gondnokság alá helyezés


aprilismajus # 2019.08.07. 13:11

Tisztelt Szabofamily, gondnokság alá helyezést kezdeményezhet a nagykorú együtt élő házastársa, élettársa, egyenesági rokona, testvére, (a kiskorú törvényes képviselője), a gyámhatóság és az ügyész, tehát a kérdező ebben a kérdésben nem kezdeményezhet.

A gondnokság alá helyezés után a gondnokolt cselekvőképességét vagy részlegesen, egyes ügycsoportokban, vagy teljesen korlátozzák. A törvény felsorolja, mely ügyeiben dönthet a gondnokolt saját maga, mely ügyekben kell a gondnoka hozzájárulása is, s vannak olyan ügyek is, melyekhez nem elég a gondnok jognyilatkozata, hanem kell a gyámhatóság jóváhagyása is.

Minél nagyobb körültekintést követel az ügy, annál inkább szigorodnak a gondnokolt döntésével kapcsolatos kívánalmak (egyedül dönthet, gondnoka hozzájárulásával dönthet, még a gyámhatósági jóváhagyás is szükséges).

A kérdező jogaira, kötelezettségeire a mostohaapa gondnokság alá helyezése nem hat.

Szabofamily # 2019.08.07. 10:33

Sziasztok!

Segítséget szeretnék kérni a mostohaapámmal kapcsolatban.

Jelenleg kórházban van és az orvosa azt mondta, hogy felelősséggel nem engedheti haza, mivel nem tud gondoskodni magáról. Ezt Ő nem igazán látja be, de én is tisztában vagyok vele. Azt javasolta a doktor úr, hogy indítsam el a gondnokság alá helyezést, valamint az idősek otthonába való elhelyezést is.
A felesége 2004-ben meghalt, szülei meghaltak, gyermeke nincs. Én vagyok az, aki anyukám halála óta hetente egyszer elmentem hozzá a lakására (a lakás az én tulajdonomban van). Az utóbbi években az állapota romlása miatt vittem neki enni, valamint a nyugdíjából fizettem a csekkeket, vásároltam. Lányaként tekint rám.

Mit kell tennem, hogy nem vérrokonként elindíthassam a gondnokságot?

Valamint azt is szeretném megtudni, hogy ez pontosan mit is jelent? Neki és nekem is!

Előre is köszönöm!!

drbjozsef # 2018.08.28. 15:30

B. József professzor : "Értekezést az akadémiai székfoglalóra, egyébként csak közérthetően" :)

Lillaa_ # 2018.08.28. 13:42

Kedves drmosza, drbjozsef,
Köszönöm szépen a hasznos információkat!

drbjozsef # 2018.08.28. 13:20

Lilla,

Örökölni Te fogsz. A gondnok csak az ügyeit intézi.

Ha adósságot halmozna fel, akkor azért csak az örökség erejéig fogsz felelni, a saját vagyonoddal főszabályként nem . (Egyszerűbben: csak adósságot nem örökölhetsz) De erre kicsi az esély, mert :

A gondnoknak évente elszámolási kötelezettsége van, ha a gyámhivatal felszólítja, akkor bármikor köteles elszámolni a gondnokolt vagyonával. Ha azt hiszed, nem jól csinálja, keresd meg a gyámhivatalt. Nekik eleddig úgy látszik nem tűnt fel semmi.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.08.28. 12:40

Meg az adósságcsinálásra.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.08.28. 12:39

Az öröklésre is válaszolj, légy szíves.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.08.28. 12:29

Ehhh.

Lillaa_ # 2018.08.28. 12:24

Tisztelt Fórumozók!

