Birtokba vétel


Majordomus # 2023.01.29. 20:38

És a bevétel teljes mértékben rendelkezésre áll...

gerbera317 # 2023.01.29. 19:25

Ők mondták hogy kérhetem már akkor.
Ezzel már mások is megfürödtek. Az árverési jegyzőkönyv aláírásakor, abba belefoglalva kérték az átadást, még a végrehajtó bíztatta is őket erre, aztán mire az átadásra került a sor, a végrehajtó kikupálódott a Vht-ből, és rájött, hogy már BH is van arra vonatkozóan, hogy az idő előtti átadási kérelem hatálytalan, és erre hivatkozva megtagadta az átadást. Te is így járhatsz a végén, ha nem csipkeded magadat.
Mikor szokta a végrehajtó kifizetni az adósnak a fennmaradó összeget a vételárból?
Amikor a kifizetés feltételei fennállnak.

ripped1985 # 2023.01.29. 17:55

Visszatérve még a kérdésemre. Mikor szokta a végrehajtó kifizetni az adósnak a fennmaradó összeget a vételárból?

drbjozsef # 2023.01.29. 17:37

ripped1985,

Ha ő mondta, ha jegyzőkönyvben van, akkor üsd a vasat nála, zaklasd vele ha eljön az ideje.
Ahogy gerbera is írta, nem gond ez, amíg az adós nem kezd el problémázni, mert a bíróság ismeri a törvényt, és észrevételezni is fogja. De egy próbát az is megér.

ripped1985 # 2023.01.29. 15:55

drbjozsef

Mást már nem tudok csinálni. Ha a felére legalább most megkérem még a birtokbaadást, veszíteni nem fogok vele.
Másrészt ha nem sokat ér a jegyzőkönyv aláírásakor kérni már a birtokbaadást, akkor mondhatná legalább a végrehajtó. Ők mondták hogy kérhetem már akkor.
Na mindegy, lesz ami lesz.
Köszi a válaszokat.

drbjozsef # 2023.01.29. 13:58

Már csak az a kérdés, hogy fogja neked "arra" a részre a birtokbaadást megtenni, hogyan fogsz 1/2 rész birtokába jutni. A folyosó bal oldalán te mész, a jobb oldalán meg az adós majd klotyóra?

ripped1985 # 2023.01.29. 12:33

Igen, erre gondoltam. Ezek szerint akkor legalább ahol kifogással éltek ott kérhetem a birtokbaadást. Valamikor január elejen emelkedett jogerőre és gyakorlatilag onnantól számítva a 30. napig kell legkésőbb kérnem. Holnap akkor bemegyek az irodába. Köszönöm

gerbera317 # 2023.01.29. 12:24

Az adós és az adós jogán az ingatlanban lakó személyek jogorvoslat előterjesztése esetén az erről szóló határozat rendelkezése szerint a határozat jogerőre emelkedésétől számított 15. napig kötelesek az ingatlant ingóságaiktól kiürítve elhagyni, és biztosítani, hogy a végrehajtó átadja azt az árverési vevőnek. Ha a kiköltözésre eddig az időpontig nem került sor, az árverési vevő a kiköltözési határidő lejártát követő 15. napig kérelmezheti az ingatlan birtokba adását.
Számolj te, mert te tudod, mi mikor történt.

ripped1985 # 2023.01.29. 11:50

Ez már így marad akkor sajnos, hátha nem megy el addig a birtokba adás.
Amúgy két 1/2 részről van szó, külön licitben. Az első 1/2nél a vételár már szeptemberben el lett utalva.
A második 1/2nél az adós kifogással élt, ami januárban lett elutasitva. Jogerős lett ez a tulajdoni hányad is. Január 16-án utaltam el erre a vételárat. Itt sem lehet már kérni a birtokba adást?

gerbera317 # 2023.01.29. 11:33

Azzal nincs is gond, amíg az adós el nem kezd vitatkozni. De ha teszi, a bíróság kénytelen lesz megállapítani, hogy a kérelem idő előtti, magyarán: nem időben előterjesztett, és mint ilyen, hatálytalan. Sose lásd ezt meg végzésbe foglalva, különben már csak perrel és külön végrehajtással rakhatod ki az adóst onnan.

ripped1985 # 2023.01.29. 11:03

A végrehajtó irodában mondták hogy lehet már akkor kérni.

gerbera317 # 2023.01.29. 10:54

Ez nem túl meggyőző. Láttunk mi már karón varjút.

ripped1985 # 2023.01.29. 10:45

"Úgyhogy most inkább azon agyalj, hogy kérted-e időben!"

