Válás - lakáshitel - közös lakáshasználat?


Sikeresen # 2012.10.17. 08:07

ObudaFan!

Közös tulajdon megszüntetésénél kérheti.
1/3 részben ítélhetik meg(közös gyermeket figyelembe véve.)

ObudaFan # 2012.10.17. 08:40

Totálisan kevered a többlethasználati díjat és a lakáshasználati jog ellenértékét. Többlethasználati díjat főszabály szerint nem kérhet. Akkor kérhet esetleg, ha a lakás mérete akkora, hogy a kiskorú gyermek elhelyezéséhez szükséges mértéken túli használat is megvalósul.

TóthAlex # 2012.10.25. 16:04

Tisztelt Fórumozók!

Válófélben vagyunk. Van egy házunk, ami hitellel terhelt. A tulajdoni viszonyok 70%-30% az én javamra. A ház értéke kb. 12.000.000 Ft, a hitel kb. 6.000.000 Ft.

Kérdésem, ha egyben visszafizetem a banknak a hitelt, mennyit kell fizetnem a másik félnek.

A válaszokat előre is köszönöm.

ObudaFan # 2012.10.25. 16:54

A teljes érték 30%-a mínusz a visszafizetett hitel fele főszabály szerint. De azért ezen sok minden változtathat.

TóthAlex # 2012.10.25. 17:09

Köszönöm a gyors választ!!

Én is így gondoltam, de most jöttem egy ügyvédtől és ő nem ezt mondta. Azt mondta a bíróság úgy számol, hogy a vételár mínusz a lakáshitel és a fennmaradó részt kell elosztani. Én teljesen laikus vagyok, de nem értem, ha visszafizetem egyben a hitelt, amit egyébként még 15 évig kellene törleszteni akkor miért nem jön le az ő 30 százalékából a hitel fele. Ezt mondta pedig és nagyon el vagyok keseredve... Próbálkozzak másik ügyvéddel?

ObudaFan # 2012.10.25. 18:32

Az úgy valószínűleg nem jó. A hitel ugyanis 50-50%-ban terhel titeket főszabály szerint. De azért ilyen kevés információ alapján biztosat ne várj.

TóthAlex # 2012.10.26. 04:35

Köszönöm

SANYO11 # 2012.10.26. 15:27

Tisztelt Szakértők!
Az alapkérdésem: kell-e a vagyonmegosztáshoz ügyvédet keresnem, az alábbiak alapján:
1, 24 éve az „én” tanácsi lakásomba költözött a feleségem.
2, Ezt később másik tanácsira cseréltünk, amit közösen megvásároltunk, majd eladtunk.
3, Az árából (+jelentős részben igazolhatóan az én jövedelmemből) új házat építettünk cca. 10 éve. Ez a ház már csak Ő nevén van (botor fejjel még a haszonélvezeti jogról is lemondtam!) - bár a hiteleket két névre közösen vettük fel és fizettünk.
4,3 éve elköltöztem, azóta a törlesztő részleteket nem fizetem, bár az én nevemen is van (helyettem Ő fizeti) - erről megállapodtunk írásban.
5, Megállapodtunk írásban, hogy milyen ütemezés szerint vásárolja meg a: Házérték - Hitel = fennmaradó érték 50%-át. A megállapodást azonban nem tartja be.
6, Amióta elköltöztem, átutalom a gyerektartást rendesen. Plusz rengeteget költök a gyerekeimre (ruha, tanszer, zsebpénz, külföldi tanulás, osztálykirándulás, iskolai sí-tábor, rendszeres sport, stb.)- számlákkal igazoltan.
Igaz, amikor az egyik gyermekem 5 hétig külföldön tanult (amit a családomtól kapott kölcsönből 100%-ban én finanszíroztam) + ugyanekkor a másik gyermekem 5 hétig csak velem volt (2 hétvégét kivéve) nem fizettem gyerektartást.
7, Mindkettőnken van 1-1 cége: neki 100%-ban - nekem 50%-ban 1-1 Kft (a maradék 50% egy harmadik személyé)+ még a házasságunk ideje alatt megvásároltunk az Ő beltagságára egy Bt-t, amit most alakított át egyszemélyes tulajdonú Kft-jévé.
8, Albérletbe költözésemkor cca. 3 millió forintnyi ingóságot otthagytam. Az albérletben a barátaim kölcsön-bútorával költöztem be.
9, Az otthagyott 2 szint +100% alápincézett házban jelenleg Ő + két kiskorú (13 és 17 éves) gyermekem lakik. (5 szoba, 4 fürdőszoba, dupla garázs,stb.)
10. Kommunikáció gyakorlatilag 0 közöttünk, mert én "tönkretettem" az életét - bár az Ő nyilvánosan is bevállalt külső kapcsolata miatt költöztem el.
12, A gyerekek közös felügyeletében, stb. gyakorlatilag írásban megállapodtunk (csak két tanúval aláirtva, nem közjegyző előtt). Tehát ez rendben is lenne - csak biztosan még több gyerektartást szeretne majd kapni, mint a mostani 110.000 FT. (Bár ez jelentősen több mint a fizetésem + az osztalékom 40%-a. Jelenleg családi kölcsönből tudom mindezt finanszírozni, amit majd egyszer - ha jobban megy a cégem – persze vissza kell fizetnem.)
11, Most beadta a válópert, egy profi (egyházi!) ügyvédet felfogadva.
12, Én csak a Házérték - Hitel = fennmaradó 50%-át szeretném valamikor megkapni, a cégeket békénhagyva.
Az alapkérdésem tehát: van erre esélyem, vagy a vagyonmegosztáshoz ügyvédet keresnem, különben mindenből kiforgatható vagyok-leszek?
Köszönöm a figyelmet - türelmet - és az esetleges választ.
SANYO11

