Gyermektartásdíj végrehajtása


gerbera317 # 2016.10.05. 20:02

Ha az adósnak valóban nincs elmaradása, könnyűszerrel elhárítható az alaptalan végrehajtás, és még a végrehajtási költségeket is a végrehajtást kérőnek kell megfizetnie. Ha nem tudtad, hát úgy jártál. Ha továbbra sem tudod, akkor újra úgy fogsz járni.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.10.05. 20:06

Ez a gyerektartásra nem igaz.

vik73 # 2016.10.11. 11:18

A gyermektartásdíj sajnos speciális eset. Elvileg határozatlan időre szóló, határozatlan összegű adósságnak minősül és mint adósságra, bármikor kérhető rá a végrehajtás. Tehát nem nézik, hogy fizettem-e eddig vagy sem. Ráadásul bármilyen vagyon tárgy van a nevemen. Ház, autó, termőföld, úgy azokra is rákerül egy végrehajtói jelzálog, mint mondtam, akkor is ha egy fillér hátralékom sincs.

Igazából csak azt nem tudom, hogy:

  1. Amikor valaki a volt házastársa munkahelyi fizetésére akar végrehajtást kérni (úgy, hogy annak nincs hátraléka), akkor tudnia kell-e, hogy hol dolgozik, vagy a végrehajtó ilyenkor is nekiáll megkeresni a célszemélyt.
  2. Mi a helyzet az 1. pontban vázolt esetben, ha a célszemély külföldön dolgozik?
  3. Ha az első két pont érvényesül, de a volt házastárs újra Magyarországra költözik és munkát vállal, akkor mi a helyzet ilyenkor az évekkel ezelőtt elindított végrehajtással? (Tehát a gyermekeket nevelő volt házastárs nem tudja, hogy volt házastársa újra visszatért).

Mindez olyan környezetben, ahol a volt férj (jelen esetben én magam) becsülettel fizettem végig a gyermektartást és semmilyen hátralékom nincs.

ObudaFan # 2016.10.11. 12:41
  1. A végrehajtó megkeresi. Ha tudja a munkahely nevét, címét a végrehajtást kérő, az annyiból szerencsésebb, hogy nem is kell, hogy végrehajtóhoz kerüljön az ügy, lehet kérni a bíróságtól letiltó végzést. Így kevésbé szúr kia z adóssal a végrehajtást kéő, mert a végrehajtónak nem kell díjat fizetni.
  2. Az adott külföldi államban el kell ismertetni a magyar ítéletet és ott kell végrehajtást indítani, ebben az Igazságügyminisztérium segítséget tud nyújtani.
  3. Megy tovább a korábbi végrehajtás, a külföldről megfizetett összegeket igazolni kell a magyar végrehajtó felé.
gerbera317 # 2016.10.11. 14:05

@KBS

Ez a gyerektartásra nem igaz."

Pedig igaz. Alaptalanul a gyermektartásdíj jogosultja sem kérhet végrehajtást. Ha mégis megteszi, viselnie kell a jogkövetkezményeket, ld. Vht. 41. § (3) (...) Ha a befizetés nem történt meg, a bíróság végzéssel kötelezi a végrehajtást kérőt a 34. § (5) bekezdésében említett összegek megfizetésére akkor is, ha őt költségmentesség, illetékmentesség vagy illetékfeljegyzési jog illeti meg. A végrehajtó a végzésben feltüntetett összegek behajtására folytatja az eljárást.
És ez most nem elmélet, hanem gyakorlat. Láttam én már pöszén néző, meg síró gyermektartásos végrehajtást kérőt.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.10.11. 14:31

Azt hiszem, félreértettél. A gyerektartás letiltását bármikor kérheti az, akinek a kezéhez fizetni kell, akkor is, ha egy fillér hátraléka nincs a kötelezettnek.

(De a "könnyűszerrel elhárítható" úgy általában sem igaz. Ha van végrehajtható határozat, akkor bizony előbb lőnek - és aztán se kérdeznek. Neked kell kérned a Vht. 41. § szerinti eljárást, sőt, ha makacs a végrehajtást kérő, akkor perre is szüksége van.)

vik73 # 2016.10.17. 09:35

Nos a válaszokat nézve, lehet, hogy tévedésben vagyok.
ObudaFan válaszában volt egy rész:
"Ha tudja a munkahely nevét, címét a végrehajtást kérő, az annyiból szerencsésebb, hogy nem is kell, hogy végrehajtóhoz kerüljön az ügy, lehet kérni a bíróságtól letiltó végzést."

Nos erről nem tudtam. Tulajdonképpen engem végrehajtó semmilyen formában nem keresett meg és végrehajtási díjat sem kellett fizetnem. A munkahelyem kapott a bíróságtól egy határozatot a tiltásra a bíróságtól.

