Öröklési szerződés


Sherlock # 2010.08.03. 15:36

Igen. Ők csak az aláírást tanúsítják, illetve hogy magatokénak ismeritek el az aláírásokat; a tartalomhoz nincs közük.

Csipkebokor # 2010.08.13. 16:23

T.Fórumozók!
Öröklési szerződést kötöttem 2 éve a lányommal. Ebben vállalta, hogy havonta 30 ezer forintot fizet nekem a halálomig, az öröklakásomért cserébe.
Közben férjhez ment.
Nem fizet, de nem is akartam.
Kérdéseim:

  1. Ha meghalok, akkor a férjével közös lesz a lakásom tul.joga? (Merthogy -elvileg- a közös pénzükből fizettek.)
  2. Arra hivatkozva, hogy nem fizet, kérhetem (csak egyedül én) a szerződés felbontását?

Ugyanis most jobbnak látom, ha simán majd megörökli, de lehet, hogy a férje máshogy látja, és nem hagyja a felbontást. A vőmről hamar kiderült, hogy mennyire számító, mennyire számon tartja minden vagyonunkat, "érzelmi" alapon már szeretett volna tulajdonjoghoz jutni, stb

Köszönöm a választ.
Csipkebokor

Kovács_Béla_Sándor # 2010.08.14. 17:21

1 Igen.
2. Első sorban a teljesítést kérheted. De ha bizonyítani tudja, hogy valójában ajándékozás volt, akkor azt is hiába. (Viszont az ajándék különvagyon, és bizonyos esetekben visszakövetelhető - illetve az ígért dolog átadása megtagadható.)

A lányod az egyedüli leszármazód?

Csipkebokor # 2010.08.20. 20:55

Nem, van egy örökbefogadott fiam is, akinek vettem egy lakást, és úgy gondolom, ennyi elég neki, a többi legyen a lányomé, de csak az övé, a férjéé ne!

Csipkebokor # 2010.08.20. 21:42
  1. Ha a lányommal megegyezünk, hogy semmis a szerződés, akkor mit kell tennünk? Kérhetjük közösen a Földhivatalt, hogy törölje, vagy ügyvéd kell hozzá?
  2. Ha nem tudunk megegyezni, akkor ha a végrendeletemben leírom, hogy nem fizetett semmit, és öröklésként hagyom rá (esetleg részben a fiamra), akkor az fog számítani?

Csipkebokor

ObudaFan # 2010.08.21. 07:05
  1. Ügyvéd kell hozzá.
  2. Ez leginkább végeláthatatlan jogvitákat fog generálni.
Csipkebokor # 2010.08.21. 18:42

Az Öröklési szerződés egyik pontja szerint "a szerződéses örökösre csak az örökhagyó halálával, öröklés jogcímén száll át."

Ha öröklés jogcímén száll át, akkor a vőm miért kap belőle?
Vagy ez a szerződés rosszul van megírva?

Kovács_Béla_Sándor # 2010.08.21. 20:03

Mert ez nem törvényes és nem is végrendeleti öröklés (dogmatikailag talán egyáltalán nem is öröklés), hanem visszterhes szerződés alapján történik. Akkor pedig közös vagyon - ha az eltartónak házastársa van.

MajorDomus # 2010.08.21. 20:22

Ugy latom nem csak egy olyan anyos van mint az enyem.

Csipkebokor # 2010.08.24. 13:19

Tisztelt MajorDomus!
Nagyszüleim, szüleim (és az én) munkája, takarékossága van a lakásom hátterében. Rossz anyós vagyok, mert csak a lányomnak szeretném adni halálom után, nem pedig a vőmnek, akinek semmi, de semmi köze hozzá?!
Pláne, hogy a vőm túlságosan számon tartja az én és a lányom vagyonát, pénzét?!
Csipkebokor

Csipkebokor # 2010.08.24. 13:22

Mennyi az ügyvédi munkadíj?
Az az ügyvéd, aki annak idején írta az öröklésit, és nem tájékoztatott, hogy majd a vőm (akit akkor még nem is ismertem) is örökli a lakásomat, nem kell, hogy ingyen visszacsinálja?

Sherlock # 2010.08.24. 13:43

Kedves Csipkebokor,

a munkadíjat az ügyvéd állapítja meg.

Az az ügyvéd, aki annak idején írta az öröklésit, és nem tájékoztatott, hogy majd a vőm (akit akkor még nem is ismertem) is örökli a lakásomat, nem kell, hogy ingyen visszacsinálja?

Gondolja hogy az ügyvéd ismerte a vejét már Ön előtt, vagy hogy gondolja? Nem kell visszacsinálnia egyébként.

