gondnokság alá helyezés


spenot gizi # 2008.06.28. 17:06

Köszönöm a segítséget üdv.G.

burnout # 2008.06.28. 07:01

Én is kérdeznék..Van egy súlyosan fogyatékos testvérem, akit születése óta a nagymamam nevelt. Nos, a nagymama halála után (kb.3 éve) a szüleim őt intézetbe rakták. Hogy hová, és hogy fizetnek-e érte, vagy ez egy, amolyan állami/egyházi karitatív intézmény, azt ugyanúgy nem lehet kihúzni belőlük, mint ahogyan soha nem beszéltek a betegségéről se.
Kérdés: Mi van akkor, ha a szüleim elhaláloznak? Gondolom - nyilvánvalóan - ő is örököl. Ki lesz/lehet majdan az ő gondnoka? Megakadályozhatják-e, hogy esetleg eladhassam a közösen örökölt családi házat?
Ha fizetős intézményben van, meddig vagyok köteles fizetni az ellátásáért? Csak a hagyaték erejéig, vagy esetleg a saját és a gyerekeim rovására is? (Persze ez még a jövő zenéje, de egyelőre munkanélküli vagyok, és szeretnék tisztán látni a jövőt illetően.)
Köszi.

Kovács_Béla_Sándor # 2008.06.27. 23:07

Nemigen számít kérdezik a gondokság alá helyezettet, hogy elfogadja-e a kijelölt gondnok személyét. Tudod, épp azért helyezik gondokság alá, mert nem képes fontos kérdésekben racionálisan dönteni.

spenot gizi # 2008.06.27. 19:27

Sziasztok... egyenesági rokonként szeretném tudni melyik számomra a legmegfelelőbb lehetőség:
Részleges gondnokság alá helyezés avagy a teljes gondnokság -hivatalos gondnok kirendelésével /mivel engem nem fogadna el/?
Alkoholista hozzátartozó védelméről lenne szó aki nem ismeri el a betegségét és az ezzel járó kiszolgáltatottságok következményeit.
Elég ha a Gyámhivatalhoz fordulok és a Bíróság hivatalból majd eldönti?Feltétlenül szükség lesz a jelenlétemre?Milyen költségvonzatokkal számolhatok?
A válaszokat előre is köszönöm G.

Kovács_Béla_Sándor # 2008.03.10. 12:44

A cselekvőképességet korlátozó, de még a kizáró gondnokság sem azt jelenti, hogy a gondnok "vigyáz" a gondnokoltra, meg lakhatást biztosít neki. Annyit tesz, hogy a gondnok hozzájárulása szükséges a jognyilatkozatai érvényességéhez, vagy éppen a gondnok nyilatkozhat helyette.
A rokontartás, gondozási kötelezettsége és a saját belátással nem rendelkező személy által okozott kárért viselt polgári jogi felelősség mind más kérdés.

Szatti # 2008.03.10. 12:36

Üdv!

Érdeklődnék, hogy tud-e valaki választ adni a következő kérdésemre:
27 éves fiatalembernél folyamatban van a cselekvőképtelenség, vagy a csökkentett cselekvőképtelenség megállapítása. a szakember szerint valószínűleg gondnokság alá kell majd helyezni.
Egyenesági rokona az édesanyja, akivel egy lakásban élnek. Az anya nem érzi magát alkalmasnak a gondnoki teendők ellátásában, fél az időnként agresszív fiától.
Mi akövetkezménye annak (olvastam a korm.rendeletben, hogy nem kötelező rokonnak vállalni a gondokságot), ha az anya visszautasítja ezt a témakört?
Mit tesz a bíróság, illetve a pszichiátria, ahol megállapították, hogy mivel a fiúnak nincs "reális életszemélete", korlátozzák a cselekvőképességét?
a konkrét kérdés, hogy ki fog rá vigyázni, és hol fog lakni?

Köszönök minden választ.

ObudaFan # 2007.10.24. 16:11

Amennyiben valamivel alá tudod támasztani, hogy valamilyen meggondolatlan lépést készül tenni, mindenképpen a gyámhatósághoz érdemes fordulni, és azt is érdemes kérni, hogy a gyámhatóság zárlatot rendeljen el, és ez ügyben keresse meg az illetékes földhivatalt.

amatőr # 2007.10.23. 15:15

A lakóhelye szerint illetékes bíróságon pert lehet indítani édesanyáddal szemben a gondnokság alá helyezése iránt.

Vagy, ha nem szándékozol Te magad a pert megindítani, a gyámhivatalnál lehet jelezni, hogy a gondnokság alá helyezés szükségessége merült fel és kérni, hogy indítsanak pert.

kocka76 # 2007.10.23. 14:30

Az alábbi helyzet megoldására szeretnék tanácso(ka)t kérni:
Édesanyám fizikai és szellemi állapotának romlása elérte azt a szintet, ahol döntéseinek a következményeivel már nem nagyon van tisztában...
Felmerült a lehetőség, hogy gondnokságom alá vegyem(ezt pszichiáter is megerősítette), aminek említésére is parázs vita alakult ki köztünk.
Mik a lehetőségek, ha el szeretném kerüni, hogy visszaéljenek az állapotával?
Félek, hogy képes idegeneknek is aláírni papírokat. Erre már volt példa sajnos, olyan kölcsönt vett fel a hátam mögött, melynek a visszafizetése teljes egészében rám hárult...
Házunk 50-50%os tulajdonú, és mivel lelkesen emlegeti a közjegyzőt, félek, valami meggondolatlan lépést készül tenni...
Mit tehetnék?
Előre is köszönöm.

derill # 2004.06.17. 11:02

Igen. Az öröklési jogosultság nem zárja ki.

Van néhány kizáró körülmény. Nem lehet gondnok, aki eltartási, életjáradéki, vagy öröklési szerződést kötött a gondnokolttal, aki ellen a gondnokolt kifejezetten tiltakozik vagy aki egyébként alkalmatlan a gondnoki teendők ellátására. És kötelezni sem lehet senkit (ez korábban nem igy volt, bár arra sem volt példa tudomásom szerint, hogy bárkit köteleztek volna, aki nem akart gondnok lenni).
Egyébként viszont bárki, aki alkalmas, és aki ellen a gondnokolt nem tiltakozik.

A gondnokoltat nyilatkoztatni szokta a gyámhivatal ebben a kérdésben (is), kivétel, ha nem képes nyilatkozattételre az egészségi állapota miatt.

Javaslom a Ptk. továbbá a 149/1997.(IX. 10.) Kormányrendelet (Gyer.) átnézését e tekintetben.


dr. Regász Mária Ügyvédi Iroda
dr. Regász Mária
ügyvéd
1137 Budapest, Szent István krt. 12. I. 5.
06-30-381-8350
derill@t-online.hu

dr Zákányi Csaba # 2004.06.17. 10:20

Ki lehet idős, szellemileg leépült édesanyám gondnoka, ha erre szükség lesz? Lehetek én is pl. annak ellenére, hogy örököse vagyok?
Hogy van ez?