Felszámolás,végelszámolás


pnemoni # 2014.03.27. 20:22

Tisztelt Szakértők !

Mezőgazdasági zrt-vel beszállítói jogviszonyban álltam több éven keresztül. 2012-ben a leszerződött árunak kb. 10 %-át vették át, a többit minimális mértékben tudtam csak értékesíteni, illetve nagyrészét meg kellett semmisítenem (beszántani). 2012. szeptemberében a zrt. végelszámolást határozott el.
Benyújtottam a követelésemet feléjük az át nem vett áru összegére (korábbi időszaki átvételi árak alapján).
A zrt. szintén követeléssel lépett fel ellenem, azzal az indokkal, hogy nem szállítottam le a szerződött árut.
Ezt követően peres útra került az ügy. Sikerült bizonyítanom, hogy az áru rendelkezésre állt, és a zrt. nem volt hajlandó azt átvenni. Ezek után az zrt. - mivel túlzottnak tartotta a követelés összegét - igazságügyi szakértő bevonását kérte. A szakértő véleménye alapján kb. duplája értékű volt az át nem vett áru, mint amennyit a per indításakor kértem. A legutóbbi tárgyaláson nem született döntés, a bíró bizonytalan abban, hogy ítélhet-e magasabb összeget, mint amennyiről a benyújtott igényem szól.
A zrt. peren kívül felajánlotta az eredeti követelésem összegét.
Kérem véleményét, hogy van-e esély a magasabb (szakértő által felértékelt) összeg megítélésére, vagy célszerű inkább a felajánlott összeget elfogadni ?
Van- esély arra, hogy a zrt. végelszámolása felszámolásba megy át, és esetleg nem kapok egyáltalán semmmit ?
Köszönöm
László

Kovács_Béla_Sándor # 2014.03.11. 16:31

Végelszámolás. Kb. egy fél év. Az ügyvédi munkadíj szabad megállapodás tárgya, az eljárási költség 18 ezer forint.
Ha a tagok az üzletrész névértékét kapják meg - itt, ha jól látom még azt sem -, akkor nincs jövedelmük, nincs mi után adózni sem.

bjános8 # 2014.03.11. 15:35

Tisztelt Szakértők!
Érdeklődöm, hogy mivel jár egy Kft. felszámolása, vagy megszüntetése? Nem tudom melyik a helyes kifejezés.
A Kft-nek nincs semmilyen tartozása, sem adó sem más.
A törzstőke 3000000 Ft és konkrétan ennyi is van számlán. Pontosan az érdekelne, hogy mennyi időbe telik egy ilyen felszámolási procedúra és milyen anyagi vonzata van ennek az egésznek? Konkrétan nem az érdekel, hogy mennyi az ügyvédi díj, nyilván az sem elhanyagolható, de én itt arra gondolok, hogy a 3000000Ft-ból mi marad, kell-e valamit az államnak fizetni, ami jelentősebb összeg is lehet akár.
Elnézést előre is a pontatlan megfogalmazásért, de aki eddig segített az már nem tud, így tanácstalanok vagyunk. Érdeklődve várom a segítő hozzászólásokat!
Tisztelettel: János

nandy # 2014.03.11. 12:05

A felszámolási eljárás kezdetétől a könyvelő már nem jogosult könyvelni, bevallásokat, bérszámfejtést elkészíteni. Hacsak nem köt külön szerződést a felszámolóval.

De a felszámolás előtti időszakra vonatkozó könyvelést, bevallást, mérleget meg kell csinálnia. Feltéve, hogy a könyvelési díját is rendben kifizettétek neki.
Ha nem csinálja meg, akkor is köteles az iratokat, számlákat stb... átadni.

ObudaFan # 2014.03.11. 06:32

Súlyos károkat tud ezzel okozni az ügyvezetőnek, ezt a tudomására kell hozni, hogy ezért ő felel.

tímea78 # 2014.03.10. 17:36

Tisztelt Szakértők!

Mit lehet tenni ha a cég könyvelője nem hajlandó együttműködni a felszámolás alatt nem küldi a felszámoló által kért iratokat és nem elérhető?

Köszönöm előre is a válaszokat!

ObudaFan # 2014.03.08. 06:55

A követelés is vagyon. Be kell jelenteni a cégbíróságnak, hogy van a cégnek vagyona, aztán akkor talán átfordítja felszámolásba. Ha meg nem, akkor a törlés után meg lehet próbálni vagyonrendezési eljárást indítani.

fogdl # 2014.03.07. 07:54

Jelenleg kényszertörlés alatt van.
Két kérdésem maradt.

1. Másodfokú bíróság halaszthat e megint tárgyalást arra hivatkozva, hogy "megvárja mi lesz a céggel"
Ez nekem érthetetlen, hisz mit kell ezen megvárni? Kényszertörlésből nem lehet visszafordítani, a cég törölve lesz, kérdés mikor.
Illetve ez a döntése eljárási hibának minősül e.