Akkor elképzelhető, hogy végrehajtói végrehajtás (ha élhetek ezzel a kifejezéssel) nem történt, "csak" bírósági letiltó végzés?

Mert ha ez az eset állna fenn, akkor elvileg nincs folytonosság és ha én Magyarországra költözök és természetesen fizetem a tartásdíjat, akkor nem lenne automatikus végrehajtás.
Kérem javítsanak ki ha tévednék.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.10.17. 09:51

Az új munkáltatódnak nyilatkoznod kell, hogy terheli-e letiltás a munkabéredet. Ha elhallgatod, akkor magánokirathamisítást követsz el.

elfmage999 # 2016.10.17. 11:40

Az meg már nem létező Btk kategória, helyette van a hamis magánokirat felhasználása bűntett amit csak hatóság felé való felhasználással lehet elkövetni.

Mivel a munkáltató nem hatóság ezért simán adhat neki akár hamis nyilatkozatot is.

Ezzel a kutya nem fog foglalkozni, ha fizetve van a tartás akkor senkit nem fog érdekelni.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.10.17. 12:15

Nincs azzal gond, ha valamit nem tudsz, vagy rosszul tudsz. A gond ott kezdődik, amikor valamit rosszul tudsz, és ennek a rossz tudásnak a birtokában ki akarod javítani a helyes választ.

hozozazo11 # 2016.10.24. 12:08

Sziasztok,
5 hónapja kapok ugyan gyerektartást,de közel sem a bíróság által megállapított összeget.
Kértem a bíróságtól a végrehajtást.
Mire számíthatok,ha nincs bejelentett munkahelye és minden az új párja nevén van?

ObudaFan # 2016.10.24. 13:27

Azt nehéz megmondani, hogy mire számíthatsz, de egyrészt ne felejtsd el a végrehajtót mindig kevesebb, mint 6 havonként rásban kérni a folytatásra, nehogy elévüljön, másrészt a gyámhatóságon megpróbálhatsz állam általi előlegezést kérni, a rendőrségen pedig feljelentés tehetsz tartás elmulasztása miatt.

Szabesz.87 # 2016.11.29. 12:46

Tisztelt Szakértő!
Párom 2014. szeptemberében elköltözött a vele addig élettársi kapcsolatban élő hölgytől, 2 gyermeke édesanyjától. 2014 okt., nov., hónapokban kézbe adott neki 50 ezer forintot havonta, nem tudta később bizonyítani. 2014. decemberében már postán adta fel az 50 ezer forintot, majd így tett 2015. jan., febr. hónapokban is, majd 2015. márciusában a bíróság megállapított 40 ezer forint gyerektartást, minden hónap 10. napjáig megfizetve a 2 gyerekre. Mivel a 2014. okt., nov., hónapokat anyuka letagadta, így a 80 ezer forint tartozását a bíróság havi 10 ezer forinttal megfizettette vele 2015. márciusától kezdődően. Páromnak elég kiszámíthatatlan a munkája, volt olyan, hogy a 80 ezer forint "hátralékának" megfizetése után csúszott az átutalással. Viszont minden hónapban megkapja anyuka a pénzét, csak sokszor előfordul, hogy, nem a határozatban foglalt minden hónap 10.-ig, hanem pl. 12-én, 20-án, 25-én, stb., tehát jókora késésekkel, de minden hónapban fizet. Anyuka próbálkozott letiltással, végrehajtással, még tavaly nyáron, de mire a papír kiért a párom levelezési címére, addigra ő már el is utalta a hölgy által reklamált, hiányolt összeget. Persze, tisztában vagyunk vele, hogy nem jó, nem helyes, erre oda kell figyelni, de ez van, így jött ki a lépés és nem tudjuk máshogy megoldani. A hölgy a csúszkálás miatt többször volt bíróságon, ahonnan már el is hajtották, mert a reklamációjával kb. egy időben a párom már fizet is. A gyámügy nem foglalkozik vele. Most viszont új játszóteret talált magának, a rendőrségre ment feljelentést tenni gyermektartásdíj fizetésének elmulasztása (?) okán a párom ellen. December 1-én kell mennie a rendőrségre a páromnak, ebben a hónapban már teljesítette a tartásdíj fizetési kötelezettségét, mire meg kell jelennie, addigra meg még nem lesz elkésve sem a következővel. Nyilván viszi magával minden hónapról az átutalás igazolását, amit jó pár száz forintért adnak ki oldalanként a bankban, ezen felül még mit tehet? Milyen következménye lesz ránézve ennek a feljelentésnek, eljárásnak, ha bizonyítani tudja, hogy fizetett, még ha késedelmesen is? Pillanatnylag nincs semmilyen tartozása a gyermekei anyja felé. Az eddig adódott tartozásokból, csúszásokból milyen kamatot számolhatnak neki? Válaszát előre köszönöm!

