Örökölt ingatlan eladása


Kovács_Béla_Sándor # 2016.02.22. 16:45

Még jogerős hagyatékátadó végzés sem kell hozzá. Csak anélkül azért nagyobb a vevő kockázata. (De kezelhető.)

annah # 2016.02.23. 20:20

Tisztelt Szakértők!
Örökölt ill tulajdonolt ingatlan korrekt pénzügyi rendezése miatt kérdezünk,eddig két ügyvéd mondott kétfélét. Az ingatlant, melyről szó van 2 teher érintette.A jelzáloghitel a vételárból kiegyenlítésre került. A SZOC.POL. ellenben még nem érte el a 10 évet, így vissza kellett fizetni a Kincstárnak. Tulajdoni viszonyok szerint az egyik fél saját tulajdonként+örökölt hányadként szerepelt mint tulajdonos - a szocpolt is ő vette annak idején igénybe az újonnan épített ingatlanra - a másik fél "csak" örökölt egy kisebb, arányos hányadot a szülő után. Kérdésünk a következő: miként számoljunk helyesen? Az egyéb költségek+bankhitel+szocpol visszatérítés kiegyenlítése után fennmaradó nettó összeget kell arányosan szétosztani? VAGY: egyéb költségek+bankhitel végtörlesztése után tulajdonarányosan osztozni + aki igénybe vette a szocpolt majd levonja a saját tulajdonrészéből a 900000 Ft-t? A szülő végrendeletében az alábbi kitétel szerepel: "Egyetlen ingatlanvagyonom (cím)az ingatlant terhelő bankhitel és terheinek levonása után, gyermekeim (név) között 50-50 %-ban kerüljön megosztásra." Szíves válaszukat előre is köszönjük!

Kovács_Béla_Sándor # 2016.02.24. 04:34

Biztos lesz, aki érti.
Megjegyzem, ebben a feleknek az eladás előtt - de legkésőbb az adásvételi szerződésben meg kellett volna állapodnia.

Homikné (törölt felhasználó) # 2016.02.26. 11:09

Tisztelt Szakértő!

Örököltünk nagymamámtól ingatlan termőfölddel együtt.
Nekem 19/24-ed, nagybátyámnak 5/24-ed tulajdon része van.
Az ingatlant termőfölddel együtt eladtuk,én egy másik ingatlanba fektetem a pénzt.Nagybátyám nem tart igényt az eladásból származó jövedelemre,de az adás vételi szerződésben ő is fel van tüntetve mint eladó.Az őt illető pénzből adót kell fizetni,de ő ezt az összeget nekem adja.Szeretném megtudni,mit lehet tenni,hogy ne kelljen adót fizetni az ő része után.(Az összes pénzt az új ingatlanba fektetem be.)Várom válaszát,köszönettel.

ObudaFan # 2016.02.26. 12:33

Homikné

Az, hogy az eladó ingatlant vásárol az eladási árból, az adó szempontjából lényegtelen. Egyébként a többi lert körülmény is.

ObudaFan # 2016.02.26. 12:36

annah

A szocpol visszatérítése mindkét felet érinti, így szerintem az előbbi a helyes megoldás.

luganoitanulmany # 2016.03.16. 13:35

Tisztelt Fórumozó szakemberek!

Édesanyám után örököltük egy lakóingatlant, a közjegyzőnél a hagyatéki tárgyaláson 5 millió Ft-ban állapították meg az értékét.
Sikerült 6,5 millióért eladni.
Kérdésem az lenne, hogy mekkora összeg után kell szja-t fizetni? Másfél millió? (Közben volt egy lakáshiteles banki becslés a vevő részéről, ami 6 milliót állapított meg, de erről nincs papírunk, nem biztos hogy ad a bank erről bármi igazolást.)
Testvéremmel ketten szerepelünk eladóként akkor az szja kötelezettség feleződik?
A lakásfenntartási költségeket, rezsit, fűtéskorszerítés díját, hitelét én fizettem egészen az eladásig.Ezt levonhatom a szja-ból? És szeretnék pontosítást kérni, a teljes összegből kell ezt levonni,vagy a fizetendő adóból?
Köszönettel, Kriszta

ObudaFan # 2016.03.16. 14:07

1.5 M lesz az adóalap, ebből szerintem még a fűtéskorszerűsítés és a visszafizetett hitel levonható.
De fordulj az adásvételi szerződést elkészítő ügyvédhez.

erka73 # 2016.07.06. 15:31

Érdeklődni szeretnék, hogy örökölt ingatlan eladása esetében ahhoz, hogy ne kellejen adót fizetni, az öt évet mikortól kell számolni? A tulajdonjog bejegyzésétől, vagy a halál napjától?

