Gondnokság...???


Tefortun # 2014.10.05. 02:02

Üdvözletem!
Tudna segíteni egy jogi szakember?
Édesanyámmal tartási szerződést kötöttem holtig tartó haszonélvezettel az Ő javára. Az ingatlan másik felének tulajdonosa a testvérem. A bíróságtól értesítést kaptunk, miszerint a testvérem az ő gyámsága alá kívánja helyeztetni az édesanyánkat. Ha ez megtörténik, a testvérem édesanyánk minden ingó és ingatlan vagyonával rendelkezni gog? Megszűnik-e a tartási szerződés vagy módosulni fog-e? Kötelezhetnek-e rá, hogy a haszonélvezettel terhelt házrészt eladjam? A testvérem pénzhez akar jutni, az a szándéka, hogy édesanyánkminden pénzét megszerezze és Őt kitegye a házból.
Köszönettel: Tefortun

agica8 # 2014.05.05. 07:53

Értem és köszönöm szépen! :-)

monalisa1 # 2014.05.04. 12:04

El fog tartani egy ideig mire intézetbe rendelik/zárják, addig valahogy ki kell bírni...

Kovács_Béla_Sándor # 2014.05.04. 11:44

Jellemzően nem a beleegyezésükkel korlátozzák az emberek cselekvőképességét. Pert indíthatsz.

agica8 # 2014.05.04. 10:51

Helló!

Apámmal kapcsolatosan írok és kérek segítséget: alkoholista hosszú évek óta. Most már testileg és szellemileg is teljesen leépült. Szerintem utolsó stádiumban van fizikai állapotát tekintve.
Az a baj, hogy korábban sem volt hajlandó segítséget elfogadni a gyógyításával kapcsolatosan, természetes próbáltuk szép szóval, semmi eredmény. Ő mindig inni akart és erre volt büszke! A családi (otthoni) lét elviselhetetlen lett mára.
Szeretném vagy gyógykezeltetni, vagy "elvitetni". Ő semmibe nem egyezik bele. Józanul is elmeháborodott már!
Tipikusan azok az állapotok jelentkeznek, amikor már teljesen elitta az agyát. Össze vissza beszél, értelmesen már nem lehet vele társalogni, mindenkit piszkál, sérteget, kritizál, vádol, és sorolhatnám. Rendes nyugdíja van, melyet minden hónapban eliszik!

Hogyan tudom az ő beleegyezése nélkül elindítani a gondokság alá vételt? Mi a járható út? Változást szeretnék, mert ez így nem mehet tovább.

Kérem segítségüket.
Köszönettel: Ágica

Kovács_Béla_Sándor # 2014.05.04. 10:40

Abból, hogy valaki részletekben teljesít nem következik szükségszerűen, hogy nem képes egyösszegben teljesíteni.

sissy074 # 2014.05.04. 10:22

:-) Ha viszont nem költötte el semmi másra,akkor a hátralékot kifizeti egyben.Nem részlet fizetés útján. Ergo elköltötte. :-)

Kovács_Béla_Sándor # 2014.05.04. 09:29

Csak ismételni tudom: abból, hogy a gondnok elmulasztotta megfizetni a gondozási díjat, nem következik egyáltalán, hogy az összegét bármi másra elköltötte volna.
(Úgy lehet, nem arisztotelészi logika szerint gondolkodsz, ezért nem tudlak követni. És vica versa.)

sissy074 # 2014.05.04. 08:14

A mama már 10 éve az otthonban él,semmi vagyona nincs.A nyugdíja az otthonra megy el.És mivel az nem lett pont fizetve amit kellett volna fizetni belőle,ezért gondoltam,hogy azt csak úgy nem költheti el másra a gondnok.Egyébként én azt is furcsállom,hogy ilyen estben kap részletfizetést,és továbbra is a gondnoka maradhatott....Az otthon vezető jelezte a nem fizetést a gyámügyre,utána ott született a részletfizetésre megállapodás.Ezeket a gondnok anyukája mondta el.Az én anyukámnak a testvére,anyukám nem volt bent a gyámügyön mert nem is tudja ott ő mint a gondnokolt lánya milyen felvilágosításra lenne jogosult.

Kelvin (törölt felhasználó) # 2014.05.04. 08:01

Amúgy az intézmény gondozási díját fedezi a mama nyugdíja? Csak mert lehet a kettő hónap azért maradt ki, mert a korábban esetlegesen felhalmozott tartozásokra ment.
Nekem hiányzik egy láncszem a történetből: a gyámügyi részletfizetés nem világos. Volt vmi belső vizsgálat?

sissy074 # 2014.05.04. 07:36

Miért hová költötte volna még el??Mert a gondozottra nem.Akkor meg gondolom saját magára.Viszont nem azért a gondnoka,hogy magára költse más nyugdíját..Nem?Vagy szabad más pénzét sajátjaként kezelni?Ha pedig nem,akkor minek nevezhető a dolog?Nem hűtlen kezelésnek?

