Társasházi jog


varkapitany # 2010.06.30. 12:43

Segítség. A közősképviselők a pályázat írónak kifizették a pénzt, és azóta nem igen lehet elérni, és az önkormányzathoz sem adta be a hivatalos papírokat amely alapján megkapnánk a támogatást. Lassan lejár az időnk, és nem tudjuk elkezdeni az épület felújítást. Kérdés mit lehet tenni. Nagyon fontos!!!

Macanéni # 2010.06.30. 12:39

Kedves nandy!

Köszönöm szépen! Igazad van, gyorsan akartam írni és nem voltam elég pontos.

A ház veszi fel a hitelt most, halasztott visszafizetéssel, így 5 év múlva kellene egy összegben visszafizetnie a háznak a tőkét. Ennek a fedezete lenne, hogy a lakók lakásonként megkötik a saját nevükre az LTP-ket, ami 5 év múlva, mikor lejárnak, betörlesztődnek a ház tőkéjébe és így fizetné vissza a ház a hitelét. Na de nem tudunk mindannyian LTP-t kötni...

A kieső LTP-k helyett akarna a ház hitelszerződéseket kötni egyenként a többi családdal, de itt már nem lenne állami támogatás és és kedvezőbb kamat sem, így magasabb ezeknek a családoknak a törlesztő részletük. (Erről nem volt szó, azt ígérték, hogy elintézik majd valahogy.)

A ház azért nem köt LTP-t, mert már fut egy felújítási célú megtakarítása, ami jövőre jár le, de a többség nem akar addig várni, most akarja a felújítást, ezért kellene a hitel.
Tehát csak másik tulajdonos lakótárs nevére lehetne LTP-t kötni, de semelyik sem vállalja be, hogy magasabbat kössön.

Remélem sikerült értelmesen leírnom a helyzetet, de ha nem, akkor szóljatok!
Köszi!

nandy # 2010.06.30. 12:17

Az egész olyan érthetetlen, hiszen az LTP-szerződést nem az egyes lakók, hanem a ház köti.
(Egyébként az LTP összegét lehet emelni)

Macanéni # 2010.06.30. 11:53

Sziasztok!

Szeretnék gyors segítséget kérni. Ha tudtok valami használható megoldást mondani, azt megköszönném.

Társasház lakógyűlésen megszavazta 87%-ban a rendkívüli felújítást és az ehhez szükséges hitelfelvételt lakásonlénti LTP szerződések megkötésével. Jelen volt a hitelügyintéző is, aki ott szóbeli ígéretet tett, hogy minden családnál kitalál valmit, hogy akinek már van LTP-je, vagy hasonló számlája és nem köthet még egyet, hogy talál valami megoldást, akár egyedi elbírálást kér és megkötjük úgy a szerződéseket, hogy minden lakónak u.annyit kell majd fizetnie. Nehezen, de elfogadtuk, aláírtuk, majd mikor ténylegesen kezdtük kötni a szerződéseket, akkor kiderült, hogy mégsem lehet, akinek már van LTP-je, az csak hitelt vehet fel, aminek jóval magasabb a törlesztője. Ha ezt előbb tudjuk, nem fogadjuk el, de már aláírtuk... Akivel lehetett, megkötötték az LTP-t, velünk meg alá akarják iratni a hitelszerződést, amit így ilyen törlesztéssel nem tudunk bevállalni.
Mit tudunk tenni? Próbáltunk beszélni lakókkal, hogy esetleg magasabb összeget kössenek és mi átvállaljuk szerződésben, de érthető módon ilyenbe senki nem akar belemenni.
A közösképviselőt nem érdekli a dolog, csak hajtja, hogy minél előbb megkapja a ház a pénzt. Annyit válaszolt, hogy ha nem írjuk alá, akkor a ház vesz fel hitelt és a magasabb törlesztőt ráterheli azokra, akik nem írják alá. Ez lehetséges?
Mi lenne a jó megoldás?

Előre is köszi a segítséget!

ObudaFan # 2010.06.30. 10:26

dinndinn

Ha az alapító okirat szerint ez közös tulajdon, akkor véleményem szerint ehhez közgyűlési határozat kell.