A következő helyzetben szeretnék jogi segítséget kérni: Édesanyám egy pszichiátraiai intézet lakója. Ottani javaslatra gondnokság alá kellett venni (mivel én akkor még kiskorú voltam) ezt a feladatot a féltestvére látja el. Viszont az a tapasztalatom, hogy édesanyámnak egyre kevesebb jut anyagilag is, és a testvér által tett látogatások szempontjából is. Édesanyám nem tud nekem megbízható információkat adni,a féltestvér pedig elérhetetlen... Az érdekelne, hogy a féltestvérnek el kell-e számolnia valamilyen szervnek, hogy biztosan becsületesen látja el a feladatát, és ehhez én mint egyenesági hozzátartozó kérhetek-e hozzáférést? Továbbá mivel édesanyám ügyeit minden tekintetben Ő intézi (meglátásom szerint nem megfelelően) érdekelne, hogy én öröklök-e anyukám után, vagy a gondnok egyenesági rokonai? Leginkább attól tartok, hogy adósságokat halmoz fel a gondnok, és ha ne adj isten valami történik és én "öröklök" akkor a nevemen lévő "dolgok" (pl autó stb) veszélybe kerülhetnek.
Előre is köszönöm a segítséget!

lanni # 2018.07.18. 14:41

Lehet hogy én keverem, de a dr. azt írta rá, hogy szakvélemény. Egy tudatlan laikus mint én, tudomásul veszi.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.07.18. 14:18

Kevered te a szakvéleményt a környezettanulmánnyal.

lanni # 2018.07.18. 13:55

Igen volt. Az új bíró felkért egy általa ismert szakértőt, aki eljött a lakásunka. Mivel nem kérték hogy legyek jelen, munkahelyemen tartózkodtam. A szakértő többek között azt írta a szakvéleményében hogy én nem voltam képes jelen lenni, valamint elzártam a televíziókészüléket valahová és ez a beteg ember még tévézni sem tud. Nem zavarta, hogy az ajtóval szemben, kb 2m-re, ahol kilépett a szobából egy 70 cm-es képernyő átmérőjű televízió állt.

Burn Out # 2018.07.18. 10:11

az, hogy a pénz kezelésével baja van, még nem jelenti a gondnokság alá helyezés szükségességét. másrészről nem az lenne a lényeg, hogy 2016-ban ismerte-e, hanem hogy most ismeri-e. ebből a szempontból a 2016-os eljárás iratának nincs túl sok jelentősége.

orvosi és / vagy szakértői vélemény volt a gondnokság alá helyezéssel összefüggésben?

Kovács_Béla_Sándor # 2018.07.18. 09:41

nem ismeri az általa naponta vásárolt termékek árait, pl. kenyér, felvágott, vaj stb.
Én se ismerem. Akkor gondnokság alá kell helyezni?

A belátási képesség hiánya vagy korlátozottsága szakkérdés, azt ilyen módon - korábbi tárgyalás jegyzőkönyvével - bizonyítani nem tudod. Egyébként is mindegy, mi volt két éve, a bíróságnak arról kell döntenie, hogy most indokolt-e a gondnokság alá helyezés.

lanni # 2018.07.18. 08:47

Köszönöm a választ!

Igen, fontos. Az első tárgyaláson a bírónő kérdéseire adott válaszokból kiderült, hogy a hozzátartozóm nem ismeri az általa naponta vásárolt termékek árait, pl. kenyér, felvágott, vaj stb. A nyugdíjából havi szinten kb. 120.000.- Ft eltűnik, amire nem tud magyarázatot adni. Ezért kértem a gondnokság alá helyezést. A második tárgyalásra valahogyan "lecserélődött" a bíró és az új, nem volt hajlandó megtekinteni az bizonyítékokat amiket vittem, a fenti állításom igazolására. Lassan újból kérhetem az eljárást, szeretném csatolni a jegyzőkönyvet, mert így szerintem bizonyítható, hogy már korábban is szükség lett volna egy gondnokra. A helyzet azóta rosszabbodott, a pénz továbbra is eltűnik.

ObudaFan # 2018.07.18. 05:17

E-mailben is lehet kérni, és akkor az díjmentes.

Burn Out # 2018.07.18. 04:23

igen lehet kérni. (biztos nagyon fontos ez?!)

lanni # 2018.07.18. 02:59

Tisztelt Fórumozók!
Utólag, /kb.2 évvel később/ lehet-e írásban kérni a jegyzőkönyvet egy bírósági tárgyalásról?

