Örökségről való lemondás más személy részére


nonolet # 2018.07.20. 19:40

pdlk

"Én szeretnék lemondani a fiam javára a tulajdonjogomról a haszonélvezeti jogom fenntartása mellett"

Ez így nem megy szerintem.

Mivel ha VISSZAUTASÍTOD az örökséget, hogy a fidé legyen.
Akkor te nem leszel tulajdonos, így mire föl kérnél-kapnál haszonélvezetet?!

A megoldás, hogy ÖRÖKÖLSZ!

Aztán külön lépésben ajándékba adod a fiadnak, KIKÖTVE a haszonélvezeted cserébe.

(bár a haszonélvezet kikötése az egy kurvanagy kibaszás a tulajdonossal szemben!!!)

- -

Az egész ügyre nézve pedig, úgy tűnik az a megoldás, hogy

  • mindketten elfogadjátok az örökséget
  • de a tesód osztályos egyezségben neked adja az ingatlan részét!
  • te aztán az ingatlant (külön eljárásban) a fiadnak adod ajándékba, akár haszonélvezettel

Ezzel a mostani cél teljesül!
A tesód szabadul az ingatlantól...

A távlati cél jelenleg nem teljesíthető.
(azt, hogy a fiad után mi legyen, azt majd akkor lehet csak elrendezni, ha eljön az ő ideje is)

- -

A haszonélvezetednek nem tudom mi a célja a részedről,
de ha nem muszáj ne bassz ki vele a fiaddal...

drbjozsef # 2018.07.20. 19:40

pdlk,

előbb egyeztess a testvéreddel, ha neki elfogadható, hogy megkapja a bankszámla összegének felét, a többi a tied, akkor ez megfelel az osztályos egyezség feltételeinek. (Ez azért szükséges, mert csak úgy lehet osztozkodni illetékmentesen, ha minden örökös részesül az örökségből, nem számít, mekkora részben, milyen kicsi értékben is, de részesülnie kell).

Ha ez megvan, hívd fel a közjegyzőt, aki a hagyatékit fogja tartani, és kérdezd meg, milyen okirat kell neki ahhoz, hogy ezt el tudjátok ott intézni a testvéred nélkül. Ha Magyarországon élne, akkor elég lenne valszeg egy helyi közjegyzőhöz elmennie, és ott nyilatkoznia, és írásba foglalni az egyezségeteket. De mivel külföldi, a külföldi közjegyzőket nem fogadják el, a konzulátusra kell majd minden bizonnyal elmennie, és ott hitelesítik a személyazonosságát, és az okiratot is.

A közjegyzőt meg tudod nézni a MOKK honlapján az elhunyt utolsó lakóhelye és a halál napjának ismeretében.

pdlk # 2018.07.21. 08:24

Kedves drbjozsef és nonolet!

Nagyon köszönöm a gyors választ, egyre tisztább számomra így.
Osztályos egyezség az öcsémmel, majd ajándékozás általam a fiamnak, utána nekem haszonélvezet. Közben meg kell kérdeznem a közjegyzőt milyen okirat kell, hogy ne kelljen ideutaznia az öcsémnek.

Most itt van, ha csinálunk egy papírt ketten az egyezségről az ugye nem elég? Mert a közjegyzőt eddig még nem sikerült elérnem.

Mi már megbeszéltük az öcsémmel, hogy a pénzt a hagyatéki teher levonása után megfelezzük, s ő régen eldöntötte, hogy a lakás a fiamé legyen, nővérem, s édesanyám szóbeli akarata szerint,s mert nem akarja használni a lakást, s korrigálni akarja, hogy én nem kaptam semmit, habár nem lenne kötelessége.

Itt egy időre majd közbejövök én.