ObudaFan # 2016.11.29. 16:56

Ha kis csúszásokkal, de mindig fizet, akkor a buntetoeljarast még fogják szüntetni. A kamat az jelentéktelen. Inkább a vegrehajtasi költség lehet kellemetlen.

MajorDomus # 2016.11.29. 21:08

Az meg még nincs,

Szabesz.87 # 2016.11.29. 21:27

Köszönöm a gyors választ!
Amennyiben nem keletkezik olyan elmaradása, ami az eddigi csúszásokat meghaladja, mit hajthatnak végre? A végrehajtást kérőnek nincs tájékoztatási kötelezettsége arról, ha a végrehajtás indítását követően megkapta a tárgyi összeget? Mert tavaly ez történt, mire elindult volna bármi végrehajtással kapcsolatosan, párom kapott egy levelet a bíróságtól, hogy az exe kéri a végrehajtást, majd rá 1-2 napon belül befizette, amivel késett, a bizonylatokat pedig csatoltuk a bíróság felé. Jött egy letiltó végzés, mely tartalmazott az állam részére behajtandó illetéket 5800 Ft értékben, amit a behajtásra vonatkozó összeggel együtt a párom megfizetett a számlaszámra, ami meg volt adva. Így ez ennyiben is maradt. Azonban a végrehajtást kérő nem tájékoztatta a bíróságot arról, hogy mire ő levelezgetett, addigra a tartozás már rendezésre került. Azóta több letiltó végzés vagy bármi, ami végrehajtás kérésére utalna nem érkezett a gyerek édesanyjától. Azóta újabb tartozások nem jelentkeztek, "csak" a késedelmes fizetés. Vagy most pont azért a rendőrséghez fordult, mert a bíróságon nem veszik már komolyan, mert esetleg kiderült, hogy mire ő reklamált volna bármit is, addigra igazából mindig megkapta már a pénzét? Mivel a helyzet változni nem fog, mire számíthatunk még? A viszony az a gyerekek édesanyjával ellenséges, 2 éve húzódik egy másik rendőrségi eljárás ellenük, amiben alaposan gyanúsíthatóak, ő és az édesanyja, az exanyós becsületsértéssel és rágalmazással, annak az ügynek az iratanyag ismertetése múlt héten volt. Érdekes, hogy amikor ott szorul a hurok, akkor elkezdi csinálni itt a hisztit a semmin, csak hogy valamivel ideszúrhasson. Mit várhatunk még ezek után, van olyan fórum, hivatal bármi, ahol panasszal élhet, mert nem kapja meg koppra minden hónap 10-én a pénzét? (Bezzeg a gyerekek láthatását nem iparkodott rendezni, a párom és a szülei indítványozták, hogy rendezve legyen a szülői, illetve a nagyszülői kapcsolattartás.) Továbbá, érdeklődnék, hogyha a bíróság határozatba foglalta, hogy az édesanyának tájékoztatási kötelezettsége van a párom felé, és ennek nem tesz eleget, akkor ez számon kérhető-e az anyán, illetve ha panaszt tesz a párom a bíróságon, hogy a láthatási időn kívül nincs semmi információja a gyerekekről az anyától, pedig kellene, hogy legyen, akkor ennek az anyára nézve milyen következményei lehetnek? A csúszáskora vonatkozóan egyszer szóban utalást az anya, hogy mikor kapja meg a pénzét, mert véges a türelme, ezen kívül a csúszások rendszeressége ellenére nem tette szóvá a problémáját a párom felé, mint ahogy azt sem közli soha, hogy éppen megkapta a pénzt, még ha az határidőn túl is érkezett. A pénz kérdést nem törekedett soha érdeklődéssel rendezni.
Hova fajulhat ez még?

Burn Out # 2016.11.29. 21:50

Hova fajulhat ez még?” - ez csak rajtatok múlik... nyilván sokat segít a helyzet megoldásában, hogy itt-ott kölcsönösen feljelentgetitek egymást

