Ha meglátja a felújitott ingatlant szerintem rászán némi aprót Krisztina felújitására és inkább ittmarad.
Birtokba vétel
Krisztina23
„A vételárat a külföldi tulajdonos fizette, de a komplett felújítást én finanszíroztam meg, ami a vételár 1,5-szerese volt.”
Akkor mondjuk ezt megemlítve jelezd a külföldön élő tulajdonosnak, hogy szeretnéd, ha a tiéd lenne végre.
Sajnos ehhez ő is kell majd személyesen.
Ettől függetlenül igaza van....
.
Krisztinának addig kell lépnie amig a kűlföldi élettárs be nem újit egy másik magyar puncit,akivel valahol lakni és dugványozni kell és erre megfelelő a saját tulajdonu ingatlana.
Krisztina álláspontja is érthető,úgy véli hogy 20 évvel ezelőtt ő már természetben megfizette az ingatlan vételárát,és szeretné ezt lepapirozni!
". Mert ez az lenne - igaz, ez nem jogi, inkább etikai észrevétel."
Olyan szférába emelkedtél erkölcsileg, hogy a lábad-sem éri a földet...
Krisztina
Jogszerűen csak úgy, ha vételi ajánlatot teszel az ingatlanra és megegyeztek.
drbjozsef
Nem lenyúlni szeretném, csak azt, ha jogszerűen a tulajdonomba kerülne. A vételárat a külföldi tulajdonos fizette, de a komplett felújítást én finanszíroztam meg, ami a vételár 1,5-szerese volt.
Teljesen igazad van, ez egy jogi fórum, jogi tanácsokkal.
Csak arra céloztam, hogy érzésem szerint van különbség aközött, hogy valaki 30 centit használ a szomszéd telkéből 50 éve, és egész ez idő alatt fogalma sem volt róla, meg aközött, aki ingyen használ egy lakást, amibe jogcímmel, a tulajdonos engedélyével költözött, pontosan tudja, hogy nem az övé és nem is volt soha, és most "lenyúlná". Mert ez az lenne - igaz, ez nem jogi, inkább etikai észrevétel.
drbjozsf!
Doktor,
"Ha komolyan gondolod, hogy lenyúlnád a tulajtól,"
Az elbirtoklás polgári jog, miért lenne lenyúlás...
Krisztina23,
„Van e lehetőségem arra, hogy az ingatlan a tulajdonomba kerüljön?”
Természetesen. Ha legközelebb telefonál, jelezd neki, hogy megvásárolnád az ingatlant, mikor és hogyan tudnátok lebonyolítani az adásvételt.
Ezen kívül szóba jöhet az elbirtoklás. Ez esetedben határeset, de nem tűnik lehetetlennek. Sajátodként kezelted, mindent fizettél utána, a birtoklás nem szakadt meg, a tulajdonos sosem akarta érvényesíteni a tulajdonosi jogait. Ha ezek stimmelnek, nem lehetetlen, mert bár jogcímed volt a birtoklásra (az élettárs jogán, majd szívességi lakáshasználó), az önmagában nem kizáró ok.
Ha komolyan gondolod, hogy lenyúlnád a tulajtól, akkor keress egy kifejezetten elbirtoklással foglalkozó ügyvédet, és nézzétek át az iratokat, körülményeket pontosan.
Kb. 20 éve vagy birtokon belül. Biztos, hogy ezt akartad kérdezni?
Tisztelt Fórumozók!
Érdeklődni szeretnék, hogy van e lehetőségem 1 ingatlan birtokba vételére.
20 évvel ezelőtt az ingatlant a külföldi állampolgárságú élettársam vette, aki 1 évvel később szó nélkül távozott. Én azóta is az ingatlanban lakom, rendben tartom, gondozom a kertet, fizetem a számlákat. (A számlák az én nevemre jönnek. A lakcím kártyámon az ingatlan állandó lakóhelyként szerepel.)