Én kezdtem variálni a későbbi esetleges visszaöröklésről, mivel a fiam barátnője úgy viselkedik, mintha ő lenne a nővérem lakásának örököse, pedig nem is ismerte.
Attól félek, hogy ráveszi a fiamat, ajándékozza magának a lakást a későbbiekben. Illetve, ha nincs gyerek, nehogy már rá szálljon.

A haszonélvezetet ezért szeretném megkapni, s azért mert vidékre költözöm, ha Pestre jövök ott akarok megszállni, így nem lehet a rikács olyan nagy.

Az öcsém írt egy meghatalmazást, mely szerint meghatalmaz, hogy a hagyatéki eljárás folyamán helyette eljárjak, nyilatkozzak.
Ha érdekelt vagyok az osztályos egyezségben lehetek én a meghatalmazott?

A tulajdonjog bejegyzése után ajándékozhatom? , s ott esetleg kiköthetem a későbbi utódlást?

nonolet # 2018.07.21. 12:16

Most itt van,

Akkor MOST írjatok egy 2 tanús meghatalmazást neked a hagyatéki ügyekre szólóan!

Mivel MOST éppen BELFÖLDÖN van!!!! és így ennyi is elég lesz.
(tudtommal)

Az osztályos örökségről is írjatok egy "EGYEZSÉG"-et.
Amit szintén 2 tanú hitelesít.

(meg minden más egyéb kérdésről is, ami még felmerülhet)

nonolet # 2018.07.21. 12:39

pdlk

"Attól félek, hogy ráveszi a fiamat, ajándékozza magának a lakást a későbbiekben. "

EZT a haszonélvezeted NEM gátolja meg!!!
A fiad mint tulajdonos simán ajándékba adhatja neki/másnak.
Vagy eladhatja neki/másnak, ha megveszi....
Hitellel is megterhelheti.

"Illetve, ha nincs gyerek, nehogy már rá szálljon."

A haszonélvezeted ezt sem gátolja meg.

- -

"ha Pestre jövök ott akarok megszállni, így nem lehet a rikács olyan nagy."

Azaz kibaszásból tűrniük kell téged... a tulajdonukban.
Mivel haszonélvezőként te mondod meg, hogy ki lakhat ott.
Zsarolhatod őket a kirakással, vagy mással.

Persze értem, hogy ez lenne az ajándékod ára !
DE....
Milyen ajándék az ilyen?!
Szerintem pocsék.

- -

HA a fiadnak adod, akkor azt nem tudod meggátolni, hogy ne kótyavetyélje el!
Csak azt, hogy ne használhassa...
Illetve tőled függjön a használata.

Szerintem...

Inkább tartsd meg a tulajdonjogod!

Szerződésben add szívességi használatba neki és a kedvesének.
Kikötve, hogy egy szobát fenn kell tartani neked és azt nomeg a közös részeket (folyosó, fürdő, konyha, kert) bármikor szabadon használhatod.

Így az elkótyavetyélést kizártad, hisz te vagy a tulajdonos!

A használatod is biztosított egy normális mértékben.

Az ingatlan sorsáról, pedig VÉGRENDELKEZZ!!!
Így abba is beletudsz szólni, hogy kb. mi legyen a halálod után vele.
(nem kell persze a fiad orrára kötni a rendelkezésed)

Gondoskodnod kell még az ingatlan gyors kiürítésről egy esetleg megromló viszony esetére.

Ehhez az kell, hogy

1.
A "Szívességi használati szerződés"-ben legyen egy
"Kiköltözési nyilatkozat" rész is a felmondásod esetére.

2.
A szerződést közjegyző foglalja okiratba.

A 2 pont alapján "lakás kiürítési per" nélkül rakhatod ki baj esetén a lakóid, viszonylag rövid úton.

A tulajdonjogod+papirosok pedig jelzik a lakóknak is, hogy csak óvatosan szépen az öreggel... mert semmi sem biztos MÉG.

nonolet # 2018.07.21. 12:44

"Ha érdekelt vagyok az osztályos egyezségben lehetek én a meghatalmazott?"

