33

Hogy van-e esély, azt ennyiből ember nem mondja meg. Vidd magaddal az ítéletet, a számlákat, és az újonnan született gyermek születési anyakönyvi kivonatát.

beatriccess # 2009.02.18. 14:43

Jó Napot!
aarról szeretnék bővebben tájékoztatást kapni,hogy -én egy 21 éves diáklány vagyok.szüleim 2006ban elváltak,édesanyámmal élek ketten.Édesapám eddig fizette a gyerektartást rendesen,de a minap felhívott h kell e neki még fizetnie,mert én 2006ban leérettségiztem,jártam egy 1 éves szakképzésre amit nem tettem le,ezután jelenleg egy 2 éves iskolába járok nappali tagozaton,amit idén fejezek be.Édesapámat arról tájékoztatták h nem kell neki fizetnie gyerektartást,mivel nincsen az eddigi 3 évemről bizonyítványom h elvégeztem e bármilyen iskolát.Ősztől megyek főiskolára is.Az lenne a kérdésem h meddig kell neki fizetni gyerektartást?
köszönöm előre is segítségét,remélem nem voltam nagyon kusza.:)

_Wasp_ # 2009.02.18. 15:44

gyermektartást már vagy három éve nem kell fizetnie. Ami neked jár(hat) az a rokontartás, aminek a szabályai azonban kötelezetti szempontból sokkal enyhébbek, plusz a jog által a jogosulttól (tőled) is elvárt, hogy szülei tartási kötelezettségét enyhítse. (ösztöndíj megszerzése, támogatások megkérése, első szakma megszerzése után munkába állás, levelező tagozat választása, tanulmányok folyamatos végzése, stb.)

A jogi út helyett mindenképpen egyszerűbb és célszerűbb lenne édesapáddal beszélni, és megkérni őt szépen, hogy a főiskola alatt még lehetőségeihez mérten támogasson téged.


_Wasp_

póker és jogi problémák ingyenes
és felesleges megoldása

esperanto # 2020.02.11. 09:17

Tisztelt Segítők!
Azt nyomozom, milyen lehetőség van gy.tartásdíj NEM-fizetésére? Mielőtt elítélnének, elmondom, hogy 11 évig egyedül neveltem a közös gyermeket, az apa nem fizetett gy.tartást (12.000 Ft/hó az összege amúgy...), csak ha a végrehajtót ráküldtem, de akkor is csak 1-1 hónapot, hogy a fizetési hajlandóságot mutassa, blabla, sokan csinálják ezt így... Most ott tartunk, hogy hosszú évek kitartó munkájával elérték, ő és az anyja, hogy a Gyerek kimondja, hogy utál engem és hozzájuk akar költözni. A gyamhivatal már oda is helyezte a Kiskölket, ideiglenes határozattal... Tudom, hogy nemsokára gy.tartásdíjat fognak rajtam követelni és tudom, hogy min. 50ezer ft-ot (nemrég lett vége a legutóbbi szülői felügyelet megváltoztatása iránt indított pernek, ott ennyit kért az apa). Na ez alól szeretnék kibújni, mert nem tartom fair-nek... Van valami lehetőségem? Köszönöm.

alfateam # 2020.02.11. 10:04

Btk. 212. § Tartási kötelezettség elmulasztása
212. § (1) Aki jogszabályon alapuló és végrehajtható hatósági határozatban előírt gyermektartási kötelezettségét önhibájából nem teljesíti, vétség miatt két évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.

(2) Aki jogszabályon alapuló és végrehajtható hatósági határozatban előírt tartási kötelezettségét önhibájából nem teljesíti, és ezzel a jogosultat súlyos nélkülözésnek teszi ki, bűntett miatt három évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.

(3) Az (1) bekezdés alapján az elkövető nem büntethető, a (2) bekezdés esetén büntetése korlátlanul enyhíthető, ha kötelezettségének az elsőfokú ítélet meghozataláig eleget tesz.

gerbera317 # 2020.02.11. 11:06

Ezek szerint van vh-okiratod a másik fél ellen? Élj beszámítással úgy, hogy az általad meg nem fizetett gyermektartás összegét a saját követelésedre írod jóvá. Addig jó lehetsz ezzel, amíg el nem jutsz nulláig.

ObudaFan # 2020.02.11. 11:24

Sajnos ez nem lehetséges.

Ptk. 6:51. § [A beszámítás kizártsága]
(1) Beszámításnak nincs helye

  1. tartásdíj- és járadékköveteléssel szemben, a túlfizetés esetét kivéve
Misu # 2022.01.10. 11:49

Üdvözlöm. Èrdeklődni szeretnék,ha a gyerekek a nyár felét nálam töltik akkor is kell gyerektartást fizetnem. Gyerektartáson, kívül minden nagyobb kiadásnak a felét én fizetem, beiskolázás, szemüveg, stb. Nem lehet az anyával beszélni , egyeszkedni....