2016-ban kértem egy családtagom gondokság alá helyezését /elutasították/. Az első tárgyalás végén azt mondták, 8 nap múlva bemehetek elolvasni a jegyzőkönyvet ha szeretném. Időhiány miatt nem mentem. Most tudtam meg, hogy kérhettem volna azt, hogy küldjék el írásban.

ObudaFan # 2018.07.17. 10:13

Akkor lesz ügyfél, ha ő lesz a gondnoka. Amit el lehet intézni, ha ő is vállalja és a gondnokolt sem tiltakozik.

notorius # 2018.07.17. 09:35

Kedves fórumozók!

Problémám a következő.
Van egy sógorom, aki intézetben van, gondnokság alá van helyezve.
Érdekes módon a pénze cca. egy év alatt elfogyott.
Kértem a gyámhivataltól, hogy eseti elszámolást küldjenek,
ettől elzárkóznak, hogy nem vagyok ügyfél.
Igaz, Én nem, de szerintem a Feleségem, aki a testvére, Ő ügyfélnek tekinthető.
Ezt olvastam valahol, de nem találtam meg a forrást.
Kérdésem, hogy a testvére tényleg ügyfének tekinthető-e, ha igen ez hol van leírva?
Továbbá hogy kérhető eseti elszámolás?
Az intézettől kapott tájékoztatás alapján a gyógyászati eszközeinek az ára a töredéke annak a pénznek, ami állítólag rá lett fordítva.
Mi lehet a megoldás?
A gyámhivatal többször is elzárkózott az eseti elszámolás elkészítésétől a fenti tényre hivatkozva.
Jó lenne ha törvényi rendelkezés számát valaki meg tudná adni, amiben le van írva, hogy ki tekinthető ebben az esetben ügyfélnek.

Várom érdemi válaszukat.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.06.16. 16:10

El fogod tűrni. Vagy lemondasz a gyámságról, és akkor annyi közöd se lesz ahhoz a pénzhez, mint amennyi most van.

csalados (törölt felhasználó) # 2018.06.16. 15:55

megmaradt nyugdíj...
havonta 123000 ft a nyugdíj, azt mondták havi 85000-et fogadnak el a nyugdíjas megélhetésére, ha a többit nem tudjuk számlával igazolni, akkor be kell fizetni és majd az örökösödés....
Az egyik örökös én vagyok, de mivel az öcsém az örökségünk nagy részét elherdálta, mi egy csomó tartozást átvállaltunk, nem gondolnám hogy ezt a gyámhivataltól eltűröm, hogy még ők számoltassaanak el minket, főleg hogy amikor baj volt nem seģítettek

Burn Out # 2018.06.16. 11:20

Nagyon nagy lemaradásban vagyunk a gondnokság alá helyezési eljárások megindításában. Korábban könnyebb volt a hozzátartozókat meggyőzni, hogy indítsák meg ők az eljárást, azonban most ha meglátják az új. Pp. szerinti keresetlevél nyomtatványt, akkor rendszerint inkább kérik, hogy a gyámhatóság indítsa meg.

Az eltolás jellemző (volt). Nyilván egyrészről leterheltség miatt, másrészről dolgozói mentalitás miatt, harmadrészt a gyermekvédelmi intézkedések sok esetben "fontosabbak".

Kovács_Béla_Sándor # 2018.06.16. 11:01

Akkor te kivétel vagy. Én azt tapasztalat eddig - kivétel nélkül -, hogy ha van olyan hozzátartozó, aki jogosult a per megindítására, akkor a gyámhatóság eltolja magától az ügyet.
(Épp emiatt a pszichiátria is leszokott róla, hogy hivatalból értesítse a gyámügyet, ha azt észleli, hogy a gondokság alá helyezésnek helye lehet.)

Burn Out # 2018.06.16. 10:55

Rosszabb: ezt is csinálom :)))