Öröklés


Renáta87 # 2020.09.22. 09:13

Az lenne a kérdésem, hogy ha az elhunyt gyermeke (örököse) lemond az elhunyt házastása javára (az elhunyt férjének javára), hogy milyen illeték vonatkozik rá? valamint 5 éven belüli eladás esetén milyen illeték vonatkozik rá?

rigoz # 2020.09.22. 09:16

A lemondás esetén nem örököl, azaz illetéket sem kell fizetnie.

Illetéket az fizet, aki örököl valamit.

Öröklési illeték alól egyébként a házastárs is mentes a hatályos jogszabályok alapján. És a gyermek is az lenne.

wers # 2020.09.22. 09:20

5 éven belüli eladás esetén milyen illeték vonatkozik rá?

Eladásnál nincs illeték, szja jöhet szóba ingatlan értékesítés esetén, ha keletkezik jövedelem, azaz drágábban adja el, mint örökölte.

Kovács_Béla_Sándor # 2020.09.22. 09:32

(De ha mondjuk, nem örökölte, hanem ajándékba kapta a hagyatéki eljárásban, akkor fizethet rendesen. Nem itt kéne szerintem egy ilyen ügyet intézni - úgy lehet, milliókról van szó.)

wers # 2020.09.22. 11:03

Nem itt kéne szerintem egy ilyen ügyet intézni
Ez igaz.

rigoz # 2020.09.22. 11:34

Az emberek átgondoltsága igencsak különböző egymáshoz képest... :) :(

drbjozsef # 2020.09.22. 13:18

Már csak azért is, mert az ajándékozásra sincs feltehetőleg szükség : minden valószínűség szerint a házastárs is örökös, ily módon osztályos egyezséggel illetékmentesen rendezhetik a hagyaték sorsát, ha figyelnek a szükséges feltételekre.

Aninym # 2020.09.22. 17:28

Tisztelt Szakértő!
Kötelesrész-életbiztosítás ügyben kutakodtam a NET-en, így akadtam erre a fórumra. Kogeza már hasonlót kérdezett, ez az ami engem is érdekelne. Ingyenes adomány-e az életbiztosítás, biztosan hozzá kell-e számítani a kötelesrész alapjához?
1. Az élők között juttatott ingyenes adományt kell ide számítani: de hiszen mikor kapom, az örökhagyó már nem él?
2. A jogadó blog így magyaráz a:köteles rész alapjánál "... nem csupán az örökhagyó halálának pillanatában fellelhető vagyon (hagyaték) számít, hanem azok az ingyenes juttatások, ajándékok is, amelyeket az örökhagyó a halálát megelőzően bárkinek adott! "
3. Törvény: "Nem tartozik a kötelesrész alapjához:az örökhagyó által a halálát megelőző tíz évnél régebben bárkinek juttatott ingyenes adomány értéke"
Ebből a mondatból, számomra, laikusnak az következik, hogy azokat kell a kötelesrész alapjához számítani, amit az örökhagyó a halálát megelőző tíz éven belül juttatott ingyenes adományként. Az életbiztosítás összegét nem tudta a halála előtt odaadni! Az csak az örökhagyó halálával jött létre.
Kérem segítsen, egy perben ezek az indokaim megállnák a helyüket?

Kovács_Béla_Sándor # 2020.09.23. 04:39

Nem.

Bodo74 # 2020.09.26. 08:45

Tisztelt szakértő.
Abban szeretném a tanácsát kérni,hogy édes anyámnak én és a testvérem az örökösei.Van egy élettársa,akivel együtt él 15 éve. Most elveszi feleségűl anýukámat.
Ezek után hogy modosúl az öröklési hányad? Köszönöm előre is válaszát. Üdvözlettel:B.Zoltán

drbjozsef # 2020.09.26. 10:35

Bodo74,

Ha édesanyád él, akkor nem vagytok az örökösei.
Ha édesanyád nem él, akkor nem lehet feleségül venni.

Ha az a kérdésed, hogy változik-e az öröklés majd egyszer, ha majd valamikor elhunyna, akkor a válasz igen.

Az élettárs nem örököl (15 év vagy 100 év után sem), viszont megtérítési igénye lehet.

A házastárs örököl. Főszabály szerint az utolsó közös lakás és annak berendezési tárgyain csak haszonélvezetet, és minden más vagyonból egy gyerekrészt (esetetekben 1/3-adot)

Természetesen életében édesanyád azt csinál a vagyonával amit csak akar, elköltheti az egészet, de elajándékozhatja, vagy bárkire végrendelkezhet. Utóbbi két esetben legfeljebb köteles részi igényetek lehet a testvéreddel.

Zuzu123 # 2020.09.26. 12:56

Tisztelt Segítők! Apám elhunyt, anyám nak van haszonélvezete az örökölt házon. Hárman vagyunk testvérek, sajnos az öcsém egy gerinctelen alak aki anyankkal lakik a házba családjával. Nem tudom mennyire tudja befolyásolni anyànkat mert mi másik testveremmel nem beszéltünk anyankkal több éve apánk halàlàval kapcsolatos "dolgok" miatt, ezt most nem részletezném. Mire figyeljünk öcsémmel kapcsolatban, hogy meg kapjuk a minket meg illető részüket anyánk után is? Anyánk ki tud minket zárni az ő részéből? Öcsém sajnos minden rossz tulajdonsaggal rendelkezik ami miatt tartunk mi lesz ha anyánk elmegy.. Köszönöm válaszukat!

drbjozsef # 2020.09.26. 14:17

Zuzu123,

Életében, mindenki azt csinál a vagyonával, amit akar. Elkölti, elégeti, szétszórja, elrulettezi, elajándékozza, eladja. Bármit.

