köteles rész


ildike1975 # 2009.11.30. 09:03

Sziasztok!
Szakmai segítséget szeretnék kérni.

Szüleim elváltak, apukám 1 hete halt meg. Tavaly anyukámat kifizette a közös házból. Valószínüleg a házat és egy másik ingatlant, amely még apukám szüleié volt, az új barátnője leszármazottjaira íratta, a haszonélvezetet meg megtartotta magának és a barátnőjének.
Úgy tudom, a pént, melyet anyukámnak kifizettek, az új barátnő leszármazottai dobták össze készpénzben. És talán annak fejében kapták meg a két ingatlant.

Az lenne a kérdésem, hogy ilyen esetben jár-e nekem köteles rész? Követelhetek-e a hagyatéki tárgyaláson az új tulajdonosoktól köteles részt?

Én vér szerinti saját gyermeke vagyok, egyke.

Köszönöm előre is.

kadaj01 # 2009.11.30. 10:21

Mi az, hogy "íratta"?

Kovács_Béla_Sándor # 2009.11.30. 11:05

"Úgy tudom... talán..." Majd ha a pontos és teljes tényállást ismerteted, akkor tudunk válaszolni. Addig mi is csak "ha, akkor" nyilatkozhatnánk.

ildike1975 # 2009.11.30. 11:47

Úgy értem, hogy a tulajdont átíratta a barátnő 3 gyermekére.
Azt az ingatlant, ami a nagyszüleimé volt, azt meg áron alul eladta nekik.

Tisztelt Kovács Úr!
Azért érdeklődtem csak, hogy hogyan készüljek a hagyatéki tárgyalásra, hogy "teljesen hülyének" ne nézzék az embert.
Akkor erre nézve egyenlőre semmi pozitívumot nem tud tanácsolni?
Még egy kérdésem van, a köteles részre való igényt a hagyatéki tárgyaláson kell benyujtani polgári peres úton az új tulajdonossal szemben?

kadaj01 # 2009.11.30. 12:01

Olyan nincs, hogy a "tulajdont átíratta a barátnő 3 gyermekére". Eladta, vagy ajándékozta. Nem mindegy.

ildike1975 # 2009.11.30. 12:18

Igaza van, ezt én sem tudom pontosan.
Tudja az bosszantott fel, hogy mikor apu meghalt a lányok egyik barátja felhívott, tudatta a hírt, és már azzal folytatta, hogy a hétvégi telek meg az utánfutó az enyém. Szegény még meg sem halt szinte és már megy az osztozkodás. Ezért akartam tájékozódni, nem akarom hagyni magam ezek után!

ildike1975 # 2010.01.13. 14:11

Sziasztok!

Ismét szakmai kérdéseim vannak.
Most hívott az előadó, hogy elkészítené a leltárt a hagyatéki tárgyaláshoz amit majd nekem kell aláírni. Egy vikend telek és egy mezőgazdasági föld volt apukám tulajdonában. A budapesti 2 kertes háznak csak a haszonélvezete az övé.

  1. Azután érdeklődöm, hogy ha eladta őket, akkor is lehet-e a haszonélvezője?
  2. Mivel a hagyatéki leltáron nem fognak szerepelni, (nem a tulajdona), a köteles részemet hogyan tudom érvényesíteni?
  3. Megtagadhatom-e ezért a leltár aláírását?
  4. Kérhetek-e az új tulajtól köteles részt, ha nem ajándékozás történt, hanem eladás? (Úgy tudom, ez az akció kb. 5 éve volt)

Köszönöm mindenkinek előre is.

ObudaFan # 2010.01.13. 14:17

Ha eladás volt, nem jár kötelesrész. Persze ha tudod bizonyítani, hogy ingyen adta, és színlelt adásvételről volt szó, akkor jár.

ildike1975 # 2010.01.13. 15:22

Tehát csak ajándékozás után követelhetek!
És simán el lehet úgy adni, hogy közben a haszonélvezet az övé marad?

ildike1975 # 2010.01.13. 15:36

Akkor ezek szerint ölbe tett kézzel nézhetem, hogy apu az új élettársának a családjára intézett mindent?
Hiába én vagyok a vér szerinti örökös, nekem nem járhat semmi?

ildike1975 # 2010.01.13. 15:37

Akkor csak ölbetett kézzel nézhetem, hogy apu az új élettársa családjára intézett mindent?
Hiába én vagyok a vér szerinti örökös akkor nem járhat semmi, még köteles rész sem, csak ami a nevén van, föld és telek?

ildike1975 # 2010.01.13. 15:44

Akkor ölbe tett kézzel nézhetem, hogy apu új élettársa élvezzen mindent?
Hiába én vagyok a vér szerinti örökös, nem tehetek semmit?

ildike1975 # 2010.01.13. 15:45

Sziasztok!

Ismét szakmai kérdéseim vannak.

1.Azután érdeklődöm, hogy ha eladta őket, akkor is lehet-e a haszonélvezője?
2.Mivel a hagyatéki leltáron nem fognak szerepelni, (nem a tulajdona), a köteles részemet hogyan tudom érvényesíteni?
3.Megtagadhatom-e ezért a leltár aláírását?
4.Kérhetek-e az új tulajtól köteles részt, ha nem ajándékozás történt, hanem eladás? (Úgy tudom, ez az akció kb. 5 éve volt)

Köszönöm mindenkinek előre is. (Az utolsóra már kaptam is választ!)