A tulajdonos azóta nem volt Magyarországon és nem fizet semmit. Évente 12 telefonál (Karácsony, Újév)
Van e lehetőségem arra, hogy az ingatlan a tulajdonomba kerüljön?
Előre is köszönöm a válaszokat vagy a tanácsokat.
Tamás111,
Ha a haszonélvező együttműködő, akkor kérd meg, hogy írjatok egy átadás-átvételi jegyzőkönyvet. Amelyben mint jogszerű birtokos átadja neked az ingatlant, legyenek benne óraállások ha van ilyen, esetleg ottmaradó ingóság leírása (nehogy az a tulajdonosé legyen mondjuk), átadta a kulcsokat, a birtokot átruházta rád.
Ha ezzel bemész a végrehajtóhoz, akkor percek alatt meglesz a 154.§ szerinti átadás, amivel már mehetsz a közművekhez is.
Akkor inkább a Jézuskát várd ne a birtokba adást!
Köszönöm mindenkinek a válaszokat. Beszéltem már a bentlakóval (haszonélvező), a tulajdonossal is és a bentlakó azt mondja kiköltözik 30 napon belül és el is visz egy csomó lomot. Sajnos a 30 nap (a jegyzőköny aláírásától számítva) december 24-n telik le, így ha mégsem elég nehéz lesz majd akkor intézkedni.
Tamas111,
„Vht.147.§(4) Lakóingatlannak kell tekinteni
- a lakás céljára létesített és az ingatlan-nyilvántartásban lakóház vagy lakás megnevezéssel nyilvántartott vagy ilyenként feltüntetésre váró ingatlant (tulajdoni illetőséget) a hozzá tartozó földrészlettel, ha arra használatbavételi engedélyt adtak ki,
- az ingatlan-nyilvántartásban tanyaként feltüntetett lakó-, illetőleg gazdasági épületet, épületcsoportot és az azonos helyrajzi szám alatt hozzá tartozó föld együttesét.”
Ha nem ilyen, akkor sima 154.§ szerinti átadást kell kérned.
Akkir hajrá! Vedd birtokba!
drbjozsef,
„jellege nem lakóingatlan”
Ez a tulajdoni lap szerint is így van?
Műszerész műhely és raktár
Ha az ingatlan tehermentesen került kiírásra, akkor a hasznélvezeteti jogokat is töröltetni kell. Ha viszont nem töröltethető, akkor szabálytalanul volt meghirdetve az ingatlan. Eső után köpönyeg annak, aki fórumozással tökölte el a drága időt jogorvoslat keresése helyett...
Tamás111,
Ha törölhető a haszonélvezeti jog a vht szerint, akkor árverezhető csak akkor "tehermentes"-ként.
Ha nem törölhető, akkor van esélye, hogy a végrehajtó hibázott.
Tekintve, hogy a végrehajtó is a tulajdoni lapból dolgozik, feltehetőleg ezek törölhető haszonélvezetek lesznek, és így is fogja beadni a földhivatalba.
„Így is érvényes "ha az árveréstől számított 30 nap eltelt, 15 napon belül kérni kell a végrehajtót, hogy ürítse ki és adja át az ingatlant”
Ha ez NEM lakóingatlan, akkor nem a Vht. 154/A.§ szerint kell kérni az átadást, de szerintem ezt már néhányszor írtuk. Hanem a 154.§ szerint, 30 nap után, át kell adni neked. Jegyzőkönyvvel, az irodában. Nincs helyszíni cselekmény, nincs kiürítés. A műhelyt, raktárat nem kell kiüríteni, abban nem lakhatnak, nem is "költözhetnek ki". Az a te dolgod lesz, hogy kirakd őket.
Már, feltéve, hogy ez tényleg a tulajdoni lap szerinti is raktár.
Tamás111,
„jellege nem lakóingatlan”
Ez a tulajdoni lap szerint is így van?
Szomorú örökös, KÖSZI
137. § (1) A végrehajtás alá vont ingatlant megszerző új tulajdonos tulajdonjogát csak a következő jogok terhelhetik:
...
c) az ingatlan-nyilvántartásba bejegyzett haszonélvezeti jog,
d) a törvényen alapuló haszonélvezeti jog akkor is, ha nincs az ingatlan-nyilvántartásba bejegyezve.