A külön megírt két tanús egyezség ezt a részt megoldja.

"A tulajdonjog bejegyzése után ajándékozhatom?"

Igen.
De mint korábban írtam a céljaid-félelmeid alapján ez nem jó ötlet.
(maradj inkább tulajdonos, és engedd ott lakni őket, szerződéses alapon tisztázva feltételeket, rezsi fizetése pl.)

"s ott esetleg kiköthetem a későbbi utódlást?"

Nem.
Azt csak végrendeletben tudod befolyásolni!
(tehát maradj tulajdonos és végrendelkezz)

pdlk # 2018.07.22. 07:30

Kedves nonolet!

Nagyon köszönöm a minden mondatomra kiterjedő tanácsadást, ez több mint amire számítottam, s így tiszta számomra.

Írunk 2 tanús meghatalmazást és egy 2 tanús egyezséget (közben megpróbálom elérni a közjegyzőt)

A tanúk közül lehet egy magyarul beszélő német állampolgár? Öcsém felesége.
Kézírással is készülhet?

Az illetékfizetéssel van gondom. Most a lakás teljesen lepusztult állapotban van. Testvértől öröklésnél nincs illetékkedvezmény.
A mostani állapot szerint kb. 1 millió forint lesz az illeték. Ennek maximum a felét tudom kifizetni a kp. örökségből, másik fele a fiamra vár.

A felújítás, hogy lakhatóvá tegyük (nem luxus szinten) további 4-5 millió, amit ugyancsak a fiamnak kellene állni egy részét hitelből. Csak akkor tudnám fizetni, ha sikerülne a mostani lakásom eladnom, de nincs komoly érdeklődöm.

A felújítás után a lakás értéke min. a duplájára, de inkább többre fog emelkedni. Ha esetleg eltörlik az egyenesági rokonok illetékkedvezményét, nagyon megszivatom a fiamat, mert akkor iszonyú sok pénzt kellene kifizetnie, ha utánam örököl, egy olyan értéknövekedésre, amit ő fizetett.

Ezért függetlenül attól, hogy a teljes tulajdonjog megtartása részemről lenne legjobb (mivel aggályaimra megoldást jelentene, s minden az öregtől függne), lehet, hogy kénytelen vagyok legalább a felét neki ajándékozni.

Ha szükségünk lesz ügyvéd által írt szerződésre, mehetünk?

nonolet # 2018.07.22. 08:44

Magyar tanúid legyenek... ne rángasd a hivatali oroszlán bajszát.

"Ennek maximum a felét tudom kifizetni a kp. örökségből,"
Nem nagyon hatja meg a hivatalt, de kérj részletfizetést...

" másik fele a fiamra vár."

???
Milyen alapon?!!!
Az ÖRÖKÖS fizeti az illetéket.
Persze a fiad adhat kölcsön pl. rá.

"további 4-5 millió, amit ugyancsak a fiamnak kellene állni"

A felújítást a tulajdonos állja.
Persze a fiad adhat kölcsön pl. rá.

" Csak akkor tudnám fizetni, ha sikerülne a mostani lakásom eladnom, de nincs komoly érdeklődöm."

Mindig van olyan ár, amiért már van vevő...

Azonban akkor te hol fogsz lakni?! ha eladod.

NE AKARJ a fiad nyakán élni vele közösen :-(
Az neked is szar lesz a gyakorlatban...
Főleg egy neked nem tetsző kedves esetén és/vagy ha a fiad másként él, minta ami neked tetszene.

Hagyd békén a fiadékat, ne mássz rájuk.
Mindenki jobban jár úgy, szerintem.

- -

Mi is a pontos célod?

1.

  • biztosan megtartani az ági vagyont, legalább amíg élsz (ehhez csak a te kezedben kell legyen a tulajdonjog)

2.

  • befolyásolni a sorsát még halálod után is

(ehhez csak a te kezedben kell legyen a tulajdonjog ,hogy végrendelkezhess róla)

3.

