Örökségről való lemondás más személy részére


tick-tack # 2018.02.07. 13:34

Immaculata

Köszönettel vettem hozzászlásod amiben tájékoztattál, hogy mi a "jogsértés". De a kérdésemre érdemi választ nem adtál :) Én csak kíváncsiságból kérdeztem, hogy eme jogi esetnél, hogyan alakul az illeték. Az élethelyzetek rendkívül bonyolultak tudnak lenni és ugye ez kihat a jogi ügyletekre is. Ez okokból kifolyólag nem árt ha az ember előre tájékozodik, hogy ne érje meglepetés!

ikrek75 # 2018.02.12. 13:55

Tisztelt Fórumozók!
Férjemmel házassági vagyonjogi szerződést kötöttünk, amiben a vagyonelkülönítési rendszert választottuk, közös vagyonunk jelenleg nincs. Most készülünk házat venni, melynek 1/2-1/2 részben leszünk tulajdonosai az anyagi hozzájárulásunk arányában. Közös gyermekünk nincs, nem is tervezzük. A vagyonjogi szerződésünk élők közötti jogügyletekre vonatkozik, de halálunk esetén azt szeretnénk, ha a saját vagyonunk a saját "águnkon" öröklődne. A jelenlegi öröklési szabályok alapján a túlélő házastárs örököl - leszármazó hiányában - az örökhagyó szülei mellett. Elég erről kölcsönösen lemondanunk? A PTK. szerint a lemondással egyidejűleg másik örökös nevezése esetén van erre ingyenesen lehetőség, ennek hiányában a kötelesrész ellenében érvényes csak a lemondás. Mit jelent az, hogy a lemondás az örökhagyó leszármazóira nem vonatkozik? Mert a férjemnek előző házasságából van gyermeke, de azt szeretnénk, ha ő csak férjem után örökölne. Köszönöm előre is a válaszokat!

ObudaFan # 2018.02.12. 15:09

A férjed gyereke neked nem törvényes örökösöd, tehát ő végrendelet hiányában egyébként sem örököl. Az öröklésről való lemondás a felek eltérő megállapodásának hiányában a kötelesrészről való lemondást is jelenti.

drbjozsef # 2018.02.12. 15:48

Nyilván arra gondol, hogy ha a férje előtt hal meg, és a férje örökölne őutána, akkor a férje gyereke örökölne amikor meghal a férj (benne a feleség vagyonának egy részével is). Ezt akarja elkerülni.

ikrek75 # 2018.02.13. 13:39

Igen, arra keresem a megoldást, hogy ha pl. én halok meg előbb a férjem örököl utánam és az ő halála után pedig az ő gyereke. Tehát már azt sem szeretnénk, hogy a férjemmel egymás után örököljünk. Ennek eddig csak a lemondás tűnik jó megoldásnak, de ott is vannak kérdések amelyeket írtam és nem tiszták.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.02.13. 14:16

Annyi, hogy vegyétek bele, hogy köteles részre kiterjedően is.

ikrek75 # 2018.02.15. 08:20

Köszönöm. Kérdéseim még:
1/ mit jelent, hogy a lemondás a lemondó leszármazóira nem hat ki, kivéve, ha a megállapodás így szól? Ezt meg tudná világítani valaki egy gyakorlati példával?
2/ mit jelent az, hogy a lemondással egyidejűleg másik örököst lehet nevezni, feltéve, hogy a nevezett az örökhagyó után örököl. Mert pl. testvérem gyermeke nem örököl utánam, így a férjem nem mondhat le érvényesen az örökségéről az ő javára?
3/ milyen alakiságokhoz kötött a lemondás? Én nem találtam egyebet, mint hogy írásba kell foglalni (szerintem biztosabb a 2 tanús "papír", ha később bárki megtámadná...)
Köszönöm előre is!

drbjozsef # 2018.02.15. 10:07

ikrek,

az örökléssel kapcsolatos dokumentumoknak jópár érvényességi feltétele van, ha nem pártízezer forintos örökségről van szó, hanem komolyabb összegről, mindenképpen menjetek el egy ügyvéddel, és ő szerkessze meg a szerződést. Ne barkácsoljatok, ez pont olyan dolog, ami érvénytelenné válhat csak egy szó vagy vessző hiánya miatt is.

