Abból sem gazdagodik meg senki....
Mikor nem kell fizetni gyerektartást?
Kedves Szakértők!
Azt olvastam, hogy a gyerektartásra vonatkozó igényt, ha a gyerek 18 éves kora után még tanul, a nagykorú gyereknek kell jeleznie a fizetésre kötelezettnek. Rajta kívül máshova is be kell jelenteni, pl. bíróságra? 19 évesen fog érettségizni, illetve utána szeretne továbbtanulni.
Tisztelt Szakértők!
Most folyik egy per közöttünk az exemmel tartásdíj megállapításáról.
Az exem nem állapodik meg, ezért a bíróság fog nyilván dönteni.
Az lenne a kérdésem, hogy indokolt egészségügyi költségként hogy veszi figyelembe a bíróság azt, hogy a gyermekemnek rövidlátás megfékezésére z-night lencsét, ortokeratológiai lencsét javasoltak, ami el is kezdődik májustól.Sajnos 12 évesen -5 dioptriás mindkét szeme, és évente egy dioptriát romlik, ezt kellene lassítani a szövődmények megelőzése miatt is többek között.Ez költséges sajnos, állami szemészeti klinika általi, de a TB nem támogatja.
Éves lencseköltség 268 000 ft, havi egyéb költsége, tároló, tisztítófolyadék havi kiadás 14000 ft.Hosszútávú kezelés, sok éves lehet, ha beválik a módszer nála is.
Köszönettel:
Tamara
Tamara,
Természetesen figyelembe veszi.
Ha megegyezés nincs, a bíróság a Ptk. 4:218.§ szerint dönt, elsősorban a gyermek szükségleteit szem előtt tartva (a kiskorú gyermekét a szülőnek akár saját tartásának rovására is biztosítania kell bizonyos határok között), a (3) pont pedig kifejezetten rendelkezik, hogy az egészségügyi kiadások is természetesen a tartásba tartoznak több más mellett.
https://net.jogtar.hu/jogszabaly?…
Ez összegszerűen természetesen majd sok mindentől függ, a szülők anyagi viszonyaitól is.
Üdvözlet
A következő kérdésem lenne:
Két fiam van, velem élnek, az apjuk fizeti utánuk a tartásdíjat. A nagyobbik két év múlva ősszel 18 éves lesz, és már beszélt róla, hogy utána az apjához költözne, vele is szeretne élni valamennyit, amíg még középiskolás (akkor még mindig lesz 2 éve a gimiben, mert évvesztes és nyelvi előkészítős volt).
Mivel nagykorú lesz, oda költözik, ahova akar. De ha ez az "akárhova" az apját jelenti, akkor hogyan alakul a tartásdíj? Az apjának a kötelezettsége megszűnik, mivel vele fog élni? Nekem kell esetleg fizetnem majd utána?
Köszönöm.
Irene24,
Ha bírósági végzés (akár ítélet, akár jóváhagyott egyezség) van a tartásról, akkor a tartásdíjat megalapozó körülmények megváltozása esetén azt a jogosultnak kell bejelentenie a bíróságon. Vagyis neked.
Igen, ha életvitelszerűen az apjával él és ő tartja el, akkor megszűnik az apa tartási kötelezettsége, és, ha a gyerek után még jár tartás - ami középiskola alatt még mindenképpen jár, de az egyetem alatt is, ha nincs önálló keresete a gyereknek -, akkor azt neked kell fizetni az apának. Ugyanúgy jár neki, ahogy neked is járt, nyilván.
Ha nem teszed, bejelentheti a kötelezett is (itt az apa), de az neked mulasztás, a bíróság nem dícsér meg.
Ha attól kezdve nekem kell fizetnem, akkor kérhetem az összeg csökkentését arra hivatkozva, hogy a két közös gyereken kívül még három kiskorút is nevelek? Befolyásol bármit is az, hogy apuka jelenleg "csak" magától vonja el ezt a pénzt, de nálam ez hátrányt okozna a többi kicsinek, mert nem jut rájuk annyi? Nem a nagyot akarnám károsítani, de gondolnom kellene a többiekre is.
Lehet olyat kérni annak, aki fizeti a gyerektartást, hogy a nagykorúsága után a gyereknek fizesse és ne a másik szülőnek?
Köszönöm
Irene24,
Igen, kérheted a tartásdíj csökkentését. Annak összege elsősorban a gyerek szükségleteitől függ, és csak másodsorban a te körülményeidtől, de ha azok méltányolhatóak, pláne más kiskorú vagy kiskorúak eltartását veszélyeztetné, akkor lehet, hogy csökkentik is.
Ha a - akár nagykorú - gyermeket a másik szülő tartja el a háztartásában, akkor ő jogosult a tartásdíjra.
Lehet én nem értek valamit,de a másik kiskoru gyermek veled él továbbra is nem?
Akkor az egyik gyermeket te tartod el,a másikat az apjuk.
Ez még jövőbeni dolog, de igen, a kisebbik velem fog élni. Igazad van, ebbe így nem gondoltam bele.
Köszönöm.
Üdvözletem
A kérdésem a következő... a fiam decemberben betöltötte a 18 ik életévét. Középiskolai tanulmányait befejezte. Most szakmát tanul, ami 2 hét gyakorlat illetve 2 hét elméletből áll. A gyakorlati idő után már kap fizetést. Akkor is köteles vagyok fizetni a gyerektartást? A szakma megszerzése még 2 évig tart. Németországban élünk, de Magyarországon váltunk el.