Csipkebokor # 2010.08.24. 20:56

T.Sherlock!
Nem kellett, hogy ismerje a vőmet, anélkül is kötelessége lett volna tájékoztatni, hogy ha a lányom férjhez megy, akkor a férje is jogosult lesz a lakásomra!
Öröklésnél csak a lányom örököl, a férje nem; kellett volna mondja, hogy öröklési szerződés esetén nem így van! Ezt nem nekem kellene kinyomozni, hanem az ügyvéd kötelessége lett volna felhívni rá a figyelmemet.
Csb

MajorDomus # 2010.08.24. 21:48

Mit kell ebbol ekkora ügyet csinálni? Bontsd fel az öröklési szerződést s ajándékozd a lányodnak a lakást. Pont. Akkor az az ő különvagyona lesz. A vejed nem fér hozzá.

Kovács_Béla_Sándor # 2010.08.25. 06:26

Csakhogy nem tudja egyoldalú nyilatkozattal felbontani. A lánya meg nem osztozik a veje iránti ellenszenvében. Elvégre neki a férje.

Csipkebokor # 2010.08.28. 10:59

Nem az ellenszenv a döntő. A lányom benne lenne a felbontásban, hiszen ránézve nem hátrányos.

Kérdés:
Meg lehet úgy oldani, hogy a vőm MOST tesz valami nyilatkozatot, hogy nem fog igényt tartani a lakásra? Ha igen, akkor ehhez is kell ügyvéd?

Csak elvi kérdés: ha még élek 20 évet, NETÁN a lányomék elválnak 15 év múlva, akkor a volt férje igényt tarthat a lakásomra?
akkor is, ha nem tudja igazolni, hogy fizettek nekem havonta?

vasspal # 2010.08.28. 12:47

Tisztelt tanácsadó

Sajnos abban a helyzetben vagyok, hogy nagymamámnak van egy ingatlan a nevén. Ő sajnos nagyon beteg. Van egy nagybátyám aki 10 éve kint él külföldön telefonon tartjuk a kapcsolatot. Az én anyukám, (mamám lánya) meghalt.
Mamám az ingatlant rám akarja hagyni, de ebbe biztos nem egyezne bele a nagybátyám.
Milyen módon lehetne azt megoldani, hogy a nagybátyám, ha hazajön külföldről ne tudja tőlem elvenni az ingatlant vagy megtámadni a mamám akaratát?

Válaszát előre is köszönöm.

vasspal # 2010.08.28. 12:52

Még meg szeretném kérdezni, hogy illetékileg hogy járok jobban? adás-vétel, öröklés, ajándékozás stb...?

Kovács_Béla_Sándor # 2010.08.28. 16:42

Az ajándékozás, öröklés illetékmentes, az adásvétel nem. Ráadásul az adásvétel színlelt is lenne, hiszen nem fizetsz vételárat.
Akár végrendeletet ír a nagymamád, akár még életében neked ajándékozza az ingatlant, a nagybátyád köteles részre lesz jogosult.

(Ilyen ügyekben én jobb' szeretem, ha az kérdez, aki juttatni akarja azt az ingatlant, és nem az, aki egyedül kívánja megszerezni. Így kételyeim vannak, hogy tényleg a nagyi is ki akarja-e zárni a gyerekét a jussból.)

Tina25 # 2010.08.28. 18:11

Köszönöm szépen a választ.

Megértem, de mamám már idős 77 éves a látása sem jó, de egyébként sem űlne géphez.

rufi # 2010.10.12. 08:55

Tisztelt Ügyvéd Úr/ Hölgy!

Jelenleg a második házasságomban élek.
Van egy fiam aki a törvény szerinti örökösöm.
Ennek ellenére én azt szeretném ha a feleségem szerezné meg tulajdon jogot a kizárólagosan nevemen lévő ingatlanra és a közösen szerzett ingóságokra!
Elsősorban olyan megoldás érdekelne ami lehetőleg illeték,de mindenféle kép adómentes.

Köszönettel!

rufi

sagit # 2010.10.12. 10:28

Mivel a feleséged úgyis haszonélvezetet kap... akkor minek más ?

Kovács_Béla_Sándor # 2010.10.12. 10:58

Kizárni a törvényes örököst a köteles részből is, illetéket, adót se kelljen fizetni...
Mit is mondott a parádi pap?

rufi # 2010.10.12. 13:56

A megszólításból tisztán kivehető, hogy kitől várom a választ!

Sherlock # 2010.10.12. 13:59

Kedves rufi,

pont attól kapta, akitől várta. Ilyen megoldást szerencsére nem tesz lehetővé a jogrend.