  • lakhatáshoz juttatni a fiad és családját
  • lakhatásod legyen valahol

(ez megvan most is)

  • pénzt szerezni a felújításra

Megjegyzem: a 2. pont esetén éppúgy kibaszol vele, mint pl. az esetleges öröklési illeték

- -

Igazából!!!!
HA nincs elég pénzed és a fiadé kell,
akkor bajban vagy...
Mert akkor ő is belép a képbe.

(vagy a bankhoz kell fordulnod, ha hitelképes vagy)

A fiadnak van-e pénze az illetékre és a felújításra?!
(NEM hitelből)

Azaz tud-e kölcsön adni neked?

Ha tud ÉS AKAR, akkor abból a pénzből költesz...
Biztosítéknak jelzálog jogot adsz neki a lakásra.
(így a pénze biztonságban lesz ugyebár)

A kapott kölcsönt pedig törleszted neki.

Közben engeded ott lakni szívességből >> szülői támogatás.

- -

Azonban ez az örökség túlzott teher neked, úgy tűnik.
Nem nagyon tudod állni a terheit a kézben tartásnak...

HA mégis a fiadhoz kerül (öröklés vagy ajándék útján) akkor
VAJON A FIAD AKARJA-E a házat ÉS TUDJA+AKARJA-E?!!!! állni a költségeket.

Beszéltél erről vele?
Mert csakúgy egyoldalúan a nyakába varrni hiba...

Szóval,

  • tisztázni kellene a céljaid

ÉS hogy

  • azokból a fiad MIT TUD elfogadni-támogatni

Mert úgy tűnik atyáskodó módon fellépve, sőt akár magadat a nyakukba varrva

  • egyedül szeretnél dönteni a dolgokról, erőből
  • de kevés vagy hozzá, mint macisajtban a brummogás

Miközben túlzottan izgat az ági vagyon FIAD UTÁNI!!!! sorsa is...

A sok cél együtt aligha fog menni, üres szebbel.
Engedni kell belőlük...

Ez van.

- -

Jómagam nem lenni ügyvéd.

klauka14 # 2018.09.12. 09:01

Tisztelt Fórumozók!
Szeretném az örökségem részét a húgom számára átadni.Ez megoldható a hagyatéki tárgyaláson majd ? Illetve anyagi vonzata van e? Köszönöm

drbjozsef # 2018.09.12. 09:30

klauka,

A hagyatéki tárgyaláson osztályos egyezséget köthettek a közjegyző előtt. Ez azt jelenti, hogy a teljes örökséget feloszthatjátok tetszőlegesen egymás között (akárhány örökös), néhány feltétellel.
A legfontosabbak :

  1. Aki részt vesz az egyezségben, az mind örökös kell legyen. Esetetekben gondolom ez stimmel.
  2. Csak az örökség vagyonát oszthatjátok el, tehát nem vonhattok be más vagyontárgyat (pl. örökölt nagyobb ingatlant kapja az egyik, helyette egy MEGLÉVŐ saját kisebb ingatlanát adná át, ezt nem lehet)
  3. Minden örökösnek részesednie kell a hagyatékból. Tehát MINDENT nem adhatsz a hugodnak. Tarts meg valami emléket, egy könyvet, némi készpénzt vagy bankbetétből egy keveset. Nincs minimum követelmény.

Ilyen egyezségnek nincs illetékvonzata, ingyenes.

Ha később ajándékoznád a testvérednek az örökölt vagyont, akkor 9% illeték lenne az ingatlanok után, és 18% minden más után.

drbjozsef # 2018.09.12. 09:34

Egyébként : Ptk. 7:39§
(az utolsó pont nincs a passzusban, de ha mindent odaadsz valakinek, akkor az a joggyakorlat szerint nem megegyezés, hanem ajándékozás, és úgy is értelmezik, ezért kell valamit megtarts).