Köszönöm
Igen,amig a bíróság nem mentesit ez alól.
Ugyanis nagykorúságáig bármikor elkezdheti felsőfoku tanulmányait.
Petice,
„Ptk.4:220. §
(1) A továbbtanuló nagykorú, munkaképes gyermek a rászorultsági vélelem esetén kívül is jogosult a tartásra, ha szükséges tanulmányai indokolt időn belüli folytatása érdekében arra rászorul. A gyermeknek a szülőt a továbbtanulási szándékáról késedelem nélkül tájékoztatnia kell.
(2) Az (1) bekezdés szerinti tanulmánynak minősül az életpályára előkészítő szakképzettség megszerzéséhez szükséges képzés vagy tanfolyam, a felsőfokú végzettségi szintet biztosító alap- és mesterképzésben, valamint a felsőfokú szakképzésben folytatott tanulmányok folyamatos végzése. Nem érinti a tanulmányok folyamatosságát az a megszakítás, amely a jogosultnak nem róható fel.”
Ha saját jövedelme is van a gyereknek, és a gyermektartást bírósági ítélet, vagy bíróság által jóváhagyott egyezség szabályozza, akkor azon a bíróságon kérheted a tartásdíj mérséklését esetleg.
Üdv
Némi segítségre szorulok.
Gyermekem, ki után tartásdíjat fizetek, felnőttkorú és most kezdi egyetemi tanulmányait.
Viszont már nem az édesanyjával él, hanem a párja szülői házában, viszont a bejelentett lakcíme az édesanyjánál van.
Köteles vagyok-e még a t.díjat fizetni?
Legszívesebben őt támogatnám ezzel az összeggel is még.
EPH,
Igen, főszabályként köteles vagy fizetni, főleg, ha azt bírósági határozat, vagy bíróság által jóváhagyott egyezség alapján kell.
Ugyanakkor én a helyedben egy tértivevényes levélben jelezném a jogosultnak, hogy tudomásod szerint életvitelszerűen nem él már a gyermek a háztartásában, ezért kéred, hogy a tartásdíj fizetési kötelezettség megszűnését jelentse be az illetékes bíróságra. Ha nem teszi meg, akkor te fogod megtenni, de akkor őt a mulasztása miatt megbüntetik.
Aztán meglátod mit válaszol.
Ennyiből egyáltalán nem következik, hogy megszűnt a tartási kötelezettség.
Nem. Ezért írtam : nézzük meg, mit válaszol. Indokolja a jogosult, hogy miért NEM szűnt meg a tartási kötelezettség.
Törvényi vélelem áll amellett, hogy a tartásra jogosult a gyerek. Ergo a megszűnés szorul bizonyításra.
„Törvényi vélelem áll amellett, hogy a tartásra jogosult a gyerek.”
Ezt nem is vitatom. A gyerek!
Ha a kérdező továbbra is szeretne fizetni, ahogy írja, akkor nincs értelme azon vitatkozni, hogy jogosult-e még a gyerek a tartásdíjra. Ellenben szerintem alappal kérheti a kérdező a bíróságot, hogy a megfizetés módját változtassa meg. Eddig a gyerek anyjának kellett fizetnie, mostantól a gyereknek szeretne. Hát kérje!
Köszönöm a válaszokat!
Tisztelt Szakértők!
Két gyermekemet válás után édesanyjuk nevelte, fizettem utánuk a gyerektartást. A nagyobbik a felsőfokú tanulmányai idejére hozzám költözik (másik város). Ebben az esetben mi a pontos forgatókönyv? Kell-e nekem továbra is fizetni bármit is? Gyerektartás feletti nagyobb kiadásokat mindig feleztük. Maradjon ez így továbbra is - ha nincs tovább gyerektartás -, vagy mindenki "intézze" a nála levő gyereket. Válaszukat előre is köszönöm!
A gyermektartás az a gyermek jövedelme, ami azt jelenti, hogy rá kell tölteni. Mégis, a másik fél betegesen szokott ragaszkodni ahhoz, hogy ő kapja meg a pénzt, ne pedig az, akinél a gyerek ténylegesen tartózkodik.
Próbálj megegyezni a másik féllel, hátha ő kivételesen nem ilyen.
DAS,
Ha ("sima", nem bírósági) megegyezés alapján fizeted, beszéljétek meg, és módosítsátok. Ha nem sikerül megegyezned, akkor bírósághoz fordulhatsz.
Ha eleve bírósági végzés vagy bíróság által jóváhagyott egyezség alapján fizeted a tartásdíjat, akkor az azt kiállító bíróságon kell kérnie a JOGOSULTNAK a módosítást, ha a feltételek - mint esetetekben most ez a költözés - megváltoztak. Ha van megállapodás közöttetek, akkor csak az aszerinti módosítást kell kérnetek. Ha a jogosult nem kéri, akkor figyelmeztesd rá, hogy neki kell, ha nem teszi meg, akkor neked kell a bírósághoz fordulnod.
kiadja a Jogászoknak Kft.
cégjegyzékszám: 02-09-067243
adószám: 12559044-2-02