Ha öcséd befolyásolni tudja, vagy egyszerűen csak ezt szeretné anyátok, nekiajándékozhatja, vagy végrendelkezhet róla a javára. Ez esetben nektek kötelesrészi igényetek lehet (ha az ajándékozás után 10 éven belül elhuny). Ez most az 1/3 része annak, amit egyébként örököltél volna.

Ha eladja öcséteknek a részét, akkor még ez sem.

Nincs olyan, hogy titeket megillető rész. Az örökség nem "jár".

MűEgy # 2020.09.27. 06:37

Tisztelt Segítők!

Édesapám 2018-ban hunyt el Németországban. Magyarországon élt, de munka miatt kint volt Németországban, mikor a tragédia történt. Édesapámnak korábban volt egy cége (KFT), aminek a tulajdonosa most már a második felesége és Apukám, mint ügyvezető igazgató volt még a halála előtt bejelentve. (én és a nővérem az első házasságából születtünk, a második házasságából van egy húgunk)

A hagyatéki tárgyalás nemsokára lesz, és az lenne a kérdésem, hogy nekem és a nővéremnek van bármilyen jogunk arra, hogy a cég tulajdon részére igényt tartsunk?
Mivel nem a cégtulajdonos (Apukám felesége), hanem az ügyvezető igazgató (Édesapám) hunyt el, tarthatunk-e jogosan igényt a cégre bizonyos százalékára?

A segítséget előre is köszönöm.

gerbera317 # 2020.09.27. 07:51

Hát, ezer szerencse, hogy nem az MNB elnöke volt.

Kovács_Béla_Sándor # 2020.09.27. 08:06

Nem tudjuk. (Mert ennyi adatból nem lehet tudni.)
De ha komolyabb értékről van szó, akkor célszerű lenne konzultálni egy ügyvéddel.

drbjozsef # 2020.09.27. 15:08

MűEgy,

Főszabály szerint a cégtulajdonrészből örökölhetnétek. Ha csak ügyvezető volt, tulajdonos nem, akkor alapesetben nem örökölhettek.

De számíthat, hogy mikor és miből szerezte apukád felesége a cégtulajdonát. Ezért nem tudhatjuk, hogy esetleg lehet-e valamilyen igényetek. Mert ha esetleg az életközösség alatt szerezték, netán közös vagyonból fizették, akkor lehet keresnivalótok.

Ezért célszerű lenne az iratokkal, adatokkal, dátumokkal, amit tudtok, felkeresni egy ügyvédet.

alsovonal # 2020.10.06. 11:42

Sziasztok!

Adott két testvér (egyikük én). Édesanyánk 2013-ban, az ő édesapja (mi nagyapánk) 2007-ben hunyt el. Nagyapánk húga súlyos beteg, lehet nem szép dolog, de testvéremmel kicsit előregondolkodtunk.

Azt szeretném kérdezni, hogy nővérem és én jogos örökösök lehetünk-e nagyapánk húgának halála után?

Köszi, ha válaszolsz.

Kovács_Béla_Sándor # 2020.10.06. 12:12

Ezt ennyiből hogy tudhatnánk?

Nagyapátok húgának leszármazója, házastársa?

alsovonal # 2020.10.06. 12:30

@KBS

Nagyapátok húgának leszármazója, házastársa?

Elnézést, ez lemaradt. Nincs neki.

drbjozsef # 2020.10.06. 13:15

Ha se felmenője nem él, se leszármazója nincs és nem is volt, nincsen házastársa, és nem volt másik testvére nagyapádon kívül, akkor igen, ti lesztek a törvényes örökösei. Hogy örököltök-e, az persze attól is függ, nem végrendelkezett-e, vagy öröklési/eltartási szerződést nem kötött a vagyontárgyaira.

Ha örököltök, az illetékköteles lesz (ingatlan 9%, minden más 18%).

alsovonal # 2020.10.06. 14:24

@drbjozsef

Köszi!

Az általad írt “kritériumoknak” megfelelünk.

nem végrendelkezett-e, vagy öröklési/eltartási szerződést nem kötött a vagyontárgyaira.

Tfh. már végrendelkezett, de kizárt minket nem alapos indokkal: ezesetben a köteles részre számíthatunk ugye? A köteles rész a teljes vagyon 1/3-a?

Tfh., hogy van öröklési/eltartási szerződés: itt köteles részre sem lehetünk jogosultak, igaz?

drbjozsef # 2020.10.06. 15:09

alsovonal,

Nem, nem vagytok jogosultak köteles részre.

Köteles részre taxatív sorrend alapján is csak a leszármazók, a házastárs vagy a szülők jogosultak. Más örökösök nem.

alsovonal # 2020.10.06. 17:57

Köszi!

Szil14 # 2020.10.07. 13:18

Tisztelt Fórumozók!

Adott egy ingatlan amely öröklés következtében a két tulajdonos között 80% és 20% -ban részesülnek. Ha az ingatlant használni kívánják, akkor a birtokhasználat hogyan alakul?

Nagyon szépen köszönöm előre is megtisztelő válaszukat!