Gabriel85 # 2018.09.26. 17:20

Tiszteletem a szakértőknek!

Következő a helyzet nálunk: vagyok én mint legidősebb testvér, van egy öcs3m egy hugom és az édesanyám. Édesapám meghalt és maradt utána egy parasztház amiédesanyámmal fele fele alapon volt a tulajdonába. A ház bontásra szorul majd mert annyira rossz állapotú. A telek ami ér maga valamit. 1 millió forintot. A hugunkkal nagyon megromlott a kapcsolatunk és kint van hollandiában. Nem érdekli az örökség de hazajönni sem akar. A hagyatéki tárgyalás még csak lesz, megkeresés irányunkban nem volt még. A hugom viszont hajlandó lenne a rá esö csekély részröl lemondani. Meg teheti e ezt saját kezével írt lemondó nyilatkozattal amit mondjuk 2 tanúval hitelesít úgy hogy az én javamra mond le? Ha igen akkor milyen konkrét formai követelményei vannak egy ilyen nyilatkozatnak?

Előre is köszönöm!

drbjozsef # 2018.09.26. 17:29

A hugotoknak írnia kellene egy meghatalmazást, de ha ez nem Magyarországi keltezésű, akkor a helyi magyar konzulátuson felülhitelesíttetnie kell a konzullal (un. apostille), Magyarországi felhasználásra csak úgy lesz érvényes.
A meghatalmazott az adott hagyatéki eljárásban teljes körűen eljárhat helyette, már ez szerepeljen benne.

Viszont kérdés, hogy kit hatalmazzon meg, mert azok, akik jogügyletet akarnak kötni egymással, azok nyilván nem képviselhetik a másikat. Tehát nektek testvéreknek és édesanyátoknak nem adhat. Valaki más rokonnak, ismerősnek kellene, aki el tud menni helyette a hagyatéki eljárásra.

Lásd : https://www.mokk.hu/…-eljaras.php

Gabriel85 # 2018.09.26. 17:39

Nem nagyon van ilyen. Eléggé kicsi a család. A közjegyzö külföldön is megkeresi?
Mert a cím3t telefonszámát megadta.
Mi van akkor ha egyáltalán el se jön?

Gabriel85 # 2018.09.26. 18:18

Eszembe jutott valami. Ha nem lemond hanem visszautasítja azt is megteheti? Annak mlyen formai vonzata van? Külföldről lehetséges?

drbjozsef # 2018.09.26. 18:34

Milyen közjegyző? Aki a hagyatékit fogja tartani? Igen, elvileg meg fogja próbálni, ha külföldi a cím, esetleg nem veszi át, akkor maga a tárgyalás kitűzése is hónapok múlva lehet. Ha nektek megvan a címe, hívjátok fel a közjegyzőt (a MOKK oldalán meg tudjátok nézni ki a kijelölt közjegyző), és adjátok meg neki.

Egyebekben is hívjátok fel, és kérdezzétek meg, kit fogad el meghatalmazottnak. Nem kell családtagnak lennie, elvileg bárki lehet.Mondjuk a MOKK honlapján ez van :

Ha az idézettek személyes megjelenése akadályba ütközik, különösen az örököstárs, hozzátartozó (a fél egyeneságbeli rokona és annak házastársa, a fél házastársa és élettársa, az örökbefogadó-, mostoha és nevelőszülője, az örökbefogadott, a mostoha- és a nevelt gyermeke, a fél testvére és annak házastársa, a házastársának egyeneságbeli rokona és testvére) és ügyvéd láthat el a hagyatéki eljárásban képviseletet.

Ügyvéd nyilván pénzbe kerül, ha van valaki, aki vállalja, akkor kérdezzétek meg a közjegyzőt jó lesz-e neki.