Kovács_Béla_Sándor # 2014.05.04. 07:29

Sajátos logikád van. Abból, hogy nem utalta át a gondozási díjat, hogyan következik, hogy elsikkasztotta?

sissy074 # 2014.05.03. 16:27

Tisztelt Fórumozók!

Nagymamám gondnokság alatt áll,a nyugdíjából a gondnoka fizeti a nyugdíjas otthonban felmerülő költségeket.Ezt 2013-ban 2 hónapig is elmulasztotta.A gyámügyön annyival elintézték,hogy ezt részletekben vissza fizethette.Ez nem nevezhető hűtlen kezelésnek,vagy sikkasztásnak??Hisz akkor elköltötte azt a pénzt ami nem az övé volt.A gyámügynek ilyenkor nem kötelessége ezt jelenteni?A gondnokolt lánya ez esetben tehetett volna feljelentést a rendőrségen?Vagy ezt még most is megtehetné?A gyámügyön kérheti a gondnokolt lánya(anyukám),hogy tájékoztassák,a gondnok arra költi-e a pénzt amire kell?Vagy a gyámügy részéről milyen tájékoztatás jár részére?

ObudaFan # 2014.04.30. 19:26

Az öröklési illeték lakásra 9%, egyéb vagyonra 18%. A cselekvőképességében vagyoni jognyilatkozatai tekintetében részlegesen korlátozott nagykorú érvényesen kizárólag közvégrendeletet tehet. A teljesen korlátozott nem tehet érvényesen végrendeletet. Az unokatestvér nem jogosult kötelesrészre.

Heki65 # 2014.04.30. 13:35

Még azt is szeretném megkérdezni, hogy ilyen állapotú készíttethet-e végrendeletet? Ha igen, ő kizárhatja a legközelebbi örököst? Vagyis ebben az esetben nincs köteles rész?

Heki65 # 2014.04.30. 13:23

Csak én? És őt azért hogy a gondnokságot ellátta, semmilyen részesedés nem illeti meg?
Az öröklési illeték ebben az esetben 18%?

pazs # 2014.04.30. 13:21

Akkor te örökölsz, mint a szülő leszármazója, az unokatestvér távolabbi rokon nálad (a nagyszülő leszármazója).

Heki65 # 2014.04.30. 13:20

Ő az én anyukám (aki pár hete halt meg)testvére. A gondnoka pedig az unokatestvére.

pazs # 2014.04.30. 13:13

Ha nincs végrendelet, akkor sorban: a gyerek, ha nincs, akkor az unoka, dédunoka stb., ha nincs leszármazó, akkor a szülők és a házastárs, ha azok sincsenek, akkor sorban a nagyszülő, a nagyszülő leszármazója, a dédszülő, a dédszülő leszármazója (mindegyik akkor, ha az előző nem létezik vagy nem örököl), ha ezek nincsenek, akkor a távolabbi rokonok, ők fejenként egyenlő arányban.

A két távoli rokon te vagy és az unokatestvér? Ki kinek a kije?

Heki65 # 2014.04.30. 13:04

Neki nincs szülője, sem testvére, sem gyermeke.
Tehát akkor mi ketten a két távoli rokon öröklünk?

monalisa1 # 2014.04.30. 13:01

Heki65

pazs megválaszolta: az öröklés rendje szerint majd...

Heki65 # 2014.04.30. 12:59

OK Pazs, akkor úgy teszem fel a kérdést, hogy mi lesz azzal a pénzzel a halála után?

pazs # 2014.04.30. 12:43

Semmi köze az öröklés rendjének ahhoz, hogy ki a gondnok.

Heki65 # 2014.04.30. 12:26

Értelmi fogyatékos, otthonban élő Nagybátyám gondnoka az ő unokatestvére. Azt szeretném kérdezni, hogy halála esetén a takarékbetétben összegyűlt pénzt kizárólag a gondnoka örökli?

ObudaFan # 2014.04.25. 13:31

Attól még nem az övék a haszonélvezeti jog, de ebben az esetben a mama nem tud arról lemondani.
Egyrészt ha a mamát gondnokság alá helyezik, de a családban vita van, akkor nem a vitában érintett egyik családtag lesz a gondnok, ha más nem, a gyámhatóság majd kijelöl hivatásos gondnokot.
Másrészt a gondnokolt vagyona az nem a gondnok vagyona. Harmadrészt ha gondnokság alá kerülne a mama, akkor gyámhatósági engedély is kellene ahhoz, hogy a haszonélvezeti jogáról lemondhasson.