ObudaFan # 2016.07.07. 16:03

A halál napjatol.

bimbus # 2016.12.12. 19:46

Örökölt lakóingatlan eladása esetén meg kell-e fizetni az örökösödési 9%-os illetéket, ha 5 éven belül történt az értékesítés?

bimbus # 2016.12.12. 19:52

Bocsánat, hogy egyértelmű legyen akérdésem, egyenesági örökös értékesíti az örökölt ingatlant.

ObudaFan # 2016.12.12. 21:42

Az egyenesági rokon öröklése illetékmentes. Viszont értékesítéskor nem illetéket, hanem szja-t kell fizetni, az pedig attól függ, hogy a hagyatéki eljárásban megállapított értéknél magasabb értéken történt-e az értékesítés.

pusizoli # 2017.02.05. 18:59

Érdeklödnék, hogy anyukám ez év 01. 24.-n elhunyt. A lakását ketten örököltük, melyen jelzálog van, amit a vétel árból egyenlitünk ki kb. 1000000 ft. Az eladás után kell-e adózni és mennyit?? A hagyatéki eljárást meg kell-e várni, vagy előtte is meg lehet hirdetni, foglalót kérni??

ObudaFan # 2017.02.05. 21:41

Meg lehet hirdetni, lehet foglalót kérni, persze ha jelentkezik mondjuk egy végrendeleti örökös, az a foglaló szempontjából kellemetlen lesz.
Ha idén adjátok el, akkor az eladási árból ha levonjátok a hagyatéki eljárásban megállapított értéket és azt, amit a tehermentesítésre kell fordítani a vételárból, akkor a maradéknak - ha van maradék - a 15%-a a személyi jövedelemadó.

B.Alíz # 2017.02.12. 20:46

Tisztelt Fórumozó!

Szüleink halála után( 2012. szeptember), örököltünk egy lakóingatlant a testvéremmel közösen 50-50°%-ban.
Hagyatéki tárgyaláson 15 millió Ft.-ban állapították meg az értékét. 2016. januárjában sikerült eladni 30 millió ft.-ért
15 millió az én részem.
Kérdésem az lenne, hogy mekkora összeg után kell szja-t fizetnem?
Köszönettel: B.Alíz

Kovács_Béla_Sándor # 2017.02.12. 20:52

Kell.

B.Alíz # 2017.02.12. 21:03

Esetleg tudjuk számszerűsíteni a dolgot?:)

drbjozsef # 2017.02.13. 06:15

http://nav.gov.hu/…rok/ing_kalk

Az általad írt adatokból 337.500.- forint az szja, de mint a kalkulatorbol latod, van par dolog, ami meg akar csokkentheti is.

T.Barbara # 2017.04.30. 19:24

Tisztelt Fórumozó,

A segítségét szeretném kérni az elektronikus adóbevallás elkészítésével kapcsolatban. 1996-ban örököltem egy ingatlant édesapám halála után, az ingatlan 2016-ban értékesítésre került. Tudomásom szerint, nem kell adózni a bevétel után(500 000 FT). Kérdésem az lenne, hogy ilyen esetben az adóbevalláson ezt hogy kell feltüntetni? Ugyanúgy a 1653-04 oldalon a 161-es sort kell tölteni?
Előre is köszönöm a segítséget!

Üdv,
T.Barbara

Kovács_Béla_Sándor # 2017.04.30. 20:16

Sehogy.

drbjozsef # 2017.04.30. 21:37

T.Barbara,

ha nem keletkezik adóköteles jövedelem - márpedig esetedben ez van -, akkor az adóbevallásban egyáltalán nem kell szerepeltetni az adásvételt, ahogy az ügyvéd úr előttem egy szóban össze is foglalta a fentiek lényegét.

T.Barbara # 2017.05.01. 19:45

Értem, Köszönöm szépen a segítséget!

livibaba # 2017.05.06. 11:55

Tisztelt Szakértő! Szeretném megtudni, van-e bármilyen törvényes lehetőség arra, hogy az elhunyt gyermeke megakadályozza a házastárs öröklését, illetve az elhunyttal közösen lakott ingatlan haszonélvezetét? Például, olyan indokkal, hogy a hagyatéki elemeket az elhunyt a házasságkötése előtt szerezte és a megmaradt házastárs nem vitt semmit a házasságba? Köszönöm a választ.

livibaba # 2017.05.06. 12:38

Elnézést, most látom, hogy nem a megfelelő rovatba írtam...ott korábban jártam. De azért remélem, itt is tud valaki segíteni...köszönöm