(2) Nem terheli az ingatlant megszerző tulajdonos tulajdonjogát a haszonélvezeti jog – függetlenül attól, hogy az ingatlan-nyilvántartásba be van-e jegyezve –, ha annak jogosultja a végrehajtást kérő követelésének kielégítéséért felelős, vagy ha azt a jelzálogjog keletkezése után szerződéssel létesítették.
Eszerint az én tulajdonjogom is terhelheti majd haszonélvezeti jog, de pár követelésben ők is ludasok, így a 137§(2) szerint talán lehet majd törölni a haszonélvezetüket.
Tamás11
„Árverés után derült ki, hogy van bejegyezve rá két haszonélvező is, az egyik benne is lakik (nem tudom miért nem kértem ki hamarabb a tulajdoni lapot, ha tudom nem is veszek részt az árverésen és pláne nem nyerem meg és fizetem ki).
Erről persze nem tesz említést a hirdetmény, helyette "Az ingatlan tehermentesen kerül árverésre." van benne.”
Én úgy tudom, hogy a haszonélvezeti jog törölve lesz az árverés végével - nem neked kell levetetni - de lehet, hogy rossz az információ.
Tisztelt Fórumozók!
Lentebb kérdeztem hogy nem lakóingatlan műhely és raktár, (az adós nem lakik benne), jellege nem lakóingatlan kiürítését.
Árverés után derült ki, hogy van bejegyezve rá két haszonélvező is, az egyik benne is lakik (nem tudom miért nem kértem ki hamarabb a tulajdoni lapot, ha tudom nem is veszek részt az árverésen és pláne nem nyerem meg és fizetem ki).
Erről persze nem tesz említést a hirdetmény, helyette "Az ingatlan tehermentesen kerül árverésre." van benne.
Így is érvényes "ha az árveréstől számított 30 nap eltelt, 15 napon belül kérni kell a végrehajtót, hogy ürítse ki és adja át az ingatlant"
Ha nem érvényes, akkor nem kellett volna benne lennie a hirdetményben hogy van rajta haszonélvezeti jog?
A törlése egy csomó pénzbe kerülhet nekem. Van e anyagi felelőssége a végrehajtónak ebben. Be kell adjak végrehajtási kifogást?
Meddig tehetem ezt meg?
ripped1985,
Mondd meg a biztosítónak, hogy árverésen vásárolt, te vagy a tulajdonos, de a birtokos még nem te vagy.
Legfeljebb kicsitt drágább lesz, de a biztosító kockázatába bele kell férjen, a közhiedelemmel ellentétben kevés adós tesz kárt komolyan az ingatlanban. Legfeljebb jóval a végrehajtás előtt, ha amúgy tud hova menni.
Biztosítás szemontjából nincs "szándékos" károkozás, már legalábbis, ha a szándékos károkozó nem maga a szerződő, vagy közreműködő abban a károkozásban. Neked kifizetik a biztosítási összeget, majd, ha igazolhatóan szándékos volt, akkor behajtják (megpróbálják legalábbis) a károkozón a kárt.
Legyen nyoma a kötvényen, hogy nem vagy birtokos, és nincs is közöd a birtokoshoz, ennek tudatában vállalják a biztosítási kockázatot.
Igen, és azt érdemes is. Bárki érdekelt köthet vagyonbiztosítást, akár haszonélvező is. Te, mint tulajdonos, minden további nélkül.
Biztosítást amúgy is kötnék majd. Most csak a birtokbaadásig hátralévő idöt akarom amennyire lehet "levédeni". Szándékos károkozás (gyújtogatás) belevehető a biztosításba? Bele szokott menni a biztosító társaság ha az adós még benne lakik?
kiadja a Jogászoknak Kft.
cégjegyzékszám: 02-09-067243
adószám: 12559044-2-02