ObudaFan # 2010.06.30. 10:19

Az alapprobléma az, hogy alapítvány nem is hozható létre üzletszerű gazdasági tevékenység végzésére, ez meg nagyon annak tűnik.

ivane # 2010.06.29. 20:47

Tisztelt hozzáértő urak/hölgyek!
az alábbiakban kérem a tanácsukat, egy alapítvány egy társasház közös képviselőjével szerződést kötve, elvállalta a gondnoki takarítói munkák elvégzését, a konkrét munkát az alapítvány egy alkalmazottja végzi, az adott társasház közgyűlése közösképviselő váltás után megbizott egy kft-t a közös képviselet ellátásával. A kgy határozat értemében a korábbi közös képviselőnek el kell számolnia 30 napon belül, sajnos ez idáig nem történt meg. A közösképviselő váltás május végén történt. Az uj közös képviselő felülvizsgálva az érvényben lévő – határozatlan időre szóló adott szerződést – olyan szerződési feltételeket támasztott az alapítvánnyal szemben ami számukra elfogadhatatlan, ezt jelezték többször is, ugy kérik a szerződés aláírását, hogy nincs az alapítvány birtokában a korábbi szerződés mert eltünt az irodából (gondnoki) nem ismert az érvényben lévő szmsz. Az az ultimátumot kapták, hogy amennyiben holnapi nap folyamán nem irják alá a szerződést, bár jelezve van hogy milyen pontokban kérik a változtatást, ez nem lett figyelembe véve (pl. alapítvány nem áfakörös, de a fizetés nettó összeg + áfa stb…) rendkivüli felmondással felbontja a közösképivselő a szerződést. Az ajánlott szerződés tervezet aláíráskori dátuma 2010. junius 1. lett volna, tehát bár holnap kéne aláírni de vissza lenne dátumozva, a korábbi szerződésben nincs rögzítve mi számit sulyos szerződés szegésnek ami alapján a szerződést azonnali hatállyal felbontani lehetne, még pedig ugy hogy a kképviselő képivseletében eljáró úr önálló jogképviselettel nem is rendelkezik a cégnyt. szerint. Mi a teendője az alapítványnak. Mindezeket a mai nap folyamán közölték az alapítvány képviselőjével.
Fontos lenne a tanácsuk köszönöm

tison # 2010.06.29. 20:26

Tisztelt Szakértők!
21 lakásos társasházban tulajdonosként szeretném ellátni a közös képviseletet, lehet, hogy a társasház kezelést is. Keresek olyan hozzáértő embereket, akik az elinduláskor felvetődő ezer kérdéseimre szívesen válaszolnak.

Szilvi

dinndinn # 2010.06.20. 18:26

Tisztelt Szakértők!

12 lakásos társasházban lakom!
A négy földszinti lakáshoz saját kert tartozik, ami kizárólagos használatú. Az egyik oldal kerítés szomszéd egy másik 10 lakásos ház kerítéséve, ahol színtén kizárólagos kert használatuk van!Kérdésem a 2 külön álló társasház két földszinti lakója egybenyithatja a kizárólagós kertjüket, úgy hogy a telekhatár kerítését megbontják, illetve egybenyítják?

Köszönöm

Kovács_Béla_Sándor # 2010.06.09. 12:18

Elég kevés igazságügyi építészeti szakértő szokott itt válaszolni. És még az a kevés se nagyon tud nyilatkozni így látatlanban.

spalne # 2010.06.09. 11:54

Tisztelt Szakértök! A következő problémánk van.A társasház 1 földszinti üzletböl és emeleten 2 különálló lakásból áll.A gond az hogy az űzlet-helyiséget az Új tulajdonos felujitatta a társasház további tulajdonosaitól nem kért semmi féle engedélyt sem irásban sem szóban.A munkálatok során az emeleti lakások folyosó erkély megrogyantak és erös repedések vannak a lakásokban és a többi emeleti helyeken pl.folyóson.Az üzlet tulajdonost kértük a rendbe hozatalra.Ami annyit jelent hogy nem meszelést hanem azzal együtt járó glettelést és festést is kérünk.Festő szerint elég a meszelés.Szerintem a mi követelésünk a jogos! Ebben szeretném segitségüket kérni.Köszönöm. Üdvözlttel:Spalne

Kovács_Béla_Sándor # 2010.06.02. 20:43

Építéstechnikailag? Az volt a válasz, hogy birtokvédelmet lehet kérni. AZ nem építéstechnika.

Fonti # 2010.06.02. 18:31

Kedves KBS!

Ha ezt nekem szántad
"Ugyanaz a válasz a te kérdésere is.
kbs"

sajnos ez építéstechnikailag valószínűleg kivizetelezhetetlen. A ház külsőleg le van szigetelve, ha belsőleg is leszigetelem szépen lassan, vagy inkább gyorsan be fog rohadni, mert nem fog szellőzni. Másrészt a kémény a fürdőszobai részen van, nemrég lett újracsempénzve, nemigazán tudom leverni és ismét újat venni.
Jogilag nem lehet tenni semmit?
köszönöm

Nitus # 2010.05.27. 10:35

Vissza térve a lift lezárására csak magyarokkal meri megtenni érdekes nem?

ragyasdezso # 2010.05.27. 08:59

Nitus

Látni fogja, mert havi kötelező vizsgálat van. Ha nem javítják, előbb utóbb leállítják teljesen.