Persze, licit után az árverési jegyzőkönyvbe bele lett foglalva aláíráskor hogy kérem a birtokbaadást.

gerbera317 # 2023.01.29. 10:26

Ne ezen agyalj, mert az átadási kötelezettséget nem az keletkezteti, amire az adós vár. És a te birtokba kapási jogodat sem, hanem az, hogy azt időben kéred a végrehajtótól. Úgyhogy most inkább azon agyalj, hogy kérted-e időben!

ripped1985 # 2023.01.29. 10:06

Sziasztok!
Egy családi házat vettem árverésen. Megkaptam a jogerős árverési jegyzőkönyvet, a héten a földhivatal be is jegyezte a tulajdonjogot.
Felkerestem tegnap az adóst, hogy mikor tudná birtokba adni az ingatlant. Arra vár hogy megkapja a végrehajtótól az elszámolást, kinek mivel tartozik és mennyit kap ő a végén.
A végrehajtó mennyi időn belül szokta kifizetni a hitelezőket és az adóst? Mondjuk a tulaj vitatja a tulajdoni lapon szereplő tartozásokat, de gondolom ez engem nem érint, én vagyok már a tulajdonos, neki kell a végrehajtóval a pontos tartozásokat egyeztetni. Bár ezt lehet hamarabb kellett volna.
Ha megkapná a tulajdonos a részét, akkor lehet április 30-ig önként átadja az ingatlant.

drbjozsef # 2023.01.10. 09:09

Tamás111,

Igen.
Nm szükséges ehhez helyszíni eljárás.
Legalábbis, vannak végrehajtók akik ezt a gyakorlatot követik, így értelmezik a jogszabályt. Csak akkor mászkálnak ki az ingatlanhoz, ha az feltétlen szükséges, például mert a 154./A.§ szerinti kilakoltatást is foganatosítania kell. Ha nem kell ilyen, minek menjen oda? Inkább azt mondja, hogy az állításod a saját büntetőjogi felelősséged, ha valótlan nyilatkozatod, hamis birtokbaadási jegyzőkönyv alapján adja át az ingatlant, akkor az legyen a te bajod.
Nem írja a passzus, hogy ki kell menni a helyszínre, de azt sem, hogy nem kell kimenni. Lehet, rossz végrehajtót fogtál ki.

Tamás111 # 2023.01.10. 06:50

Az én esetemben akkor a végrehajtónak kell (kellene) egy jegyzőkönyvet készítenie arról hogy a birtokba adás megtörtént?
Ezt írtam neki két hete: "Szeretném kérni az ingatlan részemre való átadását a 1994. évi LIII. Törvény a bírósági végrehajtásról 154.§ szerint. A teljes vételárat kifizettem, az árveréstől számított 30 nap eltelt és az adós és a haszonélvezők birtokomba adták az ingatlant.
A birtokba adásról készült jegyzőkönyv másolatát csatolom e levélhez."

Majordomus # 2023.01.09. 20:52

Ez még a jobbik eset.
Simán hozzájutottál az árverezett ingatlanhoz.

Vadsuhanc # 2023.01.09. 17:42

Tamás111!

A jogszabály nem írja elő, hogy az eljáró végrehajtó köteles a tényleges birtokba adásra, azaz, hogy a birtokba adásra előírt határidőben meg kell jelennie az árverésen értékesített ingatlan helyszínén, ennek megfelelően ténylegesen elegendő, ha „jelképesen” történik meg a birtokba adás.

Nyilatkozol a végrehajtónál, hogy az ingatlant az adós határidőn belül neked átadta a végrehajtó pedig erről egy jegyzőkönyvet készít, hogy a birtokba adás megtörtént.

Tamás111 # 2023.01.09. 16:27

Tisztelt fórumozók!
Most a 2022.12.27. 14:06 kommentről kérdeznék.
Szeretném megkérdezni mi az az "átadás" a 154§ szerint? A végrehajtó helyettese szerint az az átadás ha ő kimegy kirakatja az adóst, na de az adós már birtokba adta nekem én meg írtam a végrehajtónak korábban hogy a 154§ szerint adja nekem át az ingatlant.
Az 154§ szerint az átadás a hiteles árverési jegyzőkönyv átadása? Az még OK hogy én nem tudom de . . .
Üdv. Tamás

Majordomus # 2022.12.27. 20:56

Kerüli a problémákat..

gerbera317 # 2022.12.27. 14:54

A 30 nap nem az árverésről való tudomást szerzéstől datálódik, hanem az árverés napjától. Amiről a végrehajtó beszél, az nem az ingatlan átadhatóságáról szól, hanem az árverés jogerősíthetőségéről. Az viszont érthető valahol, hogy a végrehajtó nem szívesen adja át az ingatlant mindaddig, amíg az árverés nem jogerős.