1.: Ha a férjed lemond a tőled való örökségről, akkor főszabály szerint ez nem hat ki a gyermekére, tehát az öröklésből férjed kiesik, helyére a gyereke lép, és örököl tőled. De kiköthetitek a szerződésben, hogy a lemondás a leszármazókra is vonatkozik, tehát tőled nem örököl a férjed gyereke.

ikrek75 # 2018.02.22. 15:24

Kedves drbjozsef! Köszönöm a választ, sokat segített.
Megkerestem ügyvédeket, de eddig csak egy írt vissza, aki a végrendeletet javasolta (érthető módon nem hozzá mennék, hiszen végrendelet esetén is megmarad a túlélő házastárs kötelesrészi igénye, tehát meg sem értette, mit szeretnénk). Emellett a hagyaték értéke határozza meg a szerződés %-os díját, amit egy ilyen lemondó szerződésnél irreálisan magasnak tartok. Marad az utánaolvasás, s várom, hogy a többi ügyvéd is visszaírjon, aki jártasabb a témában.De: ha valakinek van ilyen ügyvéd ismerőse, szívesen vennék ajánlásokat, az mégis megbízhatóbb, mint neten keresgélni.

ObudaFan # 2018.02.23. 16:54

2. Nem.
3. Csak az írásbeliség érvényességi feltétel.

pityu936 # 2018.02.24. 13:05

Tisztelt Fórumozók!
Hagyatéki tárgyalás érintettje vagyok, törvényes örökösként. Így köteles részre vagyok jogosult, mivel a végrendeletben nem szereplek. A néhai jelenős pénzbeli tartozást halmozott fel évek alatt felém, melyet peresítettem, de a per jelenleg az elhalálozás miatt a hagyatéki végzésig nem folyik tovább. A hagyatéki eljárás során szerettem volna megegyezni a végrendeleti örökössel, bizonyítékaimat továbbítottam ügyvédjének, de a közjegyző által adott határidő jelentkezésük nélkül telt el. Írásban néhány nappal később közölte a végrendeleti örökös ügyvédje, nem ismerik el igényemet,és már értesítették erről a közjegyzőt, kérték a hagyatéki tárgyalás kitűzését.
Kérdésem az lenne, nem kellett volna indokolni, miért nem ismerik el az elküldött tárgyi bizonyítékok ellenére igényemet ,illetve nem engem kellett volna előbb értesíteniük erről a tényről?

pityu936 # 2018.02.24. 13:17

Most vettem észre, rossz helyre írtam hozzászólásomat,elnézést kérek de ha választ kapnék, előre is köszönöm.

ObudaFan # 2018.02.26. 06:19

Majd a perben kell, hogy indokolják az álláspontjukat. Persze, nem lett volna célszerűtlen, ha már most megteszik és akkor adott esetben meg lehetett volna próbálni a pert elkerülni, de tenni egyelőre nem tudsz semmit, amíg a per nem folytatódik.

hunfalvy # 2018.05.07. 08:22

Tisztelet Cím!

Férjem 2017 évben elhalálozott. Hagyatékként maradt utána
egy régi személygépkocsi, melyet az első házasságból született két nagykorú gyermek, a második házasságból született nagykorú gyermek, valamint jómagam mint túlélő házastárs öröklünk. Sem én sem fiam nem kérünk az örökségből. Ha visszautasítjuk, mi történik tekintett arra is hogy fiamnak van egy kk. gyermeke

köszönettel

Kovács_Béla_Sándor # 2018.05.07. 09:37

Ha visszautasítjuk,
Most? Nem volt még hagyatéki tárgyalás? Nem nyilatkoztatott még a közjegyző?

Ez a teljes hagyaték? Se ingatlan, se bankszámla, se ingóság? Szállodában laktatok?

hunfalvy # 2018.05.07. 10:21

Ez már a második hagyatéki eljárás lesz, (köteles rész igénylése miatt, esetleges egyezség megkötése miatt)halasztás történt, semmi más hagyaték nincs. A közös ingatlan, ajándékozás címén már az én nevemen van 2014 óta. A hagyaték csak a személygépkocsi. De ha már itt tartunk, megkérdezném azt is, hogy ha az első házasságból született egyik leszármazó javára ingyen, lemondanánk a ránk eső részről
kell e neki valamilyen illetéket fizetnie az ajándékozás után

köszönettel

hunfalvy # 2018.05.07. 10:24

Még csak annyit, hogy az első hagyatékin a közjegyző egyáltalán nem nyilatkoztatott erre vonatkozóan

drbjozsef # 2018.05.07. 12:09

Ha visszautasítjuk, mi történik tekintett arra is hogy fiamnak van egy kk. gyermeke

A kiskorú nevében a törvényes lépviselője is visszautasíthatja a hagyatékot, de ehhez az illetékes gyámhivatal jóváhagyása szükséges.

Ezt Te is, meg a fiad is megteheti, mármint a visszautasítást, a következő tárgyaláson, a közjegyző végzéséig. Utána már nem.

az első házasságból született egyik leszármazó javára ingyen, lemondanánk a ránk eső részről
kell e neki valamilyen illetéket fizetnie az ajándékozás után

Lemondani más javára nem lehet. Vagy lemondotok, és akkor a többi örökös kapja egyenlően, vagy nem mondtok le róla.
Ha nem mondanátok le, és ha lenne még más hagyaték is (valami ingóság, nincs? Bármi), akkor az örökösök egymás között osztályos egyezséget is köthetnek a közjegyző előtt, és tetszőlegesen csereberélhetik az örökséget egymás között. Azért kell más hagyaték is, mert többek között ennek az egyezségnek az is a feltétele, hogy minden örökös részesüljön a hagyatékból valamivel. Ez teljesen illetékmentes lenne.