Szabesz.87 # 2016.11.30. 07:14

Mi egy feljelentést tettünk 2014. decemberében, mert szeptembertől nem szűntek meg az éjjeli, hajnali telefonok, üzenetek, Facebookos lejáratások, stb. A rendőrség intézkedni kezdett, 2015. februárjában értek véget a telefonok, megosztások, kommentek, üzenetek, hozzájuk akkor érhetett el a rendőrségi megkeresés. Az az ügy húzódik mostanáig, és nem én érek rá napközben ezzel foglalkozni 0-24-ben, hogy valami pitiáner üggyel mindig meghosszabbították eddig a nyomozást, pl. nem értettek egyet egyértelműen a gyanúsítás szövegével, hirtelen nem tudták megmondani, hogy a családból ki melyik SIM kártyát használta akkoriban, stb. Ebben az időszakban is kapták a gyerekek a pénzüket. Ezt követően ő kért egyszer letiltást, nem járt eredménnyel, volt panaszkodni a bíróságon, ott sem járt eredménnyel, a gyámügytől elhajtották, most kikötött a rendőrségen, ahol szintén nem fog eredményre jutni. A "hová fajulhat még" kérdés igazából azt takarta, hogy hova mehet még a panaszával, amire nyilván nem mondom, hogy nem jogos, mert ténylegesen késve kapta meg az összeget sokszor, de akkor is bolhából csinál elefántot. Kb. 15 év van még addig, amíg a lányok olyan korba kerülnek, hogy nem lesz tartásdíj fizetési kötelezettsége a páromnak, 15 év alatt még rohadt sokat tudunk egymásnak kellemetlenkedni, egyelőre úgy tűnik ő eredmény nélkül... Az első feljelentés megtétele előtt volt 3 hónapja, amíg úgy fogta fel mindenki, hogy a szakításuk miatt ki van akadva, majd abbahagyja, hiszti, stb., nem vagyunk hobbi feljelentgetők és nem rajongtunk a rendőrségen töltött 6 órás vallomástételért sem, de ha valami szerv nem koppint az órára akkor, a mai napig a fejünk ugrálna az anyjával együtt. Kérdeztem, ha csend lesz és békén hagynak minket, visszavonhatom-e a feljelentést? Azt mondták nem, akkor most így járt, időben szóltunk neki, hogy hagyjon minket is és a családjainkat is békén. Klasszikus pitiáner bosszú, hogy ha az az ügy lezáródik, akkor legyen mivel neki felénk kellemetlenkednie, azóta új kapcsolatban él, újabb gyermeke született abból a kapcsolatból, még 1-2 évig tuti otthon lesz, pont ráér ilyenekkel foglalkozni.

Szabesz.87 # 2016.11.30. 10:29

Nyilván nem releváns az ügy szempontjából, de ahogy itt elolvasgattam a kommenteket, hogy mit küzdenek sok esetben az anyukák éveken át nagy részt eredmény nélkül, hát a mi esetünkben igazán összetehetné kezét-lábát az illető hölgy, hogy neki "csak" csúszás problémái vannak és nem arról van szó, hogy nem fizet rosszhiszeműségből, vagy mert nem akar és egyáltalán nem jut a gyerekei pénzéhez. Meg hát arról sem szól a fáma, hogy amikor egyértelmű, hogy nagyobb kiadás várható alkalmanként, pl. ovi kezdés, karácsony, stb., akkor a kötelező pénzen felül többet utal neki az apuka.

ObudaFan # 2016.11.30. 12:39

De, van bejelentési kötelezettsége a végrehajtást kérőnek.
Ha az adós a végrehajtási kérelem beadása után megfizeti a tartozását, a végrehajtás a végrehajtási költségekre folyhat tovább.

Szabesz.87 # 2016.11.30. 12:59

Értem, köszönöm!
Akkor a továbbiakban mi a teendő? Honnan tudjuk meg, hogy ketyeg-e feleslegesen végrehajtási költség, hogy tudjuk ezt megfagyasztani, és ha kell, akkor rendezni a végrehajtás díját, hogy ne majd évek múlva essen a nyakunkba egy több százezres összeg?
Ha a rendőrségi eljárás sem vezet eredményre a csúszott, késedelmes fizetéssel, akkor hova tovább, mire készülhetünk még?

ObudaFan # 2016.11.30. 13:39

A lakcím szerint illetékes végrehajtónál lehet érdeklődni, hogy van-e folyamatban eljárás, illetve a bíróságon is, hogy vh. kérelem van-e beadva.

Szabesz.87 # 2016.11.30. 14:08

Köszönöm szépen a segítségét!

Fabyen82 # 2016.12.08. 11:15

Kedves Fórumozók!

Lett egy ítélet végre, másodfokon gyerektartásdíjról. Elég régóta húzódik a dolog, így másfél éve többet fizettem be, mint a mostani ítélet szerinti, mivel visszamenőleg csökkentették le az összeget. Ezt hogyan számolják el, ha egyáltalán lehetséges?

ObudaFan # 2016.12.08. 14:34

A túlfizetést a későbbi részletekbe be lehet számítani. Erről nem rendelkezik a ogerős ítélet?