ObudaFan # 2014.03.06. 21:20

A felszámolás elvileg maximum két évig, a végelszámolás pedig ha 3 évnél tovább tartana, akkor kényszertörlés lesz belőle.

fogdl # 2014.03.06. 11:31

Nézd, nem tudom ez a beszélgetés hova vezet.
Azért vagyok itt mert az ügyvédem tojik a fejemre!
Egy jogi fórumon gondoltam kapok tippeket tanácsokat.
És igen a háta mögött intézkedem ha ez annak minősül. Intézném én vele is ha fogadna.
Igen keresek másik ügyvédet, összeszedem azt a 150eFt, hogy átnézze 7 év peranyagát és felkészüljön a következő tárgyalásra, de ehhez feltehetően kevés a hátralévő két hét. Hogy miért vártam eddig ezzel? Mert nem tudtam , hogy nem fogad majd, és azt sem hogy megintcsak nem ő, hanem a segédje képvisel a tárgyaláson.
Köszönettel a beszélgetést ez irányba lezárnám.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.03.06. 10:24

Azért fizeted az ügyvédedet, mert fogalmad sincs róla. Nincs ezzel semmi baj. Azzal már inkább, hogy nem bízol benne, mégse mondod fel a megbízást, hanem a háta mögött tájékozódsz.

fogdl # 2014.03.06. 10:19

Nem tudom mi van attól még!

Azért írtam le , hogy az aki segítő szándékkal van itt tudja!
Mivel nekem fogalmam sincs róla ezügyben van e külömbség Bt, Kft, Rt, stb közt.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.03.06. 09:54

Attól még...

fogdl # 2014.03.06. 09:52

Kétszemélyes Bt. beltag, kültag.
Más nincs a cégbe.

fogdl # 2014.03.06. 09:45

Azt nagyon megköszönném!
Egy hozzászóló említette, hogy van ügyvédem, nem kaphatok tanácsot mástól.
Ha a "mindenteldöntő" tárgyalás előtt hajlandó lenne fogadni, és fél órát rászánni arra, hogy átbeszéljük a lehetőségeket most nem lennék itt.
19.-én ha nem zárulna le, másik ügyvédet szeretnék megbízni a folytatással. Ezért jelzem, ha valaki úgy gondolja lehet kezdeni valamit az üggyel szívesen felveszem vele a kapcsolatot.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.03.06. 09:33

Feltéve, hogy ennek a követelésnek ők a jogutódai.

Immaculata (törölt felhasználó) # 2014.03.06. 09:26

Annak kellene utána járni, hogy a tagok beléphetnek-e jogutódként a perbe. Lehet este megnézem.

fogdl # 2014.03.06. 09:18

Igen tisztába vagyok azzal, hogy a NAV követelés fent fog állni.
Valóban legnagyobb megbízónk ez a cég volt, 10 évig dolgoztunk nekik csak jött egy új gazdasági vezető..
Többi kapcsolatunkat felszámoltuk, enélkül a bevétel nélkül azoknak nem láttuk értelmét.
A kérdés jó, bár nyílván nem ismerhetsz minden részletet a helyzetünkről.
Én pl kölcsönt vettem fel, hogy a beszállítóinkat kifizessem nem a tiszta netto haszon a 3m Ft.
NAV ÁFA-t már nem tudtam.
Nyílván ha újrakezdhetném nem így csinálnám, de akkor még azt hittem ha van egy szerződésed és igazad van akkor előbb utóbb megkapod ami jár. Azóta voltam néhány tárgyaláson és hát most nem így látom :)

De még így is azt kérdem mikor engedtem volna el a csontot? Ügyebár évi 2 tárgyalás, húzódik húzódik de tudod, hogy igazad van, megnyered elsőfokon, megnyered másodfokon, ez 5 év. Másodfok visszaadja iránymutatással hogy tisztázzuk a számlázást.Itt is tudod, hogy igazad van, meg is nyered elsőfokon. Szakértő forintra igazolja az igazadat, jön a másodfok, közli a bíró amit lent már említettem stb stb..
Szóval benne vagy egy nyertes ügyben, szeretnéd visszakapni a kiadásaidat, nem az extraprofitot!
Nem részletezem az anyagi helyzetem, nem ide tartozik,de nekem nagyon sok múlik azon hogy zárul ez az ügy.

Immaculata (törölt felhasználó) # 2014.03.06. 08:47

:) Érdekes téma.

Felelőtlen gazdálkodás, egyetlen intézménnyel szembeni 7 éves pereskedés. Úgy tűnik, hogy a cégnek nem is volt más tevékenysége és bevétele, ha kényszertörlésre került kb. 800e Ft miatt.
Lehet, stornózni kellett volna a számlát és lenyelni a veszteséget.
Fogdl, azt tudnod kell, ha a cég megszűnik, attól még a NAV közvetlenül fordulhat az ügyvezető felé az adótartozás miatt. Az ügyvezetőnek teljes vagyonával kell helyt állnia.

