Póthagyatéki eljárás


Veronika2017 # 2017.03.16. 07:26

Kedves Tisztelt Óbudafan Ügyvéd Úr tisztelt Szakértő- Szakértők!

Én már feltettem a kérésemet személyesen megszólítva egy ügyvéd Urat ebben a fórumban de választ ez ideig nem kaptam és keresgélve a fórumban sem találtam meg a a kérdésemre a választ.
Most Önhöz fordulok mert azt látom , hogy Ön válaszol a kérdésekre korrekt módon.Remélem nem sértődik meg ha nem Önnek írtam először!Remélem Ön válaszol nekem.
A keresőben az öröklés terén és hagyatéki eljárásban az alább címzett Ügyvéd Urat dobta ki a kereső mint lehetséges válaszadót.
A kérdésem jelenleg is ott van, idézem ez volt:
"Ez egy kérés: Tisztelt Kovács Béla Sándor Úrnak !
Tisztelt Uram !
Pót hagyatéki eljárást kellene kezdeményeznem "pénz"értékben aminek az örököse én lettem volna 2002. évben ha az illetékes közjegyző beveszi azt a hagyatékba.
Az illetékes: iratokat őrző Törvényszéken nemrégiben néztem át az egész paksamétát -egy iratot keresve- és ekkor akadtam rá a fel nem vett pénzértéket tartalmazó dokumentumra egy részjegyre 33500Ft a KJ. saját kézírásával rá van jegyezve "ezt még hozzá kell venni a leltárhoz+ az aláírása".Ezt én hitelesítve lemásoltattam.
A Kj. kárfelelőssége elévült az összeg nem kamatozott erről hivatalosan van tudomásom.Nyilván 2002. évben többet ért és ma a pórhagyatéki díjazás szabályait nézve olvasva pénzérték fele illeti meg a közjegyzőt mivel költségmentességet nem kapnék az eljárás alól.Arra ugyanis nem hivatkozhatom , hogy Kj. műhiba miatt nem jutottam hozzá ehhez a mások számára kicsi az én helyzetemben sajnos még most is segítséget jelentő összeghez, de a Kj. eljárási díj miatt lehet , hogy még rá is fizetnék erre a pórhagyatékra.
Uram, Ön mint jogi szakértő szerint nincs erre valamilyen megoldás ?
Válaszát tisztelettel várom és nagyon szépen köszönöm!
Veronika"
Ezt volt és jelenleg is a kérdésem Mit tehetek tehetnék az ügyben?
Tisztelettel köszönöm Önnek , remélem Ön válaszol nekem!

Veronika2017

ObudaFan # 2016.11.10. 06:31

Póthagyatékit lehet kérni és szerintem az egyesíthető az új hagyatéki eljárással. Az öröklés rendjét az semmiben nem befolyásolja, hogy mi volt a hagyatéki eljárások sorrendje.

Kisgolyo # 2016.11.10. 00:08

Elfelejtettem megemliteni hogy a föld haszonélvezete a nagymamámé volt. Mikor nagyapám meghalt akkor örökölt a négy gyerek csak közben édesanyám is elhunyt és most a nagymma. Akkoriban a négy gyerekre anyura és a három testvérre átszállt a föld csak én rám nem édesanyám halála után a része mert nem tudtam rola.p

Kisgolyo # 2016.11.09. 23:44

Édesanyám kilenc éve halt meg akkor örököltem részéröl fél házat. Most a nagymamám is meghalt és kiderült hogy a négy gyerek anyu és a testvérek földet örököltek. Mivel édesanyám is meghalt igy én öröklök. Az lenne a kérdésem mit kell tegyek hogy a föld átjöjjön a nevemre anyukám után mert mikor meghalt én nem tudtam a földröl.Pothagyatékit kell kérnem? Lehet e a mamám hagyatéki tárgyalásával ezt egybetartani? Visszaszállhat e a három testvérre édesanyám része? Ha a üaüám hagyatéki eljárása elöbb lenne akkor is át jön a föld a nevemre?

drbjozsef # 2016.09.13. 13:09

Akkor : igen.

littleman2000 # 2016.09.13. 11:32

De igen csak számomra ti nem adtok érthető magyarázatot.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.09.13. 11:31

Nem anyanyelved a magyar?

littleman2000 # 2016.09.13. 11:30

A lényeg az ideiglenes hatálynál ami 30+8nap volt ott nem inditottak pert.most meg kaptuk a telyes hatályu hagyatékot aminek van 15.nap jogerőre emelkedés.kérdésem ha most beadnának igény akkor átadja e a közjegyző vagy vissza tartja emiatt.itt ugye a papirban leirtakkal szemben fellebezhetnek de a vagyonra már nem?

drbjozsef # 2016.09.13. 11:20

littleman,

ha valaki igényt jelent be a közjegyzőnél a fellebbezési időben, akkor a közjegyző csak utasítani fogja az igénylőt, hogy adjon be bíróságon keresetet X napon belül, ha nem, akkor jogerőssé válik a hagyatékátadó végzés. A közjegyző előtt nincs egyezkedés, meg bizonyítás, a közjegyző ilyen dolgokban nem dönt, csak a bíróság.