Immaculata (törölt felhasználó) # 2010.01.13. 19:26

:)

  1. igen.
  2. azután sehogyan se
  3. Nem érdemes
  4. eladás esetén pláne, hogy nem.
ildike1975 # 2010.01.14. 11:08

Sziasztok!
Köszönöm a válaszokat.

Felmerül egy újabb probléma.
Ha apu eladta mindkét ingatlanát x millió Ft-ért, egy részéből kifizette anyukámat (időközben elváltak, vagyonért ment a harc, a végén 42%-ot ítélt meg a bíróság kp-ben)

  1. a fennmaradó x millió Ft-al az élettársának el kell-e számolnia felém a hagyatéki tárgyaláson, ha nem vásároltak semmilyen nagy étrtéket, és külfödön sem voltak?
  2. joga volt-e az élettársnak a bankszámlához nyúlni a halál után, ha nem volt közös a számlájuk?
Kovács_Béla_Sándor # 2010.01.14. 11:50
  1. Nem.
  2. Igen. Bár a technikai lebonyolítása annak a "hozzányúlásnak" számomra kérdéses.
ildike1975 # 2010.01.14. 12:22

Tisztelt Kovács Úr!

Ön szerint akkor nyugodjak bele, hogy sehogy sem örökölhetek csak ingóságot, és hogy köteles rész sem jár?

m29ria # 2010.01.14. 12:25

Kedves Fórumozók!
Apósom hosszabb ideje egy szoc.otthon lakója. Elhelyezésekor férjem vállalta,hogy ha eljön az ideje, a temetkezéssel kapcsolatos költségeket magára vállalja. Apósom készpénz megtakarítását az otthon kezeli. Most jutott tudomásunkra, hogy sógornőm végrendeletet kíván íratni vele, hogy temetését a megtakarított pénzéből fedezzék és a maradék összeg egyedüli örököse ő legyen. Lehetséges-e, hogy ilyen esetben a köteles rész nem jár a férjemnek?
Segítségeteket előre is köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2010.01.14. 12:38

Ildike: „Persze ha tudod bizonyítani, hogy ingyen adta, és színlelt adásvételről volt szó, akkor jár.” [(C) ObudaFan)

m29ria: a férjed éppenséggel akkor jogosult a köteles részre, ha a végrendelet kizárja. Az viszont miért olyan fontos neki, hogy ő fizesse a temetést? Ha annyira sok a felesleges pénz, tudok adni egy számlaszámot, ahova utalhattok.

Immaculata (törölt felhasználó) # 2010.01.14. 12:46

Úgy tudom, a pént, melyet anyukámnak kifizettek, az új barátnő leszármazottai dobták össze készpénzben. És talán annak fejében kapták meg a két ingatlant.

flamooca # 2010.01.14. 13:50

Tisztelt Ügyvéd Úr!
Édesapámék négyen voltak testvérek. Hárman, köztük édesapám is, évekkel korábban elhunytak. Az utolsó testvér közülük tavaly hunyt el, és halála előtt végrendelkezett. Gyermeke nem volt, felesége és szülei korábban elhunytak. Vagyonát 50-50 % arányban két ismerősére hagyta. A négy testvérnek összesen 6 gyermeke van, akiket a közjegyző a hagyatékátadó végzésben törvényes örökösnek nevez meg.
Kérdésem, hogy én mint egyik gyermek és törvényes örökös (hagyatékátadó végzés szerint) kérhetem-e a köteles rész kiadását.

ildike1975 # 2010.01.14. 13:57

Mindenképpen akarok ügyvédet fogadni, akkor egy profi ügyvéd segíthet abban, hogyan lehet ezt bebizonyítani, hiszen tartok tőle hogy csak szerződést csináltak, pénz átadás nem történt, csak amennyi anyukám része volt. Gondolom ez az ügyvédnek is érdeke lesz, nem csak nekem!

Kovács_Béla_Sándor # 2010.01.14. 15:30

flamocca, már a testvér sem jogosult a köteles részre, nemhogy a testvér gyermeke.
Azt most így hirtelen nem tudom, hogy az ági vagyon szabályai szóba jöhetnek-e itt?

m29ria # 2010.01.14. 15:38

A temetésről való rendelkezés, mármint, hogy ki fizeti a költségeket, az intézményben való elhelyezéskor keletkezett. Akkor sem mi sem a sógornőm nem tudta, hogy apósomnak van megtakarítása, ezért vállalta férjem a kötelezettséget. Sztem a sógornőm úgy gondolta, hogy ha nem teljesítjük a vállalásunkat, akkor nem leszünk jogosultak semmi örökségre, végrendeletileg kizárhatnak belőle. Csak azt szeretném tudni, hogy jól számított e?

m29ria # 2010.01.14. 15:45

Amikor apósomat felvették az intézménybe, ki kellett tölteni egy megállapodást, hogy ki vállalja a temetés költségeit. Akkor még sem mi, sem a sógornőm nem tudta, hogy van megtakarítása, ezért kellett valakinek ezt felvállalnia. Sztem sógornőm arra számít, hogy ha nem teljesítjük, ha nem kell teljesítenünk ezt a feltételt, akkor végrendeletileg kizárathatja férjemet az örökségből. Csak azt szeretném tudni, hogy jól számított-e.