Nitus # 2010.05.27. 08:36

Köszönöm a választ Major Domus! Szerintem ezt a liftett mostanában nem fogja szerelő látni pedig rá férne csörög katog stb. de nem is csodálkozok rajta több mint 25 éves öregebb az egész ház mint én.

Kovács_Béla_Sándor # 2010.05.25. 07:20

Ugyanaz a válasz a te kérdésere is.

operations # 2010.05.24. 19:39

Köszi a választ.

20 év körüli idióta gyerek, ás az anyja élettársa max 35 lehet, mindkettő ugyanolyan idióta... Marad a hangszigetelés szerintem,

köszi a segítséget!


Operations

Fonti # 2010.05.24. 19:15

Nekem senki nem tud válaszolni a kérdésemre?
Nagyon jó lenne tudni merre induljak először, mert 6 hónap nem olyan hosszú ám, utána mégsem mehetek családostól a híd alá. Ráadásul novemberre megérkezik a pici baba is.
Köszönöm előre is.

MajorDomus # 2010.05.24. 18:11

Mint társasház(iember)kezelő irom,, segithet a szomszédelemzési faktoranalizis !

Mennyi idős a szomszéd ? Várható-e gyermekáldás odaát ? Ha idősek, nem-e nagyothallók ? Ha albérlők ki a tulaj ? Hol lakik ? Lehet-e vele embercseréről egyezkedni.

MajorDomus # 2010.05.24. 18:06

Inkognitóban egyetlen lehetőséged van: leszigeteled a közös falat parafával, hungarocellel, vagy a legujabb módi Ytong blokkal. Elvesz a lakásból 5 cm-t, de kiváló hő és hangszigetelő.

A- másik megoldás(ok) 1./ kéred a közös képviselő segitségét. Csak közvetiteni tud, mert szankció nincs a kezében,kivéve a Házirend, ami szerencsés esetben az Szmsz része.
2./ banzáj esetén rendőr kihiv, jegyzőkönyv felvesz, csendháboritásért 200 ezer ft birság szabható ki
3./ a Jegyzőhöz fordulsz birtokvédelemért, itt nem árt ha tanuk vannak.

4,/ senki nem akar a szomszédjával veszekedni, főleg ha jó a lakás, közel a melóhely, jó a környék stb. De végső esetben csendesebb lakásba kell költöznöd.

operations # 2010.05.24. 15:33

Major Domusnak tenném fel a kérdésemet elsősorban:-)

Az elmúlt időszakban folyamatosan segítséget nyújtassz lakásproblémákkal kapcsolatban.
Az alábbiakban kérném segítségedet: Mit tudok tenni egy olyan szomszéddal aki olyan hangerővel hallgatja időnként a zenét, hogy a lakásban nem lehet megmaradni. Gondnok? Közös képviselet?Mit köteles ilyenkor a Gondnok, Közös képviselet tenni? Már szóltam, de az nem használ. Ha van rá lehetőség nem igazán szeretném felfedni, hogy a panaszt én tettem, az esetleges későbbi megtorlások miatt.

Válaszodat/segítségedet előre is köszönöm.

Üdvözlettel:

Operations


Operations

MajorDomus # 2010.05.24. 12:05

A kisliftek sulykorlátozással működnek általában 250-320 kg között.
Ebben butort nem lehet szállitani. A házmester nem, de a k.k a lift műszaki állapotát ( horonykopás a tárcsán, pászmásodás a kötélen) dönthet ugy hogy a cseréig csak személyszállitásra használható. A megcsuszás veszélye miatt.

Nitus # 2010.05.24. 11:11

Kedves Válaszadó!
Párommal nem rég költöztünk össze egy társasház 8. emeletére. még mielőtt beköltöztünk volna találkoztunk a házmesterrel aki rögtön közölte ,hogy ha elkezdjük a bútorokat hordani akkor ő lezárja a liftet mert azon nem lehet ilyesmit szállítani. Nekünk szerencsénk volt mert annyira kevés cuccunk volt hogyazt észre sevette mikor vittük hozzá teszem mi februárba jöttünk ide lakni "este" pakoltuk be a lakást. Ja és ennek a háznak van egy közös képviselője meg van egy házmestere. A kérdésem az hogy ez a bizonyos házmester dönthet-e úgy hogy lezárja a liftet önhatalmúlag mikor valaki költözködik?
Volt már ilyenre példa a házban. Egy fiatal házaspárnak még a ruhás zsákot sem engedte be raknia liftbe. Ja és persze egy pici 4 személyes liftbe milyen bútort tesz be az ember?
Előre is köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2010.05.20. 07:16

Nyomd be a REC gombot! Ja, a PLAY-t is.