Ha neki adjátok a részeteket, akkor 18% illetéket fog fizetni a szerző (mert nektek nem egyenes ági rokonotok).

pdlk # 2018.07.20. 11:58

Tisztelt lt Fórumozók!

Nővérem meghalt februárban. Öcsémmel vagyunk örökösei, mivel gyereke és férje sohase volt.

Az örökség kisebb bankszámlából(amin megosztozunk), és egy lakásból áll, amely régebben a szüleim tanácsi lakása volt, csak nővérem nevére iratták, amikor meg lehetett vásárolni, mert ő maradt a lakásban.

Öcsém 20 éve Németországban él, amikor Magyarországra jön, a nyaralójába megy.

Írt egy lemondó nyilatkozatot, hgy a lakást az én fiam örökölje, mivel én az apai ágtól nem kaptam semmit, s emellett a lakás felújítása min. 7 MFt az illetéken felül, amit nem akar megfizetni, ha nem használja a lakást. Öcsémnek van, gyerekei, de ők nem szándékoznak Magyarországon letelepedni.

Hagyatékii eljárás még nem volt. Felhívtam a közjegyző irodát, közjegyzővel nem tudtam beszélni, helyette az adminisztrátoroktól kaptam tájékoztatást, mely szerint lemondani nem lehet, mivel ott a gyerekek lépnének be.
Helyette mondtak kiesés örökseget,vagy, hogy egyezség keretében, ill. Ingyenes ajándék (lemondás).

Éredeklődöm, milyen nyilatkozatot kellene tennie írásban az öcsémnek, hog,y ne kelljen a hagyatéki eljárásra 1400 km-t utaznia? Engem meghatalmazott, hogy a hagyatéki ügyben eljárjak helyette.

Én szeretnék lemondani a fiam javára a tulajdonjogomról a haszonélvezeti jogom fenntartása mellett, úgy hogy amennyibe a későbbiek sorá nincs vérszerinti gyereke a fiamnak(amikor már nem él) , visszaszálljon az öcsémre ill a családjára, mivel ági vagyon, s eladásnál is az érték az ő családját illesse.

Előre is köszönettel

nonolet # 2018.07.20. 17:47

Nem kéne ennyire túl bonyolítani!
Mert akkor megoldhatatlan helyzetbe kerültök.

-

A tesó döntse el VÉGLEGESEN!!! a hagyatékiig
hogy
kell neki az örökség vagy nem kell.

Ha nem kell, akkor az utódai/ága nem fog többé semmit látni belőle.

A döntése után lehet a következő lépést kitalálni...

nonolet # 2018.07.20. 17:50

"Ha nem kell, akkor az utódai/ága nem fog többé semmit látni belőle."

Persze ha a fiad ÚGY VÉGRENDELEKZIK MAJD,
hogy mégis az más...

De arra neked ugye nem lesz befolyásod.

drbjozsef # 2018.07.20. 19:11

nonolet,

nem keversz valamit?
Mit nyilatkozzon? Ha lemond az örökségről, akkor a gyerekei lépnek a helyére.

Szerintem az osztályos egyezség lenne a legjobb, de nem tudom, hogyan lehetne ezt a legegyszerűbben megoldani, hogy ne kelljen idejönnie a hagyatékira. Valszeg egy konzulátusi felülhitelesített nyilatkozat kellene, amit előre megbeszél a két testvér, megegyeznek, figyelembe véve az osztályos egyezség szabályait.

nonolet # 2018.07.20. 19:25

Lemondani már nem tud, hisz meghalt az örökhagyó.

Már CSAK

  • visszautasítani

vagy

  • elfogadni tudja

a már megnyílt örökséget.

Ha visszautasítja az nem megoldás a tervezett cél érdekében.

Tehát: csak elfogadni tudja!

Az elfogadás után pedig

  • ajándékba tudja adni, annak akinek kell a célhoz

vagy

  • osztályos egyezséget köthet, ha a feltételei fennállnak

(de úgy tűnik nem állnak fent)

Vagyis vélhetően az a járható út, hogy:

1.
Örököl

aztán

2.
Ajándékoz

Sajnos ez az út illetékbe is kerülhet a rokonsági foktól függően.

nonolet # 2018.07.20. 19:30

Illetve fennállhat az osztályos egyezség is, mivel...

"örökség kisebb bankszámlából(amin megosztozunk), és egy lakásból áll,"

drbjozsef # 2018.07.20. 19:36

Igaz, igaz, én is a visszautasításra gondoltam, de az valóban nem jó.