Ha nincs egyezség, nem lehet megúszni a bíróságot, és igen, annak komolyabb illetéke van. (de ott is lehetnek kedvezmények)

Ha ha új tény/örökös/örökölhető ingatlan,ingóság/etc kerül elő a jogerő után, bírósági úton még az is támadható.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.09.13. 11:13

A hagyatékátadó végzés elleni fellebbezés nem igazán adekvát és hatékony módja a hagyatéki hitelezői igények érvényesítésének.
Szerintem mindenki jobban járna, ha előadnád a konkrét tényállást: mitől félsz?

littleman2000 # 2016.09.13. 11:09

Mert csak 10.000 ft az illeték, a pernél meg millios tétel van.

littleman2000 # 2016.09.13. 11:07

Meg kaptuk a telyes hagyatékádó végzést, aminek van 15 nap jogerőre emelkedése.volt vita a hagyatéknál.kérdésem az hogy ebben a 15 napban érvényesithetik e a hagyatékra való igényüket vagy azt csak az ideiglenes hátyál átadásánál lehetett volna?én arra gyanakszom hogy itt nincs akkora költsége mint a pereskedésnél.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.09.13. 10:34

Pardon?

littleman2000 # 2016.09.13. 10:26

Teljes hatályu hagyatéki átadásnál ugye van még 15. Nap jogerőre emelkedés.itt be adhatnak még a hagyatékira igényt vagy itt mit perelhetnem?Szóba jöhet ez mert erre gondoltam és akkor nem kell súlyos összeget kifizetni a pereskedésre?

ObudaFan # 2016.09.02. 20:34

Például.

littleman2000 # 2016.09.01. 20:16

Mert szebtember 30.-ig nem küld ki semmit azt mondta.Most mit tegyek, szólitassam fel egy ügyvéddel a papir kiküldésére?

ObudaFan # 2016.09.01. 20:07

A nemperes eljárásokban a törvénykezési szünet csak akkor él, ha ezt az adott nemperes eljárásra törvény kimondja, a hagyatéki eljárással kapcsolatban pedig nem mondja ki. Így szerintem a törvénykezési szünet ezt nem befolyásolhatja.

littleman2000 # 2016.09.01. 20:01

Üdv!Olyan kérdésem lenne,hogy nekünk 07-21.én lett átadva a hagyatéki ideiglenes hatályan jogerősen.Most ugye van utána az hogy a figyelembe nem vett másik fél 30+8 napon belül peres utón érvényesitheti a hagyatékra való igényét.Most ez már lejárt elvileg.De a kérdés ezzel kapcsolatban az hogy ez változhat e az itélkezési szünet miatt?Közjegyzőjöz nem adtak be semmit ezzel kapcsolatban és a biróságon sem mert felhivtam őket.ķöszönöm mindenkinek a választ előre is!

Kovács_Béla_Sándor # 2016.08.28. 10:34

Akkor fizetési meghagyás, ha ellentmondanak, per. A számlákat ne dobd ki, szükséged lesz rájuk.

panslay # 2016.08.28. 08:10

Kérem én, de telefonon az örökösök leráztak.
Kinek és mit mondjak, hogy érvényesíthessem az igényem?
A közjegyző nevét sem kaptam meg az örökösöktől, hogy őt meg tudjam kérdezni.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.08.27. 22:35

Kéred?

panslay # 2016.08.27. 19:25

Üdvözletem!

Áprilisban elhunyt az élettársam, akivel semmi jogi viszonyom nem volt. Pár napja értesítettek az örökösök (pontosabbat kérdeztek valamit) amiatt, hogy épp kijöttek a hagyatéki tárgyalásról. Tehát nem értesítettek róla, hogy lesz, mikor lesz stb.
Mindössze annyi követelésem van, hogy az elhunyt élettársam teljes temetését én intéztem, az én nevemen van összes számla, kicsit több mint 200 000 ft értékben.

Kérdésem, hogy ilyenkor mit tudok tenni, hogy az örökségből a temetési költségeket vissza igényeljem?

Köszönöm segítségüket!

Kovács_Béla_Sándor # 2016.08.08. 18:47

Ahhoz minek? Akinek követelése van, bepereli az örökösöket.
És azt ne gondold, hogy egy nyilatkozattal az esetleges közös tartozástól megmenekülsz.

Zlizzak # 2016.08.08. 16:55

Mindenesetben pothagyatekot csak vagyontárgy vagy pénz esetében indithatnak? Hitel kapcsán vagy bármilyen tartozás kapcsán nem?

Kovács_Béla_Sándor # 2016.08.08. 16:47

Szóval ha én nyilatkozom arról hogy nem szándékozom semmilyen igényt is eloterjeszteni
Te tudod. De utólag ne panaszkodj, ha kiderül, hogy találtak egy bankszámlát az örökhagyó nevén, rajta hárommilliárd forinttal.