ObudaFan # 2012.10.27. 08:55

Azt elsősorban neked kell érezned, hogy mennyire tudsz megbirkózni magad az ilyesmivel, nekem az a tapasztalatom, hogy a laikusok túlnyomó többsége nagyon rosszul jár, ha egyedül pereskedik.

SANYO11 # 2012.10.27. 10:32

Köszönöm a válaszod OdudaFan!
Nagyon csapdás a dolog?

SANYO11 # 2012.10.27. 13:00

Köszönöm ObudaFan!
Szerinted sok csapda van ebben az ügyben?
SANYO11

Orsolya2012 # 2013.03.08. 12:50

Tisztelt Szakértők,

Érdeklődni szeretnék, hogy édesanyám kb. 25 éve elvált édesapámtól, és amikor összeházasodtak vásároltak hitelre egy lakást 30 éves futamidőre, mind a ketten tulajdonosok, a válásnál édesapám azt mondta, hogy majd az ő részét átíratja a nevünkre... de ez természetesen nem történt meg. A válásnál édesanyám átvállalta a hitel fizetését.
Érdeklődni szeretnék, hogy nem sokára lejár a hitel, és, hogy ebben az esetben édesapámnak jár e valamennyi rész a lakásból, ha tételezzük fel el szeretnénk adni, illetve lehet e kérni, hogy csak egy tulajdonosa legyen a lakásnak, az édesanyám, miután lejár a hitel a banknál.

Az együtt élésük ideje alatt is édesanyám fizette a hitelt, a válásig ez kb. 5 évet jelent.

Segítségüket és válaszukat előre is köszönöm.

salamon1 # 2016.03.03. 09:40

Tc. Jogi tanácsadó .

Kérdésem lenne : 30év után válunk , ilyenkor a házastársat mennyi tulajdon rész illeti ?Ha közös vagyonunk nincs .Mamánál lakunk oda tettük bele az anyagi forrásunkat.
Szeretnénk most venni egy lakást vagy házat közösen .Egyikünk részére .Mennyivel tartozunk egymásnak anyagilag 30év után?

Előre is köszönöm a választ.

Immaculata # 2016.03.03. 10:52

Tehát ha van megtakarítás, akkor annak fele az egyik házastársat, a fele a másikat.

A felélt összeggel senki sem tartozik.

A lakásba befektetett beruházásért a mama tartozik.

ObudaFan # 2016.03.03. 10:54

Hát, túl sok információt azért nem közölsz, ez legkevésbé az egymással töltött évktől függ.

Ha nincs közös vagyon (ami azért nem túl gyakori), akkor ilyen cmen semmivel. Ha valamelyikőtök szüleinél laktok, akkor lakáshasználati jog ellenértéke sem jár. Járhat még házastársi tartás, ha valamelyikőtök rászorul, vagy esetleg elképzelhető, hogy valamelyikőtök a különvagyonából fizetett közös tartozást, akkor megtértés járhat neki.

Immaculata # 2016.03.03. 10:57

Orsolya2012

Huh. Ritkán hallani ilyet.

A 25 évnyi hitelből csak az utolsó öt évben kifizetett hitel felét lehet követelni az édesapán.
Az édesapa az ingatlan fele részében tulajdonos.

Meg kellene próbálni azt az ígért ajándékozást kérni. De ezt csak megegezéssel.

vstrom # 2016.03.06. 21:03

Tisztelt Szakértők!

