Válás - lakáshitel - közös lakáshasználat?


pocakka # 2016.06.01. 20:26

T. Jogászok!

A következőben kérném a segítségüket. 2006-ban vettem fel CHF alapú hitelt lakásvásárlásra. 2008-ban házasodtunk össze, tehát úgy tudom, onnantól számít közösen fizetettnek a hitel. 2012-ben forint alapú hitellel végtörlesztettünk (itt már adóstársak voltunk), plusz a férjem kapott a cégétől 1M Ft vissza nem térítendő hitelt ehhez.
Ő 2014. 06. hóban elköltözött, onnantól egyedül fizetem a hitelt, és ez így is marad még 11 évig.
Békében, közös megegyezéssel szeretnénk válni (mediátori segítséggel), de szeretném előre tudni,ilyenkor mi jár, milyen kötelezettségek keletkeztek-végül is a házasságunk alatt fizetett hitel felét kellene neki kifizetnem? Vagy ez nem ilyen egyszerű, plusz esetleg valamivel csökkenthető az összeg? Vagy fizetés helyett tulajdonjogot is kérhet? Megállapodhatunk úgy is, hogy ha a hitel letelik, azután fizetek neki? Ő nem feltétlenül akarná azt az összeget, de sztem, ha megudja, az évek alatt mennyit fizettünk ki, megváltozik a véleménye.
Köszönöm a segítséget!

Kovács_Béla_Sándor # 2016.06.01. 20:46

2006-ban még élettársak se voltatok?

ObudaFan # 2016.06.02. 05:27

Ha 2006-ban már együtt eltetek, kozos a hitel és a belőle vett lakás is. Ha nem, akkor egyik sem kozos és a kozos vagyonbol fizetett hitel vonatkozasaban megteritesi kotelezettseged van felé.

pocakka # 2016.06.07. 21:44

Köszönöm.

Bocsánat, nem látom, hol lehet választ küldeni. Csak 2007. júliusában költöztünk össze, a hitel felvételekor nem voltunk élettársak.

Tehát ha jól értem, a házasság alatt törlesztett hitel felét kellene neki kifizetnem.

ObudaFan # 2016.06.08. 04:55

Igen.

barcis2 # 2016.07.05. 08:34

Volt férjemmel elváltunk közös megegyezéssel. A lakáshasználat közös.A Nemzeti Eszközkezelő tulajdona.
A rezsit 100%-ban én fizetem, a férjem nem járul hozzá a költségekhez, pedig egy háztartásban élünk. Mit lehet ilyenkor tenni?

Férfi # 2016.07.05. 12:43

Tisztelt Hölgyem/Uram!

Adott egy lakás 50-50 százalékos tulajdonrésszel.
Amennyiben a válás alatt a közös tulajdonból elköltözöm, és a feleségem bennmarad a 19 éves lányommal a lakásban, akkor én hogyan érhetem el, hogy a lakás eladásra kerüljön, és az azon lévő hitel levonása után osztozzunk az eladási áron?

Attól tartok, hogy ő megkapja a lakáshasználati jogot, és majd megpróbálja megakadályozni az eladást, így ellehetetlenít engem az újrakezdésben.

Mi lehetne a megoldás, ha a közös megegyezéses út úgy tűnik nem járható?

Köszönöm!

ObudaFan # 2016.07.05. 16:07

Férfi

Pert indithatsz a kozos tulajdon megszüntetése iránt.

ObudaFan # 2016.07.05. 16:08

Barcis2

Fizetési meghagyásos eljárásban hajthatod be a kovetelesed.

Dr.Attika # 2016.07.05. 16:47

Férfi!
Addig sem szabad kiköltözni, úgy lehet megakadályozni.

Férfi # 2016.07.05. 16:49

Dr. Attika!

Mindenképpen költözni szeretnék, mert már nem bírok így élni...

wers # 2016.07.06. 06:53

A költözéssel csökkenhet a tulajdoni része? Így érted Dr.Attika? Remélem nem így van.

ObudaFan # 2016.07.06. 12:44

Nyilván nem változnak a tulajdoni viszonyok, viszont az eladás iránti érdekeltség az jelentősen változhat.

Férfi # 2016.07.07. 08:37

Igen az esélyes, ha eljövök és a feleségem bent marad az ingatlanban akkor nehezen lehet majd rávenni az eladásra, de én így élni már nem tudok...inkább megyek a híd alá

Sadorika # 2016.07.10. 14:15

Tisztelt Jogi fórum!
Nem.tudom rendesen meghatározni, hogy ez a kérdés ide tartozik e de remélem tudnak segíteni.
A szüleim váló félben vannak. Édesanyám tavaly decemberben elkoltozott a családi házból. Megegyeztek, hogy nem adják el, hanem édesapám majd kifizeti a ráeso részt, amiről egyébként au első tárgyaláson volt is szó.
Édesapám közben megismerkedett egy hölggyel,ami édesanyámnak nem tetszik és állandó vita van azon, hogy ide édesapám barátnője nem.teheti be a lábát.
Szóval a kérdésem az lenne:van -e ilyen jogszabály ami arról renelkezik, hogy ilyen esetben az egyik fél aki a házban már nem él megtilthatja e , hogy a másik fél kit vihet a házba?
Köszönöm a választ!