Tamás111 # 2022.12.27. 14:06

Tisztelt fórumozók!

Szeretnék visszatérni a 2022.12.07. 06:40-ig kommentre.
Ott tart az ügy, hogy birtokon belül vagyok, van birtokbaadási jegyzőkönyvem óraállásokkal. Ma felhívtam a végrehajtót és mondtam hogy van e félfogadás holnap (van) és hogy bemennék a jegyzőkönyvvel és szeretném kérni az átadást a 154§ szerint, a vételárat kifizettem, az árveréstől számított 30 nap december 24-n letelt. Erre ő arra hivatkozott hogy van aki csak december 19-n vette át az ez ügyben kiküldött levelét így majd csak attól számítva 30 nap múlva tudja átadni az ingatlant.
A kérdésem ez valóban így van?
Tamás

SolnesM # 2022.12.27. 07:42

Megtaláltam egy régi, sokszor előforduló jelenségre a kifejezést,a becenevét.

A jelenség. Bérlő, szívességi lakáshasználó,stb.lakik egy ingatlanban.
Majd nyomban,vagy később előjön az alkotási ösztöne. Úgy véli ,hogy sok mindent kell abban az ingatlanban csinálni. Egy ingatlanban valóban sok mindent lehet csinálni, de nem kell.
Lehet feltenni 3 .. 8 db képet, 3 db. fali polcot, ki lehet cserélni a konyhai, sőt a kád csaptelepet is, lehet küszöbsineket felszerelni akár vörösrézből -aranyból is. Sok mindent lehet,de nembiztos, hogy kell.

Akár az egész lakást fel lehet újítani. Aminek az értéke elérheti nem a lakás értékmásfélszeresét,hanem akár a 2x-esét is.
Pl. ha értéktelen helyen van a kérdéses lakás / pl. most a Somogyi u és környéke, az autó üveg betőrős negyed /, az önhatalmú felújító pedig drága cuccokat invesztál bele. Gyémánt kádtöltő csaptelep, meg számtalan dolog.
A lényeg :az első szög beütése utána felújító úgy érzi nőnek a jogai, egészen addig amíg úgy véli a kívánt -nem kívánt tevékenységével nő a joga a lakás tulajdonjogára.

Nos nem. Én mint bérbeadó általában célzok rá,hogy minden önhatalmú barkács tevékenység rongálásnak minősül. Persze meghallgatom néha őket, de ha valaki nem tudja megkülönböztetni a lehet és a kell közötti különbséget... vele kár vitázni. Nem lesz bérlő, nem jut birtokba a lakásban.Jöhet a következő. A tágabb családban is előfordult ez a jelenség. Az egyik fivér 27 évig használt egy családi ingatlant,barkácsolt/átalakított végig és a végén úgy érezte, hogy kisemmizett. Hát a 27 évi lakáshasználat--
  • díjmentesen az mi. ?????

A jelenségneve legyen krisztina 33 szindróma.

drbjozsef # 2022.12.26. 19:44

Krisztina23,

Oké, te felújítottad, és ráköltötted a másfélszeresét az ingatlanra, mint a vételár.
Ezt, akár érvényesíthetnéd is (bár itt is lennének viták, ha ezt a tulajdonos nem kérte, de ezen most lépjünk túl), de hagy kérdezzem meg : a rezsi és minden más lakhatási költség kifizetése mellett, minden hónapban félreraktad az aktuális helyben szokásos mértékű lakbért?
Amit, ugye, akkor kellett volna fizetned, ha már rögtön el kellett volna költöznöd 20 évvel ezelőtt...
Szóval a vételár másfélszerese milyen arányban áll 20 év lakbérével? Abból is te jönnél ki sokkal jobban?
(és itt is hozzátéve, hogy ha a tulajdonosnak vita esetén ilyesmi igénye lenne, azt se igen tudná érvényesíteni, ha nem tudja bizonyítani, hogy rendszeresen felszólított annak fizetésére)