Azt nem értem, hogy nem lehet elengedni egy csontot, amikor a társaság, a tagok, 7 éves egzisztenciája veszélyben, a növekvő tartozás fennáll stb.

fogdl # 2014.03.06. 08:01

Értem.
Akkor azt szeretném megtudni, hogy hányszor halaszthatja el a másodfokú bíróság az ítélethozatalt arra hivatkozva , hogy "megvárja mi lesz a céggel".
Illetve ha erre hivatkozva elhalasztja és ezért elbukom a 7 millió bevételem de a 3millió NAV tartozásom megmarad egy olyan összeg ÁFÁ-ja és annak büntetőkamatai után amit meg sem kaptam.
Szóval ha ez megtörténik van e lehetőségem, (és lenne e értelme) harmadfokon fellebbezni.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.03.05. 16:17

Mivel van ügyvéded, ügyvéd nem adhat neked tanácsot. Mások tanácsa pedig eléggé kétes értékű lesz. (Nem mintha az ügyvédeké biztosan nem lenne az.)

fogdl # 2014.03.04. 21:03

Üdvözlet!

Igen van. Hét év alatt a harmadik, és Ő is az ügyvédsegédet küldi minden tárgyalásra, aki egyébként feltehetően remek ügyvéd lesz pár év múlva, de nekem az utolsó tárgyalásomon nem erre lenne szükségem!
Sajnos 7 év alatt azt is megtanultam, hogy jobb ha én járok utána a sok dolognak. Igen ellentmondásos vélemények vannak ugyan azon esetekről,de nem szeretnék ez irányba elmenni.
Korábbi kérdésemre szeretnék válaszokat, tanácsokat kapni.

Üdvözlettel FL

Kovács_Béla_Sándor # 2014.03.04. 18:00

Fogdl, van ügyvédetek.

nandy # 2014.03.04. 17:44

NagyZizi:

A tagi kölcsönről nyílvántartást kell vezetni. Ki, mikor, milyen összeget adott, milyen határidőre stb...
A 6 évvel ezelőtt kilépett tag is lehet hitelezője a cégnek, ha korábban kölcsönadott.
Ezeknek a korábbi évek könyveléséből ki kell derülnie.

Te magad is írod, hogy meglévő tagi kölcsön miatt húzódik a végelszámolás, talán ezt próbálták rendezni az átutalásokkal.
Megjegyzem, az alkatrész vásárlásról számla kell, továbbá az is kérdéses, hogy egy nem működő vállalkozásnak minek még alkatrész?

fogdl # 2014.03.04. 14:30

Tisztelt Fórumozók

Alábbira mondjon valaki nekem használható infót, mert az eddig kapottak-olvasottak ellentmondásba ütköznek.

Röviden

Cégem hét éve pereskedik egy állami tulajdonba lévő intézménnyel, 3,5millió forintot nem fizetnek ki. 5 évig azzal a "dumával", hogy nem jogutódok elhúzták az ügyet. Azóta a másodfokú bíróság is kimondta, hogy azok, még 2 évet elhúztak azzal, hogy anno nem a megfelelő tarifával történt a számlázásunk. Új első fokon szakértő bevonásával megállapították, hogy de igen, tökéletesen számláztunk..
Tehát elsőfokon meg is nyertük a pert.

Az anno megnemkapott 3,5millió Ft után ÁFÁ-t kellett volna fizetnünk amit mivel nem kaptuk meg a kiszámlázott összeget nem tudtunk teljesíteni.Így azóta szépen ketyeg a NAV kamat..

Cég jelenleg kényszertörlés alatt van és itt kezdődik az igazi probléma, ugyanis ha a márciu 19.-én lévő tárgyalásunkig a cégbíró megszünteti a céget akkor ugrott a 7 éve várt követelésünk, tartozásunk pedig fent fog maradni!!

Ez az álláspontja az ügyvédünknek és a cégbírónak is.
Ez valóban megtörténhet???

Még egy jó kérdés a végére, ki volt tűzve már a másodfokú bíróság tárgyalása is, a testület azért nem hozott döntést mert azt mondták megvárják mi lesz a céggel, fél évvel elhalasztották az ítélethozatalt..
Ez telik le most bő két hét múlva.
Joga volt erre a másodfokú bíróságnak? Miért nem hozták meg a döntésüket akkor? Azóta feltehetően megkaptuk volna a jogos követelésünket és vissza tudtuk volna fizetni a NAV tartozást is.

Tehetünk valamit március 19.-én ha a bíróság esetleg megint halaszt? meddig csinálják ezt míg meg nem szűnünk és így spóroltak a költségvetésnek 7milló Ft-t. Ugyanis bírósági és jegybanki alapkamattal már kb ennyi jár nekünk.

Köszönettel FL.