ObudaFan # 2016.07.11. 15:45

Arra az esetre, ha az egyik fél a visszatérés szándéka nélkül elköltözött, szerintem a bent maradót nem lehet ettől eltiltani.

sissy074 # 2019.08.29. 16:33

Kedves Fórumozók!
Tavaly áprilisban elköltöztem a közös lakásunkból gyermekeimmel a férjemtől,a másik szintén közös ingatlanunkba.Váláskor kértem a kizárólagos lakáshasználatot,az első tárgyaláson megtudtam nem kaphatom meg,csak külön perben,lévén nem ez volt az utolsó közös lakásunk.Azon a tárgyaláson férjem közölte amiben most lakom arra szeretne osztott lakáshasználatot,mivel az ingatlan 3 szintes ez lehetséges is lenne,de mivel férjem kötözködik,és agresszív ezért is hagytam el,én nem szeretném a megosztást.Mennyi esélye van,annak,hogy megosszák az ingatlant?Vagy mit tudok tenni,hogy ez ne történjen meg,és a gyerekek ne újra állandó vita és veszekedés közepette éljenek?Érdemes külön perben kérnem a kizárólagos lakáshasználatot?Köszönöm előre is a segítséget.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.08.29. 16:51

Ha nem kéred, nem kapod meg.

sissy074 # 2019.08.29. 17:27

Köszönöm a választ!Még azt megkérdezhetném,hogy ha nem ez a lakás volt az utolsó lakhelyünk,ezért nem lehet kizárólagos lakáshasználatot kérnem a perben.Akkor osztott lakáshasználatot,hogy kérhet a férjem ebben a perben?Arra nem vonatkozik semmi jogszabály?

Kovács_Béla_Sándor # 2019.08.29. 18:33

A bontóperben nem döntenek arról az ingatlanról, amely nem az utolsó közös lakóhelyül szolgáló volt. A férjed is csak az utóbbira nézve kérhet osztott használatot - neked azzal szemben az ő kizárólagos használatát kellene kérned.

Nem kellene egy ügyvédet megbíznod?

sissy074 # 2019.08.30. 07:03

Kedves Kovács_Béla_Sándor!
Köszönöm szépen a segítségét.Akkor ha jól értem a tárgyaláson a lakáshasználati jog rendezése iránti kérelmet ezen ingatlanra teljesen meg kellett volna szüntetnie a bíróságnak?Mert azt csak részben szüntette meg a pp 242§ (1) alapján,mert alperes jogi képviselője ehhez járult hozzá.Alperes osztott lakáshasználati felvetésére pedig felhívta alperest,hogy 8 napon belül az ingatlanról készült rajzot csatolja be.Én milyen jogszabályra tudnék hivatkozni akkor ebben az esetben?

sissy074 # 2019.08.30. 08:17

Az ingatlanról a rajzot arra az ingatlanra kérte beadni a bíróság,amit én most használok,ami nem az utolsó közös lakásunk.Ezért is nem értem,hogy hogy lehet,hogy nekem nem lehet arra kérnem,alperesnek meg igen...

Kovács_Béla_Sándor # 2019.08.30. 09:39

teljesen meg kellett volna szüntetnie a bíróságnak?
Tulajdonképpen igen, mert ez olyan kereseti kérelem, amely a bontókeresettel nem kapcsolható össze, azzal egy eljárásban nem bírálható el. Se pro, se kontra. (Mondjuk, ha elutasítja, az neked jó, akkor is, ha egyébként téves. Ha pedig helyt adni neki, akkor legfeljebb megfellebbezed.)

("Távirányítást" nemigen vállalok, pervezetéshez konkrét tanácsokat nem szívesen adok. Jobb szeretem magam csinálni.)

jani2017b # 2019.09.08. 16:03

Érdekelne, hogy mi várható a következő esetben (körülbelül) 12 éves házasság, Anyuka és 3 lány a másik oldalon a férfi, a tulajdonlapra a férfi nem lett bevezetve. 3 gyermek született 5-7-9 évesek. Adott volt egy vályogház, amit lebontottak, és egy új házat építettek a szerkezetkész állapotig a férfi szóleinél laktak. Felvettek 15 millió bankkölcsönt ! Két szimmetrikus házrészből most , amikor elhatározták , hogy vállnak eladták az egyik oldalt 52 millióért (vállalták a gázbevezetést és más munkálatokat 2-4 millió értékben) a megmaradt rész alsó szintjáre beköltözött az anyuka és az egyik lány , felső szintre a feleség és a 3 gyermek. A férfi visszaköltözött a szüleihez és ott lakik még a 3. lány is mivel a család egyik tagjának felesége. Az építkezés úgy folyt hogy az anyagköltséget a feleség oldaláról a 3 lány és anyuka teremtette elő főleg, a teljes házilagos kivitelezést viszont főleg a férj és családja végezte. Milyen arányú anyagi elosztások lehetnek, mi tekinthető jogosnak???

jani2017b # 2019.09.08. 16:22

A most eladott házrészben laktak az elmúlt 9 évben.