Válás előtt vagyunk, van egy ingatlan, rajta közösen felvett hitellel. A feleségem akar elköltözni a közös gyerekünkkel. Én maradnák a házunkban (önként menne el, maradhatna a házunkban, de nem akar), addig amíg el nem adjuk, vagy a részét ki nem fizetem.
Ő azt szeretné ha a hitelt teljesen én fizessem (mivel én lakom csak benne), fizessem az albérletét, pluss a gyerektartást.
A gyerektartást nem vitatom, az teljesen rendben van. Viszont ha jól gondolom a hitel 50%-át neki is fizetnie kellene, mivel attól még a tulajdonában marad... Gondolom az albérlete pedig megegyezésen múlik...?

Válaszukat előre is köszönöm!

ObudaFan # 2016.03.07. 14:54

A gyerektartást nem vitatom, az teljesen rendben van. Viszont ha jól gondolom a hitel 50%-át neki is fizetnie kellene, mivel attól még a tulajdonában marad... Gondolom az albérlete pedig megegyezésen múlik...?

A hitel közös, az albérletét nem vagy köteles fizetni.

337679 # 2016.03.19. 11:14

Udvozlettem

Mi tortenik akkor ha elvalnak tobb mint 7 eve a volt feleseg kapta meg a gyerekeket akkor es a hazat,amin hitel volt volt feleseg fizette egyedul..
Az a kerdesem en vagyok a volt feleseg.Sajnos anyam is ellenem van nincs mit ennie,neki is a gyerekeim meg penz kellene.A volt ferjemnek is a gyerekeim kellenenek,neki sincs penze.
Kerdesem esetleg ha a volt ferj kapna meg gyerekeket akkor megkaphassa az en hazamat?hasznalatra.Neki nincs sajatja az anyanal lakik egy paraszthazba.
Megkaphassa hazamat is volt ferjem?
Van rajta hitel..amibe egy fillert nem fizetett a volt ferj...varom mielobbi valaszt..koszonom

ObudaFan # 2016.03.19. 12:09

A lakáshasználat újrarendezése nem feltétlenül kizárt, de hogy ennek ennyi idő után realitása lenne-e, azzal kapcsolatban a kérdésedben nem sok fogódzó van. A tulajdoni hányadok és a hitel vonatkozásában a kialakult túlfizetés elszámolása házassági vagyonjogi szerződésben rendezhető.

pohicop # 2016.03.19. 12:39

Nem tudom mennyire vág ide...

"A volt házastársak közös tulajdonában álló közös lakás használatának rendezése körében nem jogosítható fel a lakás részbeni használatára a közös lakást elhagyó az a házastárs, akinek lakása másutt megfelelően biztosított, hanem ilyenkor a másik volt házastársat kell feljogosítani a házastársi volt közös lakás kizárólagos használatára (BH 1985. 144.)."

337679 # 2016.03.19. 12:47

Koszonom valaszt.
Az megtortent amikor valtunk.
Volt hazassagi vagyon megosztas.
Az en nevemre kerult ingatlan.
De a hitelbe benne maradt a volt ferjem.
Ilyen esetben kerheti a volt ferj ga esetleg megkapna gyerekeket?
O nem fizeti a ra eso resz a hitelbe

Kovács_Béla_Sándor # 2016.03.19. 12:47

Ez egy rendszerváltozással korábbi döntvény...

pohicop # 2016.03.19. 14:48

Ebben kétség kívül igazad van KBS :)

pocakka # 2016.06.01. 20:25

T. Jogászok!

A következőben kérném a segítségüket. 2006-ban vettem fel CHF alapú hitelt lakásvásárlásra. 2008-ban házasodtunk össze, tehát úgy tudom, onnantól számít közösen fizetettnek a hitel. 2012-ben forint alapú hitellel végtörlesztettünk (itt már adóstársak voltunk), plusz a férjem kapott a cégétől 1M Ft vissza nem térítendő hitelt ehhez.
Ő 2014. 06. hóban elköltözött, onnantól egyedül fizetem a hitelt, és ez így is marad még 11 évig.
Békében, közös megegyezéssel szeretnénk válni (mediátori segítséggel), de szeretném előre tudni,ilyenkor mi jár, milyen kötelezettségek keletkeztek-végül is a házasságunk alatt fizetett hitel felét kellene neki kifizetnem? Vagy ez nem ilyen egyszerű, plusz esetleg valamivel csökkenthető az összeg? Vagy fizetés helyett tulajdonjogot is kérhet? Megállapodhatunk úgy is, hogy ha a hitel letelik, azután fizetek neki? Ő nem feltétlenül akarná azt az összeget, de sztem, ha megudja, az évek alatt mennyit fizettünk ki, megváltozik a véleménye.
Köszönöm a segítséget!