Ha nem megy el, és nem képviseli senki, az se baj, csak akkor nem tud se ő se a meghatalmazottja egyezség keretében (FONTOS : NEM LEMONDANI az örökségről, az egy másik dolog) átadni nektek az ingatlanrészét, őt is bejegyzik örökösként, az eladása még ennél is sokkal macerásabb lesz. Nagyon.

A tárgyalás előkészítését követően kitűzheti a közjegyző a hagyatéki tárgyalást. A tárgyalásra a hagyatéki eljárásban érdekelteket megidézi. Ha a tárgyaláson az idézett szabályszerű idézés ellenére sem személyesen, sem képviselője útján nem jelenik meg, az a tárgyalás megtartásának és a hagyaték átadásának vagy az eljárást befejező más végzés meghozatalának nem akadálya, a külföldön lakó örökös részére ez esetben a közjegyző a hagyatékátadó végzést hirdetményi úton kézbesíti.

drbjozsef # 2018.09.26. 18:37

LEMONDÁS öröklésről : csak az örökhagyó halála előtt lehet, előzetesen.

VISSZAUTASÍTANI a hagyatékot : ezt teheti, de ehhez is meg kellene jelennie, vagy meghatalmazottjának.
Nem tudom, ezt okiratban lehet-e. Tehát a konzulátusan nyilatkozik arról, hogy visszautasítja az örökséget, azt hitelesítik ott, és elküldi a hagyatéki közjegyzőnek. Talán igen, de nem vagyok benne biztos, valaki jogász megerősit majd itt, vagy, akár megkérdezheted ennek az esetleges menetét szintén telefonban a közjegyzőtől.

ObudaFan # 2018.09.27. 04:42

Nem tudom, ezt okiratban lehet-e. Tehát a konzulátusan nyilatkozik arról, hogy visszautasítja az örökséget, azt hitelesítik ott, és elküldi a hagyatéki közjegyzőnek.

Semmi akadálya.

ObudaFan # 2018.09.27. 04:45

Meg teheti e ezt saját kezével írt lemondó nyilatkozattal amit mondjuk 2 tanúval hitelesít úgy hogy az én javamra mond le?

Az öröklést visszautasítani senki javára nem lehet, csak úgy általában. Ha a visszautasítónak van leszármazója, és ő nem utasít vissza, akkor ő örököl ebben az esetben. Ha kiskorú leszármazója van, akkor pedig az ő visszautasításához gyámhatósági hozzájárulás kell. Ha nincs leszármazója, akkor pedig helyette a vele egy sorban örökösök örökrésze nő arányosan.

trepak85 # 2018.11.18. 20:52

Van lehetőség az jövőbeli örökhagyó nélkül a féltestvéremmel kötnöm egy megállapodást, hogy minden az övé a hagyatékból azon a bizonyos napon? Nem beszéltem az illető szülőmmel mióta gyerekkoromban eltűnt és nincs is szándékomban megkeresni és hallani sem szeretnék róla, viszont a féltestvéremnek jól jön majd az a pénz és szeretném, ha mindet ő kapna. Tudok a féltestvéremmel valamilyen megállapodást kötni, hogy ő örököljön majd mindent? Engem ne is keressenek. Létezik erre valami megoldás? A féltestvéremmel hajlandó vagyok emiatt egyszer találkozni, ha ügyvéd nem intézheti.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.11.18. 21:49

Úgy hívják, hogy megállapodás várt örökségről.

trepak85 # 2018.11.18. 22:40

Köszönöm Ügyvéd Úr! Ezt elég a féltestvéremmel megkötnöm a szülő tudta és hozzájárulása nélkül?

Kovács_Béla_Sándor # 2018.11.18. 22:58

Igen.

trepak85 # 2018.11.18. 23:13

Hálásan köszönöm!

Hank Moody # 2018.11.22. 00:07

Üdvözletem. Azután érdrklődnék, hogy lemondhatok e az örökségem (több örökös esete forog fent) javáról Bank javára tartozás kiegyenlítés céljából.